FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bydgoszczy, cmentarz, przylekach

Cmentarz w Przyłękach koło Bydgoszczy
Autor Wiadomość
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 28 Gru, 2009 22:14   Cmentarz w Przyłękach koło Bydgoszczy

Będąc w śœwięta u rodziny zrealizowałem zamiar, z którym nosiłem się od czasu gdy pierwszy raz przeglądałem na naszym forum temat nekropolii.

Wybrałem się na stary cmentarz w Przyłękach zlokalizowany na wysokośœci nieukończonej rzeźni.

Jest to dośœć urocze miejsce nastrajające do zadumy i chwilowego choć zwolnienia codziennego pędu. Fasynuje mnie w nim zetknięcie grobów ludzi, których rodziny jeszcze żyją i dbają o miejsca pochówku swoich najbliższych i zapomnianych mogił często z tablicami wykonanymi w języku niemieckim. Duża cz궜ć grobów jest z 1928-1929 roku co budzi pytanie o przyczynę tylu zgonów w tak małej miejscowośœci (zaraza?)? Może ktośœ z Was zna odpowiedź na to pytanie.

Na cmentazu tym znajduje się przepiękna lecz z roku na rok niszczejąca figura Jezusa. Nosiłem się z zamiarem chociażby podniesienia jej lecz niestety samemu niewiele mogę w tym temacie zrobić. Może znajdą się luzie, którzy chcieliby ten zabytek uratować?

Pozdrawiam Wszystkich forumowiczów i składam spóźnione lecz szczere życzenia Wszystkiego Najlepszego z okazji ŒŚwiąt i radosci oraz szampańskiej zabawy na Sylwestra i cały nadchodzący 2010 rok.









 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 02:32   

Kafar, relacja super. Więcej takich Super

Miejscówka ciekawa!

Dziękujemy za życzenia i z wzajemnośœcią dla Ciebie!
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 24 Sty, 2010 16:53   Renowacja i sprzątanie cmentarza

W kilka dni po opublikowaniu na forum moich zdjęć z cmentarza na łamach Ekspresu Bydgoskiego ukazał się artkuł o tymże cmentarzu i planach według których z początkiem wiosny cmentarz zostanie posprzątany i uporządkowany. Bardzo cieszy mnie ten zbieg okolicznośœci ale bardzo się z tego faktu cieszę gdyż żal byłoby gdyba tak urodziwe miejsce uległo całkowitej dewastacji.
 
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 24 Sty, 2010 21:37   

na pierwszej fotce za krzyżem widać dżwig .Czy w pobliżu powsataje jakaśœ budowla? Pytam, bo może to jest powodem uprzątnięcia cmentarza. Krótko mówiąc cośœ za cośœ.
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 24 Sty, 2010 22:10   

Przykro mi bardzo ale to nie dźwig ale słup wysokiego napięcia. A co do sprzątania cmentarza to po prostu kogośœ chyba "ruszył" jego stan.

Pozdrawiam.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 01:30   Re: Renowacja i sprzątanie cmentarza

Kafar napisał/a:
W kilka dni po opublikowaniu na forum moich zdjęć z cmentarza na łamach Ekspresu Bydgoskiego ukazał się artkuł o tymże cmentarzu(...)


Mowa o tym forum :roll:

Jeżeli tak, to być może jest na nim ktośœ stamtąd... :wink:

Sporo osób szuka tu inspiracji... I dobrze. Wielu spraw nie jesteśœmy w stanie samemu zdziałać, więc jeśœli instytucje/organizacje potrzebują podpowiedzi, to mam nadzieję, że tu je znajdują.

