FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: cmentarze, zapomniane

Zapomniane cmentarze
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 25 Mar, 2006 22:53   Zapomniane cmentarze

Myśœlę,że temat warty zainteresowania! Dla przykładu pozostałośœci po żydowskim cmentarzu przy ulicy Libelta.Nie wiadomo jak długo jeszcze pozwolone będzie im "leżakowanie" na skraju teraźniejszych-polskich kwater.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 25 Mar, 2006 23:17   Wonorze

W tej wsi znajdują się dwa ,o których wiem.Pierwszy wjeżdżając od Inowrocławia po lewej stronie drogi,na lekkim wzniesieniu, drugi natomiast głębiej we wsi po stronie prawej za zabudowaniami gospodarczymi.Swego czasu był on niesamowicie zakrzaczony,co znacznie utrudniało dostęp i wejśœcie do poszczególnych mogił.Natomiast pierwszy służył mieszkańcom jako miejsce pikników i wszelkiej maśœci imprez plenerowych(ogniska...puszki....-jednym słowem smietnik)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 25 Mar, 2006 23:21   Budziaki?

O ile dobrze pamiętam to w tej wsi jest zapomniany cmentarz,na skrzyżowaniu drogi jadąc "w dół" w kierunku stadniy koni.Może ma ktośœ zdjęcia ?
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Wto 28 Mar, 2006 12:25   

O jakiej wiosce mowa bo nie wiem.

A trop mogił dokładnie płyt nagrobkowych znajdujących się na terenie obecnego III LO ktośœ zna?Czy je widział i policzył?Jest jeszce fajny cmentarz ale na Pałukach w okolicy Chomiąży Szlacheckiej z jednym kolegą z którym ujezdzam rowerkiem tam byłem niezły klimat w nocy nie przejechał bym nawet mając pampersa!!! :lol:

A tak na dokładke gorąco zachęcam do badań w terenie i przemieszczanie się na rowerkach - przyjemnie zdrowo i pożytecznie dla sprawy i duża mobilnośœc w terenie!!! :!:

A może turystyka rowerowa o zabarwieniu historycznym warto pomyśœlec i opracowac traski.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 28 Mar, 2006 13:55   

Temat turystyki rowerowej poruszałem kilkakrotnie na zebraniach i luźnych rozmowach,ale zabrakło osoby do popilotowania tematu...Wchodzisz w to? (kiedys na stronie głównej nawet był button do działu "Turystyka",ale narazie odpusciłem go sobie...z braku osoby chetnej do tworzenia. Evil or Very Mad
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 28 Mar, 2006 14:09   

aha,Lopos vel Sopol :) Tematy/miejsca dot.lokalizacji cmentarzy ,o których pisałem podałem w temacie postu ( np. Wonorze,Budziaki....)
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007 14:29   

Ja nie jako rodzinne strony mam żabi skok od Inowrocławia podam kilka ciekawych miejsc:



- górka po Kośœciele w miejscowośœci Radojewice.

- trochę dalej od tego miejsca Cmentarz, akurat wojenny

- cmentarz w Jacewie (taki malutki w kępie drzew)

- wyburzony już Dwór/Dworek Niemojewo

- poligon z czasów PRLu (Pławinek)

- i teraz cośœ co mnie prześœladuje, miejscowośœć Modliborzyce, za małolata pamiętam tam 3-4 budynki (ceglane piętrowe), gdy byłem mały akurat znaleźli tam niewypały, wywieli a budynki zburzyli (pamiętam, że z gruzowiska wziąłem jakąśœ łyżeczke, graweru nie pamiętam, aluminiowa więc wojskowa pewnie), tata jeszcze mi opowiadał, że stały tam baraki dla wojska. Niech ktośœ mi napisze co to było ?



- no i cośœ co wypatrzyłem dawno temu z samochodu przy głównej drodze Inowrocław- Bydgoszcz -> cmentarz w miejscowośœci Brzoza Bydgoska, rzuca się w oczy (prawa strona szosy jadąc z Inowrocławia, jedyny dąb widoczny z drogi)
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007 17:02   

JEŒŚLI CHODZI O PŁAWINEK,TO POLIGON ZNAJDOWAŁ SIĘ TAM JUŻ W CZASACH ZABORU PRUSKIEGO-ĆWICZYŁ TAM M.IN. 140 REGIMENT PIECHOTY PRUSKIEJ Z KOSZAR NA DWORCOWEJ.W okresie II wojny śœwiatowej też podobno wykorzystywali ten poligon hitlerowcy.

W Modliborzycach zaśœ był pewien niemiecki obóz.DrFaustus może udzieli Tobie wyczerpujacej odpowiedzi :-) .Tereny te,niewątpliwie wymagają dogłębnego sprawdzenia :-) .



No comments... (drF)
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007 22:22   

Aldeczku a moze to sprawdzimy
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007 22:56   

Gdzie niegdzie kopałem...Wszystko (w każdym bądź razie zdecydowana większośœć) już przekopane było przede mną...
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007 23:24   

LOPOS napisał/a:
O jakiej wiosce mowa bo nie wiem.

A trop mogił dokładnie płyt nagrobkowych znajdujących się na terenie obecnego III LO ktośœ zna?Czy je widział i policzył



hmmmmmmmmmmmm cos tam widzieliśœmy z Aldkiem,,,,,ale to temat na

później(:(



Jest jeszce fajny cmentarz ale na Pałukach w okolicy Chomiąży Szlacheckiej z jednym kolegą z którym ujezdzam rowerkiem tam byłem niezły klimat w nocy nie przejechał bym nawet mając pampersa!!! :lol:



Prawdopodobnie widzieliśœmy to samo tylko że ja w latach 60tych



A tak na dokładke gorąco zachęcam do badań w terenie i przemieszczanie się na rowerkach - przyjemnie zdrowo i pożytecznie dla sprawy i duża mobilnośœc w terenie!!! :!:

A może turystyka rowerowa o zabarwieniu historycznym warto pomyśœlec i opracowac traski.


Wojciech
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007 23:30   

Proponowałem taki dział...nie było chętnych do prowadzenia...zatem ponawiam propozycję :) Opracowanie tras,miejsc wartych zwiedzenia...Pierwotnie na stronie głównej był taki button "turystyka".Zniosłem,bo nie było komu robić.
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 10 Paź, 2007 17:07   

mój dziadek zajmuje sie turystyką rowerowa. bez kitu!! ale On zwiedza klasztory kośœcioły a nie koszary cmentarze :P

Najwazniejsze, ze mozna się Go wypytac co i jak planować... <pomagałam przy 3dniowej wycieczce do Częstochowy na rowerkach, ale nie mam niestety czasu by kontynuować sama współprace.... no i rower 2 lata jest domem pająków w piwnicy ;) >
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 11 Paź, 2007 15:35   

Przynajmniej pajaczki mają darmowe lokum i własne tereny łowieckie,gdzie mogą zapolować na "grubego zwierza" ,co niewatpliwie powinien uwiecznić Krawiec-miłośœnik wszelkich owadów i nie tylko :-) .
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 11 Paź, 2007 18:59   

aldek1944 napisał/a:
TO POLIGON ZNAJDOWAŁ SIĘ TAM JUŻ W CZASACH ZABORU PRUSKIEGO-ĆWICZYŁ TAM M.IN. 140 REGIMENT PIECHOTY PRUSKIEJ Z KOSZAR NA DWORCOWEJ.W okresie II wojny śœwiatowej też podobno wykorzystywali ten poligon hitlerowcy.

W Modliborzycach zaśœ był pewien niemiecki obóz




Poligonem do dziśœ rolnicy tak to nazywają, na całym obszarze tylko tyci tyci fragment przypminający okop, fakt mój tata który niedaleko się wychowywał mówił tylko o czasach PRLu jak to za obiad dawali im postrzelać z CKM :roll:



No cóż czekam na tę odp. z Modblibożycami. Dokładnie sam wiem, gdzie co stało, ale nie wiedziałem że to obóz. drFaustus ... tyśœ piszczałkowiec widzę ? czy na śœlepy kopałeśœ ? W sumie kojarzyłem, że ten grawer na łyżeczce był niemiecki, ale nie chciałem się wygłupić, bo niemiałem pojęcia że to takie stare obiekty. Może z ciekawośœci kiedyśœ się przejadę w miejsce baraków, a nie tych domków.



No i nadal nie wiem co to dokładnie było :lol:
 
 
Magda
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 216
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 09 Lis, 2007 23:18   

z tego co mi wiadomo pewien cmentarz znajduje sie w okolicach jaszczoltowa, nieopodal tamtejszej stadiny koni ;)

bynajmniej z tego co slyszalam, ale zobaczyc na wlasne oczy okazji nie mialam;/

ale to jest do sprawdzenia:)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 10 Lis, 2007 02:12   

Sprawdzić,sfocić,wrzucić na forum :)
 
 
Magda
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 216
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 10 Lis, 2007 11:37   

tak wiec zaczynam pomalu sprawe przeswietlac :)
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 13 Lis, 2007 21:25   

jak tam bunkier w Jaksicach o ktorym wspominalas w pociagu z Grudziadza kiedy go sprawdzimy?
 
 
Magda
starszy drużynowy



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 216
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 14 Lis, 2007 08:42   

jak sie roznioslo xD

generalnie gadalam z wlascicielem posesji na ktorej on sie znajduje i mowil ze najlepiej sie umowic na konkretny termin

ale teraz moze byc problem, bo on jest czesto zalewany;/

i Slawek mowil ze lepiej jak bedzie cieplej i mniej opadow

:)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 14 Lis, 2007 12:37   

Trzymamy rękę na pulsie jednym słowem :)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 27 Lis, 2007 18:16   

Lokalizacje i dane: (opracowanie wedlug wizji terenowych, mapy Polskiego Sztabu Generalnego 1934, Grossblaty w roznych skalach, dla puszczy bydgoskiej i do 2-3 kilometrow na polnoc od Inowroclawia, wizja terenowa do lini Rojewo - Broniewo )



Solec Kujawski - dwa cemntarze opuszczone, w obecnych granicach miasta jeszcze jeden, niestety na nim brak sladow.

Te dwa ktore istnieja, w stanie takim sobie, glownie obramowania grobow, chociaz na tym wiekszym jest tez pare ciekawszych.

Grosswald (Poligon) Jeden zachowany cmentarz z sumy dwoch, pare nagrobkow zachowanych, klimat klimat i jeszcze raz klimat.

w kierunku na Bydgoszcz

Lazyn - cmenatrz na wzniesieniu obok niestniejacej wsi, nie zachowalo sie zbyt wiele, slownie jedno obramowanie, i polamane nagrobki, za to bardzo ladnie polozony.

Lazyn Maly, swietnie zachowany cmentarz, przynajmniej czesciowo, pelen oryginalny drzewostan, w okolicy takze wypalonej wioski.

Zolwin - jest, niestety nie udalo mi sie go odnalzec. za to sa bunkry (chyba ma to cos wspolnego z ZACHEMem)

Dobromierz -Marne resztki raczej.

Droga z dobromierza w kirunku lini kolejowej, troche rozkopany cmentarz, do tego zle zachowane nagroki i smietnisko, czytelny tylko nagrobek Ludviga Bucha.

Wracajac w kierunku Bydgoszczy to jeszcze Wypaleniska, pare bardzo ciekawych grobow, ale oprocz tego latryna....

Leszyce dosc ciekawy cmentarz, wprawdzie kamieniarki zero, ale za to cale lastriko praktycznie nietchniete, of coz, napisowek nie.

Chrosna -b. rozlegly, duzo ciekawych nagrobkow, ciekawa roslinnosc ale bardzo gesto zbita...stan zachowania, oprocz tego ze powywracana wiekszosc, to w dobrym i lepszym stanie.

