FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: hohensalza, miasta, sswiatowa, ulicach, wojna

Hohensalza - II Wojna ŒŚwiatowa na ulicach miasta
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 11 Maj, 2006 12:49   Hohensalza - II Wojna ŒŚwiatowa na ulicach miasta

wygrzebałem w sieci ciekawy artykuł,będący spisaną relacją jednego ze swiadków tamtejszych dni.niestety nie posiadam adresu strony skąd i gdzie to namierzyłem,co w najbliższym czasie postaram się zrobić o ile uda mi się ponownie natrafić na nią.W każdym bądź razie zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem:Opowieśœć Niemca z InowrocławiaUrlich Kuss:

(ur. 1925, do 1945 roku mieszkaniec Inowrocławia, relacja spisana w 1998, udostępniona przez historyka Tomasza Łaszkiewicza)Ktośœ powiedział, że syn redaktora Kussa dawał niemieckim lotnikom znaki lampką kieszonkową. Chciano mnie zastrzelić. Wtedy zjawił się pracownik drukarni, Polak, pan Budziński, który powiedział: „Ja znam tego czternastolatka, on takich rzeczy nie robi”. Zostałem zwolniony z aresztu.

Kilka dni wcześœniej (chyba 30 sierpnia) ojciec mój został aresztowany „jako członek wrogiego narodu” i wraz z innymi Niemcami miał być przetransportowany do twierdzy Modlin. W obliczu wojny transport koleją nie wchodził w rachubę, toteż wszyscy musieli iśœć piechotą pod eskortą policji. Zdrowsi i młodsi podtrzymywali starszych i słabszych. Ludnośœć polska nienawidziła wtedy wszystkiego, co niemieckie. Transportowanych Niemców chłostano. Tak doszli aż do Łowicza, gdzie zostali wyzwoleni przez niemieckie wojska. Myśœmy (tj. ja i moja mama) pozostali w Inowrocławiu i, nie mając przez 3 tygodnie wieśœci o losach ojca, sądziliśœmy, że już nie żyje.

Podczas nalotów kryliśœmy się w piwnicy w domu przy ul. Królowej Jadwigi, w którym była redakcja. Kiedyśœ wpadła do nas około pięćdziesięcioletnia Polka, chcąc też się schronić. Gdy po nalocie zorientowała się, że przebywała razem z Niemcami zaczęła krzyczeć: „gdybym wiedziała, że tu są Niemcy, to natychmiast bym ich pozabijała!”

Gdy do Inowrocławia wkroczyły wojska Wehrmachtu, żołnierze poprosili mnie o pomoc w odszukaniu zwłok tutejszych Niemców zamordowanych, a potem zakopanych na polu przy ulicy Wierzbińskiego. Znaleźliśœmy dwanaśœcie rozkładających się zwłok z ranami na karkach i do tyłu związanymi rękami. Przy każdych zwłokach znaleziono dowód osobisty z niemieckim nazwiskiem. Bezspornie były to ofiary egzekucji, do której doszło na krótko przed wkroczeniem wojsk niemieckich.

Dotarłem do żródła strony:

http://www.uczyc-sie-z-hi...5173747&c=media
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 18 Sty, 2007 20:05   Epizod z historii Geheimestaatspolizei Hohensalza

Poniższy tekst pochodzi ze strony:http://www.ghi-dc.org/Death Throes and Killing Frenzies: A Response to Hans Mommsen's "The Dissolution of the Third Reich: Crisis Management and Collapse, 1943-1945"Ferwor śœmierci i szaleństwa mordu : odpowiedź na "Rozpad Trzeciej Rzeszy : Zarządzanie Kryzysem i Upadek, 1943-45" Hansa Momsmena

Here a case from the files of the Gestapo in Lodz serves to illustrate. In June 1943, SS race and settlement officials arrested a twenty-year old ethnic German woman for having illegal sexual relations with a Pole. The woman had recently given birth to the man's child, although she claimed to have had intercourse with him only once, and under duress. She had told no one but him about her pregnancy, and continued to work in the fields until the last day. She had known that sex between Germans and Poles was forbidden, she said, but assumed that because the man was willing to apply for Germanization, there would be no problem.9German judges had a different opinion. They sentenced the woman to three weeks in prison but allowed her to postpone the sentence because she was nursing the child, who, according to racial experts, was a member of the German Volk. One month later, Gestapo in Hohensalza (Inowroclaw) ordered that the woman be turned over to them to serve her sentence as soon as her child was weaned. In late 1943, the public health nurse reported that the woman was still nursing the child and could not serve her term. By May 1944, the woman still had not done her time. One can only speculate that like everyone else, she watched the course of the war very carefully - and she nursed her baby as long as she possibly could. German authorities finally imprisoned the woman sometime in November 1944, then released her with a warning before the end of the month.10 Perhaps the prison term later stood her in good stead as an ethnic German in postwar Poland.
A teraz przekład na język polski wykonany przez jaszkęOto przykład z dokumentów Gestapo w Łodzi służy zilustrowaniu problemu. W czerwcu 1943 władze od spraw rasowych i osiedleńczych aresztowały 20letnią Niemkę za nielegalne stosunki seksualne z Polakiem. Kobieta właśœnie urodziła dziecko tego mężczyzny, choć twierdziła, że miała z nim stosunek tylko raz i to pod przymusem. Nikomu oprócz niego nie powiedziała o ciąży i pracowała w polu do ostatniego dnia. Jak mówiła, wiedziała że seks między Polakami i Niemcami był zabroniony ale założyła że skoro mężczyzna ten chciał zostać zgermanizowany nie było problemu. Niemieccy sędziowie mieli jednak inne zdanie. Skazali kobietę na trzy tygodnie w więzieniu, ale pozwolili odroczyć karę, ponieważ karmiła piersią noworodka, który według ekspertów rasowych był członkiem narodu niemieckiego. Miesiąc później Gestapo w Inowrocławiu rozkazało kobiecie poddać się wyrokowi jak tylko dziecko odstawi dziecko od piersi. Pod koniec 1943 roku, pielęgniarka publicznej służby zdrowia podała, że kobieta wciąż karmi piersią i nie może odsiedzieć wyroku. Do maja 1944 kobieta wciąż nie trafiła do więzienia. Można spekulować, że tak jak inni obserwowała ona to, co się wokół niej w czasie wojny działo i karmiła dziecko jak tylko mogła najdłużej. Niemieckie władze uwięziły kobietę dopiero w listopadzie 1944 roku a następnie przed upływem miesiąca uwolniły dając ostrzeżenie na przyszłośœć. Możliwe, że ten wyrok przysłużył się jej – rodowitej Niemce - później w powojennej Polsce.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 20 Sty, 2007 02:07   

Ponizsze dwie fotografie przedstawiają (wg opisu) mieszkańców miasta Inowrocławia w momencie wysiedleń na przełomie 1939/1940 roku. Proszę zwrócić uwagę na pierwszą fotografię,wykonaną przez osobę znajdującą się na piętrze koszar przy ul.Dworcowej.Widok też ciekawy,jako że pokazuje nam dzisiajszą ul.Dubienka. Na drugiej fotografii widoczny w tle tramwaj :)

Żródło:Archiwum Państwowe w Poznaniu

Żródło:Archiwum Państwowe w Poznaniu
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 21 Sty, 2007 19:23   

Konkretne fotografie:-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 14 Sty, 2009 01:52   

Przy tej samej okazji co plac przedstawiający widok jednostki Wehrmachtu (w innym wątku), uchwyciłem ujęcie zbliżone do tego sprzed 69 lat... 
 
Luter 
komendant drużynyDołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Śro 14 Sty, 2009 14:39   

płot orginalny pozostał ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 14 Sty, 2009 16:38   

Tak :) To stary piękny pruski płot. Prawdziwy gadżet w panoramie miasta. Ciekawe kto "zaopiekował się" tym fragmentem z wysokośœci rozebranej cz궜ci koszr :roll:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 01:35   

Też słyszałem o Niemcach pochowanych w pobliżu strzelnicy na Wierzbińskiego. Byli to jacyśœ Niemcy zastrzeleni lub rozstrzelani przez żołnierzy polskich. Prawdopodobnie dywersanci, cz궜ć chyba w polskich mundurach. to wg opowiadania przedwojennego nauczyciela w Rąbinie p. Pudelewicza. Spotkałem też w necie relację jakiegośœ żołnierza, że spotkali w ok. Gniewkowa przebrany patrol.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 09:19   

Temat kontrowersyjny, interesujący i niestety ciężki do weryfikacji od strony jego autentycznośœci. Relacje cząstkowe i jednostronne niestety nie prędko zostaną wyjaśœnione :(

Swoją drogą, aż dziwne, że nie ma o tym nigdzie szerzej... Po prostu nie wygodne...
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonuDołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 10 Mar, 2009 22:31   

i o tyle dobre że historyk i regionalista , a teraz zacny obywatel miasta nic nigdy o tym nie pisał hm.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 28 Wrz, 2009 15:30   

Trochę zaskakujące, że nikt spośœród lokalnych userów forum (aktywnych w tej czy innej formie, bo o biernych/podglądaczach nie piszę) nie daje znać o trwającej od kilku dni wystawie w Solankach... :? :roll:

Tematycznie związane z II W.ŒŚw., jest kilka fotek z Inowrocławia... Info http://www.ino-online.pl/...omosc=9913&nr=1

Czy warta zobaczenia? Na pewno tak :wink:

Choć za dużo Inowrocławia nie znajdziemy, to namiastka i tak rekompensuje nam ów ilośœciowy niedosyt m.in. bardzo fajnym i rzadkim ujęciem płonącej Apteki Pod Orłem czy innym kątem ujęcia dworca kolejowego...
 
 
madmax78 
komendant drużynyDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Pon 28 Wrz, 2009 21:53   

Przyznać się.....Kto mieszka najbliżej :?: :D :?: :D
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonuDołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Śro 30 Wrz, 2009 14:04   

tę wystawę oglądałem w Bydgoszczy na rynku :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.