Jednym słowem - róbmy swoje na forum bo być może komuśœ otworzy ono oczy, dzięki czemu w myśœl idei ocali się od zapomnienia cośœ więcej Super

Podsumowując: Kafar, Twój reportaż zdziałał cuda prayer
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 09:57   

Cieszy mnie fakt, że kolejne urocze miejsce nie zniknie i nie zostanie zapomniane. A jeżeli do działania w sprawie tego cmentarza zainspirowały kogośœ moje zdjęcia to tylko chwała dla forum bez którego nie byłoby gdzie ich opublikować i osób, które zaczęły działać. Pozdrawiam i Dziękuję.
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 13:52   

:cry: Mnie osobiśœcie też zasmuca fakt, karygodnego zaniedbywania tych cmentarzy. :roll: Sama osobiśœcie też szukam zapomnianych przez ludzi nekropoli.Brawo Kafar za inicjatywę. prayer Super prayer Super
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 14:14   

Życzę szcz궜cia w poszukiwaniach i z niecierpliwośœcia czekam na jakiekolwiek relacje. :D
 
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 14:46   

Raisa napisał/a:
:cry: Mnie osobiśœcie też zasmuca fakt, karygodnego zaniedbywania tych cmentarzy. :roll: Sama osobiśœcie też szukam zapomnianych przez ludzi nekropoli.Brawo Kafar za inicjatywę. prayer Super prayer Super




no to Bieszczady i Roztocze tam jest ich dużo :D
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 16:18   

A z bliższych klimatów drugi tym razem ewangelicki cmentarz w Przyłękach. Nie wiem co prawda w jakim jest on teraz stanie gdyż odwiedziłem go ostatnio kilka lat temu lecz napewno jest to też miejsce warte odwiedzenia :D
 
 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 05 Wrz, 2010 12:19   

Jak pisałem wcześœniej cmentarz w Przyłękach miał zostać odrestaurowany. Tak też sie stało. Poniżej kilka zdjęć obecnego wygladu tego miejsca.

Milo jest zobaczyć, że jakiśœ kawałek historii został uratowany od zniszczenia.













 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 05 Wrz, 2010 14:20   

Wow! :shock: No toż to godne nagłośœnienia! Extra, że ktośœ opanował temat.

Aż miło popatrzeć na metamorfozę!

A ta figurka z pierwszych zarośœniętych zdjęć - jest tam gdzieśœ nadal?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 05 Wrz, 2010 17:27   

Natomiast mnie zainteresowała figura ,postaci Jezusa.Bardzo podobną w wyglądzie i kolorystyce jedynie ręce w innym geśœcie. :roll: Taką postać Jezusa spotkałam w okolicy Kruszwicy. :wink: Zdjęcie mam jeszcze w aparacie :cry: Ale w nie długim czasie wstawię tą figurę wraz z jej ciekawą historią przetrwania. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 05 Wrz, 2010 18:35   

Ok, teraz widzę :) Ehhh... jak to trzeba dwa, trzy razy spojrzeć na jedno miejsce/zdjęcie :) Figurka jest :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 15 Wrz, 2010 14:16   

To zdjęcie powinno być w temacie kapliczek, ale chcę nawiązać do figury .Podobną figurę Jezusa widzę na zdjęciach z cmentarza. :roll: A ta widoczna figura leżała zakopana w ziemi przez ponad 50 lat. :wink: Jak się dowiedziałam figura została zakopana przez właśœciciela ziemi na której stała. :roll: Właśœciciel zmarł i tajemnicę zabrał do grobu. :cry: Przypadkowo przy pracach ziemnych koparka odkryła w latach 90 tajemnicze miejsce spoczynku .Oczyszczona powróciła na swoje miejsce. :wink:







Okolice Kruszwicy.



 
 
Kafar
starszy drużynowy



Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 155
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 15 Wrz, 2010 18:46   Ciekawa historia.

Historia figury z pod Kruszwicy, którą opisałaśœ Raiso faktycznie jest bardzo ciekawa. Swoją drogą postaram się sprawdzić czy obie figury nie są "siostrami".
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 17 Wrz, 2010 22:50   

:shock: Siostrzane figury :roll:

Zapowiada się interesująca historia Super

Czyżby wspólny autor? W ogóle masz możliwośœć sprawdzenia tej wersji?

Z niecierpliwośœcią będę oczekiwał na rozwój wydarzeń w tym temacie Super prayer
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2010 12:25   

Spróbuję oczywiśœcie dowiedzieć się czegośœ więcej na temat tych podobnych figur. :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.