FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: dobroaov, pevnost

Pevnost Dobrošov
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 23:22   Pevnost Dobrošov

Na początek kilka zdjęć. W wolniejszej chwili krótki opis (chyba, że ktośœ wesprze mnie w tej misji ) 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużynyDołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009 16:08   

Mam ogólnie o czechosłowackich umocnieniach, w których skład wchodził Fort Dobrosov

Może być?

Nie słyszę sprzeciwu więc lecimy ....

Betonowa Granica (Betonová hranice) - nazwa czechosłowackich umocnień wybudowanych w latach 1935-1938 w celu zabezpieczenia Czechosłowacji przed agresją III Rzeszy.

Łącznie wybudowano do 1938 r ponad 10 tysięcy schronów w tym ok 250 schronów ciężkich (dla porównania Linia Maginota składała się z ok. 5800 obiektów).

Do końca 1939 roku planowano wybudować łącznie ponad 16 000 schronów (głównie lekkich). W planach na dalsze lata było uzupełnienie linii umocnień o dodatkowe ciężkie schrony.

Grupy warowne (Dělostřelecké tvrze)

Do roku 1938 zakończono budowę 5 grup warownych:

* Adam
* Bouda
* Hanicka (Hanička)
* Hurka (Hůrka)
* Smolkov


Dodatkowo budowa czterech następnych była bliska zakończenia:

* Babí (Stachelberg)
* Dobrošov
* Šibenice
* Skutina

W skład grup warownych wchodziły:

* obiekt wejściowy
* schrony piechoty - służące do bezpośredniej obrony obiektu
* schrony artyleryjskie - uzbrojone w 3 haubice 100mm o zasięgu ok 12km, strzelające równolegle do linii frontu
* wieże artyleryjskie - uzbrojone w 2 haubice 100mm
* wieże moździerzy - uzbrojone w 2 moździerze 120mm
* podziemne koszary i magazyny
* system korytarzy podziemnych (potern) łączących poszczególne obiekty.


Obiekty wchodzące w skład grup warownych były budowane w najwyższej IV klasie odporności. Grubość stropu i ścian od strony nieprzyjaciela wynosiła 350 cm. Grubość kopuł pancernych - 30cm.


W 1938 roku żadna z grup warownych nie była w pełni przygotowana do obrony. W żadnej nie zainstalowano wież obrotowych, w większości obiektów nie było też haubic do prowadzenia ognia bocznego. W przypadku nagłego ataku planowano użyć dział polowych 75mm, ustawionych na prostych drewnianych podestach.

Schrony ciężkie (TO - tĕžké opevnĕní)

Ciężkie schrony miały stanowić podstawę obrony. Szybko jednak okazało się, że są niezwykle kosztowne, co doprowadziło do zmiany koncepcji obronnej.


Schrony TO budowane były na planie niskiej i bardzo grubej litery T. "Kreska nad T" ustawiona była od strony nieprzyjaciela i stanowiła osłonę właściwego schronu, który znajdował się w miejscu "pionowej kreski". Ścian przednia (od strony nieprzyjaciela) była dodatkowo obudowywana ścianą kamienną o grubości kilku metrów oraz obsypywana ziemią i obsiewana trawą. Od strony nieprzyjaciela widoczne były tylko niewielkie kopuły służące do obrony bezpośredniej obiektu i obserwacji przedpola.


Główne strzelnice schronu znajdowały się w ścianach bocznych i były bardzo dobrze chronione przed ogniem artyleryjskim prowadzonym od strony nieprzyjaciela.


Schrony mogły być uzbrojone w:

* działa przeciwpancerne (samodzielne lub sprzężone z CKM)
* podwójnie sprzężone ciężkie karabiny maszynowe
* pojedyncze ciężkie karabiny maszynowe
* lekkie karabiny maszynowe do obrony bezpośredniej
* granaty do obrony bezpośredniej


Dodatkowo planowano wyposażyć część schronów w moździerze 90 mm, oraz opracowywano uniwersalny granatnik forteczny kalibru 50 mm dostosowany do użycia w standardowych strzelnicach.


Odległość pomiędzy poszczególnymi obiektami TO wynosiła od 600 do 1000 m. Schrony były tak ustawione, że każdy z nich był osłaniany przez przynajmniej dwa sąsiednie. Ogień z głównych strzelnic mógł być prowadzony do 500 m przed i 300 m za sąsiednim obiektem. Całość była zabezpieczona zasiekami i zaporami przeciwpancernymi.

Przykładem dobrze zachowanego schronu tego typu może być R-S-74 "NA HOLÉM"

Schrony lekkie (LO - lehke opevnĕní)

Lekkie schrony były budowane dwóch fazach według odmiennej koncepcji.

* LO vz. 36 - Lekkie schrony przystosowane do strzelania na wprost. Wzorowane na obiektach francuskich, z linii Maginota. Posiadały 2 lub 3 strzelnice (rzadziej jedną) wyposażone w zwykłe polowe karabiny maszynowe. Strzelnice były formowane w betonie, przez co ich wytrzymałość była stosunkowo niewielka.

Czołowe ściany schronów vz. 36 mogły wytrzymać pojedyncze bezpośrednie trafienia pocisków artyleryjskich do kalibru 75 mm.

Największymi słabościami linii obrony opartej na schronach tego typu były: brak możliwości współdziałania schronów oraz widoczność od strony nieprzyjaciela. Strzelnice były usytuowane w kierunku "na nieprzyjaciela", więc były łatwe do wykrycia i zniszczenia bezpośrednim ogniem artylerii lub czołgów.

Wybudowano 864 takich obiektów.

* LO vz. 37 Lekkie schrony przystosowane do prowadzenia ognia bocznego. Popularna nazwa tych obiektów to ropiki (Řopík). Powstały na podstawie oryginalnej czechosłowackiej koncepcji. Były zminimalizowaną wersją ciężkich bunkrów TO. Od strony nieprzyjaciela była umieszczona gruba ścina szersza od samego schronu. Dzięki temu strzelnice umieszczone w ścianach bocznych były dobrze chronione przed ogniem z przedpola. Strzelnice w odróżnieniu od obiektów wz. 36 składały się z metalowych pancerzy, dzięki czemu były znacznie wytrzymalsze. Do obrony bezpośredniej służyły wyrzutniki granatów. Bunkry budowano na przeciwstoku lub obudowywano murem kamiennym i obsypywano ziemią tworząc niewielkie wzniesienie.

Załogę schronu w wersji podstawowej A stanowiło 7 osób - dowódca, zastępca dowódcy, dwóch strzelców, dwóch amunicyjnych oraz łącznik.

Ropiki były odporne na kilkukrotne trafienie pociskiem kalibru 105 mm. (Schrony wzmocnione budowane w szczególnie ważnych miejscach mogły wytrzymać trafienie pociskiem kalibru 150 mm)

Wybudowano ponad 9000 schronów wzór 37.

Dalsze losy fortyfikacji czechosłowackich (po 1938r)

Po zajęciu Czechosłowacji schrony zostały rozbrojone. Niektóre zostały użyte przez Niemców do prób artyleryjskich - między innymi w celu przygotowania wojsk do ataku na linie Maginota.

W 1945 roku fortyfikacje w rejonie Ostravy zostało obsadzone przez wojska niemieckie, które broniły się tam przez kilka tygodni przed Armią Czerwoną zadając jej duże straty.

Umocnienia w pobliżu granicy z Austrią i Niemcami były używane przez wojsko do lat 80.. Obiekty wzór 36 przebudowano na schrony obserwacyjne (zamurowując strzelnice), natomiast w schronach wzór 37 wzmocniono drzwi i przystosowano je do działania w przypadku użycia broni masowego rażenia.

W roku 1975 przystąpiono do przebudowy Grupy Warownej Hanicka w celu przemienienia jej w nowoczesny schron przeciwatomowy. Prace wstrzymano w 1989 roku, a całkowicie z nich zrezygnowano w 1993 r.

Aktualnie wiele obiektów ma status muzeum. Powstały także liczne szlaki turystyczne prowadzące wzdłuż dawnych linii obronnych


źródło
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 10 Paź, 2009 20:40   

Przyznam, że ładnie odrobione zadanie domowe

W tamtejszych stronach urzeka mnie przede wszystkich podejśœcie naszych południowych sąsiadów do tematu i umiejętnośœć wykorzystania tego co mają w swoich granicach. Ocenę tą formułuję na podstawie właśœnie Pevnost DobroĹĄov, gdzie sam obiekt centralny wraz z przyległymi bądź sąsiadującymi, został w sposób wzorowy wykorzystany do propagowania historii poprzez jej "namacalnośœć". Bogactwo ekspozycji i czytelnośœć zasługuje na najwyższe noty.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonuDołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 01:25   

naprawdę warte uwagi i podziwu :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 10:58   

:D O wracają wspomnienia, jak tylko znajadę chwilkę czasu (którego obecnie mi brakuje) to wrzucę swoje zdjecia z tamtej okolicy.
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 15:24   

:roll: No to Jacek czekam. :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 14 Paź, 2009 22:47   

Raisa napisał/a:
:roll: No to Jacek czekam. :wink:


No i doczekalaś się na poczatek kilka fotek z zewnatrz obiektów , a zdję :wink: cia z wewnątrz,za jakiś czas jak znowu znajdę chwilkę

 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 15 Paź, 2009 20:32   

prayer Dziękować, dziękować za zdjęcia są Super Super Super .Tylko pozazdrośœcić takiego pleneru. :roll: A i młody wydaje się być zadowolony.Pozdrowionka na odległośœć. :lol: :lol:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 21:50   

Witam.
Jako przykład schronu ciężkiego świetnie może służyć MO-S 19 "Alej",odrestaurowany i stanowiący oddział muzeum państwowego.Zdjęć ze środka na razie nie mam bo nie doczekaliśmy się otwarcia.
Opis i schemat:
[/img
Zapory na lewym skrzydle,za nimi po prawej widać rzopika,na wprost w lesie jest MO-S 18:
[img
dalej zapory lewego skrzydła:
[/img
zbliżenie na rzopika:
lewa strona obiektu,widoczna kopuła to znana już nam AJ/N:

[img
[img
strzelnice lewej strony:
[/img
ta po prawej to "broń L" - działko ppanc 47mm sprzężone z km:
[img
po lewej "broń M" dwa sprzężone km-y:
[/img
rów diamentowy:
[img
prawa strona:
[/img
widok od strony ataku:
[img
jeszcze zapory:
[/img]

Zdjęcia nieszczególne bo padało i było dość ciemno,do tego niechcący przestawiłem ustawienia aparatu,no ale coś widać.

Pzdr.-P.
 
 
Vouk
młodszy drużynowyDołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 22:53   

ŒŚwietne zdjęcia Panowie, w sierpniu chyba będę u naszych sąsiadów i postaram się wybrać. Jedno mnie w tym wszystkim załamuje, porównanie stanu zachowania i rewitalizacji ichnich obiektów z żelbetu do naszych. U nas w kraju jest kilka chlubnych przykładów, trochę na ŒŚląsku, działobitnia 406 mm na Helu, pojedyncze przypadki rozsiane po Polsce w których cośœ zaczyna się dziać, a poza tym? Zafajdane, zaśœmiecone, uwalone sprejem, a najlepiej to zburzyć, bo niemieckie. A przecież mamy niesamowite perełki, nie tylko w kategorii pojedynczych schronów, ale całych kompleksów, czegośœ takiego jak np. MRU nie ma nikt poza nami w śœrodkowej Europie. Przepraszam za offtop, ale się nieco zdenerwowałem. :roll:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 23:18   

