FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: grudnia

13 grudnia 1981
Autor Wiadomość
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 11:07   13 grudnia 1981

13 grudnia 1981 wprowadzono stan wojenny na obszarze Polski.Pytanie do osób pamietajacych tamte wydarzenia - jak to wygladalo na ulicach Inowrocławia,czy ktos z Waszych rodziców/rodziny był w tych dniach zatrzymany,jak wygladały pierwsze dni zycia w stanie wojennym ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 14:37   

Na ulicach był wtedy porządek...
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 14:40   

Krawiec ja to pamietam i poza tym ze nie bylo teleranka, bylo zimno i nic tylko Wojtek w telewizji to w miescie sie nie dzialo, dopiero gdzies po tygodniu wprowadzono cenzure korespondencji na poczcie, a od pierwszego dnia chodzily po miescie patrole milicji i wojska cala dobe i tak w tym miescie marazm do dzis.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 14:50   

Ja też pamiętam, mimo młodego wieku... Ludzie stali się wtedy karniejsi, co odbieram "na plus" tamtego okresu. Przeciętny zjadacz chleba spał spokojnie... Zimno było :)
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 20:15   

Zapytałem,poniewaz pomimo narodzin kilka wczesniej....nie bylem na tyle rozumny,aby zdawac sobie sprawe z okolicznosci.Od rodziców wiem,ze byl spokoj na ulicach i faktycznie temeperatura byla warta uwagi.Moze jednak dalo sie odczuc panujacy niepokoj?



A jesli nie stan wojenny to co ?
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 20:31   

Ja nie pamiętam. Mama mówiła że tatę ubrali w mundur polowy (był kulturalno-ośœwiatowym w jednostce). Babcia z dziadkiem byli przerażeni bo dla nich stan wojenny oznaczał wojnę. Przerażały przejazdy wojska i czołgów przez miasto. Na ulicach było pusto .. cicho ... ŒŚwiąt i tak nikt nie odwołał ...
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007 14:14   

Mnie nawet w planach nie było.... Mama właśœnie do szkoły śœredniej zdała... jedyne co od niej wiem, to to, ze zerwała plakat z ogłoszeniem Stanu Wojennego i choć jest podarty mam Go do dziśœ :)
 
 
 
henrix87
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 451
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007 20:26   

Moja mama mówiła, że była wtedy sama w domu z rodzeństwem i pamięta jak w nocy z 12 na 13 grudnia czołgi jechały przez jej wieśœ. Wszystko drżało w domu., od rana nie było nic słychać ani w radiu ani w telewizji.



Teleranka nie było :(
 
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007 21:37   

o przepraszam byl tow. Wojciech i mis kolabor, ja ze wzgledu na prace mialem wtedy przepustke do calodobowego poruszania sie po miescie wiec sluzylem znajomym jako dostarczyciel napojow po pewnej godzinie milicyjnej bylo momentami smiesznie gdy raz zatrzymuje mnie patrol na ulicy i chce mnie doprowadzic na komende atu okazuje sie ze jest to patrol wojskowy a w jego skladzie jest kolega z jadnej ulicy nastepnie z w-w patrolem udalismy sie do mego stalego miejsca zakwaterowania i do rana grzalismy sie napojami. A jaki byl spokuj na ulicach mch. Nastepnego dnia musialem odprowadzic patrol do jednostki 1523 na ulice Dworcowa bo sami bidule mieli z tym spory problem.
 
 
kornak20
służba przygotowawcza


Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 15
Skąd: MIASTO
Wysłany: Wto 29 Cze, 2010 23:08   

A i tak się zdarzało- ale dobrzy ludzie zawsze poratowali jakims płynem który rozgrzewał trzewia
 
 
panAdas
szeregowy


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 43
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 01 Lip, 2010 08:33   

Pacholęciem wtedy będąc, jedyne co pamiętam, to fakt, że kiedy rano szedłem do szkoły na Łokietka mijał mnie idący z naprzeciwka patrol, zwykle na wysokośœci ówczesnego warzywniaka. Co ciekawe, pamiętam ich tylko i wyłącznie w zimowej scenerii.

Natomiast kilka lat temu byłem u kumpla na Łotwie. Jego ojciec na przełomie 1981/1982 odbywał służbę zasadniczą w wojskach pancernych. Nie mogłem nie zapytać: "Władimirze Michajłyczu, weszlibyśœcie?" Facet był autentycznie, wzruszająco zdziwiony "A czemu mielibyśœmy nie wejśœć?"
 
