FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: puszczaquot, quotglucha

"Głucha Puszcza"
Autor Wiadomość
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 01 Lip, 2010 23:42   "Głucha Puszcza"

„Głucha Puszcza” – miejsce, w którym zatrzymał się czas. Czas zatrzymał się w tej Leśœniczówce ( na skraju Wielkopolski i Kujaw 2 km od Orchowa) 9 czerwca 2010 r., kiedy odszedł na zawsze inż. Stanisław Pijanowski - jej strażnik. To osobliwe prywatne muzeum jest w opłakanym stanie. Zbiory Stanisława Pijanowskiego są imponujące, zdobywane i gromadzone przeż całe jego życie – są bezcenne. Kolekcjonował wszystko co wiązało się z polskośœcią, Kilkudziesięcioletnia pasja kolekcjonerska inż. Stanisława Pijanowskiego pozwoliła mu zgromadzić tysiące bezcennych eksponatów z dziedziny geologii, archeologii, etnografii, leśœnictwa i łowiectwa. Równie ciekawe i cenne były jego zbiory numizmatyczne, bibliofilskie i archiwalne, a także militaria. Niestety, mimo wielu prób, nigdy nikomu nie udało się tych skarbów profesjonalnie opracować, ani też zinwentaryzować. Większośœć z nich była oczywiśœcie związana z naszym regionem, głównie zaśœ z ziemią mogileńską.

Prawie zawsze przechowywane były w warunkach delikatnie mówiąc nieodpowiednich, urągających wszelkim zasadom muzealnictwa.

Trafiłam tam ponownie po latach… podczas ostatniego weekendu… i doznałam szoku.

Muzeum stoi opuszczone, przybyszów obszczekują sfory niegroźnych kundelków.

Przybliżając się do okien czy drzwi czuć osobliwy odór brudu i zgnilizny wydobywający się ze śœrodka. Przez okna widać sterty różnych papierów, eksponatów, kartonów. Obejśœcie zarastają chaszcze, z których ledwo wyłaniają się piękne rzymskie i greckie zdewastowane już rzeźby i inne zabytkowe eksponaty.

Wiele n/t muzeum i samej postaci jego twórcy można poczytać w internecie. Co się stanie z jedyną w swoim rodzaju kolekcją i piękną leśœniczówką – nie wiadomo.

Swiatełkiem w tunelu są tabliczki, że obiekt jest monitorowany, ale czy na pewno? Parę fotek, mam nadzieję oddających klimat tego fascynującego miejsca.





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us



można zerknąć przez okno i doznać szoku...



Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 01 Lip, 2010 23:54   

Dużo pozytywnego słyszałem o tym miejscu jednak nigdy do niego nie dotarłem :(

Nawet zdjęć nie widziałem tak więc Twoje po raz pierwszy przybliżają mi temat.

Szkoda, że okolicznośœci smutne.

Zapewne wszystko zostanie rozkradzione - mniej lub bardziej oficjalnie, jak wszystko u nas w kraju.

Życzliwi opiekunowie zgarną co cenniejsze eksponaty :?

Masz więcej zdjęć?
 
 
Berry 
pomocnik komendanta drużyny



Dołączyła: 09 Gru 2009
Posty: 379
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 01 Lip, 2010 23:55   

Jeszcze parę fotek z "GŁuchej Puszczy". Zachęcam do odwidzenia tego miejsca, gdy jedziemy do Przyjezierza, przecież to tak blisko zwłaszcza gdy ktośœ jedzie samochodem. :) Pozdrawiam





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us





Uploaded with ImageShack.us
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.