FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: odchodzace, relikty, wodne, zurawie

Żurawie wodne - odchodzące relikty
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 01:39   

To w nawiązaniu do tematu (choć trochę odbiega od ogólnego zamysłu tego działu) jako taką duuuużą studnię/ujęcie wody przedstawiam to:















Chyba zdecydowana większośœć z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy urządzenia te funkcjonowały na co dzień w panoramie naszych dworców kolejowych :wink:

To nic innego jak żuraw wodny - taka forma hydrantu zaopatrującego parowozy w niezbędną dla procesu napędowego wodę (z niej para itp... - to tak gwoli wyjaśœnienia młodszemu pokoleniu, gdyby do nas kiedyśœ zawitało :) )

Ile tych elementów jeszcze się zachowało? :roll: Nie wiem, ale na pewno znikają z powierzchni ziemi... :(

Jeśœli macie je w swoich miastach, spróbujcie je uratować/ocalić od zapomnienia i podzielcie się ich widokiem z nami Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 27 Paź, 2010 19:36   

Takie otwory spotkałam między torami. :roll: Tyle ze nie wiem do czego służyły. :roll:



 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Śro 27 Paź, 2010 21:06   

Są to podstawy pod żurawie wodne służące do nawadniania parowozów... :)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 27 Paź, 2010 22:29   

Pozwoliłem sobie na poskładanie pojedynczych postów w ten temat :wink:

Myśœlę, że przyczyni się to do jego rozwoju, bo jest ciekawy - za wiele tych urządzeń w terenie już nie ma, a te co są należy choć uwieńczyć na zdjęciach, póki jest możliwośœć...

"Nicośœć ogarnia śœwiat..." - kiedyśœ to był tylko tekst z filmu "Niekończąca się opowieśœć", dziśœ niestety to stan faktyczny :(

Cieszę się, że na tym forum staramy się wszyscy wspólnie z nią walczyć Super
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Śro 27 Paź, 2010 23:27   

A twoje żurawie Doktorku są to Pruskie żurawie produkcji Neu Salz czyli jak by to teraz powiedzieć Nowa Sól :) jedna z największych serii żurawi
 
 
 
Foxo
służba przygotowawcza


Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 24
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 28 Paź, 2010 11:46   

Raisa napisał/a:
Takie otwory spotkałam między torami. :roll: Tyle ze nie wiem do czego służyły. :roll:





Zdjęcie wykonane zapewne na Olechowie. Niedaleko obok tej podstawy jest taka druga. Można po drabince wejśœć tam do śœrodka. Zapewne były tam zawory ale jak większośœć metalowych rzeczy dających się rozebrać poszły na złom.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 28 Paź, 2010 17:09   

Dzięki za wyjaśœnienie. :wink: Ja ze swojej strony dodam ze chodzenie po tych torowiskach bez znajomośœci terenu było dośœć nie bezpieczne. :cry: Teren w "dywanie" jesiennych chwastów. :roll: Ale jakośœ wyszłam bez uszczerbku na zdrowiu. :wink:











Zapomniane. :cry:



 
 
Foxo
służba przygotowawcza


Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 24
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 28 Paź, 2010 23:10   

Te wagoniki na 3 zdjęci już zostały prawie całkowicie rozebrane. Na 2 zdjęciu w oddali widać parowozownie ale to temacik na oddzielny wątek a po prawej w tych krzakach jest schron przeciwlotniczy z metalowymi drzwiami. Schronik wybudowany został w czasie wojny.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 28 Paź, 2010 23:48   

No to z wagonikami zdążyłam, zdjęcia mają około trzech tygodni.Ale fart. :wink: Foxo napisz cośœ więcej o tych schronach a Faustus wrzuć kilka fotek. :wink: Ja zdjęć schronów nie posiadam :cry: :cry:
 
 
Foxo
służba przygotowawcza


Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 24
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 29 Paź, 2010 00:00   

Schroników przeciwlotniczych na samym Olechowie jest 8. Każdy jest inny i są różnej wielkośœci, niektóre mają drzwi metalowe inne betonowe. Schroniki zostały wybudowane w czasie wojny przez niemców.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 29 Paź, 2010 23:04   

Foxo dzięki za tekst. prayer Super Faustus nie śœpij i wrzuć fotkę. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 29 Paź, 2010 23:10   

Nie śœpię, nie śœpię, ale nie mam ich ze sobą na tym komputerze na którym obecnie jestem :?
 
