Wysłany: Wto 22 Wrz, 2009 22:14 Park Ocalałych - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata- Łódź
Park Ocalałych powstał 30 sierpnia 2004 roku podczas obchodów 60. rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Park poświęcony jest ludziom którzy często narażając życie swoje i rodzin ratowali i ukrywali żydów z getta łódzkiego.
Park usytuowany jest pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej w dolinie rzeki Łódki, na terenie przylegającym podczas wojny do granic Litzmannstadt Ghetto. Pomysłodawczynią parku była Halina Elczewska, która przeżyła getto łódzkie . Ona też jako pierwsza posadziła swoje "drzewko pamięci". Pod jednym z dwóch pomnikowych dębów odsłonięto pomnik - głaz (znaleziony na terenie parku) upamiętniający tragiczne wydarzenia lat 1940-1944. Umieszczono na nim napisy w czterech językach: polskim, angielskim, hebrajskim i jidysz.
418 osób ocalałych z holokaustu, które zdołały dotrzeć do Łodzi zasadziło swoje drzewko: dęby, klony, lipy, brzozy, graby, buki, sosny, świerki i modrzewie. Drzewka zostały ponumerowane i wpisane do rejestru, a ocaleni otrzymali certyfikaty z nazwiskiem i numerem drzewka. Wzdłuż alei Arnolda Mostowicza położone są tabliczki z nazwiskami i numerem drzewka każdego ocalałego. Łącznie w całym parku zasadzono 450 drzew na powierzchni półtora hektara.
Wybudowany został Pomnik Polaków Ratujących Żydów, według projektu Czesława Bieleckiego. Usypany został również 10-metrowy Kopiec Pamięci, który jest punktem widokowym okolicy.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10266 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2009 22:25
... na którym to kopcu znajduje się...?
(poproszę o uzupełnienie )
Park wciąż się rozrasta, tj. przybywa obiektów znajdujących się w jego obrębie...
Trafiliśmy do niego z Raisą w koszmarną pogodę, tak więc ciężko tu mówić o jakiś pozytywnych doznaniach natury estetycznej... Póki co (jak na moje) teren ten zionie zimnem spowodowanym nadmierną przestrzenią... No ale to normalne przy nowo powstających założeniach architektonicznych. Z czasem się "zacieśni" zielenią i będzie "przytulniej", choć zapewne nie o takie doznania szło twórcom założenia
Kilka fotek też mam, tak więc w wolnej chwili wesprę nimi temat
A na kopcu znajduje się ławeczka Karskiego ,pomnik ku czci Jana Karskiego ,człowieka który jak o nim się mówi próbował "powstrzymać Holocaust ",więcej informacji na temat J.Karskiego chętni niech sobie poczytają na http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Karski.
Mnie niestety nie udało się zrobić zdjęcia tego pomnika iż został osaczony przez "bandę" starszych pań ( z całym szacunkiem) i stracił swój urok.może innym razem,chyba ze Faustusie masz taka fotkę to poproszę.
Super fotki! zrobiliście całą sesję zdjęciową. Szkoda, że ja tam nie byłem, a tylko przejeżdżałem obok. Jednak następnym razem muszę znaleźć czas, żeby pospacerować po tym pięknym miejscu pamięci.
Na pewno się wybierzemy,choć przyłączę się do Faustusa i potwierdzę iż miejsce zionie przestrzenią i sztucznością. Zamierzenia i cel powstania parku bardzo szczytny,ale dużo czasu upłynie zanim to miejsce odda swój klimat.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10266 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2009 22:46
Jak się okazuje, to co widać aktualnie w terenie, to tylko część większego założenia jakie będzie/jest realizowane w tym miejscu. Wystarczy spojrzeć na makietę:
Przy okazji warto przyjrzeć się formie w jaką układają się ściany...:
Na terenie zlokalizowane są jeszcze dwa inne pomniki.
Pierwszy:
I drugi:
To już widzieliśmy na zdjęciach Majki, ale dorzucę też od siebie:)
I widok na alejkę na końcu której jest wcześniej prezentowany kopiec:
Alejki... jak widać testują je również tacy spacerowicze
Wyniki ocenia komisja, która na komendę "- Na prawo patrz!" zastyga w bezruchu, by nie przeoczyć żadnego uczestnika wycieczki
Spacerując po terenie, zastanawiało mnie to, jak on wyglądał przed tym co teraz widać i proszę... Z odpowiedzią przyszła mi tablica:)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach