FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: poszukiwania, szkola, wydzialowa

Szkoła Wydziałowa - poszukiwania
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 17 Maj, 2007 23:43   Szkoła Wydziałowa - poszukiwania

Poszukujemy wszelkich wizerunków i historii związanych z tą szkołą/budynkiem.Może ktośœ z Was ma osoby pamiętające budynek,znające relacje i wszelkie info na jej temat?
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 18 Maj, 2007 01:03   

Dziadkowie juz nie zyja a duzo wiedzieli.Pamietam z rozmow ze tuz po wtargnieciu okupanta do szkoły na ul.Narutowicza(na wysokosci dzisiejszego przystanku autobusowego)stał pan fotografujacy teren owej szkoly
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 18 Maj, 2007 17:22   

To moze jest on autorem fotografii pokazujacej budynek po walkach i spaleniu,prezentowanej w pracy Zygmunta Kurka:"Obrona cywilna Inowroclawia we wrzesniu 1939 roku" ???
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 18 Maj, 2007 20:48   

Tego nie wiem aczkolwiek calkiem mozliwe.Znajac zycie pewnie i byly inne osoby ktore fotografowaly Inowrocław w latach okupacji m.in."wydziałówke".
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 20:08   

Mój ulubiony (pomimo że nieistniejący) obiekt w Inowrocławiu Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 22:14   

Minęło trochę czasu od naszego ostatniego spotkania w tym miejscu.

Jak widać po postach i przerwie w temacie, nic o znaczącej wartośœci merytorycznej co poszerzyło by naszą wiedzę nie przybyło.

Chyba nikt nie zagląda do nas bądź nie czyta forum w tym miejscu :)

Inną kwestią jest fakt, że każda informacja ma swoją cenę... :wink:

Tymczasem w między czasie w związku z medialnym głodem sensacji sporo "zaczęło się dziać" w temacie Szkoły na łamach lokalnych witryn internetowych.

I dobrze. Od czasu do czasu wychodzi z ukrycia podobnie jak odgrzewany kotlet.

Tym razem ma szansę powstać niczym feniks z popiołów, a to za sprawą powszechnego "bumu" na lokalne pamiątki, za sprawą których nasze miasto w końcu zaczęło tworzyć swego rodzaju śœcieżki dydaktyczne dla turystów i mieszkańców. Odtąd przemierzając ulice niekoniecznie w asyśœcie przewodników, będą mogli oni zaczerpnąć wiedzy nt. historii miasta z różnego rodzaju tablic pamiątkowo-informacyjnych.

Chylę czoła w wyrazie uznania dla pozytywnych zmian w mieśœcie.

Tym większą radośœć wzbudziła we mnie wiadomośœć, że jeden z naszych dawnych pomysłów (z 2006r.) złożony w U.M. dot. upamiętnienia istnienia budynku Szkoły Wydziałowej, ma szansę na realizację.

Przypomnę:

Cytat:
• Postawienie tablicy upamiętniającą bohaterską walkę obronną w pierwszych dniach wrześœnia 1939r., uwzględniającej miejsce i wizerunek nieistniejącej Szkoły Wydziałowej;
ŹRÓDŁO



Miejmy nadzieję, że jej forma będzie atrakcyjną i niebanalną.

Tymczasem podpowiadając rozwiązanie jakie mogłoby zostać rozważone w procesie podejmowania ewentualnej decyzji o wyborze formy tablicy, sugerowałbym jej wykonanie w formie szyby z naniesionym na nią widokiem szkoły (szyba->grube szkło/plexi wewnątrz którego znajdowałby się wizerunek budynku w formie rysunku lub zdjęcia, dającego możliwośœć patrzenia przez szybę na panoramę miejsca, w odpowiedniej odległośœci zachowując perspektywę, tak by można było odnieśœć wrażenie że obiekt stoi w danym miejscu).

Wrażenie jakie można odnieśœć patrząc w taką tablicę dawałoby efekt swego rodzaju przeniesienia się w czasie i byłoby zdecydowanie ciekawszą formą niż "tradycyjna" tablica.