 
Ryszard67
kandydat


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 8
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010 00:08   

Zaskakujące, ale pamiętam, że poszedłem wtedy z kolegami na mesz koszykówki w Kasprze, o dziwo mecz się odbył ! Chłopaki ( chyba z Elbląga) musieli przyjechać dzień wcześœniej i w samą niedzielę nie wszyscy jeszcze zaskoczyli o co chodzi. Kilka dni później to byłoby nie do pomyśœlenia.

Inowrocław był miastem w którym władza nie miała wtedy żadnych istotniejszych kłopotów z posłuszeństwem obywateli. Nie było masowych protestów choć były przypadki łamania pojedynczych niepokornych. z poprzednich wpisów wręcz wynika, że było to taki specyficzny, sielankowy okres, który wspomina się z pewną nostalgią.

Osobiśœcie uważam, że ci którzy wtedy służyli w LWP i składali przysięgę na wiernośœć ZSRR nie byli po mojej stronie.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 16:33   

nie przypominam sobie abym składał przysięgę ZSSR tylko Ojczyźnie.

cytuję" Stojąc w szeregach Ludowego Wojska Polskiego uroczyśœcie przysięgam-stać na straży Ludowej Ojczyzny" tego się nie zapomina, a po wielu latach wezwano mnie do jednostki ,stłoczono jak bydło w jednej sali i kazano przysięgać od nowa RP przez gardło mi nic nie przeszło. :shock: :oops:
 
 
Ryszard67
kandydat


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 8
Wysłany: Śro 15 Gru, 2010 00:33   

orderek napisał/a:
nie przypominam sobie abym składał przysięgę ZSSR tylko Ojczyźnie.

cytuję" Stojąc w szeregach Ludowego Wojska Polskiego uroczyśœcie przysięgam-stać na straży Ludowej Ojczyzny" tego się nie zapomina, a po wielu latach wezwano mnie do jednostki ,stłoczono jak bydło w jednej sali i kazano przysięgać od nowa RP przez gardło mi nic nie przeszło. :shock: :oops:




No właśœnie - do dzisiaj Ludowa Ojczyzna piszesz z dużej litery, Rzeczpospolita skrótem i nie może przejśœć przez gardło. O to mi właśœnie chodziło, może dosłownie nie było zsrr, ale z treśœci to wynikało :

Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować śœciśœle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godnośœci żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wiernośœci Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolnośœci, niepodległośœci i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o śœwiętą sprawę niepodległośœci, wolnośœci i szcz궜cia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wiernośœci wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwośœci ludowej".
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Śro 15 Gru, 2010 05:13   

dobry człowieku" nie może dosłownie"robi wielką różnicę a skrót RP jest oficjalnym skrótem państwowym, a jeżeli człowiek ma honor to wystarczy jeśœli Ojczyźnie raz przysięgę złoży. amen.
 
 
Ryszard67
kandydat


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 8
Wysłany: Śro 15 Gru, 2010 11:42   

orderek napisał/a:
dobry człowieku" nie może dosłownie"robi wielką różnicę a skrót RP jest oficjalnym skrótem państwowym, a jeżeli człowiek ma honor to wystarczy jeśœli Ojczyźnie raz przysięgę złoży. amen.




No właśœnie. wracamy do punktu wyjśœcia . Jeżeli uważasz, że dotrzymanie tej przysięgi jest dla Ciebie sprawą honoru, to w porządku -Twoja sprawa. Mój przyjaciel siedział w więzieniu z odmowę złożenia tej samej przysięgi i to On jest moim bohaterem. Byliśœmy z innych obozów związany przysięga zwalczałbyśœ wrogów ludu. Ja tej przysięgi nie składałem i nie wspominam czasu stanu wojennego jako sielankowego okresu w którym mogłem narąbać się wódą z reżimowymi żołdakami- to jest mój punkt widzenia. Pozdrawiam- wcale bez przekąsu. Na szcz궜cie nie mamy już tego rodzaju dylematów, możemy się różnić i kochać swoją ojczyznę po swojemu.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 19 Gru, 2010 18:50   

no i jest polskie piekiełko!!! Panowie , przysiega jest przysiegą ,czy składana za Polski Socjalistycznej czy Kapitalistycznej .Składa się ją na wiernośœc Ojczyznie i tu popieram słowa Orderka wystarczy jeden raz. Ryszard ,owszem Polska naazwijmy ją " komunistyczna " (choć jezeli choć trochę znasz fakty nigdy u nas prawdziwego komunizmu nie było) miała swoje wady jak i zalety zresztą obecna Polska tez nie jest bez wad. Myśœlę ,ze gdyby dzisiejsze frakcje polityczne cofneły by sie do lat 50 i dostaly by broń to wojnę domową mamy pewną. Wcześœniej bylismy zapatrzeni w ZSSR , a obecnie w USA .Co z tego mamy ?

