FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bateria, goeben, sswinoujsscie

Bateria Goeben - ŒŚwinoujśœcie
Autor Wiadomość
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 30 Maj, 2010 13:16   Bateria Goeben - ŒŚwinoujśœcie

Ta wieża ale bez tej cz궜ci metalowej w czasie działań wojennych służyć miała do kierowania ogniem. :roll:Na dzień dzisiejszy można w śœrodku obejrzeć zdjęcia z czasów jej śœwietnośœci. :roll:

Ta metalowa nakładka ze schodami to już zupełna nowośœć .Można się wdrapać i podziwiać panoramę. :roll: A na samej górze ma swoje siedlisko punkt obserwacyjny penetrujący okoliczne lasy, wyłapując siedlisko pożaru.W czasie naszej obecnośœci na wieży był dośœć silny wiatr .Tak że miałam wrażenie jej ruchów. Było przeżycie :wink:

No i oczywiśœcie wszech obecny deszcz.



 
 
gogo-dimpek 
pomocnik komendanta drużyny
Homo-wratislawienses



Wiek: 51
Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 381
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 27 Kwi, 2014 22:38   

Archiwalna fotka wieży jeszcze z początku lat 90-tych:

:arrow:
_________________
Były "niezrzeszony" z Wrocławia
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2014 08:18   

Zdecydowanie lepszy widok (i czasy) :supz:
 
 
gogo-dimpek 
pomocnik komendanta drużyny
Homo-wratislawienses



Wiek: 51
Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 381
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 01 Maj, 2014 21:16   

Z tym że nie wiem czy ci wiadomo że "kogutek" (czyli ta budka z okienkami i "wyglądkiem " dla dalmierza) na tej wieży to już była prawdopodobnie nasza powojenna konstrukcja.
_________________
Były "niezrzeszony" z Wrocławia
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014 11:24   

gogo super fotka :supz: :h:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014 14:00   

gogo-dimpek napisał/a:
(...)nie wiem czy ci wiadomo(...)

Pierwotnie był "hełm" z dalmierzem.
Nie wiem (tj. nie mam 100% pewności), kto był inicjatorem tej nadbudówki po demontażu dalmierza, jako że był to okres kiedy teren był jeszcze we władaniu Rzeszy ;)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 03 Maj, 2014 11:24   

Tak się zastanawiam, czy tam w środku nie spotkałam pomieszczenia mieszkalnego :?: Muszę wrócić do fotek z pobytu, a może coś pomyliłam. :cry:
 
 
gogo-dimpek 
pomocnik komendanta drużyny
Homo-wratislawienses



Wiek: 51
Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 381
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 03 Maj, 2014 21:07   

Na wieży pomieszczenia mieszkalne, może choć w tej chwili nie pamiętam rozkładu wnętrza. Powiem tak spać w wieży można było, oczywiście na podłodze (karimata lub materac) ale wiało z wszystkich okien. Względnie spać spokojnie można było na ostatnim pietrze bod szybem do "kogutka", no nie bezpośrednio. Na parterze nie dało rady bo był żużel na podłodze a w sąsiedztwie wieży komary w nocy cięły prze-okrutnie (co ciekawe na tym piętrze pod szybem już nie cięły).
Spokój od ludzi i od komarów był na wydmowych-"rokossoszczakach ". Ludzie nie zaglądali a komary uciekały stamtąd, można było nie tylko spokojnie spać lecz i bez obawy zostawić sprzęt i nic nie zginęło.
Jeżeli chodzi o wygląd przedwojenny to zgadza się był tam hełm z dalmierzem, chyba w muzeum w Penemünde widziałem takie zdjęcie. "Kogutka" postawiono już po wojnie i na pewno postawili go nasi albo Rosjanie, nie pamiętam już w związku z jakim aspektem naszej lub innej "Układowo-Warszawskiej" obrony wybrzeża w tym rejonie.
_________________
Były "niezrzeszony" z Wrocławia
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 04 Maj, 2014 19:26   

Szukałam fotki z wnętrza tej wieży ale żadnego nie znalazłam :cry: Musiały być na tyle nie czytelne że skasowałam :cry: szukając w "pamięci" to jestem przekonana że tak mniej więcej w połowie obiektu pokazano pomieszczenie mieszkalne. :roll: :roll:

[ Dodano: Nie 04 Maj, 2014 19:38 ]


Dodam, że wchodząc na górę deszcz padał i było koszmarnie zimno.Mniemam że przy dobrej pogodzie widok zapiera dech. :roll: Myślę , że obiekt służy do celów wypatrywania ognia, czyli ognisk zapalnych . :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.