Wysłany: Czw 28 Lis, 2013 12:52 kosciól parafialny p.w. sw. Piotra i Pawla w Pratulinie
Pratulin znany jest z bohaterskiego oporu unitów, broniacych swej swiatyni (opisanych m.in. przez W. Reymonta w „Ziemi chelmskiej"). Mialo to miejsce 24 stycznia 1874 roku, kiedy to do zgromadzonych na przycerkiewnym cmentarzu unitów zolnierze carscy (Kozacy) otworzyli ogien. Zginelo 13 unitów.
Kosciól istnial juz w XVI w., odbudowany zostal w XVII w. (w XVI w. filia parafii Malowa Góra, w 1676 parafia, staraniem Tomasza Ostrowskiego). Do dzis zachowal sie polozony na skraju wsi póznoklasycystyczny, murowany kosciól parafialny p.w. sw. Piotra i Pawla z 1838 r. Wzniesiony zostal z fundacji Tomasza Mostowskiego, wg kompilacji projektów typowych arch. Chrystiana Piotra Aignera. 1875-1919 cerkiew prawoslawna, 1905 restytuowana parafia katolicka, 1908 wniesiony drewniany kosciól, rozebrany po odzyskaniu w 1919 starego. 1993 dach pokryty blacha. Otoczony betonowym murem. Prezbiterium zwrócony na poludnie. Murowany z cegly, otynkowany. Na rzucie prostokata, czteroprzeslowy, z wyodrebnionym we wnetrzu prezbiterium, ujetym dwoma zakrystiami.
Przywieziony i postawiony przed tłumem Pikuła rzekł: "Chciałeś panie naczelniku, abym nauczył lud, jak ma postępować, dobrze więc, spełnię twoją wolę, lecz to ja im powiem, oni od dawna wiedzą; dla nas wszystkich tylko jedna droga - trzymać się silnie naszej świętej wiary, cokolwiek się z nami stać może". Klęknął, a za nim unici, wyjął krzyż, który nosił na piersiach, pod sukmaną, wymówił słowa przysięgi, którą powtórzyli wszyscy. "Przysięgam na moje siwe włosy, na zbawienie duszy, tak jak pragnę oglądać Boga przy skonaniu, że na krok nie ustąpię od naszej wiary i żaden z moich sąsiadów tego nie powinien uczynić. Świeci męczennicy tyle mąk ponieśli za wiarę, nasi bracia za nią krew przelali i my także będziemy ich naśladować"
pogrzeb ofiar nastąpił 27 stycznia 1874 r.
Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł Męczenników z Pratulina na ołtarze.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach