FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: brakuje, czegoss

Czegośœ brakuje ...
Autor Wiadomość
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 15:51   Czegośœ brakuje ...

Mam pytanko na allegro trafiłem na taką widokówkę



[img]http://photos01.allegro.pl/photos/oryginal/318/44/66/318446672[/img]



Wydaje mi się czy obecnie Urząd Miasta sporo się różni ? I co za budynek widać po prawej strony ... w miejscu dzisiejszych ex ogródków ?



Ogólnie proponuje wklejać temu podobne zdjęcia. Fajnie by było gdyby fotografować dla porównania jak to wygląda dziśœ.



Pozdrówki
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 18:33   

Budunek obecnego UM w Inowrocławiu niewiele sie zmienił poza dobudowaniem budynku obecnego Starostwa.Jest to widok wykonany z okolic końca ulicy Solankowej na skrzyżowaniu z Wikońskiego, w miejscu obecnego wieżowca "Energetka".

Budynek po prawej stronie zniknął niemal całkowicie.Pozostała tylko we fragmencie wozownia-obecnie siedziba Straży Miejskiej.Budynek w momencie wykonania zdjecia, nie pamietam jaką spełniał funkcję.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 29 Lut, 2008 14:36   

Dzięki za odp. to dalej drąże temat:



http://www.stowarzyszenie...t_bastion62.jpg (jak wklejam [IMG] wychodzi reklama darmowy hosting :shock: )



Pytania do tego:

- prezbiterium (jak się to nazywa obecnie jest zaokrąglone, tutaj widać ewidentnie wszędzie prostokąty) czyli dobudowano ?

- cmentarz był na miejscu dzisiejszej drogi pożarowej i na górce w strone ronda, a później przeniesiono w stronę obecnych kwater Powstańców ?

- na innej fotce w miejscu osiedla toruńskiego widać Staw ? Jezioro ?

- no i okna ... duże duże duże, a za dzieciaka mówili "te okna są takie małe bo kośœciół służył do obrony i z nich strzelano" , no ale ewidentnie obecnie są inne okna.



Aż tyle przebudowali od ... nie wiem czy to orginał ale bynajmniej od tej widokówki?
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 29 Lut, 2008 15:44   

Odpowiadam:-)

-to okragłe to absyda.odbudowano ja w formie jaka był aprzyjęta w okresie budowy kośœciółow romanskich w Polsce.Wykonano ja na poczatku XX wieku podczas odbudowy tejśœwiątyni po pożarze z 1834 roku.

- cmentarz znajdował sie od strony obecnego parku,ronda i w miejscu obecnej Laubitza na połączeniu z Toruńską.Zniszczony został w okresie w okresie okupacji hitlerowskiej(m.inn.likwidacja Pomnika Powstańców Wielkopolskich i powstańczej mogiły,budowa schronu plot.) ,tam gdzie teraz jest park.Ostatni pochówek miał miejsce w 1945-6 roku.Groby i grobowce od strony kamienic przy ul.Toruńskiej zniszczono w czasie niwelacji wzgórza pod budowe ul.Laubitza w 1968 roku.Cz궜ć wykopanych wtedy pozostałośœci szkieletów,tych ,którzy pracowali ,walczyli i żyli w Inowrocławiu zostało przeniesionych na cmentarz przy ulicy Marcinkowskiego.Cz궜c zbeszczeszczono,zalewając warstwą asfaltu i tworzac pas zieleni pomiędzy dwoma ,przeciwstawnymi kierunkami ruchu.

Te szczatki, członkowie Bastionu odkryli w zeszłym roku ,podczas budowy ronda,zinwentaryzowali,przewiezli i pochowali na cmentarzu przy ul.Marcinkowskiego.Stosowny obelisk mają postawić w miejscu ponownego pochówku władze miasta i parafii 'Ruiny",

na której znaleziono szczatki.Pochowaliśœmy je trzeci raz,mam nadzieję ,że ostatni.

-Staw?nie kojarze fotki.W okresie budowy osiedla był zbiornik wodny-glinianka .ale dopiero w latach siedemdziesiątych.Uśœciśœlij,o która pocztówkę chodzi.

-Okna ,rzeczywiśœcie przebudowano na poczatku XX wieku,podczas odbudowy i reomanizacji budowli przez Kothego.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 29 Lut, 2008 17:38   

Chodzi dokładniej o to ->



http://www.stowarzyszenie...t_bastion63.jpg



w tamtych czasach chyba niebieskich dachów nie robili, więc to woda :?

ajj tak patrze kierunek źle okreśœliłem ... to w stronę drugiego kośœcioła.



aldek a Ty chyba żyłeśœ w tamtych czasach, że tyle wiesz :roll:

poszukam następnych zagadek i kolejne dzięki :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008 01:36   

aldek1944 napisał/a:
(...)odkryli(...)przewiezli i pochowali ...


:?: :shock: :lol:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008 20:20   

drFaustus napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
(...)odkryli(...)przewiezli i pochowali ...


:?: :shock: :lol:


:shock: Sprawa była(i cz궜ciowo jeszcze jest i bedzie) owiana klauzulą tajnośœci z pewnych względów(nie do publikacji w paśœmie ogólnodostepnym) aby ktośœ nie bił dużej piany i zbijał kapitału politycznego z faktu odnalezienia szczatków.Tyle na ten temat.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008 20:47   

Luter napisał/a:
Chodzi dokładniej o to ->



http://www.stowarzyszenie...t_bastion63.jpg



w tamtych czasach chyba niebieskich dachów nie robili, więc to woda :?

ajj tak patrze kierunek źle okreśœliłem ... to w stronę drugiego kośœcioła.



aldek a Ty chyba żyłeśœ w tamtych czasach, że tyle wiesz :roll:

poszukam następnych zagadek i kolejne dzięki :)


Masz trafne spostzreżenia odnosnie "czegośœ" niebieskiego na terenie obecnej plebani ZNMP.Nie spotkałem sie z żadną mapą ,czy też planem z okresu,kiedy wykonana została ta pocztówka,zeby w tum miejscu był zbiornik wodny.Może to wielka kałuża :lol: Niemniej wiem,że po zbudowaniu plebani było z tej strony piękne założenie parkowe z fontanną.Posiadam w prywatnym zbiorze reprodukcje z lat 30-tych ubiegłego wieku,gdzie jest ona cz궜ciowo widoczna.Wg,mnie owa niebieska "plama nie jest jednak fontanną.Wyglada ,jakby była to folia nałożona na ziemie w celu nieprzemarzniecia młodych upraw.Musze porównać to z fotografiami wykonanymi w tym okresie np.w sepii.Nie sadze aby najpierw był zbiornik,na miejscu którego pobudowano fontanne i dopiero niebawem potem zbudowano plebanię.Sprawa wymaga głębszej analizy.Brawa za spostrzegzawczośœć i zapraszam do interpretacji tego i innych pocztówek :D
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 14:38   

cośœ dla relaksu. co tutaj nie gra



 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 14:59   

na pierwszy rzut oka zauwazylem ze jakosc zdjecia jest wrecz za dobra jak na okres wojenny...pozniej oko mi zahaczylo o reke zolnierza( na dole czwarty od prawej)...a ze znam sie na manekinach to pomyslalem sobie...ze kaleka i ma proteze...pozniej otwieram strone kampfgruppe i juz wiadomo :)
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 16:38   

Krawiec to gratuluje spostrzegawczośœci :) nie ma to jak makieta w skali 1:6 :)







Aldek macie jakąśœ inną galerie z fotkami Inowrocławia, bo już pytania mi się kończą.
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 19:14   

Ci Panowie od miniatur są śœwietni :) Wciągające to ...



http://www.tiger1.co.uk/Dioramas/dios.htm
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 20:27   

Kurde,Krawiec już rozwiazał zagadkę i pozbawił mnie satysfakcji poznania nieznanego ...:-(

Galerie inowrocławskich pocztówek możesz zobaczyć tez na http://www.ino-online.pl i http://www.inowroclaw.info.pl

A teraz zagadka:-):

-Gdzie i kiedy rozebrano w XX(!!!) wieku 6-cio metrowy fragment muru obronnego miasta Inowrocławia z XIII/XIV w o wysokosci 300 cm i szerokośœci 180cm..???

Znalazłem w pewnej instytucji przypadkiem całą teczkę dopkumentów na ten temat.

Powiem tylko,że jesli chodzi o ratowanie zabytków w Inowrocławiu i województwie poznańskim w okresie miedzywojennym rzadzili wg.mnie idioci:-(
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 21:10   

Rozebrano niedaleko budynku którego śœciana się zawaliła, czyli róg Poznańskiej i ... ŒŚwiętokrzyskiej powiedzmy, że przylegał do parkingu, kiedy ? nie wiem. Chyba o tej kawałeczek chodzi :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 17 Mar, 2008 21:30   

aldek1944 napisał/a:
(...) rzadzili wg.mnie idioci:-(


Nadal rządzą... :(
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 18:00   

Luter napisał/a:
Rozebrano niedaleko budynku którego śœciana się zawaliła, czyli róg Poznańskiej i ... ŒŚwiętokrzyskiej powiedzmy, że przylegał do parkingu, kiedy ? nie wiem. Chyba o tej kawałeczek chodzi :)




No Luter,Muszę Ciebie zmartwiĆ--to odpowiedż nieprawidłowa.

Na Poznańskiej pamietam dwie katastrofy budowlane-jedna z około 1980 roku,kiedy zawaliła sie śœciana budynku przy obecnym targowisku,a druga parę lat temu-przy Poznańskiej nr chyba to4-6(tam gdzie sie wchodzi na podwórze aby obejrzeć mur obronny,zlokalizowany pod nr 4

Podpowiem nieco :wink: niektórzy bastionowcy saczą tam piwko.Matten55 i orderek powinni juz wiedzieć.Przedwojenny numer posesji,które odgradzał to nr 105 103a.

Już wiecie? :D :D
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Nie 23 Mar, 2008 00:48   

(;) Piwo tak do tego się przyznam (:) ale ten mur to nie my z Bogdanem rozebraliśœmy,,,,,

Wojciech
 
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 23 Mar, 2008 03:17   

drFaustus napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
(...) rzadzili wg.mnie idioci:-(


Nadal rządzą... :(
grabisz sobie....













;) hyhy
 
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Nie 23 Mar, 2008 15:05   

aldek1944 napisał/a:
Luter napisał/a:
Chodzi dokładniej o to ->



http://www.stowarzyszenie...t_bastion63.jpg



w tamtych czasach chyba niebieskich dachów nie robili, więc to woda :?

ajj tak patrze kierunek źle okreśœliłem ... to w stronę drugiego kośœcioła.



aldek a Ty chyba żyłeśœ w tamtych czasach, że tyle wiesz :roll:

poszukam następnych zagadek i kolejne dzięki :)


Masz trafne spostzreżenia odnosnie "czegośœ" niebieskiego na terenie obecnej plebani ZNMP.Nie spotkałem sie z żadną mapą ,czy też planem z okresu,kiedy wykonana została ta pocztówka,zeby w tum miejscu był zbiornik wodny.Może to wielka kałuża :lol: Niemniej wiem,że po zbudowaniu plebani było z tej strony piękne założenie parkowe z fontanną.Posiadam w prywatnym zbiorze reprodukcje z lat 30-tych ubiegłego wieku,gdzie jest ona cz궜ciowo widoczna.Wg,mnie owa niebieska "plama nie jest jednak fontanną.Wyglada ,jakby była to folia nałożona na ziemie w celu nieprzemarzniecia młodych upraw.Musze porównać to z fotografiami wykonanymi w tym okresie np.w sepii.Nie sadze aby najpierw był zbiornik,na miejscu którego pobudowano fontanne i dopiero niebawem potem zbudowano plebanię.Sprawa wymaga głębszej analizy.Brawa za spostrzegzawczośœć i zapraszam do interpretacji tego i innych pocztówek :D




Tu ma cie linka do Waszej dyskusji

http://www.allegro.pl/ite...litografia.html

to niebieskie to prawdopodobnie szklarnie,,,do początku lat 60tych ubwieku bylo tam gospodarstwo ogrodnicze,,,zamim wybudowano przedszkole to za ogrodkiem jordanowskim :D

Wojciech
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 16:44   

Na 100% to dach.Znalazłem pocztówke ,gdzie to doskonale widać.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 16:47   

Anusiaino napisał/a:
drFaustus napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
(...) rzadzili wg.mnie idioci:-(


Nadal rządzą... :(
grabisz sobie....













;) hyhy


M :-Dam na myśœli kadry dowódcze,na najwyższym szczeblu :D
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 16:25   

Tak przypadkiem znów na wywietrznik trafiłem, pierwszy żółty pawilon na Rąbinie totolotek,dyskont meblowy,przystanek autobusowy. Cośœ pod pawilonem jest czy od czego ten wywietrznik (i to nawet większy niż ten z Ekonoma)?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 16:29   

Zgadza się.Jest.Takie były dyrektywy w ówczesnych czasach i nakazywały by budując obiekty użytecznośœci publicznej,zaopatrywać je w pomieszczenia ochronne.A "domek" podobnie - wyjśœcie ewakuacyjne.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 20:18   

no chyba się nie trzymali tego bo przy pozostałych pawilonach nie kojarzę by cośœ takiego było.

A ten zapachany wywietrznik (o ile to był wywietrznik) w okolicy Senatorium Kombatant i Willi As ... to .... ? na moje nic :?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008 23:40   

A tymczasem to również wyjśœcie z piwnicy :)

Co do pawilonów pozostałych - nie wszystko dotrwało do dzisiaj w takiej formie. Niektóre od początku nie były wyprowadzone "w górę",zamiast tego zastosowano "studzienkę" i dziśœ ciężko odróżnić takowe wyjśœcie.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 00:04   

Ile tych piwnic :shock: jeszcze trochę to zamiast do kopalni to miasto wpadnie do piwnic :)
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 00:11   

no wypluj to ;)
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 10:20   

Dr to może jeszcze wiesz co to ... na terenie Modrzewia, jest taki dół obecnie wrzucają tam okna stare, ale w skarpę wkomponowany jest betonowe "cośœ". Można podjechać od strony stadniny koni, można też zejśœć w dół od strony kotłowni.
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 11:04   

nie radziłabym... widziałam, ze obecnie służy jako toaleta publiczna..... :/
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 11:41   

pytałem tylko Co to :) też mi się tam nie podoba bo kiedyśœ ześœlizgnąłem się w dół i widok przyjemny nie był :lol: znaczy ten teren przed tym ... bo jest chyba wybetonowany o ile pamiętam, a do śœrodka wejśœć nie można. Chociaż z 2 lata tam nie wpadłem to nie wiem :lol:
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 14:10   

Ja tam zaglądałam jakośœ w zeszłym roku < ale nie w wyzej wymienionych celach ;) > i nie bylo możliwośœci wejśœcia, ale były pokrzywy i te czerwone robale wyglądające jak kanciate biedronki <fuj>
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 14:12   

Hmm..na trenie Modrzewia,w takim "dole"? Można od Solanek nowego stawku również zejśœć....jeśœli o tym mowa,to wygląda to na dawną przepompownię "czegośœ" - może solanki lub czegośœ podobnego,w co zaopatrywane było swego czasu sanatorium.skazane na zagładę jest to "cośœ" od kilku lat. W podłodze jest zejśœcie do niższej kondygnacji/pomieszczenia (niewielkiego) z tego co pamiętam,wypełnione wodą. Ale sensownej odpowiedzi na całe zagadnie nie nie znam i przyznam szczerze,że nie wnikałem w to nazbyt mocno. Może ktośœ z Was ma rozwiązanie?
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 15:21   

Ej chola chola w sumie skojrzyłem ... tam jest wywietrznik ... vis a vis stołówki ... też duży ... ale to chyba nie od tego bo to inne położenie z deczka. Chyba nie chcecie żebym narysował w paincie mapkę :lol: :lol:





tamto mniejsze bo to wina imageshacka, już się zraziłem, jednak lepsze polskie :)



Przyciąłem te białe pola:) -Admin



Przypomniało mi się, że za stadniną moi koledzy kiedyśœ w jakiśœ tunelach pełzali, jest cośœ tam ?

No i kiedyśœ na Modrzewiu były 2-3 krany, których już nie ma, ale to pewnie nie ma nic wspólnego chociaż w jednym ciągu krany->wywietrznik->COŒŚ.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 17:15   

Hmm...bardzo minimalistyczne założenie przyjąłeśœ :)

Masz większe/wyraźniejsze?
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 17:40   

Luter napisał/a:
Ej chola chola w sumie skojrzyłem ... tam jest wywietrznik ... vis a vis stołówki ... też duży ... ale to chyba nie od tego bo to inne położenie z deczka. Chyba nie chcecie żebym narysował w paincie mapkę :lol: :lol:



tamto mniejsze bo to wina imageshacka, już się zraziłem, jednak lepsze polskie :)



Przypomniało mi się, że za stadniną moi koledzy kiedyśœ w jakiśœ tunelach pełzali, jest cośœ tam ?

No i kiedyśœ na Modrzewiu były 2-3 krany, których już nie ma, ale to pewnie nie ma nic wspólnego chociaż w jednym ciągu krany->wywietrznik->COŒŚ.






Spójrz na galerie ,to zobaczysz pełzaczy w tych tunelach :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 20:19   

Uzupełnimy rysunek fotami dla przejrzystośœci (poprzedni mój post nieaktualny - rysunek był malutki,a teraz jak widzę się powiększył:) )



Widok z góry interesującego nas obszaru...









Powiększamy...









...i jeszcze bardziej :)



 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 20:45   





1. COŒŚ w dole, zresztą widać dół :)

2. mniej więcej tutaj jest duzi wywietrznik

3. a na tym terenie były 2-3 nic nie znaczące, ale fajne wodopoje dla spragnionych rowerzystów 8)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 20:48   

Pamiętam te wodopoje! Tak sprzed 20-25 lat! Były bardzo zbawienne:)

No,a ten nr 1 - to o tym piszemy właśœnie.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 21:29   

No więc co to jest ta 1. ? A raczej czy o tym mówiłeśœ że dwie kondygnacje itd. A pod Modrzewiem kolejny schron ta ? :>
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008 23:53   

To o nr 1:



drFaustus napisał/a:
Hmm..na trenie Modrzewia,w takim "dole"? Można od Solanek nowego stawku również zejśœć....jeśœli o tym mowa,to wygląda to na dawną przepompownię "czegośœ" - może solanki lub czegośœ podobnego,w co zaopatrywane było swego czasu sanatorium.skazane na zagładę jest to "cośœ" od kilku lat. W podłodze jest zejśœcie do niższej kondygnacji/pomieszczenia (niewielkiego) z tego co pamiętam,wypełnione wodą. Ale sensownej odpowiedzi na całe zagadnie nie nie znam i przyznam szczerze,że nie wnikałem w to nazbyt mocno. Może ktośœ z Was ma rozwiązanie?


A schron kolejny :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008 00:29   

Bardzo ciekawy temat zapodał nam kol.Krawiec. Chodzi o figury znajdujące się na narożach "Złotego rogu".

Ja tymczasem wrzucam fotę i czekamy za Krawcem:)



 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008 01:02   

prosze spojrzec na kilka fotografii umieszczonych w naszej galerii i dokladnie 'wedrzeć się"spojrzeniem na róg w/w budynku....



fotografia wrzucona przez Moscika dokladnie ukazuje postac na cokole zawieszoną na rogu kamienicy tzn "Złotym Rogu" .... idziemy dalej i prosze spojrzec









wyraźnie widać że nie ma !



ale prosze spojrzec tu









wyrażnie widać ze jest



 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008 14:58   

Figury,głowę Hermesa,date 1832 i płaskorzeżby władców Polskich zwiazanych z Inowrocławiem zostały umieszczone na kamienicy Czabańskich-tzw."Złotym Rogu" w latach trzydziestych XX wieku.Wszystkie te elementy architektoniczne ,z wyjatkiem głowy Hermesa i daty 1832(nota bene ,to nie data budowy tego domu i nie związana w żaden sposób z tym budynkiem!)zostały zniszczone przez Szkopów na poczatku II wojny śœwiatowej.

Jedna z płaskorzeżb ocalała, czesciowo uszkodzona znajduje się w Muzeum im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, na wystawie stałej pośœwięconej dziejom solnego grodu.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008 18:26   

teraz juz wiadomo :)
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Nie 04 Maj, 2008 12:47   

Teraz cośœ do czego można milion zapytań złożyć, a więc mapa ....







4 pytania zamiast miliona + jedno gratisowe:

- Gospodarstwo w Solankach (niedaleko tężni i zasyfionego stawku "trzeciego") posiadało jeszcze jeden budynek oddalony w stronę tej łąki ?

- Symbol wiatraka to, młyn tak ? na Rąbinie.

- Symbol kwadracik z krzyżem to cmentarz ? tutaj jakiśœ w okolicach Szymborza.

- I czym jest to największe kółko, niedaleko wiatraka ?



Gratis: Nie wiem jak Wy, ale nie widzę tej wieży za małpim gajem, i na tej i na innych mapach.
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 00:59   

Po kolei,,,ongiśœ przy tym gospodarstwie mógł być dodatkowy budynek(:)

ten wiatrak stał na styku przedłużenia ul Podgórneji Zapadłe tu

http://www.stowarzyszenie...a-1912,153.html

ten krzyżyk jest zaznaczony prawie idealnie w osi dzisiejsze ul Miechowickiej,ale przy drodze z Miechowic do miasta kiedyśœ figura polna lub miejsce pochówku "ofiar dżumy"

a to największe kółko to dziśœ "Zarwane"kiedyśœ kopalnia i szyby "Klaus i Sedan"

Gratis,,,,,tej wieży jeszcze wtedy nie zaprojektowali

Wojciech
 
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 10:06   

nawet łany zbóż widać na mapie !!
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 16:42   

Czyli takie krzyżyki to Cmentarz/Figurka ?



Pytanie do Aldka w takim razie: Co wiesz Waćpan o Kośœciele w Radojewicach ? :roll:
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 15:14   

Zmartwię Ciebie :-( :-Nothing.

Mam tylko dawne widoki tej miejscowosci z kośœciołem.

Został on prawdopodobnie rozebrany w czasie radosnej powojennej-socrealistycznej działalnosci, polegajacej na usuwaniu pruskiej architektury z polskiego krajobrazu.W ten sposób skasowano m.in.śœwiatynie na rynku w Strzelnie i Kruszwicy.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 15 Sty, 2009 17:57   







Okna :) duże okna w liczbie trzech :)



A ciekawostka z tego taka, że po zrobieniu pięterka i podzieleniu tego na dwa okna, użyto tych cegieł z ORLOWO i to z tamtąd moja fotka chodziła w temacie Cegielnie.



Czyli hol był w miejscu dzisiejszego pustostanu po barze ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.