Zresztą podobne rozwiązanie można by było zastosować w innych punktach miasta.



Wracając jednak do tematu szkoły.

Przeglądając zasoby sieci pod kątem newsów jakie co rusz pojawiają się w różnych tematach, także tych lokalnych - historycznych, trafiłem na poniższą informację:

Cytat:
Szkołę otwarto - informację tę wydobył w archiwów Edmund Mikołajczak - w 1909 r. jako placówkę śœredniego stopnia nauczania.
http://www.dawny-inowrocl...kola-wydzialowa



Chciałbym odnieśœć się do niej krytycznie, gdyż wg moich informacji jej budowa została zakończona w październiku 1910 r...

Widocznie mamy inne archiwalia :wink:



Niezależnie jednak od rozbieżnośœci i rzetelnośœci informacji, nie można przejśœć obojętnie obok tego budynku. Studiując jego bryłę, można odczuć pewien niedosyt związany z brakiem możliwośœci poznania bliżej detali architektonicznych, współtworzących całośœć.

Moją uwagę już dawno temu zwróciło m.in. to miejsce (zaznaczone okręgiem) na poniższej widokówce:







To wizerunki głów, czy raczej właśœciwszym byłoby użycie terminu - maszkarony.

Tylko dlaczego na budynku edukacyjnym? Ewentualnie kogo one odzwierciedlały?

A może to tylko ówczesny trend w architekturze, a owe głowy to nic innego jak przykład rzeźby apotropaicznej?

Nie wiem, jednak na tyle wydaje mi się to interesujące, że postaram się poszukać dalej...

Co skrywają tympanony portali wejśœciowych tak rzadko wyraźnie widoczne na znanych nam zdjęciach?



EDIT 03-02-13: Aktualizacja linku "źródła" z info o Szkole Wydziałowej
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 22:24   

ŒŚwietny materiał. Super

Też chylę czoła nad zmianami jakie mają miejsce w mieśœcie. :wink: prayer prayer Oj dzieje się. :wink:

Czy już zauważyliśœcie wkomponowane w chodnik na Królówce ciekawe miejsca w miniaturze. :roll:

A co do maszkaronów widocznych na pocztówce, to spotkałam w okolicy Inowrocławia na budynkach pałacowych również podobne wizerunki. :roll: która jak mniemam "cośœ" miały w swoim przekazie odzwierciedlić. :roll:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 22:39   

Tak Tablica powstanie :) rozmawiałem o tym w Ratuszu Miejskim
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 22:43   

Ideą rzeźby apotropaicznej o której wspomniałem, było właśœnie chronienie przed złem... Hmm... :roll:

Tylko znowu nurtuje mnie jedno,dlaczego tak ważną rolę przypisano im w tym budynku umieszczając na froncie budynku? Skąd taka symbolika? (biorąc pod uwagę obiekty ze zbliżonego okresu powstania, na których nie znajdziemy podobnych zdobień... :roll: )
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 22:48   

No skoro miało chronić przed złem , ale cóż nie uchroniło jednak
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 22:59   

Lesiu, nie rozumiemy się... :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010 23:03   

chodzi o te głowy co były w w murach szkoły
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010 00:22   

Przyjrzyjmy się z bliska pięciu z siedmiu głowom...

Kolejnośœć od prawej do lewej strony frontu budynku.

Rzadki widok :wink:





 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010 17:24   

:roll: :roll: Patrze i patrze i tak myśœlę że wizerunek każdej z głów jest inny. :wink: Może cośœ więcej Faustusie o tych maszkaronach napiszesz. Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 12 Gru, 2010 02:27   

No cóż... w zasadzie nic nie wiadomo nt. tych głów. Należałoby zatem doszukiwać się jakiegośœ tłumaczenia od strony symboliki bądź ich liczby (7, zupełnie jakby na każdy dzień jedna).

Zatem dołączam brakujące dwie:









Tymczasem chciałbym zająć się jej lokalizacją, gdyż jak się okazuje, to właśœnie ona przysparza niektórym osobom problemu.

Wyraźnie widać, że współczesna fontanna swą bryłą zachodzi na obrys szkolnej ubikacji.







