FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: fotografiach, starych, widokowkach

Łódź na starych fotografiach i widokówkach
Autor Wiadomość
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009 21:12   

prayer Jest to budynek III LO oraz mieśœciła się też szkoła podstawowa chyba nr.173. Chodził tam do podstawówki mój brat. A moja szkoła podstawowa zamiast zajęć z WF, chodziliśœmy tam na basen.Bo na tyłach szkoły od strony parku jest wejśœcie na basen. :wink: Budynek często filmowany.Ostatnio widziałam front budynku w "Stawce większej niż życie. :shock:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 02:02   

Nooo, w końcu wstawka! Rewelacja. Wielkie podziękowanie za realizację "zadania" prayer Super
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 12:32   

drFaustus napisał/a:
Nooo, w końcu wstawka! Rewelacja. Wielkie podziękowanie za realizację "zadania" prayer Super




Proszę :P
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 05 Paź, 2009 21:15   

Mały set tematyczny pośœwięcony Parkowi Helenów:









































Kilka '"śœwieżych" fotek autorstwa Raisy ukazujących fragmenty parku znajduje się http://www.stowarzyszenie...3-20.html#23936 temacie :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 26 Lis, 2010 22:53   

Od zawsze jak tylko pamiętam za "mojej kadencji", na placu przy ul.Andrzeja/Piotrkowska, zanim postawiono inspirowany Żeromskim "szklany dom", był ryneczek ze straganami w większośœci warzywnymi.

Zastanawiałem się co było tam przedtem i przede wszystkim jak wyglądało :)

Znalazłem odpowiedź :)

Z dużą radośœcią podpartą sentymentem prezentuję rozwiązanie:)







Warto zwrócić uwagę na reklamę kina "Rialto" czyli znanego nam kina "Wisła" Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 26 Lis, 2010 23:18   

ŒŚwietna wspomnieniowa widokówka.Ponieważ są to miejsca z moich młodych lat.tym bardziej z sentymentem oglądam widokówkę. :roll: Po lewej stronie patrząc na widokówkę widoczny już niestety nie istniejący bardzo ładny budynek .Mieśœciła się w nim apteka,punkt Totolotka. :wink: Sklep z materiałami.A tak w ogóle to fotka przedstawiam centralny punkt miasta.Tak że ten widoczny na widokówce budynek stał w samym centrum. :wink: I może dla tego musiał ulec "zagładzie"Dzis w tym miejscu stoi jakiśœ budynek który nijak się nie komponuje z całośœcią zabudowy.Faustus ta reklama to póżniejsze kino "Wisła"A kino to we wnętrzu wyglądało jak sala teatralna.Co ja piszę wyglądało istnieje do dnia dziśœiejszego ale jako kabaret :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 27 Lis, 2010 01:28   

Mam też dawne wnętrze kabaretu :wink: (chyba nawet z okresu okupacji :roll: - wrzucę następnym razem)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 27 Lis, 2010 19:33   

Faustus a może masz współczesną fotkę tego miejsca.Z tym nowym budynkiem.Bo ja przeglądałam zdjęcia i nie znalazłam zadnej fotki z tym budynkiem. :cry: A w tym budynku już nieistniejącym przypomniało mnie się, że na parterze był sklep, z zegarkami a na pierwszym piętrze odbywały sie różne kursy. :wink: Ktośœ z rodziny uczęszczał tam na kurs gotowania. :wink: Teraz to brzmi komicznie, ale kiedyśœ odbywały się różne zajęcia, i każdy mógł wybrać cośœ dla siebie. Super :roll: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010 03:06   

Nie mam :?

Dziśœ stoi tam "szklak" o nazwie "Saspol" (przypomniałem sobie Mr. Green ).

Idąc jego tropem w sieci znalazłem kilka ujęć tego miejsca.

