FORUM OCALI OD ZAPOMNIENIA Strona G堯wna FORUM OCALI OD ZAPOMNIENIA
ROK ZA. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U篡tkownicyU篡tkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Nast瘼ny temat

Tagi tematu: Brak tag闚.

1410
Autor Wiadomo嗆
Ponury
szeregowy

Do陰czy: 25 Kwi 2008
Sk康: Gniewkowo
Wys豉ny: Czw 01 Maj, 2008 00:47   1410

Widze zero to se zaczne pomysla貫m,takie nic specjalnego taka legenda(moze i prawda)o moim miescie bo iz jest ma貫 i zawsze by這(i tak pewnie zostanie choc jest starsze od Bydgoszczy o jakies 140lat)krazy pewna historia ze na bitwe pod Grunnwaldem wyruszy這 dwuch rycerzy gniewkowskich na pieszo bo koni nie mieli,na zbroje z這zy這 sie miasto,i slad sie po nich urywa nie wiadomo czy doszli czy walczy?tak wiem dziwna historia ale mi zawraca g這we czy tak rzeczywiscie by這,w koncu jak od wiek闚 to tylko ma豉 miescina iczy ci dwaj to prawda???????????????????????????????????????????

drFaustus 
komendant zgrupowania

Do陰czy: 20 Mar 2006
Sk康: Pi瘯ny kraj!
Wys豉ny: Czw 01 Maj, 2008 00:55   

Gniewko syn Rybaka? "Znak Or豉", kiedy taki film z m這doci by - niez陰 muz mia w czo堯wce :)

Ponury
szeregowy

Wys豉ny: Czw 01 Maj, 2008 11:03   

Podobno w豉snie Gniewko nie ma nic wsp鏊nego z nazwa miasta-jest legenda ze nazwa pochodzi od zgniewanego rycerza kt鏎y kiedys zawita na te tereny,ale kto wie legenda to tylko legenda

drFaustus 
komendant zgrupowania

Wys豉ny: Pi 02 Maj, 2008 18:34   

To mo瞠 Gniewko z miejscowoci Gniew ma co wsp鏊nego? :wink:

Ponury
szeregowy

Wys豉ny: Sob 03 Maj, 2008 00:02   

Nie mam pojecia skad ta nazwa,miasto jest dosc stare ale wiem ze chyba jest jeszcze jedna miescina o nazwie Gniewkowo,postaram sie g貫biej poszperac moze czegos sie dowiem-bo jezeli chodzi o historie miasta z czas闚 IIw..to wiem wiele ale o poczatkach miasta to ma這 co kto kolwiek tu wie,dlatego w豉snie staram sie wraz ze znajomymi o mozliwosc poszperania w paru miejscach wykrywaczem metali,moze cos nowego sie dowiemy,kto wie..........

drFaustus 
komendant zgrupowania

Wys豉ny: Sob 03 Maj, 2008 01:27   

Ponury napisa/a:
jezeli chodzi o historie miasta z czas闚 IIw..to wiem wiele

Ponury,to co si oci庵asz z tematem? :) Dawaj w徠ek o Gniewkowie w dziale "Okolice" - przynajmniej dowiemy si czego ciekawego :!:

jaszka 
zast瘼ca komendanta dru篡ny

Do陰czy豉: 20 Pa 2006
Sk康: Inowroc豉w
Wys豉ny: Nie 04 Maj, 2008 16:01   

Ponury napisa/a:
ale wiem ze chyba jest jeszcze jedna miescina o nazwie Gniewkowo,

Z tego co wiem jest ich kilka, a dok豉dnie 3 wsie o nazwie Gniewkowo, po jednej w wojew鏚ztwie mazowieckim, warmi雟ko-mazurskim i wielkopolskim :)

Ponury
szeregowy

Wys豉ny: Wto 06 Maj, 2008 00:18   

To by sie zgadza這 pamietam jak cos sprawdza貫m-a co do tresci na temat Gniewkowa tez pamietam i niebawem zamieszcze jakis artyku-czy ciekawy?nie wiem ale jak najbardziej prawdziwy a tak na marginesie jak juz o okolicach to by貫m ostatnio z wykrywka w lasach suchat闚ki(niedaleko gniewkowa),totalna porazka -tylko smieci,i ma這 tego jeszcze sie na zmije natkna貫m,no ale takie sporty wymagaja ryzyka-nie zrazony tym ze nic nie znalaz貫m szykuje sie niebawem na kolejna wycieczke ale nie wiem jeszcze dok豉dnie gdzie

Luter 
komendant dru篡ny

Do陰czy: 05 Pa 2007
Wys豉ny: Pon 23 Cze, 2008 13:33   

A tak na marginesie ...

"Zawieszenie broni wygas這 24 czerwca, po zachodzie s這鎍a. Wojska polskie i litewskie ko鎍zy造 koncentracj, ale nie by造 jeszcze przygotowane do wsp鏊nych dzia豉. Polacy i Litwini zaatakowali jednak ziemie zakonne, by pokaza sw gotowo do walki i r闚noczenie zmyli krzy瘸k闚. Tak wi璚 silny oddzia polski, utworzony z po陰czonych za堯g Inowroc豉wia i Brzecia Kujawskiego, uderzy wieczorem 24 czerwca ko這 Torunia na posiad這ci zakonne. Spalono kilka wsi, a ogie widziano na zamku toru雟kim, gdzie w豉nie przebywa wielki mistrz Ulryk von Jungingen, spo篡waj帷y wieczerz z pos豉mi kr鏊a w璕ierskiego i starszyzn zakonn"

Ciekawe jakie wsi :roll:

g.dark
starszy dru篡nowy

Do陰czy: 08 Pa 2008
Sk康: Inowroc豉w/ Bydgoszcz
Wys豉ny: Nie 16 Maj, 2010 20:27   

Ponury tw鎩 post troch si odle瘸, nie wiem czy pod Grunwald z Gniewkowa uda這 si dw鏂h rycerzy. Prawd jest, 瞠 nieco p騧niej tylu mia這 obowi您ek wystawi

"W 1458 r. Inowroc豉w by zobowi您any odda do dyspozycji wypraw wojennych 20 uzbrojonych ludzi, podczas gdy Strzelno tylko 8, Kruszwica 3, a Gniewkowo 2."

W tym roku minie 600 rocznica tej bitwy, mo瞠 warto kontynuowa temat pod k徠em roli miast kujawskich w okresie bitwy.

drFaustus 
komendant zgrupowania

Wys豉ny: 字o 20 Pa, 2010 01:18   

Ciekawe czy Ponury tu jeszcze zagl康a :roll: :?

G.Dark, ciekawe wiadomoci, wi璚 jak mo瞠sz kontynuowa, to z przyjemnoci poczytamy prayer

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: