FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: miejska

Waga Miejska
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 13 Wrz, 2008 19:50   Waga Miejska

Zapraszam chętną osobę do przybliżenia historii tego budynku, tymczasem ja zajmę się stroną zobrazowanie jego cz궜ci, konkretnie piwnic - zachowanych, jedynych w swym rodzaju w naszym mieśœcie... :wink:























































































 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 14 Wrz, 2008 19:52   

URZĘDY MIAR - WAGI MIEJSKIE były jednymi z najważniejszych instytucji komunalnych w dawnych miastach. Pojawiły się po lokacjach w miastach samorządowych, zwłaszcza po uzyskaniu przez nie przywilejów handlowych, szczególnie prawa składu. Przy ich pomocy rady miejskie kontrolowały rynek i wpływały na lokalny handel. Wagi były również źródłem stałych i dużych dochodów komunalnych. Kierowali nimi urzędnicy zwani pensatorami, będący najcz궜ciej dzierżawcami wag. Wagi mieśœciły się w wydzielonych pomieszczeniach ratuszy lub osobnych, rynkowych budynkach nazywanych Ważnicami, Wagami Miejskimi albo Domami Wag.



W 1237 lub 1238 roku książę Kazimierz I przeniósł Inowrocław z prawa polskiego na miejskie prawo magdeburskie. Po lokacji miasto zyskało samorząd i samodzielnośœć gospodarczą. Akt lokacji nie dotrwał do naszych czasów. Spłonął w ratuszu w 1431 r. w podpalonym przez krzyżaków mieśœcie. Można przypuszczać, że zawierał on przywileje handlowe dla miasta, bowiem ożywioną działalnośœć handlową inowrocławian pośœwiadczają dokumenty począwszy od około połowy XIII w. Miasto było ośœrodkiem handlu lokalnego i międzynarodowego, zwłaszcza z państwem Zakonu krzyżackiego. Przez Inowrocław tranzytem przechodził krzyżacki import i eksport do państw zachodniej Europy. Źródła z XIII stulecia wspominają tylko o jednej instytucji kontrolującej w tym czasie handel w Inowrocławiu, książęcej komorze celnej. Można przypuszczać, że istniały już wówczas inne urzędy ułatwiające handel. Z pewnośœcią działała Waga Miejska warunkująca prowadzenie handlu na dużą, zwłaszcza międzynarodową skalę.



Pierwsza wzmianka o inowrocławskiej Wadze Miejskiej zachowała się w lustracji królewszczyzny inowrocławski~ z 1616 r. Dzierżawili ją pensatorowie, którymi najcz궜ciej bywali miejscowi Żydzi. Ważnica mieśœciła się w osobnym budynku. Na jego lokalizację wskazuje plan miasta z 1772 r. Usytuowanie Domu Wagi na wspomnianym planie odpowiada położeniu posesji nr 19 przy dzisiejszej ulicy Kośœciuszki. Odkrycie przez Romana Domagałę w 1970 r. w piwnicy stojącej tu, późno klasycystycznej kamienicy, murów w układzie gotyckim, skłoniło badaczy zajmujących się historią Inowrocławia do przyjęcia tezy, iż Ważnica usytuowana była w tym miejscu już w śœredniowieczu. Jej obecna, nietypowa lokalizacja poza rynkiem spowodowana jest faktem późniejszego wbudowania w rynek dwóch bloków zabudowy. Wschodnie pierzeje tych bloków wraz z dawną wschodnią pierzeją "dużego" rynku utworzyły ulicę znaną Bracką (Braci), obecną Kośœciuszki. Przed tą zmianą w układzie przestrzennym miasta Dom Wagi stal we wschodniej pierzei rynkowej, wprost ratusza.



W 1984 r. Wydział Architektury, Urbanistyki i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miejskiego w Inowrocławiu zwrócił się do konserwatora zabytków o wydanie zezwolenia na rozbiórkę kamienicy przy ul. Kośœciuszki 19, wpisanej do rejestru zabytków pod nr 197/A. Zdaniem nadzoru budowlanego zrujnowany dom zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców i przechodniów. Ekspertyzy techniczne wykazały, że kamienicę tworzą różne pod względem budulca i wykonania ustroje budowlane. Mury piętra, zbudowane z gorszych materiałów były spękane i miejscami wybrzuszone. Zasolona woda gruntowa infiltrująca śœciany przyziemia niepodpiwniczonego traktu powodowała kruszenie cegieł i utratę mocy wiążących zaprawy. Podjęto zatem decyzję o wyburzeniu zagrożonych zwaleniem murów, pozostawiając dobrze zachowane, gotyckie piwnice i cz궜ć murów podpiwniczonego traktu. Wyburzone partie kamienicy zrekonstruowano. Pod kierunkiem Czesława Sikorskiego wykonano szczegółową inwentaryzację budowli oraz przeprowadzono badania architektoniczno-archeologiczne. Projekt rekonstrukcji kamienicy wykonali: Janusz Moszczeński i Jerzy Makowski. W latach 1985-1987 odbudowę kamienicy sfinansował jej właśœciciel Jacek Nowak.



http://www.inowroclaw.inf....php?strona=146
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Nie 14 Wrz, 2008 22:56   

Element z przedostatniej fotki dr Faustusa pochodzi z Zakładów Mięsnych,,,,

oszczędzę Wam opisu

Wojciech
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 01:45   

Maten, a nie jest to fragment piwnicy Josefa Fritzl'a? :lol:

Jaszka - dobra robota :wink:
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 00:22   

bardzo ladna posadzka
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 01:36   

http://www.youtube.com/watch?v=R7Ulwa13teo :twisted:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 01:46   

Rety, ale my jesteśœmy tam młodzi! Hahaha :lol: Lepiej fonię wyłączyć...
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 01:49   

Alduśœ rozwalił mnie na tym filmiku przeznaczeniem pewnego urządzenia ! No racja piekni młodzi itp
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 23 Wrz, 2008 19:21   

Hmmm... .:-)Niezłe starocie filmowe.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.