FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Fortyfikacje we Wrocławiu
Autor Wiadomość
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008 18:52   BRESLAU - miasto twierdza

ano więc wpadłem na pomysł założenia tematu o Wrocławiu





 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 14:26   

Cudowny obiekt!!!!!:-)

Byłeśœ w śœrodku??????
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Śro 04 Cze, 2008 16:53   

noo :) a jak .... w śœrodku jest lumpeks i bar i jakieśœ hurtownie :)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 01:45   

Tzw."Konwiarz" :)

Projekt Richarda Konwiarza - Bauwerk II, Pl.Strzegomski.



Rysunek frontu - głównego wejśœcia do schronu:















W okresie swojej śœwietnośœci, nad głównym wejśœciem posiadał kilkumetrowej wielkośœci godło III Rz.



Tu trochę się rozlało :) :







I jeszcze widoczek:







I na koniec cośœ z Wiki:



 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 09:45   

Wrocław jest pięknym miastem.Zdjęcia powyżej tej pięknośœci nie oddają.
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 10:07   

http://img107.imageshack....dsc00036xg9.jpg

tu następny z ul. Słowiańskiej
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 13:04   

mucha1992 napisał/a:
noo :) a jak .... w śœrodku jest lumpeks i bar i jakieśœ hurtownie :)


Fotki proszę z wnętrza :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 13:34   

Krawiec napisał/a:
Wrocław jest pięknym miastem.Zdjęcia powyżej tej pięknośœci nie oddają.


Pojęcie piękna jest pojęciem względnym... :)

Dla innych foto w/w piękno oddaje,dla innych nie - i to już jest piękne :)

Punkt widzenia,kwestia potrzeb,teraźniejszośœci...Ehhh....Trzymajmy się tematu,by nie zaśœmiecać wątku :)



Wracając do tematu.To Bauwerk 1014 tego samego autora.

Dorzucę też fotę tego obiektu:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 13:41   

Cośœ dla wglądu w jego wnętrze:



 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 13:46   

Ale to nie wszystko, sa jeszcze 4 wielkie schrony podziemne (tiefbunkry) z czego jeden zaginiony, oraz zbudowana przed I wojna swiatowa "twierdza pierscieniowa" 3 punkty oporu na polnocy, i mnostwo biernych schronow piechoty (okolo 20 na calym pierscieniu, czesc przebudowana 3-4 wysadzone) do tego dochodza schrony mobilizacyjne oraz 4 unterstandy (1 na polnocy miasta i 3 na poludniu) oprocz tego wszystkiego cala masa wiekszych i mniejszych schronow przeciwlotniczych i pozostalosci po twierdzy XVIII wiecznej (Bastion Sakwowy i Bastion Ceglany (Ceglarskim zwany) Bastion Piaskowy (zachowane czolo i zapewne poterna z dzialobitniami, choc te dwie ostatnie atrakcje trzeba by odkopac). Niestety w twierdzy wroclawskiej zabraklo finalnego uderzenia w beben to jest, fortow glownych lub chociaz dziel posrednich :( choc mozna przypuszczac ze byly w planach.

Oczywiscie jest tez mnostwo legend, ktore mozna na bierzaco badac i weryfikowac, niektore sa zupelnie wariackie inne jakis tam sens maja. Wbrew pozorom legendarny schron pod dworcem Glownym istnieje, niestety nie mozliwe jest dostanie sie do niego poniewaz wejscia sa zabteonowane, poza tym schron jest zalany, no i jest to jeden z nieliczynych wielopoziomowych schronow we wroclawiu. (podziemnych)



Warto zwrocic uwage na ciekawa polityke wladz miasta wzgledem obiektow fortyfikacyjnych, schron pod nowym targiem ma zostac zniszczony, choc jest to budowla unikalna, natomiast konserwator uznal ze zachowac nalezy okoliczne budynki, ktorych kopie mozna spotkac w kazdym wiekszym polskim miescie, podobny problem dotyczy bastionu Ceglanego, ktorego dewastacja coraz bardziej sie poglebia, i nie zwraca to niczyjej uwagi, jesli chodzi o schrony bierne piechoty, i punkty oporu to sa one zblizone do tych z Grudziadza i malborka (bardziej Malbork) sa tez dwa blokhauzy kolejowe oba w zlym stanie, poza tym szalenie rozbudowana kanalizacja :lol:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 13:51   

BSWolf napisał/a:
Ale to nie wszystko, sa jeszcze 4 wielkie schrony podziemne (tiefbunkry) z czego jeden zaginiony, oraz zbudowana przed I wojna swiatowa "twierdza pierscieniowa" 3 punkty oporu na polnocy, i mnostwo biernych schronow piechoty (okolo 20 na calym pierscieniu, czesc przebudowana 3-4 wysadzone) do tego dochodza schrony mobilizacyjne oraz 4 unterstandy (1 na polnocy miasta i 3 na poludniu) oprocz tego wszystkiego cala masa wiekszych i mniejszych schronow przeciwlotniczych i pozostalosci po twierdzy XVIII wiecznej (Bastion Sakwowy i Bastion Ceglany (Ceglarskim zwany) Bastion Piaskowy (zachowane czolo i zapewne poterna z dzialobitniami, choc te dwie ostatnie atrakcje trzeba by odkopac). Niestety w twierdzy wroclawskiej zabraklo finalnego uderzenia w beben to jest, fortow glownych lub chociaz dziel posrednich :( choc mozna przypuszczac ze byly w planach.

Oczywiscie jest tez mnostwo legend, ktore mozna na bierzaco badac i weryfikowac, niektore sa zupelnie wariackie inne jakis tam sens maja.Wbrew pozorom legendarny schron pod dworcem Glownym istnieje, niestety nie mozliwe jest dostanie sie do niego poniewaz wejscia sa zabteonowane, poza tym schron jest zalany, no i jest to jeden z nieliczynych wielopoziomowych schronow we wroclawiu. (podziemnych)


Zapomniałeśœ o jednej z najdłuższych śœredniowiecznych fos w Polsce???:-)
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 13:57   

drFaustus napisał/a:
Krawiec napisał/a:
Wrocław jest pięknym miastem.Zdjęcia powyżej tej pięknośœci nie oddają.


Pojęcie piękna jest pojęciem względnym... :)

Dla innych foto w/w piękno oddaje,dla innych nie - i to już jest piękne :)

Punkt widzenia,kwestia potrzeb,teraźniejszośœci...Ehhh....Trzymajmy się tematu,by nie zaśœmiecać wątku :)



Wracając do tematu.To Bauwerk 1014 tego samego autora.

Dorzucę też fotę tego obiektu:




Dla mnie piękny jest beton militarny-oryginał ,zarówno we Wrocławiu, Polsce i na całym śœwiecie,a nie kopie śœredniowiecznych i póżniejszych kamienic oraz socrealistyczne blokowiska i kapitalistyczne getta w postaci nowych osiedli .

