FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: ogladac, rozgrabia, spieszmy, zanim

Spieszmy się... oglądać, zanim rozgrabią...
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 03:38   Spieszmy się... oglądać, zanim rozgrabią...

Spieszmy się... oglądać, zanim rozgrabią...

Parafraza słów ks. Twardowskiego w ujęciu lokalnym nabiera znaczenia o ponurym zabarwieniu.

Nie powinno mnie to zdziwić, jednak zniknięcie detalu ze śœciany budynku, sprawiło, że w zwątpienie poddałem termin okreśœlający miłośœników historii jako patriotów, dla których - jak się okazuje - małe ojczyzny jakimi bez wątpienia są miasta przez nich zamieszkiwane, znaczą tyle ile można w nich/z nich rozgrabić.

Rzecz o której piszę, nie rzucała się w oczy przypadkowemu przechodniowi. Statystycznego mieszkańca z gwarancją bliską 100% nie zainteresowałaby zamalowana tabliczka przytwierdzona do ceglanego muru.

Jednak o jej istnieniu wiedzą - czy raczej w obecnej sytuacji właśœciwszym będzie użycie słowa - wiedzieli ci, którzy takimi smaczkami żyją.

Nie mam konkretnego adresata, któremu można by zadedykować niniejszy post. Przeczucie jednak mi podpowiada, że dojdą do niego te słowa...

W zasadzie nic one nie zmienią w obecnej chwili, gdyż tabliczki ubezpieczeniowej - bo to ona jest główną bohaterką tego postu - już w tym miejscu nie zobaczymy. Jak długo już jej nie ma - nie wiem. Ostatni raz mijałem ją kilka m-cy temu. Dziśœ idąc ulicami miasta stwierdziłem jej brak.

Tabliczka ubezpieczeniowa z ul. Łącznej przymocowana była do ceglanej śœciany kamienicy, w której od strony ul. Królowej Jadwigi jest m.in. sklep zielarski i jubiler.

Jak zapobiegać takim zdarzeniom? Może prezentując podobne detale z ich dokładnym opisem i lokalizacją, tak by stały się one bardziej charakterystycznymi dla większej liczby osób, co pozwoliłoby na ich regularne doglądanie, zanim jakaśœ pazerna hiena ją zawłaszczy?

Może choć w ten sposób uda się takie przedmioty "ocalić od zapomnienia"?

Zachęcam wszystkich zainteresowanych do łowów i zastawiania sideł na swoistych kłusowników historii.

Miejsca takie i tym podobne przetrwały wojenne zawieruchy, zmiany ustrojów... niestety są bezsilne wobec grabieżczej polityki pseudo hobbystów.

Oczywiśœcie założyłem taki wariant, który wydaje się najbardziej prawdopodobny, gdyż scedowanie ewentualnej winy na kolekcjonera złomu w przypadku 2mm kawałka blachy o wymiarach ok. 20x10cm zamontowanej na 2,5m wysokośœci która nie wzbogaciłaby wagi o kolejne kilka kilogramów, wygląda mało poważnie i nie jest dośœć przekonujące.

Być może ujrzymy ją w wirtualnej przestrzeni jako "cenny element historii miasta" uratowany/zabezpieczony (bo takiej nomenklatury teraz modnie się używa w "branżowych" śœrodowiskach) dla przyszłych pokoleń.

Tyle, że te elementy radziły sobie przez dziesięciolecia bez samozwańczych opiekunów.

Stanowią relikty przeszłośœci, których można dotknąć, zobaczyć w naturze, a nie oglądać za szklaną szybą w muzealnej gablocie.



Szanujmy takie miejsca, bo tak szybko odchodzą... :cry:



Poniższej tabliczki w jej pierwotnej lokalizacji (jak i wielu innych, które jeszcze pamiętam) już też nie zobaczymy.

Zniknęła przed wymianą drzwi (ul. Farna):













Podobny los dzielą każdego dnia stare klamki, skrzynki pocztowe, elementy zdobień na klatkach schodowych...



Wszystko ma swoją cenę... poza pamięcią.



W przypadku, gdyby moje słowa okazały się błędne, a zniknięcie tabliczki zainicjowane było przez instytucję państwową o charakterze muzealnym, chylę czoła w wyrazie szacunku jednak z zachowaniem w/w opinii dot. muzealnych gablot. :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 16:04   

To fakt słowa ks.Twardowskiego mają szerokie znaczenie. :cry: Można je przenieśœć na inne dziedziny życia. :wink: Super

.Jakaśœ gonitwa ,czasami w słusznej sprawie a czasami jest to akt wandalizmu. :cry: Tym aktom mogę powiedzieć stanowcze nie. :roll:
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 16:44   

hmmmm-mogę się tylko domyśœlać :(
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Śro 15 Gru, 2010 01:24   

Teraz ten budynek na rogu ŒŚw. Mikołaja i Studziennej z kamienną podbudówką przechodzi do lamusa. W przyszłym roku chyba przetarg na zbycie ... i pewnie rozbiórka ... swoją drogą ... ładnie miasta dba o mienie.

Kamienic nie remontuje, sprzedaje, inwestor burzy, i nic nie stawia ... ile to już mamy takich braków tzw "plomb" w mieśœcie ? Na samej śœw. Mikołaja sa chyba 2 lub 3 bez tej która powstanie.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Śro 15 Gru, 2010 05:21   

Luter zgoda ale weź pod uwagę też to że dużo kamienic jest prywatnych choćby perełka Złoty Róg :)
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 16 Gru, 2010 22:17   

Jednak jak widzę w centrum napisz PGKiM a to sypiąca się kamienica, to nie wiem czy śœmiać się czy płakać ?



Zamiast odnawiać chodniczki, mogliby w końcu wymyśœlić sposób na remonty elewacji. A przynajmniej dać kasę PGKiM na remonty miejskich.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 16 Gru, 2010 23:13   

śœwięte słowa
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 31 Gru, 2010 23:51   

"Szanujmy małe formy"...



Niestety, nie szanujemy...

Lokalna makabreska...

Trochę z innej półki niż wcześœniej poruszana kwestia, jednak swą wymową zbliżona:







Zastanawialiśœmy się ostatnio z kolegą, czy nie byłoby osób które zechciałyby taką tablicę dla siebie na pamiątkę nabyć?

Myśœlę, że nie brakowałoby chętnych... (choćby wśœród nas :wink: ).

Niektóre ładne, emaliowane z "wypukłym" napisem (np. ul.Poznańska).

Za kilkadziesiąt lat zrobiłyby furorę, a współcześœnie mogłyby zagrzać miejsce w jakimśœ muzeum... (od biedy w jego pomieszczeniu magazynowym...).

Tymczasem jakże niemiła niespodzianka - złom :shock: :? Evil or Very Mad
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Nie 02 Sty, 2011 13:56   

doktorku gdzie to tak beztrosko leży może znajdzie się sposób aby tym tablicom dać godny spoczynek :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 26 Lut, 2011 13:43   

Kolejna ofiara grabieży...

Wątek na lokalnym portalu:



http://www.ino-online.pl/...w=4469&us=10417 i http://www.ino-online.pl/...w=4498&us=10417
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012 01:31   

Pojawiła się również informacja o kradzieży zabytkowego żarna z podwórza kamienicy przy ulicy Jana Kilińskiego -> http://maps.google.pl/map...=h&vpsrc=0&z=19

Sprawę bada już policja. Czyżby po Inowrocławiu grasował cichy pasjonat i kolekcjoner, który to za lat kilka dokona otwarcia własnego muzeum? :twisted:

Jakiśœ czas otrzymałem bardzo ciekawe zdjęcie od miłej nieznajomej, proszę spojrzeć



Zdjęcie wykonane w Inowrocławiu, ulica Targowisko i pewien pan z narzędziem przypominającym łom. Raczej nie można tego nazwać odkurzaniem lub odśœnieżaniem.
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Nie 08 Sty, 2012 11:41   

Upublicznić twarz tego osobnika, a potem złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
 
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 13 Sty, 2012 03:09   

Cytuję "[...]Polecam też zaintersowanie się pewnym stowrzyszeniem, które kradnie macewy, okrada wojsko polskie i dokonuje innych przestępstw, śœciganych z urzędu[...]"- Inoline, post użytkownika Zmielcar. Chciałbym wiedzieć cóż to za stowarzyszenie? Chciałbym też konkretne dowody na jakich opiera się ów użytkownik? Czyżby gdzieśœ bajarka udzielała korepetycji?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 13 Sty, 2012 18:37   

Mógłbyśœ podać link do tego materiału?

Swoją drogą na bazie Twojego cytatu sam jestem ciekaw, jakie stowarzyszenie okrada wojsko polskie i dokonuje innych przestępstw, śœciganych z urzędu? Może ów autor jest sam jego członkiem?

O macewach nie piszę, bo to zakrawa na jakąśœ nekrofilię ze strony potencjalnego kolekcjonera :? Choć bywają pasjonaci o różnych skrzywieniach.

Swoją drogą, to czy ich lokalne składowisko za Medykiem nadal funkcjonuje?

Był tam ktośœ ostatnio?



P.S. Fota z Mistrzem Wytrychem super! Brawo!
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 13 Sty, 2012 22:22   

Proszę

http://www.ino-online.pl/...mosc=14679&nr=1
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 13 Sty, 2012 23:33   

Dzięki, w międzyczasie też już poszukałem.

Wyników badań archeologicznych do tej chwili nie miałem okazji poznać, więc z zainteresowaniem przeczytałem informację.

Lektura komentarzy - jednak nic szczególnego.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Sob 14 Sty, 2012 11:25   

Komentarze jadem przesiąknięte w zasadzie w każdej informacji podanej na tym serwisie.
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 16 Lut, 2013 20:45   

Znikają rożne elementy.. napisy z budynków.... ŻAL! Ostatnio zauważyłam, że zniknął napis ZAKŁAD PRZYRODOLECZNICZY z tegoż budynku w Solankach.

http://www.fotosik.pl/sho...9d5ca1d259e2cdc
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 17 Lut, 2013 16:40   stare napisy na śœcianach reklamy Hohensalza Inowrocław

:shock: Nie zauważyłem, a tu proszę :?

Berry, brawo za spostrzegawczośœć Super

Pewnie ma to związek ze zmianą przeznaczenia tego budynku?

Jeśœli dobrze pamiętam, to nawet wystawiony jest/był na jednej z aukcji :wink:



Tymczasem szukam miejsca na forum, w którym takie zdjęcia były zamieszczane, tj. starych napisów z Inowrocławia... :roll:

I wygląda na to, że nie ma :shock:

(jeśœli ktośœ namierzy to poproszę o informację, bo może zmysły odmawiają mi posłuszeństwa Mr. Green

Jest oddzielny temat "Stare napisy, reklamy" w dziale "Relikty przeszłośœci", ale lokalnego nie mamy :?

Właśœnie, to pewnie dlatego, że w czasach "powstawania" strony takie materiały "leciały" na główną.

http://www.stowarzyszeniebastion.com/s300.html jest śœlad.

Oj, od tego czasu trochę się pozmieniało...
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 18 Lut, 2013 23:18   

Uważam, że niezależnie od przeznaczenia napis ten jest przynależny temu budynkowi.

ZAKŁAD PRZYRODOLECZNICZY czyli 'zakład leczący przyrodą - naturą'.

Funkcjonują przecież nazwy np 'Stara prochownia' itp- i inne galerie, hotele, kawiarnie, restauracje, które przejęły stare nazwy po swoich poprzednikach niekoniecznie z branży, dodając im jeszcze uroku. Nie rozumiem tego podejśœcia.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 19 Lut, 2013 16:19   

Zgadzam się z Tobą.

No cóż... nie mamy wpływu na tych co kreują rzeczywistośœć...

Być może reżyser nie wziął tego pod uwagę.

Podejmujący takie decyzje rzadko kiedy kierują się lokalnym sentymentalizmem. Ba, pokuszę się o stwierdzenie, że częstokroć niewiele się orientują w historii okreśœlonych miejsc, a ruchy które wykonują są pozornymi...

Ale... być może napis wróci "odśœwieżony"? :roll:
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 24 Mar, 2013 16:17   

Ma wrócić ... odśœwieżony! Pewnie na wiosnę , która nie chce przyjśœć.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2015 22:34   

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---



Okolice Inowrocławia
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2015 11:17   

Lokalizacja oryginalna czy wtórna? :supz:
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015 16:26   

Okoliczni mieszkańcy mówią - "od zawsze to tu stało, jak pamiętamy". Stare mapy mogą prawdę powiedzieć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.