Zatem jeszcze raz stary widok:

(Faktycznie miałaśœ rację, widać Aptekę Super )







Źródło widać w opisie zdjęcia



I widok tego miejsca dzisiaj:





http://www.cse.pl/projekty_pl.html
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010 14:49   

prayer Super prayer Super o jakże zrobiło się sentymentalnie :cry: A za współczesny budyneczek też wielkie dzięki . Heart Heart Bo szukam i szukam współczesnej fotki i mam wszystko w koło sfocone ale tego narożnika nie mam. :wink: I jako ostatni widać sklep Jubilerski.Ten od zegarków.Był jeszcze punkt Totolotka.A pierwsza widokówka ta jakieśœ lata 70 ,bo widok jak "żywy"przed oczami. :roll:
 
 
nastula 
szeregowy



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 47
Skąd: Litzmannstadt
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010 23:50   

fajne fotki , nie wiem czy zauważyliśœcie ale na pierwszym foto jest widoczna "ambona" wisząca budka w której siedział /stał milicjant i kierował ruchem a raczej sygnalizacją - taka automatyka :D . Na drugim już jej nie ma. Można sobie jeszcze cośœ takiego obejrzeć w jednym miejscu w Łodzi gdzie pozostał taki "relikt" Jaracza /Piotrkowska odnowili i sobie wisi , tylko szczeble drabinki śœciennej zostały usunięte.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 19 Gru, 2010 20:41   

Jaracza/Piotrkowska to nie jest wyremontowana.Oryginał był z ciężkiej blachy, nitowany. Pamiętam go. To co teraz wisi to jakieśœ mizerne nieporozumienie :) Raczej symboliczny akcent nawiązujący do przeszłośœci. Swoją drogą to ciekawe, że najpierw zdejmują oryginalny gadżet - bo niewątpliwie takim ta budka była, a potem dają śœwieżynkę. Ot, być może było zapotrzebowanie na oryginał gdzieśœ indziej... :wink:
 
 
nastula 
szeregowy



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 47
Skąd: Litzmannstadt
Wysłany: Nie 19 Gru, 2010 23:48   

dlatego napisałem relikt w cudzysłowie , chodziło mi o sam fakt istnienia takiego zjawiska :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 20 Gru, 2010 00:05   

Faktycznie - teraz widzę - mieliśœmy/mamy zbieżne myśœli :wink:

no ok, troche na raty dzisiaj i myśœlałem, ze uda mi się kilka widokóweczek podrzucić, ale nie wyszło...

Dlatego też by całkiem nie było, że nie ma, wspomniane kilka postów wcześœniej wnętrze "kabaretu" czyli jak domniemam kina Wisła vel Rialto.

Przyznam szczerze, że za dużo nie pamiętam z jego wystroju "za mojej kadencji", ale przy tak dużej liczbie odwiedzanych w Łodzi kin, nie sposób ogarnąć każde z osobna.



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 13:42   Łódź na starej fotografii widokówkach

Brr... trzy lata zastoju w temacie?! :dia:
Nastula, nie uwierzę, że nie masz co pokazać ;)
Tymczasem zaglądam do albumu...


(kliknąć by powiększyć)

... z dedykacją dla Raisy :mrgreen:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:10   

No, no Faustus ale poszedłeś w sentyment. :roll: Wielkie dzięki. :roll: :supz: :supz:
I kogo ja tam widzę :?: :?: Ale fantastyczne są te drewniane domki widoczne .
Oczywiście ich juz dawno nie ma. :cry: Ale mieliśmy w czasie ich rozbiórki super zabawę. :roll:

Jeszcze raz dzieki za fotkę. :supz: :supz:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:12   

Drewniany jest ten z pierwszego planu, natomiast ten przed pałacykiem wygląda na mrowańca :roll:



(jakieś komórki doklejona ma do ściany?)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:18   

Faustus za tym "murowanym" jest dopiero pałacyk. :roll: Rozebrano drewniany ten niby murowany. :roll: A w pałacyku mieliśmy przychodnie. Z domu "żab skok.A na miejscu tych rozebranych budynków jest obecnie parking. :roll: Może znajdę fotkę z widocznym parkingiem.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:20   

