FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: dworcowej, kossciolek

Kośœciółek na Dworcowej
Autor Wiadomość
Sebastain
kandydat


Dołączył: 12 Gru 2011
Posty: 12
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 12 Gru, 2011 21:14   Kośœciółek na Dworcowej

Znalazłem zdjęcie Kośœciółka na Dworcowej. Przed wojną był to Kośœciół Baptystów, dziśœ Ewangelicznych Chrześœcijan. Trochę się zmienił przez czas od zrobienia zdjęcia do dzisiaj.

Może ma ktośœ zdjęcie okolicy skrzyżowania Dworcowej i Wawrzyniaka w tym rejonie z czasów przed budową wieżowców i skrzyżowania Dworcowej z Kopernika?



Zdjęcie dodam za 24 godziny i 3 posty.

Ewentulanie, jeśœli mogę to podam link:



hatetepe dwukropek//imageshack kropka us/photo/my-images/684/kech1024.jpg/



 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 14 Gru, 2011 16:10   

Ciekawa fotka, brawo Super

Czy ja wiem, czy cośœ się tam zmieniło w samej bryle obiektu :roll:

Wg mnie raczej nie, tylko otoczenie.

Hmm... "Baptystów" - to okreśœlenie funkcjonowało jeszcze w latach 70-8o - tych, ale jakie wyznanie faktycznie tam było nie wiem.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 14 Gru, 2011 22:20   

ale fotka dla mnie rewelacyjna Super prayer
 
 
Sebastain
kandydat


Dołączył: 12 Gru 2011
Posty: 12
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 17 Gru, 2011 12:13   

Wrzucam zdjęcia jeszcze jak to dziśœ wygląda. W miejscu drzewek - parking taksówek tzw. "patelnia" no i w tle bloki. Na archiwalnym wygląda, jakby budynek stał w polu. Na następnych zdjęciach widać, że ktośœ "pożyczył" sobie oryginalne okna. Na dwóch następnych widać, cegły, które zostały wstawione wokół dzisiejszych okien i ocalałe okienka ze szczytu. Prawdopodobnie tak wyglądały oryginalne okna, tyle, że były dużo większe.











 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 18 Gru, 2011 23:50   

No proszę, interesujące foto, a i o oknach nie widziałem :)

Ciekawe, ciekawe... Nie znam historii tego miejsca :?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011 14:44   

Poszedłem Twoim śœladem..."Kaplica baptystów narodowośœci niemieckiej" - dobrze mi się kojarzyła nazwa :D

Z. Kurek: "Obrona cywilna Inowrocławia we wrześœniu 1939 r."



Wiesz może kiedy dokładnie przeobraził się w Ewangelicznych Chrześœcijan?



Tak właśœnie przeglądam widokówki... i o dziwo nie mam żadnej, na której byłby on ujęty w kadrze :shock:

Tak w ogóle, to w którym roku powstał ten budynek?



Pytasz o zdjęcie bez wieżowców - proszę :wink:

(widać, że ten plac to był swego rodzaju zielony skwer)



 
 
Sebastain
kandydat


Dołączył: 12 Gru 2011
Posty: 12
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011 15:35   

No tak, trochę już wiem, bo szukałem. Na szybko, zanim zrobię cały elaborat.

W 1886 roku zawiązał się zbór baptystów języka niemieckiego na terenie Inowrocławia (działał jeszcze związek słowiański baptystów, z tym, że większośœć zborów była w zaborze rosyjskim) a w 1891 roku oddana do użytku została powyższa kaplica. Właśœcicielem / fundatorem był niejaki Geschke (jakieśœ materiały o nim są w bibliotece). Był także właśœcicielem kilku kamienic i lokalnym przedsiębiorcą. Maksymalna ilośœć członków zboru była około 350 osób, a w XX-leciu między wojennym - między 60 a 100. Zbór działał w czasie wojny ale po wojnie niemcy wyjechali i budynek zostawili. W tym czasie właśœnie w jakiśœ sposób w budynku przerobiono kaplicę na biura. Być może w tym czasie "wymieniono" okna. Po wojnie, za "komuny" budynek był opuszczony do około 1949 roku (do sprawdzenia). Do tego czasu komuniśœci mocno represjonowali pastorów i duchownych protestanckich jako wyznawców wrogiej, imperialistycznej (amerykańskiej) religii. Po odwilży politycznej, chyba w 1948 wypuszczono z więzień duchownych, pozwolono stworzyć niezależny kośœciół baptystom, metodystom, adwentystom a wszystkie inne mniejsze ugrupowania (80% kośœciołów ewangelicznych chrześœcijan były na wschodzie, po wojnie przeszły pod ZSRR) zrzeszono w jednym tworze pod nazwą ZKE - Zjednoczony Kośœciół Ewangeliczny.

Z kolei przed wojną w domku jednorodzinnym na błoniu spotykała się społecznośœć kośœcioła Chrystusowego. Po wojnie to własnie ta społecznośœć jako ZKE otrzymała budynek do zarządzania. Budynek jednak do 2010 roku był własnośœcią miasta. W 1989 roku kośœcioły w ZKE postanowiły się usamodzielnić i tak budynkiem zaczął zarządzać Kośœciół Ewangelicznych Chrześœcijan.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011 16:26   

Ładny kawałek interesujących wiadomośœci prayer

Myśœlę, że "zagadka" okien faktycznie może mieć rozwiązanie bezpośœrednio "w biurach". Wg przedstawionych informacji to najlogiczniejszy wariant.
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 22 Gru, 2011 23:48   

Tzw. "patelnia" :) Dzisiejsza młodzież nawet nie kojarzy "złotego rogu" i "na kruku"
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 23 Gru, 2011 21:57   

Krawiec - pewnie żaden taksówkarz nie zawiezie Cię na "Batkówek". O lasku na Trójkącie też pewnie nie wielu wie, choć pewnie to miejsce poczęcia wielu Inowrocławian.
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 23 Gru, 2011 22:39   

Co do okresu kiedy obiekt został przekazany ZKE trudno mi się wypowiedzieć. Najprawdopodobniej krótko po wojnie. W nocy z 19 na 20 X 1950 po rewizji kaplicę zaplombowano, ponownie pewno została otwarta po odwilży w 1956.

Podczas wojny moi dziadkowie zostali przesiedleni ze swej nieruchomośœci do budynku na Artilleriestrasse (Błonie). Sąsiadami była polska rodzina Murantych. Byli oni ewangelikami. Pan Józef Muranty w lat ach 50 do śœmierci (chyba 1963) był starszym zboru i mieszkał z rodziną w tym budynku. Jeden z jego synów Kazimierz w latach stalinowskich był pilotem wojskowym, opuśœcił wojsko i pośœwięcił się działalnośœci duchownej zostając jednym z głównych dostojników tego Kośœcioła (cośœ jakby odpowiednik biskupa). Wydał książkę - wspomnienia "Lotnik Ewangelista" (ISBN 83909321-1-3) w której są również wątki inowrocławskie.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 02:02   

Krawiec napisał/a:
Dzisiejsza młodzież nawet nie kojarzy "złotego rogu" i "na kruku"


Złoty Róg - to niedługo i starsi mieszkańcy zapomną, że był takowy :?

Masakra - to co jest to żałosny obraz urzędniczej nieudolnośœci legislacyjnej raz ignorancji i "śœwiętośœci" prawa własnego...

g.dark napisał/a:
O lasku na Trójkącie
:roll:
 
 
bunclik 
kandydat


Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 3
Skąd: Inowroclaw
Wysłany: Śro 26 Wrz, 2012 23:19   zloty rog

a dokładnie gdzie był Zloty Róg ,nie dalej jak wczoraj kłóciłem się z zona o to według mojej wiedzy to róg królówka - solankowa sklep fotograficzny a wersja zony to dokładnie na przeciwko

i proszę o więcej wiadomośœci dlaczego zloty itd
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 01 Paź, 2012 13:33   

Twoja wersja jest dobra :wink:

Żona być może ujęła to całośœciowo :roll: (w gwarze lokalnej "chemiczny na Złotym Rogu" - i było wszystko jasne :wink: )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.