Beton nieniepokojony przez budowlanych wandali i innych "upiększaczy" miast i wsi zaśœlepionych swymi wizjami przetrwa te twory o wiele,wiele lat ku uciesze bunkrowców i innych turystów.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 19:08   

Czy nazwiemy Wrocław pieknym miastem patrząc na zdjęcia ukazujace zburzone badź zalane ulice ? Jezeli nawet spojrzymy na obiekt który jest głownym watkiem w temacie to tez mozna dojsc do wniosku że pomimo swojej unikatowej formy bardziej oszpeca krajobraz niz dodaje uroku lecz głownie przez to ze jest strasznie zaniedbany.
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 20:20   

wilku to co we wrocławiu robią to jeż ŻAL . kurde Dutkiewicz o to nie dba żeby zabytki architektury militarnej żeby j;akośœ wyglądały....



fajne schrony są pod nadodrzem :)
 
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 22:16   

mowisz o szczelinach czy o piwnicach dworca, hah to moje "rodzinne strony" jakby nie bylo (okolice dworca nadodrze) Jest tez ciekawy tunel pod torami w okolicach dworca. Fakt to sie u nas wyprawia z zabytkami wszelkimi to jest granda straszna, naprzyklad browar WPISANY na liste zabytkow jako calosc praktycznie zostal w conajmniej 60% wysadzony w powietrze pod budowe "skycostam" Hale fabryczne z 1912 poszly pod buldozer bez mrugniecia okiem, a wczesniej 10 lat staly opuszczone (no prawie dziesiec).

Co do militariow to oprocz schronow biernych piechoty i przeciwlotniczych schronow to nie ma specjalnie duzo do ogladania, jeszcze na okolo wroclawia troche magazynow amunicyjnych i poligonow, w somie ze starszych fortyfikacji oporcz fosy ktora pominelem bo jest to teraz po prostu zbiornik wodny :) sa jeszcze resztki murow sredniowiecznych w postaci zachowanej jednej baszty, resztek bramy olawskiej i basteji

http://b.o.s.w.w.interia.pl/corridor.jpg wnetrze punktu oporu przy stacji osobowice korytarz glowny

http://b.o.s.w.w.interia.pl/inside.jpg jeszcze raz wnetrze, okienko zabetonowane pogrubionym plaszczem (modernizacja z poczatku XX wieku) jeszcze gdzies mialem fotke sciany schronu z zzewnatrz ale widac mi wcielo, w sumie to jest wnetrze bez tynku i bieliwa, najlepiej zachowany obiekt to punkt oporu lisia gora, z transzeja betonowa dwoma pancernymi stanowiskami obserwacyjnymi (w transzei) schronem obslugi ckm oraz dwoma wartowniami.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 05 Cze, 2008 22:59   

Krawiec napisał/a:
Czy nazwiemy Wrocław pieknym miastem patrząc na zdjęcia ukazujace zburzone badź zalane ulice ? Jezeli nawet spojrzymy na obiekt który jest głownym watkiem w temacie to tez mozna dojsc do wniosku że pomimo swojej unikatowej formy bardziej oszpeca krajobraz niz dodaje uroku lecz głownie przez to ze jest strasznie zaniedbany.


A czy to jest wątek dla intelektualnych estetów i fascynatów piękna architektury zabudowy miejskiej,czy skupiamy się na aspekcie obronnym?

Trzymać się tematu proszę :)
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 00:11   

wilku jak by cię interesował wypadzik to cie moge oprowadzić po moich stronach tj strachocin biskupin sempolno :) mam tam kilka obcykanych bunkrów :)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 16:00   

Mucha,BsWolf - wrzućcie trochę materiału z w/w miejsc - są bardzo interesujące.
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 16:32   





a tu taki pomnik-słup graniczny



ja znalazłem 2 sempolno i żmigrodzka podobno było ich 6 :)
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 17:02   

Podobno nie 6 a wiecej...:-)Warto luknąć do ostatnich numerów "Odkrywcy" i nie tylko...:-)

Tak szczerze,to ciekawy wątek o tych obiektach.Znam tylko podobne cuda w Trójmieśœcie i Wrocławiu na terenie Polski.

Może ktośœ pokusi się o całośœciowy obraz tego typu obiektów znajdujacych sie obecnie (i kiedyśœ )w Polsce:-)

W Trójmieśœcie z tego co wiem to dwa w tej chwili rozbierają w stoczni Gdańskiej i Remontowej(shit!),minimum jeszcze dwa-maksimum trzy na terenie Stoczni Gdańskiej-niedostępne dla zwykłych bunkrowców,dwa sobie stoją w Gdańsku dostępne z zewnątrz,jeden dostępny z zewnatrz w Gdyni,trzy na Oksywiu w bazie Marynarki Wojennej i jeden dostępny z zewnątrz na Oksywiu.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 21:24   

aldek1944 napisał/a:
Znam tylko podobne cuda w Trójmieśœcie i Wrocławiu na terenie Polski.


Poszukaj zatem jeszcze w przynajmniej czterech miejscowośœciach nie wymienionych tutaj :)

Czyżby były...
aldek1944 napisał/a:
niedostępne dla zwykłych bunkrowców
...? :wink:

"Szukaj...szukania..."
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 21:50   

mam zamiar we wrocławiu wbić się na zakłady byłego PAFAWAG`u i tam poszperać :) mogą być fajne rzeczy :)



PS. w Hohensalza na dworcu jest ładny aparat sterowania ruchem firmy AEG :)
 
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 23:16   

Na PAFAWAG'u sa schrony pod halami (Z7) czailem sie dwa lata na nie, ale caly czas byly zalane (woda nie schodzi, opadowka) a byles pod Solnym albo pod NT, pod solnym jak nie byles to zaluj za grzechy bo sa kible napisy i kupa rzeczy po niemcach http://b.o.s.w.dl.interia.pl/solny.JPG (zaraz przy wejsciu) ciekawe jest natomiast to, ze wszystkie pomieszczenia sa numerowane, jest rebus, bo jest ich okolo piedziesieciu, a numery ida od okolo 130 (?!) Nowy Targ byl przerobiony na dyskoteke, podobno klimaty jak w B klasy horrorze :) Na placu strzegomskim kolo Statoila odkopalismy z kolegami szczeline przeciwlotnicza, o tyle ciekawa ze ceglano betonowa. Ogolnie polecam.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 07 Cze, 2008 14:59   

drFaustus napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
Znam tylko podobne cuda w Trójmieśœcie i Wrocławiu na terenie Polski.


Poszukaj zatem jeszcze w przynajmniej czterech miejscowośœciach nie wymienionych tutaj :)

Czyżby były...
aldek1944 napisał/a:
niedostępne dla zwykłych bunkrowców
...? :wink:

"Szukaj...szukania..."


Hmmm :D Domyśœlam się co nieco :wink:

Wg.google maps zajmie mi to spooooooooooooro :oops:

Trzeba bedzie poprzeglądać strony o fora bunkrowe :D ,bo z literaturą Evil or Very Mad w tym temacie u mnie krucho.......
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 07 Cze, 2008 16:08   

Chodzi może Tobie DrFaustus o DUŻE ,hitlerowske -przeciwlotnicze schrony naziemne w ŒŚwidnicy,Mamerkach,Gierłoży i Pozedrzu???
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Sob 07 Cze, 2008 20:03   

Jesli mowa o tym aby skupic sie aspekcie obronnym to poza wyszczegolnieniem miejsc w ktorym znajduja sie dane obiekty i ich dzisiejszym zagospodarowaniu niestety o aspektach obronnych nie doczytałem...chyba ze uznamy iż samo przeznaczenie powyzszych budowli fortyfikacyjncyh jest własnie tym aspektem.Breslau-miasto twierdza wiec moze warto napisac o tym jakie znaczenie mialy budowle fortyfikacyjne np.w czasie oblęzenia przez Armie Czerwona?Po zdjęciu "Konwiarza" nafaszerowanego ołowiem widze że bylo tam gorąco...ale mogę sie mylić wiec jak?Słupk graniczny "wklejony" przez Muche jest piekny ! Co do firmy AEG mozliwe to aby produkowali (odlewali) pompy do pobierania wody z gruntu ? Na jednej z inowrocławskich wsi widziałem pompe na podwórzu z data 1942 ... jesli mozna prosic o wklejenie symbolu/logo tej firmy ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 07 Cze, 2008 20:50   

aldek1944 napisał/a:
Chodzi może Tobie DrFaustus o DUŻE ,hitlerowske -przeciwlotnicze schrony naziemne w ŒŚwidnicy,Mamerkach,Gierłoży i Pozedrzu???


ŒŚwidnica tak...

Pozostały minimum trzy (nie uwzględniamy miejscowośœci,w których już nie istnieją)

Pozostałe (Mamerki,Gierłoż,Pozezdrze - nie są nawet piętrowe...i są z zupełnie innej rodziny...) to zupełnie inna bajka- i nie o nie chodzi :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 07 Cze, 2008 20:56   

Krawiec napisał/a:
Jesli mowa o tym aby skupic sie aspekcie obronnym to poza wyszczegolnieniem miejsc w ktorym znajduja sie dane obiekty i ich dzisiejszym zagospodarowaniu niestety o aspektach obronnych nie doczytałem...chyba ze uznamy iż samo przeznaczenie powyzszych budowli fortyfikacyjncyh jest własnie tym aspektem.


Napiszmy bajkę o widelcu :)

Krawiec napisał/a:
Po zdjęciu "Konwiarza" nafaszerowanego ołowiem widze że bylo tam gorąco...ale mogę sie mylić wiec jak?


Eeetam,we Wrocławiu gorąco?Skądże.Nic tam się nie działo przecież...Ołów to może fani wędkarstwa powtykali zużyte ciężarki...

Krawiec napisał/a:
jesli mozna prosic o wklejenie symbolu/logo tej firmy


No,jestem za...poszukaj i wklej :)
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Sob 07 Cze, 2008 21:26   

we wrocku są 4 schrony naziemne obronny przeciwlotnczej tj: okrągłe plac strzegomski i słowiańska oraz kwadratowe Grabiszyńsk/Stalowa oraz Ładna/Miła
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 09 Cze, 2008 12:27   

DrFaustus,przyznaję,że wymiękłem:-(.

Nie wiem,gdzie jeszcze na terenie obecnej Polski istnieją(istniały) wielkie,kilkupietrowe schrony przeciwlotnicze.

Strzelam,że może w Szczecinie,ŒŚwinoujśœciu,Ęlblagu,Policach????

Schrony w Gdyni są typu T-B-750.Przeznaczone były dla 750 osób-członków załóg i pracowników portu wojennego i stoczni w Gotenhaffen.

Typów gdańskich obiektów jeszcze nie znalazłem:-(

Interesują mnie głownie "kloce" na planie czworoboków.

Jeśœli DrFaustus bedzie miał humor i będzie łaskawy:-),to proszę go o udzielenie kompletnej odpowiedzi o lokalizacji pozostałych, mi nie znanych naziemnych,kilkupietrowych schronów przeciwlotniczych zlokoalizowanych na terenie Polski i tych,które znikneły juz z krajobrazu "krainy miodem i mlekiem płynącej":-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Cze, 2008 14:36   

Police nie łapią się do tej klasyfikacji ze swą fabryką (bo chyba ją masz na myśœli?)

Elbląg - niestety nie mogę potwierdzić, choć z taką hipotezą się spotkałem. Teren stoczni jak najbardziej pasuje, jednak nie namierzyłem obiektu do tej pory :(

Natomiast pozostałe wymienione przez Ciebie ok :)

Dodajemy jeszcze tylko do kolekcji Poznań,Hel (jedna kondygnacja, nieukończony)

Warto dodać, że T-750 budowano głównie z myśœlą o załogach U-Boot-Flottille (czy np.załogi okrętu Prinz-Eugen), stacjonujących ówcześœnie w portach dzisiejszego trójmiasta.



Zbierzmy zatem do przysłowiowej kupy nasze kolosy znajdujące się obecnie na terenie Polski:

ŒŚwinoujśœcie, Gdynia, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Poznań, ŒŚwidnica.



P.S. Miałem dobry humor? :) Hahaha...nie w tym rzecz. Forum powinno uczyć, rozwijać, nakierowywać... Powinno opierać się na współpracy, a nie konkurowaniu.

Proponuję by pozostali zainteresowani pokusili się o próbę odnalezienia liczby poszczególnych obiektów wraz z ich wizerunkami :wink:
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pon 09 Cze, 2008 20:12   

jesli chodzi o fortyfikacje, to "forty" na polnocy seplnily posrednio swoja role, w tym jeden byl odbijany przez spadochroniarzy, posrednio spelnialy swoja role, dlatego, ze ruscy bardziej sie przestraszyli tego co to moze byc, a nie tego co to jest :lol: , a mialy byc 3 poziomowe schrony, mnostwo ciezkiej broni, kryte transzeje, laczenie pod ziemia, etc. etc. tak to przynajmniej ujmuje raport zwiadu 2 armii WP.

Na poludniu skad szedl glowny szturm, fortyfikacje po prostu sie nie utrzymaly, nawet nie jest specjalnie uwzglednione w literaturze zagadnienie fortyfikacji na poludniu wroclawia. (walk o nie) na poludniu szturm zatrzymal sie dopiero w okolicach parku poludniowego. Ten duzy bunkier na placu strzegomskim ma swoja historie czasu oblezenia, ale troche za dluga na jeden post hahahah :lol:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 10 Cze, 2008 14:28   

drFaustus napisał/a:
Police nie łapią się do tej klasyfikacji ze swą fabryką (bo chyba ją masz na myśœli?)

Elbląg - niestety nie mogę potwierdzić, choć z taką hipotezą się spotkałem. Teren stoczni jak najbardziej pasuje, jednak nie namierzyłem obiektu do tej pory :(

Natomiast pozostałe wymienione przez Ciebie ok :)

Dodajemy jeszcze tylko do kolekcji Poznań,Hel (jedna kondygnacja, nieukończony)

Warto dodać, że T-750 budowano głównie z myśœlą o załogach U-Boot-Flottille (czy np.załogi okrętu Prinz-Eugen), stacjonujących ówcześœnie w portach dzisiejszego trójmiasta.



Zbierzmy zatem do przysłowiowej kupy nasze kolosy znajdujące się obecnie na terenie Polski:

ŒŚwinoujśœcie, Gdynia, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Poznań, ŒŚwidnica.



P.S. Miałem dobry humor? :) Hahaha...nie w tym rzecz. Forum powinno uczyć, rozwijać, nakierowywać... Powinno opierać się na współpracy, a nie konkurowaniu.

Proponuję by pozostali zainteresowani pokusili się o próbę odnalezienia liczby poszczególnych obiektów wraz z ich wizerunkami :wink:




Dzieki za info :D

Ciekawa jest typologia obiektów.Czym różni się obiekt T-B 750 od T-750?Grubośœcią stropu,murów, rozmiesczeniem pomieszczen,metrażem,stanowiskami plot na górze,czy też umiejcsowieniem czerpni powietrza????

Schron T-B 750 w Gdyni ,niedaleko Kapitanatu Portu(dostępny :D )przeznaczony był właśœnie dla załogi cumujacego przy nabrzeżu Polskim okretu Prinz-Eugen.

Czy obiekty w Szczecinie,ŒŚwinoujśœciu,Poznaniu istnieją?Kiedy je rozebrano,zniszczono i dlaczego-w jakim celu????Gdzie one były ,co jest teraz w tych miejscach,gdzie się znajdowały??????
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 11 Cze, 2008 20:13   

aldek1944 napisał/a:
Czym różni się obiekt T-B 750 od T-750?

Schron T-B 750 w Gdyni (...)


Poproszę zatem o rozwinięcie i wyjaśœnienie oznaczeń "T/T-B" skoro są użyte :wink:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 11 Cze, 2008 20:45   

Ja znam typ T-B 750 ,o T -750 nie słyszałem,więc pytam :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 11 Cze, 2008 21:19   

No to ok.Zatem podaj mi wytłumaczenie T-B :wink:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008 18:07   

drFaustus napisał/a:
No to ok.Zatem podaj mi wytłumaczenie T-B :wink:


Koncert życzeń :D :?: :?: :?: :D .

Na moje pytanie o los tych obiektów i dokładna lokalizację jakośœ nikt mi jeszcze nie odpowiedział :D ,więc nie widzę na razie potrzeby odpowiedzi :D . :wink:

Forum jest szerokie,więc może mi i Tobie ktośœ odpowie :D :D :D :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008 20:11   

Męczący jesteśœ. Koncertem życzeń to nazwałbym Twoje pytania :)

A co w zamian z Twojej strony? Maten kiedyśœ poprosił Cię o namiar w pewnej kwestii i co?

aldek1944 napisał/a:
Maten 55,Tobie,jak Tobie ale namiarów podawać Ci nie muszę ,ponieważ wiem,że sam wszystko znajdziesz :shock: bez mojej pomocy :D


Powiedz wprost,że nie wiesz,a nie śœciemniasz tu :)

Napisałeśœ wyraźnie
aldek1944 napisał/a:
Ja znam typ T-B 750


to myśœlałem,że przelejesz swoje wiadomośœci i wtajemniczych nas w arkana wiedzy fortyfikacyjnej.

Lokalizacja...los... Również nie widzę potrzeby udzielania Tobie odpowiedzi w myśœl Twoich słów:

aldek1944 napisał/a:
(...)Gotowców nie daję,ponieważ wychodzę z założenia ,"że szukania,szukania mi trzeba":)


,ale mam za to specjalnie dla Ciebie niespodziankę - link, który odpowie Tobie na najbardziej frapujące pytania :)

Kliknij http://www.google.pl , a śœwiat stanie otworem :)



A dla pozostałych ( z odrębną dedykacją dla Matena), którzy śœledzą ten wątek forum, wrzucam namiar gdzie zamieszczono owe słynne "tajne" foty z rozbiórki na terenie stoczni i nie tylko :) Miłej lektury i poszukiwań

http://forum.eksploracja....p?p=76263#76263





P.S. Nic się nie zmieniłeśœ :(
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008 23:39   

Off Top :lol:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008 18:22   

Brunatny Breslau

Pomniki nazistowskiej przeszłośœci w Austrii i Niemczech w większośœci uległy zagładzie. Wiele z nich pozostało we Wrocławiu. Mało kto wie, że w latach 30. Breslau po Monachium i Berlinie był najbardziej brunatnym miastem III Rzeszy. ŒŚwiadectwa tamtej przeszłośœci istnieją do dziśœ. Najciekawszym pod tym względem miejscem jest plac Wolnośœci, który do 1933 r. był znany jako plac Zamkowy (od znajdującego się przy nim Zamku Królewskiego). W 1933 r., zgodnie z nową modą, otrzymał on miano Adolf Hitler Platz. Nieopodal znajduje się ulubiony hotel fuehrera - Monopol (wiele lat później Andrzej Wajda nakręcił tam jedną z najsłynniejszych scen w polskim kinie, gdy Zbigniew Cybulski podpala kieliszki ze spirytusem).

Na Adolf Hitler Platz odbywały się nazistowskie wiece, palono tam książki, stamtąd ruszyły również bojówki SA, by w "kryształową noc" zniszczyć jedną z najpiękniejszych synagog w Rzeszy. Na południowym krańcu placu, za fosą, w stanie niemal nienaruszonym zachował się olbrzymi kompleks, gdzie znajdowały się siedziby gestapo, policji i sądu oraz więzienie. To właśœnie tam rozegrał się ostatni akt "nocy długich noży", czyli rozprawa Hitlera ze Sturmabteilungen (SA) Ernsta Roehma. Szefem wrocławskich szturmowców był jeden z najbardziej zaufanych ludzi Roehma Edmund Heines. Tak jak jego przełożony był zdeklarowanym homoseksualistą. Kiedy Hitler wpadł do hotelu pod Monachium, gdzie po pijackiej orgii spali przedstawiciele dowództwa SA, jedynie Heines, którego przyłapano w łóżku z chłopcem, usiłował stawiać opór. Niebawem został rozstrzelany. Podobny los spotkał we Wrocławiu wielu jego towarzyszy, w tym kilku jego kochanków. Sprawa ta była przez długi czas dla nazistowskiej propagandy dowodem na moralną zgniliznę w szeregach SA.

Skandalem związanym z Breslau jest sprawa Erharda Milcha. Dowodził on siłami powietrznymi, kiedy Hermann Goering pogrążył się w nałogu morfinizmu. Milch był ceniony przez Hitlera. Do czasu, kiedy na jego biurku wylądowały fotografie nagrobka ojca Erharda Milcha: grobowiec stał na wrocławskim cmentarzu żydowskim (przy dzisiejszej ulicy Sudeckiej; stoi tam do dziśœ). Milcha uratowała matka, zaśœwiadczając, że syn nie jest dzieckiem swojego ojca, lecz owocem romansu z aryjczykiem. Po tej aferze, kiedy ktośœ usiłował przypomnieć o domniemanym pochodzeniu Milcha, Hitler warknął w bawarskim dialekcie: "Wer Jud ist stimme I" ("Ja decyduję, kto jest Żydem"). Poza grobem ojca czy też ojczyma Milcha do dziśœ zachowały się pozostałośœci jego posiadłośœci w Suchym Dworze nieopodal Wrocławia.

