FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: kolej, waskotorowa

Kolej wąskotorowa
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 23:57   Kolej wąskotorowa

Temat do tej pory chyba nie zaistniał na tym forum, a ostatnimi dniami poza nim miałem przyjemnośœć go podejmować.

Mowa w tym miejscu o dzielnicy Mątwy i reliktach kolei wąskotorowej, jej przebiegu itp.

Jakiśœ czas temu próbowaliśœmy dotrzeć podczas wcześœniej wspomnianej rozmowy do tego, którędy przebiegała linia biegnąca od nieistniejącego mostu nad Kanałem Noteckim w kierunku Janikowa :roll:

Nitkę wzdłuż ul. Mątewskiej dobrze pamiętamy mam nadzieję (relikt jaki się zachował w postaci torowiska wtopiony jest jeszcze nadal w asfalt drogi w kier. Sikorowa)

Konkretnie sytuację problemową stwarza nam dzisiaj skrzyżowanie torowisk: wąskotorówki (kier.Ludzisko/Janikowo) z koleją tradycyjną (linią w kierunku Kruszwicy). Powinien być "tunel" w wale kolei normalnotorowej... :roll:

Jakieśœ wieśœci w tym temacie? Może zdjęcia?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 24 Gru, 2009 23:08   

Trochę poza konkursem pytanie, ale szukam na forum tego miejsca gdzie wrzuciłem temat właśœnie o tej kolejowej linii+mapka...

Help :)

Hmm... teraz to zastanawiam się czy w ogóle to było? :roll:

Zdjęcie satelitarne + mapka z naniesionym szlakiem kolejki?

Ten temat o tym jest, ale czyżbym go nie uzupełnił materiałem ikonograficznym? :shock: Hmm....
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 25 Gru, 2009 14:39   

Co do tych torów na ul.mątewskiej to śœa jescze ale tylko fragment w asfalcie, a dalej to nie wiem.Co do skrzyzowania co w/wymieniłes to raczej jesli pamietasz gdzie mniejwiecej było to powiedz, bywalem często na Noteci ale nie widziałem tego
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 25 Gru, 2009 23:22   

Wygląda na to, że miałem przygotowany materiał do wrzucenia na stronkę forum i... nie wrzuciłem! Dramat tym większy, że usunąłem go z komp jako już wrzucony :cry:

Muszę teraz odczekać... ochłonąć... i nabrać weny twórczej :D

Ehh.... Przezornośœć popłaca... Nie poddałem się. Zacząłem szukać (kosz regularnie opróżniam, zatem trzeba było retrospekcji do dnia porządków...)

Jest Super Cały materiał poglądowy o który mi chodziło :)

Zatem nadrabiam sklerotyczną zaległośœć.

Lesiu12345 (wiesz co, pozwól że będę do Ciebie w skrócie pisał, bo to 123... za długie jak na mój punkt widzenia, a i tak innego poza Tobą Lesia na forum nie ma, ok? ;) )



Całośœć rozchodzi się o to miejsce:







To widok na okolice nieistniejącego mostu nad Kanałem Noteckim.





Zestawmy teraz ten widok z 1944 rokiem, na mapie z którego widać jak biegły tory:









Widać jak kierują się w stronę ulicy "Poznańskiej" (choć to już nie ona, a krajówki K-15/25). Lecz zanim tam dotarły przecinały szlak kolejowy na Kruszwicę.

Dla zwiększenia czytelnośœci złóżmy materiały w jeden:







W kółku zaznaczyłem miejsce, o które mi chodzi, czyli punkt przecięcia się torowiska wąskotorówki z koleją normalnotorową. W tym miejscu kojarzę przepust w nasypie. ŒŚladu po nim nie ma :(



 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 12:35   

Mozesz mówic mi ,, Lesiu"lepiej tak będzie. Co do tego skrzyzowania , to kiedys siedziałem na tym zlikwidowanym moscie, inie było widac zadnego skrzyzowania torów, widocznie zasypali ten wał. Dalej przecinająć asfaltowke i jadać w strone kruszy zamkowej takze nie ma tych torow już.Takze w centrum kruszy zamkowej bo powinny przeciac drogę na Piotrkowice i Żalinowo
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 12:37   

:roll: Pytałam już kilka osób związanych z koleją o tą kolejkę wąskotorową w Mątwach.Ale jakośœ uciekła ludziskom z pamięci ta kolejka w Mątwach a już jej przeprawa przez Kanał Notecki to "czarna dziura" w pamięci.Ale nie poddaje się i mam kilka pomysłów kogo jeszcze można pytać :roll:
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 18:11   

Rzeczywiśœcie czarna dziura :)



Faustus w teren w teren a nie pytasz ;)

Swoją drogą ten most wygląda na mapie na przedłużenie ulicy/uliczki może był kolejowo-pieszy ?



Swego czasu było zdjęcie na allegro podpisane Inowrocław-Mątwy bodajże z aleją drzew a obok tory ... ciekawe czy to ta okolica mogła być :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 22:21   

Byłem... nawet dzisiaj :)

Przepustu brak... Zlikwidowany, nasyp uzupełniony, teren podniesiony do poziomu pól, tak więc obniżenia też już nie ma (po plantowaniu na fot.sat. widać inny odcień ziemi, którą wypełniono wykop pod tory.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.