Nie denerwuj się,bo nie ma o co.Wydaje mi się że ujmując rzecz procentowo - obiekty odresturowane w stosunku do wszystkich istniejących nie wypadamy tak źle w stosunku do Czechów.Oni zbudowali 10000,my kilkaset; czeskich odnowionych jest niech będzie kilkadziesiąt ,naszych na ŒŚląsku tylko

6 izb muzealnych udostępnionych i następnych 6 w remoncie/to tylko PF/do tego jeszcze parę prywatnie remontowanych.Dodajmy jeszcze do tych danych Jastarnię,Hel i inne w Polsce to się okaże że nie jest tak żle jakby się wydawało.Dochodzą jeszcze działania na innych niż polskie fortyfikacjach /MRU i oczywiśœcie działalnośœć Jacka na LM/,Mazury /Bakłażewo/.Co do stanu zachowania to może rzeczywiśœcie Czesi mniej używają sprayu niż nasi "artyśœci" /przynajmniej tam gdzie byłem/ ale mam parę zdjęć tak nieprawdopodobnie zasyfionych schronów że głowa boli.Na czeskich stronach też można znaleźć wpisy które mówią że mają zupełnie podobne problemy jak u nas.Pzdr.-P.
 
 
Vouk
młodszy drużynowyDołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 23:45   

Cośœ się na pewno dzieje w Polsce, w kilku dobrych przypadkach idzie na dobre. Z Mierzei Helskiej rzeczywiśœcie zapomniałem o Jastarni, a to bardzo ładny przykład, temat baterii 406 mm na Helu znam, prace wykonano ogromne, zwłaszcza pamiętając jak to wyglądało wcześœniej. O pojedynczych przypadkach w Polsce wziętych w opiekę przez prywatnych inwestorów wspomniałem. Co do MRU, hm, temat jest mocno dyskusyjny, są osoby którym się nie podoba sposób renowacji tego, co zostało wykonane, ja nie wnikam. Nie da się jednak ukryć, że większośœć leży odłogiem, mydli się oczy rezerwatem nietoperzy, a Główna Droga Ruchu z roku na rok coraz bardziej przypomina koszmar. O tym sprejowaniu, nie wiem, nie byłem na żadnym czeskim obiekcie żelbetowym. Mówisz jednak, że u nich są przypadki że cośœ jest pomazane, a ja bym powiedział, że u nas są przypadki, że cośœ pomazane nie jest. To diametralna różnica. Pozdrawiam również. :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 19:56   

róznica miedzy nami ,a Czechami jest taka,że my mamy jako pasjonaci pod górkę .Czesi mogą liczyć na pomoc wojska i lokalnych samorzadów zresztą stale współpracuja z organizacja wojskowymi ,harcerstwem. Póki nasze polskie prawo sie nie zmieni i władze nie będą rzucać nam kłód pod nogi to Czesi są górą. Zresztą ja byśœmy wyposażyli schron odrestourowany u nas w eksponaty znajdujace sie u naszych sąsiadów to niewatpliwie stanęlibysmy przed sądem np: za nielegalne posiadanie broni, takie mamy prawo do du.. Ale nie ma co narzekać tylko zakasać rękawy i do roboty.
 
 
ajax2007
drużynowyDołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 136
Wysłany: Śro 26 Wrz, 2012 01:19   

Zdjęć obiektów z zewnątrz jest dość dużo dlatego może dorzucę schody przy wyjściu do N-72 "Mustek"Trochę trzeba było iść :-D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 01 Paź, 2012 14:37   

I wrzucaj dalej... w głąb zejdźmy... :wink: Super
 
 
ajax2007
drużynowyDołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 136
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012 20:24   

Scron artyleryjski N-S 75 "Zeleny"
częśc naziemna 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.