Dla formalności "drewniak" z pierwszego planu:



:supz:

Widać, że jeszcze było coś przed nim, może nawet ceglanego?
(na zdjęciu na wysokości kierownicy rowerzysty)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:23   



Widać"kawałek "pałacyku i kawałek parkingu.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:27   

Na tym zdjęciu ode mnie też widać fragment komendy ;)
Akurat sygnaturka go przysłania :dia:
(czyli budynki jeszcze stały). Do kiedy?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:35   

Prawdopodobnie ten kawałek murowany o którym piszesz to początek placu kużni. :roll:
Z tą kuźnią też wiąże się sporo wspomnień takich na wesoło. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013 14:36   

Komenda:

:mrgreen:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 27 Lis, 2013 13:01   

Co do kina "Wisła" wcześniejsze "Rialto" do sali kinowej prowadziły cudne schody. :roll: Ja już wcześniej pisałam że te schody często "grały" w filmach.Kino a wcześniej teatr znajdowały się na 1 piętrze. W czasach oblężenia przez widzów za pech można uznać jak dostało się bilety gdzieś przy widocznych na zdjęciu filarach. :roll: A fotele rozstawione były na całej powierzchni, ponieważ widzów były tłumy. :|
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 28 Lis, 2013 13:03   

To ja wrócę do zdjęcia i dla przejrzystości tematu zamieszczę to samo ujęcie pół wieku później:


(kliknij by powiększyć)

Lubię takie podróże w czasie!

Co do kina Wisła - miałem szczęście załapać się jeszcze na jakieś filmy.
Samej sali niestety nie pamiętam, ale schody i trochę wnętrza budynku tak ;)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 28 Lis, 2013 13:06   

Dla ciekawości widoczna na pierwszej fotce kostka bazaltowa istnieje do dnia dzisiejszego, tyle że pod inna nawierzchnią. :supz:
Nie muszę dodawać że mokra kostka bazaltowa to była już ślizgawka. :|

[ Dodano: Nie 14 Gru, 2014 14:15 ]
Łódz, tych budynków po prawej stronie też już nie ma. :cry:Pochłonęła je budowa dworca. :cry:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 11 Cze, 2015 08:06   Łódź na starych fotografiach i widokówkach,Litzmannstadt

Raisa, wspomniany wcześniej widok interesującego Cię obszaru...:

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


(kliknij by powiększyć)
;)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Paź, 2019 13:58   

Odwiedzamy Łódź i miejsce, z którym wielu mieszkańców łączy sentymentalna więź wspomnień, związanych głównie z repertuarem filmowym dawnego kina "Bałtyk", które po dziś dzień znajduje się w głębi parceli, zajmowanej przez budynek Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, przy ulicy Narutowicza.
Okazały gmach Domu Koncertowego Ignacego Vogla (pierwotna nazwa budynku) został wzniesiony w latach 1883–1887 według projektu architekta Otto Gehliga i jako powojenna Filharmonia Miejska przetrwał do połowy lat 90. XX wieku, w których został wyburzony. Na jego miejscu wybudowano nowoczesną konstrukcję, próbującą nawiązać motywem zdobniczym elewacji frontowej do historycznego budynku.
Bezduszny betonowo-szklany obiekt, wpisuje się w powszechniejące i narzucane trendy w "nowoczesnej" architekturze, której patronuje, oparty na betonie i szkle, wyzuty z sentymentu, wszechobecny kicz.

#AfterBefore #ThenNow #Polska
#Lodsch #Łódź #Lodz #UlicaNarutowicza #FilharmoniaŁódzka #KinoBałtyk #Litzmannstadt #Refotografia #UlicaDzielna #ŁódźStareZdjęcia



I szybki kolażyk powstały w oparciu o ostatnie zestawienie ;)
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 22 Paź, 2019 10:35   

Jak dla mnie to jakiś koszmar ten budynek filharmonii. :evil: Poprzednia elewacja zdobiła ulicę .A teraz wygląda nijak.
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.