 
Foxo
służba przygotowawcza


Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 24
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 09 Lis, 2010 02:07   

Więcej o wszystkich schronach w Olechowie i nie tylko na mojej stronie http://www.foxo.jky.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 19 Cze, 2011 23:27   

Choczew. :wink:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 20 Cze, 2011 20:24   

No proszę, dawno nie gośœciliśœmy tu żurawia - super prayer

Czy cośœ jeszcze oprócz niego się znalazło w obrębie torowiska? (dworzec/parowozownia czy to taki samotny ptak?)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 22 Cze, 2011 23:38   

Ten żuraw, stoi sobie dumny w muzeum w Wenecji k/Żnina.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 16:15   

Z pomocą i odpowiedzią na pytanie "jak to działało" przychodzi nam schemat



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 16:29   



[ Dodano: Pią 09 Maj, 2014 12:28 ]
Wrocław. :roll:

 
 
JanPoszept 
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 241
Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 14:04   

Żuraw wodny (żuraw kolejowy) – urządzenie hydrauliczne służące do nalewania wody do skrzyni wodnej parowozu lub tendra.

Zwykle ma postać żeliwnej kolumny, na której znajduje się obrotowe ramię. Dopływ wody odcinany jest za pomocą zasuwy. Woda doprowadzana jest zwykle z wieży wodnej.

Czynne żurawie wodne na kolejach normalnotorowych znajdują się obecnie m.in. na stacjach: Wolsztyn, Poznań Główny, Leszno, Chabówka (w skansenie), Nowy Targ, Bydgoszcz Główna, Jelenia Góra.



Na zdjęciach żuraw wodny w stacji Nowy Sącz - wyprodukowany w 1877 roku w Linzu-Austria.

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 14:14   

No proszę, jakiem ładne okazy!
Wrocławski sam w sobie (m.in. z uwagi na lokalizację) robi wrażenie, natomiast nowosądecki skupia uwagę lekko odmienną konstrukcją od "znanych" modeli :roll:
Ciekawa podstawa, wylewka mniejszej średnicy niż "standardowe", zawór 'u góry'..., no i fakt, że znalazłeś jakąś tabliczkę/sygnaturkę producenta (zakładam, że po niej doszedłeś do info?).
U Raisy z racji pory roku nie zapytam, ale u Ciebie JanPoszept - taca odpływowa jakaś tam pod wylewką jest? (spotkałem się z takową w jednym miejscu, wykonana z betonu z kratką odpływową do kanalizacji)
 
 
JanPoszept 
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 241
Wysłany: Pią 09 Maj, 2014 15:38   

sorry alemam problemy z dodawaniemzdjęc - nadal.

tu jest link do reszty zdjęc: http://poszept.flog.pl/wpis/8426265/zeltweg-1877#w
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 02 Mar, 2015 11:51   Żurawie wodne - odchodzące relikty Toruń żuraw

Toruń,



mam wrażenie ze ten "żuraw" kończy żywot. :cry:

_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 02 Mar, 2015 16:45   Żurawie wodne - odchodzące relikty Toruń żuraw

Na to wygląda :cry:
Można się jeszcze łudzić, że trafi do jakiegoś lokalnego skansenu - choć takowego tam nie kojarzę :roll:
Swoją drogą, to ciekawe "anatomicznie" te zdjęcia :supz:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.