FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: osiedle, schronow, wyjsscia

Osiedle Nowe - wyjśœcia ze schronów
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 20 Cze, 2007 17:29   Osiedle Nowe - wyjśœcia ze schronów

Zapewne większośœć z osób które trafiły do tematu niniejszego postu, zapoznała się z "newsem" z dnia 20.06.2007r. nic dodać nic ująć... W ostatnich dniach z krajobrazu podwórek zlokalizowanych w najstarszej cz궜ci Osiedla Nowego, zniknęły charakterystyczne "domki", służące pierwotnie jako wyjśœcia ewakuacyjne/awaryjne ze schronów, jakie znajdują się w piwnicach bloków, w pobliżu których stały. I choć ich niwelacja zatrzymała się na poziomie wyprowadzenia ponad grunt, to fakt jest jeden - straciliśœmy na stałe cz궜ć tego na czym sie wychowaliśœmy :) (moje podwórko... :( )
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 20 Cze, 2007 17:40   

Brak słów na tą działalnośœć.Muszę isć zobaczyć co zostało.Nie zasypali chyba jednak tych wyjśœć???:-)
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 20 Cze, 2007 18:52   

i dlaczego nic o Tym nie wiedziałam??
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 20 Cze, 2007 21:32   

Wyjśœcia nie zostały zasypane...Na zdjęciu z aktualnośœci







widzimy poziom do jakiego zostały "pomniejszone" wyjśœcia. Założeniem pomysłodawców tego przedsięwzięcia, było uzyskanie takiego stanu rzeczy, jakie od początku było wykonane (nie wyprowadzone "domki") na podwórku przy ul. ŒŚwierczewskiego 13 (współcześœnie Harcerstwa Polskiego).Tak wyglądało i wygląda to na nim od dawien dawna:



http://imageshack.us



Tam właśœnie na tej wysokośœci zakończono ich budowę. Na dzień dzisiejszy pozostała całośœć jest otynkowana i opatrzona betonową kwadratową płytą.

Warto wspomnieć, że tym samym dokonano powrotu do pierwotnego stanu z początku lat 50-tych,kiedy zaraz po oddaniu tychże domów do użytku, wyjśœcia wyglądały w ten sposób.

Postaram się zaraz wrzucić jakąśœ fotę z epoki :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 20 Cze, 2007 21:56   

A oto i zapowiadana fota:







Zauważcie, że ich pierwotny wygląd był zbieżny z fotografią przedstawioną w pośœcie wyżej :)

Nie oznacza to,że akceptuję dzisiejszy stan...
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 21 Cze, 2007 19:43   

Czy to wisi pranko szanownego Prezesa? A ta dziewoja to moze Anusiaino w okresie beztroskich,dziecięcych lat ???:-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 21 Cze, 2007 22:48   

Fota jest z końca lat 50-tych, zatem bylibyśœmy baaaardzo starzy :) No,chyba,że koleżanka dobrze się trzyma :)
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 14:02   

Koleżanka wtedy nawet w planach nie była :P Nawet rodzice moi jeszcze w planach nie byli :) hehe ale dzięki...... baaaarzdo lubie jak mnie ktośœ postarza :P przynajmniej mi używka sprzedadzą ;)





domki mi się nigdy nie podobały, bo miałam problem by na nich usiąśœć :) teraz sa funkcjonalne ;)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 16:20   

używka szkodzi zdrowiu :lol:

Aktualnie już zamontowano betonową płytę,a całośœć pomalowano na zielono... Nie sympatyzujesz z "domkami"...a szkoda...No cóż,ode mnie mały minus :) Hahaha, za nie łączenie się w cierpieniu z powodu utraty "moich domków" :lol:
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 18:24   

a te domki zburzyli?? mogli przynajmniej jeden Tobie oddać :)
 
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 18:25   

a wracając do postarzania......... mam dzis urodziny :P i jeszcze nie dostałam rzadnej laurki od Was chłopaki :P
 
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 19:10   

Jakos wiekszego sentymentu do wyzej opisanych wyjsc ewakuacyjnych nie mam.Byly sluzyly na tyle ile mogly a na wszystko przychodzi czas.Dziwi mnie tylko fakt ze sa usuwane do pewnej wyskosci co i tak w zaden sposob nie upieksza terenu bo nadal mamy wystajace "klocki".Juz chyba lepiej zrównac z ziemia zabezpieczyc plyta i ok.Tak mysle ze jezeli juz (jak to widac na fotkach) sa robione owe "klocki" to przynajmniej mogliby zrobic z tego przyzwoite miejsce do siedzenia.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 20:09   

Docelowo jest wizja zrobienia siedzisk.Co do owych klocków i ich zrównania z ziemią.Kłóciłoby się to z ogólnym założeniem wyjśœcia ewakuacyjnego ze schronu.Wg założeń konstrukcyjnych pionowy szyb wyłazowy w jego cz궜ci naziemnej był tak zaprojektowany,aby uniemożliwić w czasie pokoju dostęp do schronu z zewnątrz osobom nieupoważnionym i zabezpieczyć szyb przed szkodliwym działaniem wpływów atmosferycznych.Co do jego lokalizacji,to też nie były/nie są one bez sensu postawione w tych miejscach.Otóż każdy schron powinien posiadać minimum jedno wyjśœcie awaryjne,w miarę możliwośœci zlokalizowane z przeciwległej strony wejśœcia.Wyjśœcie awaryjne w naszym przypadku ze schronu zlokalizowanego pod budynkiem stanowi tunel podziemny,odpowiednio zdylatowany w stosunku do schronu, załamany w planie,zakończony pionowym szybem wyłazowym Jego odległośœć od budynku uzależniona jest od strefy możliwego zagruzowania i powinna wynosić połowę wysokośœci budynku + 3m, natomiast wysokośœć ponad poziom gruntu to 0,6m. Dlatego to zostały owe "klocki",będące wyprowadzeniem szybu wyłazowego.Jest to swego rodzaju kompromis. Domki "out" klocki zostają. Dla mnie całośœć konstrukcji ma dużą wartośœć sentymentalną,ale oprócz niej uważam,że całośœć stanowiła swego rodzaju ciekawostkę architektoniczną z epoki socjalizmu,jak również był to przykład myśœli inżynieryjnej,który należałoby potraktować jako zabytek architektury obronnej :D
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 24 Cze, 2007 17:04   

No to kiedy będą tam jakieśœ ławeczki?? :) i kto to zlecił?? spółdzielnia mieszkaniowa czy miasto??
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 24 Cze, 2007 22:12   

Robota PGKiM
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 25 Cze, 2007 10:29   

No to się nie martw :) Mi ostatnio na podwórku pięknie ławki odmalowali :) Moze tam też się postarają :)
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 27 Cze, 2007 19:21   

Czyli dywersanty :-)
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 27 Cze, 2007 19:51   

jaki tam sabotaż?? hehe Poprostu zawsze ja mam lepiej ;)
 
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 18:58   

sa jeszcze wyjscia z charakterystycznym grzybkiem ale mysle ze znikna z nadejsciem wiosny...ale ja w zasadzie tu z mala uwaga do kierwoców...ze nastapi na Nowym Osiedlu zmiana organizacji ruchu...przejezdzajacym radze zwrocic uwage na znaki ktore aktualnie sa przykryte folia :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.