Żeby było jasne nie popieram byłego ustroju . Ale,żeby bylł sprawiedliwośœć (jak to niektóre ugrupowaniea twierdzą,że tera jest) to jak zabiera się emerytury i przywileje byłym funkcjonarjuszom ( obZjętnie czy był winny prześœladowań czy tylko zwykłym cieciem na bramie wszystkim bez udowodnienia winy) to należy też zabrać wykształecenie zdobyte za " komuny " przecież według niektórych wsystko było złe w tamtym okresie i obecnie nie powinno się liczyć. Czyli podsumowującv .połowa dzisiejszej elity rzadzacej i tej z prawicy i tej z lewicy było by bez podstawówki

P.S .Należy pamietać ,że prawdziwi bohaterowie swoimi czynami się nie chwalą.
 
 
KRIS
służba przygotowawcza


Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 29
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Śro 09 Lut, 2011 21:15   

hej Jacekwoj3. W pełni popieram twój wątek o "komunistycznym wykształceniu";). Rozumiem doskonale, ze każdy z forumowiczów może mieć inne poglądy na ten okres, ale jako miłośœnicy historii powinniśœmy możliwie obiektywnie na to spoglądać, zbierać informacje z "obu barykad" aby w pełni poszerzyć wiedzę. Niemniej jednak Okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej jest dla mnie historycznie bardzo atrakcyjny. Czołem obywatele:)



cośœ z tego okresu...akurat opozycyjne ( w późniejszym terminie wrzucę cośœ z obozu czerwonych:))



 
 
KRIS
służba przygotowawcza


Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 29
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Śro 09 Lut, 2011 22:52   

Anusiaino... może cyknęłabyśœ fotkę tego plakatu, bo to wartośœciowy przedmiot a byśœmy chętnie obejrzeli taki fant.
 
 
KRIS
służba przygotowawcza


Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 29
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Śro 09 Lut, 2011 23:09   

PS: osobiśœcie polecam kupno ostatniego wydania specjalnego magazynu POLITYKA "Dekada Gierka 1970 - 1980". Wydanie jest bardzo dobre, można tak ująć, że są tam zawarte informacje fundamentalne dla przybliżenia przeciętnemu człowiekowi wiedzy na temat PRL-u tamtego okresu. Artykuły czyta się przyjemnie z zaciekawieniem. Niestety prawdopodobnie nie ma już tego w kioskach, ale jest do zamówienia na stronie internetowej POLITYKI. Osobiśœcie polecam.
 
 
KRIS
służba przygotowawcza


Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 29
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Śro 13 Kwi, 2011 21:55   

Tym razem taki fant z mojej kolekcji. Produkcja: grudzień 1972... formacja nierozerwalnie wiążąca się z PRL - em i ze stanem wojennym. Rzućcie okiem:)











 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011 12:20   

Ładna gadżet!

Man gdzieśœ też ORMOwską odznakę 'na śœrubkę'.

Postaram się dorzucić :wink:
 
 
cryssmar 
starszy drużynowy


Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 161
Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011 15:26   

A ja dorzucę mundur elektryka z okresu stanu wojennego. Fota dziwna bo to była moja sesja do pewnego filmu ;)

http://img823.imageshack.us/i/img0834z.jpg/
 
 
KRIS
służba przygotowawcza


Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 29
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2011 00:43   

fajnie..fajnie. Wszelkie mundury to też ciekawa sprawa. Jeśœli możesz to dorzuć dokładniejsze zdjęcia...tam są chyba jakieśœ ciekawe patki (nie znam się akurat) i guziki.
 
 
cryssmar 
starszy drużynowy


Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 161
Wysłany: Wto 09 Sie, 2011 00:48   

Patka

http://imageshack.us/phot...0110808669.jpg/

Guzik

http://imageshack.us/phot...0110808670.jpg/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 11 Sie, 2011 11:05   

No, w końcu zdjęcia :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.