Do ulubionych budowli Hitlera należała Hala Ludowa w Breslau, zwana wówczas Halą Stulecia. Wzniesiona została przez Maksa Berga na pamiątkę stulecia bitwy narodów pod Lipskiem. Była to wtedy największa konstrukcja kopułowa na śœwiecie. Hitler pod jej wrażeniem postanowił wznieśœć w Berlinie Kuppelhalle, której zaprojektowanie powierzył Albertowi Speerowi. Pomysłu nie zrealizowano. Wrocławska hala jest obecnie najlepiej zachowanym, największym miejscem nazistowskich wieców pod dachem. Z kolei wrocławski Stadion Olimpijski jest obok berlińskiego oraz tzw. Parteiglende w Norymberdze jednym z trzech zachowanych obiektów tego typu.



http://www.ofiaromwojny.r...teksty/0314.htm
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008 18:39   

No Szczypawko, bardzo miło, że wrzuciłaśœ ten tekst :) Może masz jakieśœ foty z tymi obiektami?

W tej materii jest bardzo fajna publikacja pt."Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy"

Pozdrawiam
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008 17:30   

drFaustus napisał/a:
Męczący jesteśœ. Koncertem życzeń to nazwałbym Twoje pytania :)

A co w zamian z Twojej strony? Maten kiedyśœ poprosił Cię o namiar w pewnej kwestii i co?

aldek1944 napisał/a:
Maten 55,Tobie,jak Tobie ale namiarów podawać Ci nie muszę ,ponieważ wiem,że sam wszystko znajdziesz :shock: bez mojej pomocy :D


Powiedz wprost,że nie wiesz,a nie śœciemniasz tu :)

Napisałeśœ wyraźnie
aldek1944 napisał/a:
Ja znam typ T-B 750


to myśœlałem,że przelejesz swoje wiadomośœci i wtajemniczych nas w arkana wiedzy fortyfikacyjnej.

Lokalizacja...los... Również nie widzę potrzeby udzielania Tobie odpowiedzi w myśœl Twoich słów:

aldek1944 napisał/a:
(...)Gotowców nie daję,ponieważ wychodzę z założenia ,"że szukania,szukania mi trzeba":)


,ale mam za to specjalnie dla Ciebie niespodziankę - link, który odpowie Tobie na najbardziej frapujące pytania :)

Kliknij http://www.google.pl , a śœwiat stanie otworem :)



A dla pozostałych ( z odrębną dedykacją dla Matena), którzy śœledzą ten wątek forum, wrzucam namiar gdzie zamieszczono owe słynne "tajne" foty z rozbiórki na terenie stoczni i nie tylko :) Miłej lektury i poszukiwań

http://forum.eksploracja....p?p=76263#76263





P.S. Nic się nie zmieniłeśœ :(




No dobra,lekko sie rozwinę :wink:

Niemcy nie stosowali typologi znanej ze schronów o przeznaczeniu bojowym w stosunku do schronów przeciwlotniczych.

Typologia obiektów fortyfikacyjnych podana przez R.Rolfa w"Het Fortificatie-out outwere 1935-1945",zawieająca 1000 różnych typów i serii nie zawiera typów schronów przeciwlotniczych,które zlokalizowane są w Gdańsku i Gdynii.

Od przyjętych typów ,podanych przz Rolfa,były jednak odstępstwa do oznaczenia nietypowych,pojedyńczych obiektów fortyfikacyjnych ,wybudowanych w okresie 1935-1945.

Na podstawie mojej wiedzy ,zdobytej w czasie rekonesansu w terenie w Gdyni ,stwierdziłem wystepowanie tam dwóch typów ciężkich schronów o charakterze schronienia biernego z przeznaczeniem dla ludzi-z racji lokalizacji prawdopodobnie dla załóg okretów Kriegsmarine cumujacych w ich pobliżu,badz też pracowników stoczniowych Bazy Morskiej Kriegsmarine Gotenhafen,o posadowieniu naziemnym,zagłębionym -nieobsypanym :D

Z oznaczeniem "T-B-750" spotkałem się w pracy Antoniego Komorowskiego "Obiekty militarne i podwodne Zatoki Gdańskiej"-wydawnictwa"Marszałek "z Torunia,wydanej w 2002 roku.

Otóz takiego okreśœlenie użył do opisu zdjecia ze zbiorów Akademi Marynarki Wojennej z Gdyni,przedstawiający obiekt w powojennym kamuflażu znajdujacy się w Gdynii-Oksywiu.

Podałeśœ oznaczenie:"T-750".Domyśœlałem się,że ten typ pasuje do obiektów znajdujacych sie w Gdynii-porcie Marynarki Wojennej.Jednak moje domysły okazały sie nietrafne.

Niemcy,mimo posiadania 1000 typów ,serii,wzorów obiektów militarnych ,które wznosili ,posiadali jeszcze typologię do schronów przeciwlotniczych,nie umieszczone w/w wykazie ,na :TB,HB i RB

Podział schronów przeciwlotniczych wg.tego wygladał nastepująco:

-RB-Rundbunker(okrągły schron nadziemny),

-HB-Hochbunker(wysoki schron nadziemny)

-i TB-Tiefbunker(niski schron podziemny).



Schron za torami, przy zbiegu ulic Polskiej(Hamburgerstrasse) i Chrzanowskiego(Weichselmunderstrasse)-identyczny do tego ,okreśœlonego przez Komorowskiego jako :"T-B-750" i znajdujacego sie na Oksywiu jest bryłą na planie wieloboku-kwadratu o stropie grubosci 350 cm i śœcianach żelbetonowych o grubosci 250 cm , z wejśœciem do schronu(przedsionkiem) łamanym,wyposażonym w izby dla ludnośœci,samowystarczalny-z filtrowentylacją,agregatornią,kotłownia itd..o 3 kondygnacjach.

Nie ma tam jednak cześœci podziemnej!!!!

Komorowski ,więc się myli,bo ten obiekt nie jest podziemnym lub posiada wiedzę o cz궜ci podziemnej ,której ja nie posiadam.Jest ten autor ,niestety jedyną osobą,która opisała tego typu obiekty w Gdyni w postaci książki i nikt jego okreśœlenia dotąd nie podważył :(

Okreśœlenie tego schronu ,przyjmujac niemiecka,poprawną typologię powinno wyglądać nastepująco:

-"HB-750",co oznacza wysoki schron nadziemny na 750 osób.

DrFaustus napisałeśœ,że przeznaczony był ten obiekt m.in.do schronienia załogi "krążownika "Prinz Eugen".Zgoda,tylko,że był to cieżki krążownik,a jego załoga wynosiła 1600 osób.Pomiescic sie by im było trudno w obiekcie na 750 osób.Chyba,że przyjmiemy minimalna załoge portowadla utrzymania tego okretu,a wynosiła ona od 1941 roku 800 osób.Wtedy mozna tak przyjąć :D

Ps.wiadomośœć od znawcy co do dokładnego opisu tego obiektu jest taka:

"-HB,3 Etagen,750"-co czytamy:wysoki schron nadziemny o 3 kondygnacjach ,przeznaczony na 750 osób :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 16:20   

No, już lepiej z poszukiwaniami w temacie jak widzę :)

Koledzy z tamtego forum przerabiając temat (http://forum.eksploracja....omorowski#p9214 i w http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?t=8996) nadmiernie skupili się wg mnie na całej literówce, interpretując ją przez cały czas i przywołując kontekst wspomnianego pana Komorowskiego, który użył sformułowania "T-B".