Osiek Wielki - tutaj znajduje sie najciekawszy cmentarz w tym rejonie, przynajmniej na moj gust...

Dabrowa Wielka - bardzo duzy cmentarz, z kilkoma zaslugujacymi na uwage nagrobkami, warto zwrocic uwage na drzewostan, piekne miejsce do zdjec (jesli sie ma czym je robic)

Broniewo - dwa cmentarze wedlug mapy z 34' pierwszy widac ze cmentarz po tym ze rozkopany, druiego nie udalo mi sie znalezc, ten pierwszy to raczej dla ludzi o mocnych nerwach

Rojewo - najciekawszy chyba architektonicznie z tutejszych zapomnianych cmentarzy, piekny bluszcz, ale niestety troche blisko drogi.

po drugiej stronie lasu wspomniane juz Jaszczotlowo

w zasadzie cmentarz z zachowana jedna alejka, czesc zarosnieta, czesc nie, na tej niezarosnietej zachowaly sie jedynie obramowania w duzej liczbie, choc stylistycznie identyczne, w krzakach natomiast stoji cos zrobinego ze starych szmat i dywanow, jakas budka taka, cholera wie do czego.



Czesc z tego co napisalem mozna znalezc na Wikimapii, gdzie tez wrzucilem wyniki swoich "odkryc" (nie wszystkich), wiecej informacji udziele na priw. z wiadomych przyczyn.



Pozdrawiam.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Śro 28 Lis, 2007 00:40   

O ladny cmentarz, ten co masz na zdjeciu swietnie zachowany!, niestety te bardziej w puszczy to juz nie to ;) ale tez urokliwe, chyba dosc podobny jest wlasnie w Osku, jeszcze w Otorowie (przy samej wisle praktycznie, miedzy solcem a bydgoszcza jest jeden taki i jeszcze w jednej miejscowosci, ale sobie nie przypomne - chyba chodzilo o cierpice)



Ten z budka grabarza sindbada to jaszczotlowo :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 28 Lis, 2007 23:40   

Super! Widzę,że wątek związany z nekropoliami zaczyna się rozwijać :) Cieszy mnie to,zwłaszcza że najcz궜ciej miejsca te są skazane na zapomnienie,a w konsekwencji niepamięci na zagładę :( A miały być wyrazem szacunku i pamięci o zmarłych...no cóż,śœwiat idzie na przód,przodkowie odchodzą ,ich rodziny częstokroć już też nie żyją,bądź są daleko od macierzystego miejsca,najcz궜ciej w konsekwencji wojen...Stąd też ten watek,którym w ten sposób (foto,opis itp.) damy wyraz choć cz궜ciowej pamięci...Kto wie,co z tych miejsc pozostanie w przyszłym czasie...Może nasze zdjęcia? :) Dlatego też zachęcam do odkrywania tych miejsc,atmosfery w nich panującej...

Zapyta ktośœ o kwestię szabrownictwa - powiem tak, najcz궜ciej miejsca te są już dawno rozszabrowane...
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Śro 28 Lis, 2007 23:48   

w mojej stronie, chociaz widzialem takie "cudo" tez w Broniewie, to kamieniarz, jak gdzies jest kamieniarz, to juz kaplica, bedzie tylko gorzej.

Polityka LP tez jest tutaj wiecej jak ciekawa, przeciez, jakby nie bylo to ich teren, a panowie jakos za bardzo zainteresowani nie sa ani ochrona ani niczym, wlasnie mialem kiedys w reku mape okolic solca kujawskiego z lat 90, tam tez byly zaznaczone cmentarze (praktycznie wszystkie) i na terenach LP kolo Solca tak akuratnie zaorali ze sladu nie zostalo...



Cmentarz w Grosswald, tez ma ciekawa historie, bo wyglada na to ze robil za cel cwiczebny (sa leje po bombach) (cmentarz lezy na bylm poligonie) no i w zwiazku z tym, sporo kosci lezy na wierzchu (przynajmniej lezalo, bo zakopalem je na powrot).



Jak mowie, najlepsze zachowanie to cmentarz w Osku, co ciekawe jest to tez jedyny cmentarz jaki widzialem (a widzialem wiele) zalozony na planie kola, mam gdzies notatatki z moich "podrozy" na temat zachowanych nagrobkow, i inskrypcji ktore udalo mi sie odczytac.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 29 Lis, 2007 00:17   

wydaje mi sie ze celowo sie "zapomina" o cmentarzach opisanych wyzej...za tym kryja sie koszty wszelkie pisma kwestie prawne itp.wiec mysle kurz celowo zalega nad tego typu miejscami...a po drugie...taki stary zapomniany cmentarz ma swoj urok klimat...po trzecie nalezy sie szacunek zmarłym...ktory wedlug mnie moze wymagac niewielu kosztów poprzez oczyszczenie grobu polozenie kwiatka zapalenie malej swieczki
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 29 Lis, 2007 01:31   

dodajmy,że rządy Polski otrzymywały pieniądze na utrzymywanie nekropolii niemieckich po II W.ŒŚw...otrzymywały i...?Nic z tego nie wyszło...Choć w kilku przypadkach darczyńcy upomnieli się o wyegzekwowanie zobowiązań wynikających z obieranych dotacji/datków na opiekę i w dużym tempie zaczęli przywracać je do cywilizacji...Ale to kropla w morzu potrzeb...
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 29 Lis, 2007 19:02   

wiem ze na Slasku bardziej sie o nie dba .
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pią 30 Lis, 2007 18:34   

jesli chodzi o opolszczyzne to tam masz "mint stany" :wink: im blizej wroclawia tym gorzej, jesli o wroclaw chodzi to z przedwojennych zachowanych jako tako z sumy 120 (wiekszych lub mniejszych) lacznie 4!!! z czego tylko jeden stricte poniemiecki.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Sob 01 Gru, 2007 00:09   

wiesz ogladalem to w tv jak to autochtoni dbaja o sposcizne po przodkach za pieniadze z landow wygladalo to nawet fajnie.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Sob 01 Gru, 2007 13:55   

Swoja droga, wpadlem na taki dosc ciekawy pomysl, tylko nie wiem na ile on by sie sprawdzil, otoz, u mnie, dziala cos takiego jak ogolno dolnoslaska strona w charakterze galerii i opisu historycznego miejscowosci, bardzo fajnie im to idzie, i mozna fajnie wymienic informacje, mapy, artykuly i filmy w temacie danego obszaru, moze dalo by sie zrobic cos takiego dla okolic Inowroclawia, w koncu i plenery i miejsca i ludzie sa. A takze wiele niedocenionych atrakcji jak wlasnie te opuszczone cmentarze chociazby.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Sob 01 Gru, 2007 22:51   

ciekawa sprawa, jak mozesz to przeslij link do nich.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Nie 02 Gru, 2007 22:14   

http://www.wroclaw.dolny.slask.pl/ tak to wyglada, of coz, zaprojektowanie i wykonanie szaty graficznej i paru innych rzeczy, byloby cokolwiek skaplikowane, ale same idea, moim zdaniem genialna
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pon 03 Gru, 2007 13:18   

narazie tak przegladalem ale ciekawe.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 05 Gru, 2007 16:11   

Dorzucam cmentarz w lesie przynalezący obecnie administrracyjnie do miejscowosci Jarki.Jadąc droga od Cierpiszewa dojezdżasz do leśœniczówkii za nią skrzyzowane-prosto droga na Przyłubie przez rzeczke Zielona ,w lewo na Glinno i Ty skręcasz właśœnie na tej krzyżówie w ta drogę lesna drogą na zachód .Jadąc ,po prawej stronie bedziesz miał w sąsiedztwie strumień-rzeczkę Zielona.a po lewej w niedalekiej odległosci cmentarzyk w szczerym lesie.Punktem orientacyjnym będzie kaplica po prawej stronie leśœnego duktu.Z lewej strony duktu bedzie trakt na południe.Tam ,pomiędzy tym traktem a wspomniana leśœniczówką ,mniej więcej w połowie odległosci miedzy nimi jest ten cmentarz.Zachowało sie na nim ,jak pamietam od kilku do kilkunastu omszałych grobów.Prawdopodobnie poniemieckich,z powodu duzej liczby mieszkańców zamieszkujących te tereny do 1945 roku.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 17:16   

to tam gdzies jakas kaplica stoji :shock: o a to dopiero, ciekawa lokalizacja jeszcze sprawdze :D tak w ogole, to cos malo zdjec w temacie, na dniach wrzuce swoje :wink:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 17:56   

Wróg nie śœpi,czuwa :-)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pią 07 Gru, 2007 19:47   

a co masz na mysli ? :D

http://b.o.s.w.w.interia.pl/skanuj0011.jpg cmentarz na poligonie (1500m od masztow na wschod)

http://b.o.s.w.w.interia.pl/skanuj0016.jpg inny nagrobek
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 07 Sty, 2008 20:39   

Poligon w miejscu wsi Kabat,(po której pozostała siec dróg,relikty cmentarza i fundamenty kilkunastu budynków) był stworzony w 1939 roku,kiedy wysiedlono przez Niemców mieszkańców,przygotowujac obszar do celów militarnych, wznoszac m.in. wieże obserwacyjną.Poligon służył do prób z sześœciololufową wyrzutnią"Nebelwertel".Był ten poligon powiazany funkcjonalnie z niemiecką fabryką DAG Bromberg.Tam bowiem zajmowano się elaborowaniem pocisków do tej broni,która testowano na w/w terenie.

Tyle ustaliłem po żmudnych poszukiwaniach w literaturze.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 10 Sty, 2008 01:24   

no to ciekawe informacje, faktycznie znalazlem kiedys taki zdeformowany pocisk, ale uznalem go za lotniczy, no no, kto by pomysla, ciekawe gdzie tam sa fundamenty jakiekolwiek :D swoja droga, ciekawie ten poligon wyglada na geoportalu jak sie przyjzec w jednym miejscu (okolice wiezy). informacje o resztkach cmentarza znalazles w literaturze?
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 10 Sty, 2008 17:10   

Tak.

Zima bez śœniegu jest idealna do poszukiwań w terenie.Sam sie o tym przekonałem ostatnio w Gdansku-odnalazłem tam resztki obiektów,o których miejscowi historycy i poszukiwacze nie wiedzą( nie jes to opisane nigdzie w Polsce).
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Sob 02 Lut, 2008 14:49   

polecam http://wikimapia.org/#lat...13&l=28&m=h&v=2



ja umieśœciłem 2 cmentarze o których wspominałem we wcześœniejszych postach, ktośœ widzę w okolicach Rojewa dwa umieśœcił.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 07 Lut, 2008 18:33   

to bylem ja :P
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 08 Lut, 2008 03:06   

a ja dodałam mały podpisik po angielsku ;)
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Sob 09 Lut, 2008 23:17   

BS no to ładnie, całą okolice w stronę Bydgoszczy też obskoczyłeśœ ? Ale ta "linia okopów" to raczej "ukryta" powinna być, teraz jakiśœ uczący się piszczałkowiec może pojechać tam i cudować z saperką
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 10 Lut, 2008 17:18   

Macie może zdjecia betonowych zapór przeciwpancernych zbudowanych w czasie II wojny śœwiatowej przez Niemców pod Nową Wsią Wielką.W ogóle wszystko na ten temat,plany,rysunki,dane techniczne budowli z tej miejscowosci,data rozbiórki itd.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 12 Lut, 2008 17:47   

wszystko co podpisane "Wilku" to moja robota, najciezej bylo znalezc ten cmentarz w okolicach Lazyna, 3 razy nawracalem :P (cala akcja na rowerze)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 12 Lut, 2008 18:28   

eh he hehe, ladnie ze jak sie skonczylo "glosowanie" to ktos powycinal moja ksywe :P ale, to i tak bylo pro publico bono
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 23:13   

Witam.Znam kilka cmętarzy i miejsc pamięci na północ od Gniewkowa.[Jarki, Glinno wielkie ,Dąbki itp]
 
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Śro 19 Mar, 2008 00:48   

Sorry za błąd.-miałem na mysli CMENTARZE :oops:
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 19 Mar, 2008 15:06   

Nie myli się tylko ten,który nic nie pisze :-) Don't worry,be happy :-)
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Śro 19 Mar, 2008 15:15   

Jak pogoda mi podejdzie to zrobie objazdówke po lesie i wkleje kilka fotek :D
 
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Śro 19 Mar, 2008 15:42   

A był ktośœ może we wsi Godzięba koło Gniewkowa ? Jest tam cmentarzyk i grobowiec ale strasznie zaśœmiecony :(
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 14:09   

Zbierałem tam tylko prawdziwki w okolicy:-):-(
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008 19:41   

Na mapie (w innym temacie) o numerze 3076 (Schirpitz) w lewym gornym rogu jest zaznaczony pomnik, jest to niedaleko miejscowosci Osieczek (Jarki) wie ktos o co chodzi ?
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 00:08   

Zdaje mi sie że przejeżdżałem tam kiedyśœ rowerem,ale tak deszcz strasznie padał i nie miałem ochoty przyglądać sie dokładniej.Jeżeli piszemy o tym samym miejscu to jest tam taki mały pomnik ,ukryty pośœród wysokich śœwierków.Mój kuzyn twierdzi że gdzieśœ w tej okolicy jest pomnik upamiętniający przemarsz wojsk Napoleona,ale jak go znam to mu sie cośœ przywidziało :D
 
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 10:53   

z tym przemarszem wojsk Napoleona to nie jest takie niewykluczone, tez cos slyszalem na ten temat (tyle ze nie w sprawie pomnika) generalnie na roznych szkicach w atlasach historycznych to by to przejscie tak mniej wiecej wypadalo...
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 11:42   

wilku a ty może jesteśœ z dolnegośœląska??



a co do postu madmaxa to powiem tak ludzie mają nie kiedy taką wyobraźnie że szok ....
 
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 17:02   

Ja jestem z Wroclawia generalnie hahaha no tak, ale wszystkie wakacje od 1997 spedzam w rejonie wiec co nieco tez widzialem :P jakby tak zsumowac to by rok mieszkania z duzym hakiem byl :D
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 21:31   

super wreśœcie mój rodak :) ja też z wrocka :) krzyki :) zarzuć gg :)
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Śro 20 Sie, 2008 21:15   

Niedługo zamierzam trochę objechać terenu, żeby kilometrów nie nabijać spytam:



w Balczewie na miejscu cmentarza jest ogrodzony dom tak ?

w Jacewie na jednym z dwóch cmentarzyków jest pole ?

w Wonorzu z googlemaps też chyba 1/2 się ostał ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 21 Sie, 2008 23:53   

Hmm... z moich dośœwiadczeń:

Jacewo - remiza na polu, jest cmentarz do dziśœ;

Wonorze - są dwa, jeden wzgórze ognisk, stratowany-ogólnie masakra, drugi po drugiej stronie drogi, chaszczy, dżungla, ale zachowany, płotki, ogrodzenia... - to co widziałem kiedyśœ, a dziśœ? Madmax będzie w temacie bardziej :)
 
 
madmax78 
komendant drużyny



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 573
Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Pią 22 Sie, 2008 12:50   

Obawiam sie że nic tu nie dodam od siebie. :( Mało znam te tereny.Moge natomiast powiedzieć że w Parchankach jest bardzo stary kopiec ze szczątkami jakiegośœ władcy słowiańskiego.W późniejszym okresie (ok 350 lat temu) w tym samym miejscu chowano zmarłych na cholere albo dżume.

Sprawa jest ciekawa i jak skończe objeżdżać las to zabiore sie za okoliczne wioski :D
 
 
 
Grażyna
kandydat


Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 11
Wysłany: Pią 22 Sie, 2008 13:53   

Ponieważ to moje pierwsze wejśœcie na forum, witam serdecznie wszystkich :)

Trochę poczytałam i myśœlę, że warto w tym temacie nawiązać współpracę z genealogami.

