FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bardziej, inowroclaw, polski, pruski, wspolczesny

Współczesny Inowrocław - bardziej polski czy pruski?
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2007 15:17   Współczesny Inowrocław - bardziej polski czy pruski?

Postanowiłem spróbować rozruszać nieco ospałe towarzystwo urzędujące na niniejszym forum.m.in. z racji tego,że na ogólnodostępnych portalach lokalnych nie porusza się rzeczowych dyskusji,mam nadzieję że na tym to się zmieni :) Wątek/temat tego działu jest pytaniem/tezą samą w sobie.Otóż,rozpatrując dotychczasową historię miasta Inowrocławia,jakież to czynniki miały wpływ na jego dotychczasowy wygląd?Jakiemu okresowi Inowrocław zawdzięcza największy rozkwit? Czy będzie to szeroko rozumiana

polskośœć - pełna buńczucznośœci i działań anty-zaborczych/okupanckich, wg niektórych(bądź raczej większośœci)- pełna bohaterstwa opartego na przelanych hektolitrach krwi w imię wyższych wartośœci, czy będzie to okres okupacji - najpierw pod jarzmem zaborcy pruskiego, w późniejszym okresie w wykonaniu hitlerowskiego okupanta? Czy współczesna polityka globalna nie doprowadziła do tego z czym walczyły poprzednie pokolenia? Do zależnośœci/podległośœci/ograniczeń narzuconych traktatami...
 
 
Tomaszek
młodszy drużynowy



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 82
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2007 16:20   

Jasny gwint - aleśœ zdanie stworzył. Czytałem dwa razy zanim zrozumiałem :D



Moim zdaniem - popełniłeśœ błąd w założeniu nie stawiając ograniczeń czasowych do rozpatrzenia tematu i łącząc jednocześœnie współczesną politykę, która z natury rzeczy od lat 90 ubiegłego wieku jest globalna.



Myśœlę, że można by podyskutować o rozwoju Inowrocławia do powiedzmy zakończenia IIWŒŚ. Po tym okresie ma to mały sens, gdyż cały współczesny Inowrocław (wszystkie, powtarzam wszystkie osiedla, aneksja Mątew itp.) powstał w okresie PRL. Jeśœli chodzi o obszar, to szacuje to na 500% przyrost.

Możemy więc ewentualnie podyskutować nad zadanymi tezami, ale tylko do roku 1945 i obszarze starego Ina.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2007 21:20   

:) Tak,zgadza się.Formuła w/wpostu jest dwojaka.Ostatnie pytanie odnośœnie współczesnośœci to tylko takie dodatkowe przemyśœlenie.Założenie pierwotne zawarte w pytaniu odnosi się rzeczywiśœcie do okresu do końca II W.ŒŚw. Natomiast spojrzenie przez pryzmat PRLu uważam ,że jest również ciekawe - w odniesieniu do "sukcesów" teraźniejszośœci :)
 
 
RK
kandydat


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 9
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 17:11   

Moim zdaniem, karkolomnym zupelnie zalozeiem jest laczenie myslowe okresu zabru pruskiego z okupacja wojenna. A jeszcze przeciwstawianie tego polaczonego potworka szeroko rozumianej polskosci - to doprawdy absurd lub prowokacja. W takich okolicznociach wcale mnie nie dziwi brak dyskutantow. Przepraszam za brak polskich liter, ale tam skad pisze ich nie uswiadcysz.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 14 Sie, 2007 01:18   

Karkołomny - niejasny,powikłany,skomplikowany,trudny,zagmatwany...itd.I o to chodzi.Trzeba włączyć myśœlenie...Mieć odrobinę pewnośœci siebie i swojego zdania,by ewentualnie opowiedzieć się za bądź przeciw...Co do "absurdu" - nie dopatruję się takowego w tytułowym pośœcie.No,może niefortunnie tylko z rozpędu poszedł "współczesny",ale zamierzeniem było do końca lat 80.

Co do prowokacji - jak najbardziej! Synonimem słowa "prowokacja" jest wyzwanie.Każdy post rzucony jako pierwszy na forum jest tym,który prowokuje uczestników forum do odpowiedzi (bądź jej nie udzielania-wg własnego widzi mi się), czyli stawiane jest wyzwanie :)

Nie wiem jakimi to okolicznośœciami są rzekomo te,z powodu których "nie dziwi cię brak dyskutantów" :) Wg mnie asekuranctwo...Ale to nie czyni kogośœ obiektywnym...Zresztą nie ma obiektywizmu.To pojęcie abstrakcyjne.Każde zdanie,wypowiedź,relacja itp.są i będą subiektywnymi.Wszystko jest w ten czy inny sposób stronnicze, nie pozbawione uprzedzeń i rzeczowośœci...ale to już wątek filozoficzny :)

A temat postu?On już dawno padł...właśœnie z powodów w/w :) No chyba,że ktośœ cośœ dorzuci...w co wątpię.Aha,skoro kolega tak wnikliwie studiuje treśœci,to może sam od siebie zapoda cośœ ożywczego do jakiejśœ dyskusji? Zapraszam :)

Pozdrawiam
 
 
RK
kandydat


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 9
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 14 Sie, 2007 23:37   

Temat zaproponowany przez kolege wydaje mi sie calkiem ciekawy, jednak tezy w nim zawarte utrudniaja jego podjecie. Stad moj komentarz, przyznaje, nazbyt emocjonalny. Oczywiscie, tezy kazdy moze stawiac dowolne, jest to przywilej otwierajacego temat. Czy nie uwazasz jednak, ze wrzucenie do jednego wora Niemcow od Wilusia z tymi od Hitlera (fakt, narod ten sam, dystans czasowy niewielki, ale jakze inna rzeczywistosc) moze utrudnic rzeczowa i wzglednie obiektywna ocene wplywu tej nacji na historie, a scislej - rozwoj naszego miasta? O jakim zreszta rozwoju mozna mowic w przypadku gospodarki wojennej? Mysle, ze 2WS i Adolfa mogles spokojnie odpuscic. Moze wtedy "asekurantow" bylo by mniej?

Kolejna rzecza z ktora sie nie zgadzam jest uproszczenie: pobrzekujaca szabelka polskosc przeciwstawiona niemieckosci - w domysle: solidnej, tworczej (jesli to tylko moja nadinterpretacja, prosze mnie poprawic). Mysle, ze rzeczywistosc byla bardziej zlozona.

Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.