Szczególnie w pierwszym miejscu (linku) nie zostało uwzględnione to, że być może autor użył tego oznaczenia nie w oparciu o znaną większośœci klasyfikację: HB,TB,RB, którą również przywołujesz w "swoim" pośœcie, tylko w ujęciu skrótu od słowa Truppenmannschaftsbunker, które to jest prawidłowym rozwinięciem skrótu kryjącego się pod literą "T".

T-750, to po prostu Truppenmannschaftsbunker-750 (mogą być i inne np.T-100,T-1500...).

Autor książki, pisząc w temacie posłużył się skrótem "T-B" rozbijając niepotrzebnie wg mnie wcześœniej wspomnianą nazwę na dwa człony: Truppenmannschafts - stąd litera "T" i bunker - stąd litera "B", a nie jak do tej pory zostało to odczytane przez odbiorców jako Tiefbunker (który rzeczywiśœcie okreśœlany jest skrótem "TB"). Oczywiśœcie rozbicie to jest błędnym i wprowadzającym zbędne zamieszanie w merytoryce tematu, czego odzwierciedleniem stała się również dyskusja na tamtym forum.

Temat oczywiśœcie nie zostaje wyczerpany, zatem zapraszam do dyskusji :)



P.S.Wiadomośœci od znawców tematu są super :wink:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 16:58   

Cudownie:-)

Dzieki za info.Sam też trochę posiedziałem ostatnio w temacie;-)

Nie spotkałem się jednak z obiektem "T-100"a z "T-1100" w fachowej literaturze i internecie.Nie wiem ,które okreśœlenie jest prawidłowe,ale wydaje mi się ,że to drugie:-)T-100 TEN OBIEKT BYŁBY TROCHĘ DUŻY Z KILKOMA KONDYGNACJAMI NA 100 OSÓB???:-)TAKIE JEST MOJE ZDANIE:-)

Temat piękny DrFaustus:-)

Polecam jeśœli nie znasz stronę:

http://www.luftschutzbunk...umann/t750.html

Ja Ci powiem tylko tyle :jestem w szoku po jej obejrzeniu i zamierzam kupić literaturę w tym temacie.Na razie chociażby dla obrazków,zdjęć i schematów,bo z niemieckim u mnie krucho... :-(

Ale pomyśœlimy także o przetłumaczeniu :-)

Udało mi sie namierzyć obiekt w ŒŚwinoujśœciu koło Basenu Południowego na cyplu.

W pozostałych polskich miastach niestety nie:-(.

Pomożesz z lokalizacją:-)???:-) (życzenie w koncercie życzeń śœciemniacza aldka:))).

Ps.Prawidłowo podpisane zdjecie w pracy Komorowskiego powinno więc brzmieć nastepująco:

"TB-750" ,CO NALEŻY ODCZYTAĆ JAKO:"TRUPPENMANSCHAFTBUNKER 750",CZYLI NA NASZE:"SCHRON PRZECIWLOTNICZY DLA 750 OSÓB".

Na parterze docelowo 50 osób,na I i II piętrze po 350 osób:-)

To tyle:-)

Chyba poprawnie DrFaustus teraz???:-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 17:10   

T-100 - pośœlizgnąłem się w cyferkach. Oczywiśœcie chodziło w tym miejscu o T-750 :)

Link znam, a książeczka również będzie :wink:

Temat rzeczywiśœcie piękny.

ŒŚwinoujśœcie - brawo :)

Pozostałe miasta, tzn. Poznań i Szczecin - działaj (nie jest łatwo, wiem) :)

Z tym podpisem ograniczyłbym się tylko do ogólnie używanego skrótu T-750.

TB jest zarezerwowane dla rodziny Tiefbunker (TB).
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 17:15   

A może "HB,3 Etagen,750",jak wcześœniej wspomniałem???

Co o tym sądzisz???

Spotkałem też taką pisownię:"TB-750( TUTAJ KWADRAT):-)

Oznaczenie kwadratu jest znakiem wiadomym w oznaczeniu fortyfikacji ,nieprawdaż?

Wg. mnie takie oznaczenie dobre jest dla map z zaznaczeniem w ten sposób obiektu,co na pewno ucieszy bunkrowców-"deptaczy terenu" szukajacych"betonu",nieraz długo "po krzokach i lasach".

Które okreslenie jest więc prawidłowe,a może dwa?

Zapraszam pozostałych do dyskusji:-)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 17:21   

a moglby ktos podac typologie Tiefbunkrow ?i czy sa jeszcze jakies bunkry umieszczone gleboko pod ziemia, a jesli tak to jak oznaczane ?

Przypomne ze we Wroclawiu brakuje jednego Tiefbunkra (Bunker Hanke) ktory mial sie znajdowac na Pl.Czerwonym
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 17:23   

Jutro wezmę się chyba za poszukiwania obiektu w stoczni w Szczecinie(???:-)) i na terenie Poznania.Stoją chyba do dzis????

Ps.SZUKANIA,SZUKANIA MI TRZEBA:-)

POZDRO:-)



[Admin - stoją] :wink:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 18:37   

BSWolf napisał/a:
a moglby ktos podac typologie Tiefbunkrow ?i czy sa jeszcze jakies bunkry umieszczone gleboko pod ziemia, a jesli tak to jak oznaczane ?

Przypomne ze we Wroclawiu brakuje jednego Tiefbunkra (Bunker Hanke) ktory mial sie znajdowac na Pl.Czerwonym


Gdzieśœ spotkałem się z informacją,że kilka podobnych w FESTUNG BRESLAU obiektów "wcieło " W CZASIE WALK W 1945 ROKU I PO WOJNIE W WYNIKU "RADOSNEJ TWÓRCZOŒŚĆI BUDOWLAŃCÓW.Wiesz cośœ w tym temacie???
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 21:26   

BSWolf, aldek1944 - proponuję na początek zebrać info i zająć się definicją TB :)

Sprawa podobnie jak z "T" jest różnie interpretowana przez poszczególnych userów z różnych for... :wink:
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 21:29   

We Wroclawiu jest na Bialodrzewnej jeden taki wysoki jak w stoczni na zdjeciu, mi chodzi tylko o ten podziemny zaginiony, i generalnie o charakterystyke tych obiektow zaglebionych. W sumie jak czytalem literature to nie natchnelem sie na relacje o takich obiektach poza Hochbunkrem na Strzegomskim placu (o ten jeden toczyly sie walki)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 23:17   

Wow.Rzeczywiśœcie podobny do trójmiejskich :)





Foto:www.wroclaw.hydral.com.pl
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 18 Cze, 2008 20:02   

Otynkowany ???:-)
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 01:17   

Tu macie klocek z Poznania



http://www.galeria-fortyf...osci/index.html

Wojciech
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 03:02   

Brawo,brawo dla Matena :) Pomogłeśœ Aldkowi w zmaganiu z tematem :lol:

No to ma jeszcze jeden orzech do zgryzienia :wink:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 21 Cze, 2008 13:59   

Dzięki;-)

Matten,pozbawiłeśœ mnie tego ,co kocham a mianowicie szukania... :-(.

Pozostał jednak Szczecin... :-))))
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 19:13   

Pewien znawca podaje,że jeszcze na Helu jest obiekt typu T(?)

O co mu chodzi?.Zdeptałem tam wszystko i nie wiem który obiekt ma na myśœli.Nie chodzi mu chyba o wieże kierowania ogniem baterii Sch.-Hol.,którą od biedy mozna bybyło zakwalifikować do RB ze względu na kształt,HB -z racji wysokośœci?Ale jako T(tief),to w|w obiekt nie wchodzi wg.mnie w grę.A inne???
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 20:33   

Polecam:







Kraj:





Pomógł: 5 razy

Wiek: 18

Dołączył: 07 Sty 2006

Posty: 461

Skąd: warszawa

Wysłany: 2007-12-28, 23:33 Schrony przeciwlotnicze - Wrocław





--------------------------------------------------------------------------------



Będąc we Wrocławiu odwiedziłem Największe schrony przeciwlotnicze typu LS Hochbunker i przy okazji znalazłem dwie szczeliny przeciwlotnicze.



LS Hochbunker - Pl. Strzegomski



























LS hochbunker ul.Grabiszyńska













LS Deckungsgraben ul. Wiśœniowa
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 11:46   

Chodzi mu o właśœnie taki obiekt :)

Nie wszystko zdeptałeśœ, bo nie wszędzie wejdziesz...

No chyba tak źle się ów znawca nie poczuł, by wieżę kierowania ogniem zaklasyfikować wg tego schematu!:!: :?: :shock:

Idąc tym tropem to i widelec stanie się narzędziem obronnym :wink:

Zacznijmy od początku...

Obiekty oznaczone literowym skrótem typu HB,RB,TB oraz T, były z założenia obiektami biernymi - schronami, nie mającymi charakteru bojowego. To, że gdzie nie gdzie spotkać można stanowiska opl, to tylko dodatek do głównego założenia. Nie priorytet.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 17:21   

W Krakowie ponoć budowę zakończono na jednej kondygnacji w dwóch obiektach.W Szczecinie natomiast są obiekty HB 8 i 9 kondygnacyjne i troche niższych.

Pracuję nad lokalizacją:-)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 23:19   

A nie mają 19 pięter przypadkiem? :shock:
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 00:59   

aldek1944 napisał/a:
W Krakowie ponoć budowę zakończono na jednej kondygnacji w dwóch obiektach.W Szczecinie natomiast są obiekty HB 8 i 9 kondygnacyjne i troche niższych.

Pracuję nad lokalizacją:-)




Zacznij od dworca

Schron pod dworcem kolejowym Szczecin Główny



Schron został ukończony przez Niemców w 1941 r. jako schron przeciwlotniczy dla ludnośœci cywilnej, dla 5 tys. osób. Budując go wykorzystano podziemne korytarze jeszcze z końca XIX wieku.

Schron umieszczony jest na głębokośœci ok. 5 pięter. Od najwyższego wyjśœcia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokośœci. Jego śœciany wykonane są z żelbetu o grubośœci 3 metrów a strop - 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz ma około 100 metrów długośœci. Schron to 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej.

Po przejęciu dworca i jego infrastruktury przez Polaków, w niedługim czasie ukrycie zostało zaadoptowane na schron przeciwatomowy, urządzenia wentylacyjne zmodyfikowano, przystosowano do ochrony przeciw skutkom wybuchu atomowego. Tu swoją centrale miała Obrona Cywilna, aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia.

To największy cywilny schron w Polsce pochodzący z okresu II wojny.



Miłośœnicy Szczecina z firmy Centrum Wynajmu i Turystyki otworzyli podziemia dla zwiedzających, w schronie utworzono dwie trasy turystyczne:

- Trasa "II Wojna ŒŚwiatowa" - schron przeciwlotniczy (LSR - Luftschutz Räume) - przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, omawia technikę budowania schronu, przedstawia czas II wojny śœwiatowej od momentu rozpoczęcia się nalotów na miasto, walki o Szczecin, przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne.

- Trasa "Zimna Wojna" - schron przeciwatomowy - prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego. Omawia organizację Obrony Cywilnej, prezentuje sprzęt, sposoby działania i propagandę jej towarzyszącą. Omawia temat broni nuklearnej.



Ta fotka chyba nie wejdzie

about:blank

ale jest "sznureczek"wiec jaki problem :lol:
 
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 01:07   

Jest "sznurek"

http://www.kobidz.pl/app/...e/638/2949.html



a teraz ide do nocnej apteki po BILOBIL (;)
 
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 01:20   

z poprzedniego postu przeczytajcie

"Magazyn portalowy nr 7"

Wojciech(;)))))
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 18:13   

[quote="drFaustus"]A nie mają 19 pięter przypadkiem? :shock: [/quote

]



Tak wyczytałem u pewnego znawcy na forum :D To nie moja wiedza,nie byłem nie widziałem,nie potwierdzam i nie zaprzeczam :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 23 Lip, 2008 20:18   

Będąc w dniu wczorajszym we Wrocławiu spotkałem w nim mnóstwo niesamowitych gadżetów związanych z II W.ŒŚw., jak choćby ciąg "strzałeczek LS". Jedną z nich prezentuję http://www.stowarzyszenie...1542.html#25364



Pytanie moje jest następujące, dlaczego mając na forum korespondentów z tego miasta, nie pojawia się o nim nic? Jest tyle do pokazania!

Miasto piękne, aż pachnie historią!

mucha1992,BSWolf - do Was Panowie to skierowane głównie :)
 
 
mucha1992
starszy drużynowy



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 201
Skąd: Hannover
Wysłany: Śro 23 Lip, 2008 22:33   

byłeśœ we wro i się nie odezwałeśœ <foch>
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 24 Lip, 2008 00:58   

No niestety, nie mam Twoich namiarów - GG lub @ w podróży nie działa :)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 24 Lip, 2008 11:51   

bo takie strzaleczki sa na kazdej ulicy praktycznie, plus jakies resztki innych napisow, reklam i tak dalej, to dalej po 60 latach jest niemieckie miasto, tylko czlowiek jakos tak chcialby czasem cos wiecej niz wzmocniona piwnica... naprzyklad na muzeum narodowym od strony fosy jest strzalka i napis LSR na scianie, na calosci ulicy Sieminskiego jest pelno tych strzalek, na wiekszosci budynkow uzytecznosci publicznej, pare lat temu w paru miejscach bylo widac jeszcze resztki plakatow niemieckich, no i cala kwestia tych podziemii glebszych lub bardziej utajnionych, bo ze jest jeszcze wiele nieodkrytego to az nazbyt pewne, zreszta, o faktach dotyczacych pozostalosci po wroclawskich fortyfikacjach wszelkiego typu nie da sie praktycznie nic przeczytac rozsadnego, albo pisza, ze nic nie ma, albo wydumane baje, brak rzetelnych badan.
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 20 Wrz, 2008 23:15   

Wow! Jestem pod wielkim wrażeniem!!! Extra!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 08 Gru, 2008 20:12   

Do poczytania -> http://www.wfp.pl/wroclaw-miasto/news.php?id=16142
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 08 Gru, 2008 22:29   

A ciekawe :D
 
 
gogo-dimpek 
pomocnik komendanta drużyny
Homo-wratislawienses



Wiek: 51
Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 381
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017 23:23   

O twierdzy wrocławskiej wiele pisano. Tutaj zaprezentuję przedruk swojego własnego postu ze strony regionalnej ( "fortwroclaw.pl" ).
Czyli prezentacja pewnej książki o twierdzy, wraz z osobistymi odczuciami po jej przeczytaniu.