Od roku jest ogólnopolski projekt Polegli w I wojnie



Może wśœród zarośœli (i nie tylko)znajdzie się choć jedna mogiła z tego okresu.

Inowrocław i okolice, to teren działania również Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego -Gniazdo oraz Kujawsko Pomorkiego Towarzystwa Genealogicznego.Są to osoby ,których korzenie wywodzą się m.in. z tego terenu. Historycy-amatorzy ,do których ja również się zaliczam.

Pozdrawiam

Grażyna
 
 
Grażyna
kandydat


Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 11
Wysłany: Pią 22 Sie, 2008 15:37   

Ciekawym również pomysłem ekologów na zachowanie m.in. starych cmentarzy jest tworzenie ogrodów ŒŚw. Franciszka. Dane miejsce zostaje objęte ochroną ,przyroda jest zachowana(wiele rośœlin znajduje tam spokojne miejsce,gdyz nie ma oprysków i upraw) ,czasami są okazy unikalne. Dzieki temu cmentarz z czasem nie stanie sie polem uprawnym.

Takie miejsce może założyć każdy,opisuje to REFA ,Ruch Ekologiczny śœw.Franciszka z Asyżu. Zapewne oni podpowiedzą co robić w konkretnej sprawie.

Jak widać pozornie nie związane ze sobą grupy ,mające różne zainteresowania mogą mieć ten sam cel-ocalenie od zapomnienia.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 22 Sie, 2008 21:21   

Miło powitać Cię Grażyno w naszych szeregach :)

Cieszę się, że zainteresował Cię poniższy temat.

Sprawa "znikających cmentarzy" jest bardzo interesującą pod wieloma względami, stąd też mam nadzieję, że wątek ten będzie się dalej rozwijał.

Wspomnieć należy również o następującej kwestii, otóż Polska brała (dostawała) pieniądze na utrzymywanie większośœci z miejsc pamięci, cmentarzy w należytym porządku...

Temat mało znany szerszemu gronu, a jednak.

Stąd też uważam, że ówczesny stan jest barbarzyństwem na szerszą skalę, o którym warto mówić.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 22 Sie, 2008 22:52   

obfocę Wam do końca wakacji te powyżej. Jak są jeszcze w okolicach w stronę Dąbrowy takie zapomniane cmentarze, dajcie znać. Może z któregośœ da się odczytać nazwiska ... a Niemcy, dbają o swoje.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 26 Sie, 2008 15:54   

Luter,mam tą literaturę i pracę magisterską o wszystkich cmentarzach,które Ciebie interesują,a o którą pytasz w prywatnej wiadomośœci.Zdjęc i opisów jest tam sporo.Pełen profesjonalizm autora pracy magisterskiej i Niemców-byłych mieszkanców tych ziem poszerzy Twoją wiedzę na pewno,gdy poznasz te zródła:-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 29 Sie, 2008 14:08   

Dorzucę a'propos tematu...

Zapomniany czy raczej skandalicznie zaniedbany? Jakakolwiek by nie padła odpowiedź na pewno dostępny...



 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Śro 03 Wrz, 2008 22:31   

Zgadzam sie.

Do tego mam tez pytanie, gdzie sie podzialy posty ze srodkowych stron tematu ?
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Śro 03 Wrz, 2008 22:54   

Błędy są jakieśœ na pewno też tak mam, najlepiej wejśœć w 1szą stronę i dusić NASTĘPNA, za którymśœ razem załapuje ;)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008 01:11   

No niestety... batalię prowadzę z dostawcą usługi... Ale widzę, że teraz działa... Cośœ po wakacyjnej przerwie bez nadzoru leci, ale ma się ku lepszemu :) Błędy proszę zgłaszać w http://www.stowarzyszenie...-wazne,861.html miejscu. Ale jak teraz patrzę, wszystko gra... W końcu to tylko internet... i maszyny... :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.