Ciekawe ile ze śœladów przeszłośœci zachowało się do dziśœ pod ziemią.

Na ile skrupulatnie Niemcy rozebrali obiekty. Piszę w liczbie mnogiej, gdyż było ich kilka: budynek szkoły, szalet, cokół z otoczeniem po pomniku Kaisera (warto zaznaczyć, że pomnik miał formę fontanny, a zatem sam w sobie był ciekawostką architektoniczną - o samym pomniku na naszym forum http://www.stowarzyszenie...nkmal,3148.html).

Czyli co z całą podziemną infrastrukturą odpowiedzialną za wszelkiego rodzaju media... co z resztkami walk (pociski, łuski itp - które nota bene pozwoliłyby by zweryfikować używany podczas tych walk sprzęt, zarówno po polskiej jak i hitlerowskiej stronie...).

Wreszcie co z resztkami postawionej później na tym terenie hitlerowskiej Siegessäule? Do jakich lat one przetrwały?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 12 Gru, 2010 14:10   

Same zagodko- ciekawostki. :roll: A plac jest uroczym miejscem w centrum miasta. Skoro zniknęły te ciekawe budynki Szkoły Wydziałowej :cry: ,w to miejsce powstał uroczy skwer. :wink: Ale historia związana ze szkołą z jej ciekawym architektonicznie budynkiem i jej tajemnicami ciekawi mnie bardzo. :wink:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 13 Gru, 2010 02:12   

Dzięki za szkic na mapce Google. Większośœć zdjęć robiona jest z obecnego placu JPII , względnie Narutowicza przy placu.

Zawsze myliła mnie odległośœć gdzie stała szkoła, myśœlałem, że bliżej tak jak alejka przed pomnikiem, a tam mógł stać Dankmal Kaisera.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 13 Gru, 2010 02:52   

Uff... G.Dark, a już myśœlałem, że nikt tu nie zagląda :) (poza Raisą)

Odnośœnie lokalizacji - stworzona na podstawie archiwaliów z okresu planowania budowy (poprzez nakładkę na współczesne zdjęcie), zatem najdokładniejsza z możliwych.

Znasz może historię tego miejsca do czasów postawienia współczesnego pomnika?
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 13 Gru, 2010 12:52   

zaglądam , zaglądam, ze smutkiem muszę stwierdzić, że forum robi się b. ospałe (sen zimowy). na temat tego miejsca wiem tyle co można znaleźć w necie , książkach. Z rzeczy zachowanych pozostała tylko kostka przed pomnikiem Obrońców. taka była w latach sześœćdziesiątych i chyba jej nie przekładali w związku z budowa pomnika.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 00:05   

Kostkę o której piszesz (chyba o tą chodzi: róg Sienkiewicza/Narutowicza/Grodzka), właśœnie w tym ostatnim okresie rozebrano i złożono od nowa.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 26 Gru, 2012 22:47   

Widok z czasów, kiedy szkoła spowita była jeszcze fragmentem rusztowania...:













Podręczny warsztat ciesielski? :wink:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 27 Gru, 2012 00:29   

Szkoda że zniknęła z panoramy miasta. :cry: Ciekawy budynek.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 02 Gru, 2013 00:01   

drFaustus Nie 12 Gru, 2010 02:27 napisał/a:

Ciekawe ile ze śœladów przeszłośœci zachowało się do dziśœ pod ziemią.
Na ile skrupulatnie Niemcy rozebrali obiekty

Cierpliwość popłaca...







;)
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 03 Gru, 2013 14:34   

kiedy zrobiłeś te foty?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 04 Gru, 2013 12:18   

W maju br. ;)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 04 Gru, 2013 12:36   

I coś z moich zbiorów. :roll: :supz:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 04 Gru, 2013 12:49   

O, super że też ustrzeliłaś.
No, to gdzieś na przebiegu linii tych prac zlokalizowane są "moje" relikty ;)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 04 Gru, 2013 12:56   

Myślę, że to będzie Twoja słodką tajemnicą :jump: :supz:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.