:meg: "...Tym razem pozwolę sobie w ramach prezentacji książki na temat Festung Breslau zamieścić link z recenzją.

http://biblioteka.tajemni...%82owi%C5%84ski

Tytuł książki sugerowałby że ktoś się do czegoś super-nowego w sprawie walk o twierdze dokopał. Lecz każdy kto by liczył na to że znajdzie tam na przykład potwierdzenie że Hanke z oblężonej twierdzy uciekł prototypem śmigłowca srogo się zawiedzie, nic takiego tam nie ma.
To samo jest w przypadku legend o jakichś "super-hiper-wspaniałych broniach" które w oblężonym mieście obrońcy mieli by używać. Nic z tego, opisane jest standardowe wyposażenie jednostek frontowych oraz innych jednostek formowanych w mieście. Może z drobnymi modyfikacjami wykonywanymi w zakładach FAMO, chociaż i tu nie ma pełnej zgody (na przykład Panzerschreck i wyrzutnia Pụ̈ppchen ).
W jednym miejscu autora poniosła niezła fantazja która udowadniała by że książki tego typu powinny trafiać do osób ściśle zainteresowanych tematem. Facet wziął na tapetę jednostkę dział pancernych działająca na terenie twierdzy i ściśle i aktywnie jak i też z niezłymi osiągami biorącą udział w obronie jej.
Chodzi o analizę różnic, wad, zalet, osiągów, przeznaczenia itd. między typami niemieckich dział pancernych. A konkretnie o działa typu "STuG" (Sturmgeschütz) oraz Jagdpanzer. Różnice w budowie tych dział są doskonale widoczne, lecz ktoś kto czyta książkę i nie ma pod ręka aktualnych zdjęć tych rodzajów uzbrojenia nie będzie się nad tym zastanawiał. A nie znając tej sprawy dogłębnie i czytając o tym albo się sprawami uzbrojenia zainteresuje ( i tu chwała autorowi za zachętę), albo zada sobie pytanie "czy poza autorem wszyscy w rodzinie byli zdrowi".
Na zdrowy chłopski rozum podchodząc, w oblężonej twierdzy walczy się tym co się ma na stanie konkretnej jednostki. Logicznym jest że dowódca plutonu dział pancernych typu " STuG" kiedy otrzyma rozkaz "jedź tam i tam i walcz z nacierającymi czołgami", nie odwoła się od tego rozkazu tłumacząc się "że STuG-i nie są przeznaczone regulaminowo do walki w takich warunkach", rozwalono by gościa na miejscu. To może być podane tylko jako ciekawostka, bo tak normalnie czytelnikowi który się w tym wcale nie orientuje robi niezły kociokwik w głowie.
Ciekawy też jest rozdział dotyczący generała pilota Iwana Połbina. Oczywiście jest tam zaprezentowany jego życiorys, szlak bojowy, jak i też to w jaki sposób ten człowiek po śmierci został uhonorowany. I tutaj też udział w tym ma pan pułkownik Ryszard Majewski.
Nie podejrzewam pana pułkownika o jakiś wielki sentyment do dawnego ustroju ( choć w tamtym okresie od oficerów wymagano aby byli członkami partii, bo to jest dobrze widziane), lecz w tym przypadku albo "nie odrobił dobrze zadania domowego" i nie zbadał dokładnie gdzie generał Połbin zginął. Albo też zadziałał na zasadzie " że tak będzie dobrze widziane".
Chodzi konkretnie o miejsce zestrzelenia samolotu generała. Pan Majewski pisze że zginął on nad Ostrowem Tumskim, a potem weryfikuje to kiedy na światło dzienne wychodzą dane że generał zginął nad Oporowem. I tu tłumaczenie pana pułkownika jest takie "że wysłuchał jakiegoś dziadka któremu się pomyliło". No z całym szacunkiem, tak to się mogę tłumaczyć ja, bo po pierwsze - jestem jak to się mówi "zwykłym ganiaczem po bunkrach", po drugie- mam zerową bazę materiałowa i swoja wiedzę opieram na tym co usłyszę lub przeczytam, i po trzecie- nie mam tytułu naukowego.
Mniejsza w tej chwili o to czy pan pułkownik jeszcze żyje czy już nie, lecz moim zdaniem powinien o swój wizerunek lepiej zadbać. Z drugiej strony wiadomość ze Bohater Związku Radzieckiego zginął na "jakimś tam Oporowem" mogła faktycznie źle wyglądać. Można by powiedzieć ze takiemu polec "nad jakimś Oporowem" nie wypada. On bohater Związku Radzieckiego, jemu polec nad reprezentacyjna częścią miasta czyli Ostrowem Tumskim.
Poza tymi rozdziałami jest jeszcze informacja a konkretnie cały rozdział mówiący o możliwościach korzystania z zasobów archiwum wojennego Armii Radzieckiej, choć nie wszystko jest dostępne. A i w obecnych realiach politycznych może też być mocno utrudnione. Oraz inny rozdział na temat innych autorów książek tak o historii czy architekturze Wrocławia, jak i też o historii tutejszej twierdzy.
Jest to następna z książek która warto przeczytać aby wyrobić sobie pogląd na temat obrony twierdzy oraz w ogóle dowiedzieć się czegoś nowego o kolejnych dziejach ( drugo-wojennych, oczywiście) z historii Wrocławia... ." :idea:
_________________
Były "niezrzeszony" z Wrocławia
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 31 Sty, 2019 15:58   Fortyfikacje we Wrocławiu

Wrocław.


[ Dodano: Czw 31 Sty, 2019 14:59 ]


[ Dodano: Wto 05 Lut, 2019 15:13 ]
Wrocław.







cdn
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 06 Lut, 2019 14:12   

Zastanawiały mnie pierwsze zdjęcia, co tam jest... i... mamy to: -> BASTION CEGLARSKI - warto przeczytać i więcej stanie się jasne ;)
Fajny strzał :br:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 06 Lut, 2019 16:32   


cdn

[ Dodano: Pią 08 Lut, 2019 15:04 ]




[ Dodano: Nie 10 Lut, 2019 16:21 ]


[ Dodano: Wto 19 Lut, 2019 09:45 ]

Można wejść do środka. :supz: Wiele z dawnego wystroju nie zachowało się.Ciekawy.






Zwiedzić wszystkie kondygnacje można bezpłatnie.Jest też winda.
cdn

[ Dodano: Nie 24 Lut, 2019 15:00 ]





Widok z ostatniego piętra na Wrocław


widziane z windy.
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 05 Mar, 2019 11:37   Fortyfikacje we Wrocławiu

Warto odwiedzić :supz:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.