FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse 60
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 00:04   

Kojarzy ktośœ to miejsce? Nieistniejące. Współcześœnie, należałoby je lokalizować na ul. Dworcowej mniej więcej na wysokośœci stacji paliw (Lukoil).

Daaawno temu był to adres Bahnhofstrasse 60.



 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Wto 15 Gru, 2009 13:03   

Ostatnio przychodnia p.gruźlicza rozebrany ok. 1973 w związku z budową drugiej jezdni ul Dworcowej. Przedtem dom Levy'ch, potem rezydencja landrata Willamowitza.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 15 Gru, 2009 13:22   

Właśœnie do końca nie byłem pewien co do kolejnośœci tych właśœcicieli :) (moja "znajomośœć" niemieckiego nie pozwala na dokładne okreśœlenie właśœciwego szyku/składni, z których wynikało kto od kogo. Do tego czcionka gotycka... Dlatego super, że to przybliżyłeśœ) Super

W późniejszym czasie postaram się wygrzebać z kadrów starych ujęć sylwetkę tego budynku (za wiele materiałów niestety nie ma, tzn. są a interesujący budynek jest albo w tle, albo zbyt marginalnie ujęty).

Z tymi miejscami wiąże się jeszcze historia placówki Gestapo..., prawda?

Zapewne cz궜ć z Was pamięta jeszcze budynek niski, parterowy w sąsiedztwie w/w, na którego bocznej śœcianie od strony ronda była reklama PZU (charakterystyczna, w ostatniej formie jaką zapamiętałem był na niej namalowany samochód). Czy to ten sam budynek który przylega do "przychodni"? Bo na to wygląda :roll:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Wto 15 Gru, 2009 19:09   

http://www.fotosik.pl



M. Levy mieszkał przed 1903, bo w księdze adresowej jest już na Solbadstr. 11.

Jest Ewa Levy lecz pod numerem 59. Reklamy nie kojarzę, lecz raczej musiała by być na sąsiednim budynku (biblioteka pedagogiczna) bo tam była pusta szczytowa śœciana.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 15 Gru, 2009 23:40   

Ok. Czyli ten niższy był biblioteką?

Reklamę widoczną na śœcianie budynku (tego niższego)bmam gdzieśœ w jakiejśœ książce,tj. okolice nas interesujące, ale rzecz jasna będzie ona baaaaardzo w tle. Postaram się w wolniejszej chwili odszukać.
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 00:13   

W latach 70 oba budynki pokryte gładkim tynkiem w zółtawym kolorze sprawiały wrażenie jednego budynku, którego cześœć była parterowa. Na tym zdjęciu wygląda jakby to były dwa budynki. W tym parterowym też była przychodnia, wejśœcie od szczytu, więc na tej śœcianie reklamy chyba nie było. Jeśœli byłaby na tym budynku to może na tej cz궜ci piętrowej przy spadzistym dachu parterowej cz궜ci. Biblioteka to już inny budynek dalej (chyba jeszcze stoi)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 00:18   

Piętrowego za mojej kadencji już nie było :wink: Więc wygląda na to, że szczytowe wejśœcie musiało być już zamurowane, całośœć odnowiona.

Pamiętam tylko ten parterowy.
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 01:58   

http://www.fotosik.pl

Widok po wybudowaniu ronda http://nasza-klasa.pl/pro...ery/album/2/286 . Jest tam tez profil p.Marii , która tam mieszkała, zna więcej szczegółów. Myśœlę, ze chętnie się podzieli.



Nieco wcześœniejsze http://nasza-klasa.pl/pro...ery/album/2/287 z początku lat 60 -widać wyższą cz궜ć budynku

http://www.fotosik.pl



Super! To o tym pierwszym zdjęciu pisałem, mając na myśœli poszukanie go w książce Super

Tak jak wcześœniej wspomniałem, to będzie ten budynek z reklamą :)



(A czy Pani Maria wie o istnieniu tego forum? :wink: )
 
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 11:42   

Ale w którym miejscu znajdowała się reklama, na mniejszym zdjęciu widać białe tło nad wejśœciem, nie kojarzę czy był tam jakiśœ napis, czy zamalowane poniemieckie.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Gru, 2009 22:36   

Reklama zajmowała powierzchnię trójkąta. Wszystko wskazuje na to, że okno i/lub wejśœcie były zamurowane już w tym czasie:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:01   

Ok, cośœ z mojego źródła - domowego archiwum :)

(do Twoich źródeł nie mam dostępu :? Mr. Green )







Widokówka adresowana dokłądnie 20.XII.1960 r., tak więc za kilka dni będzie obchodziła swoje 49-cio lecie :)

(żeby było śœmieszniej adresowana z Oleśœnicy!, nie z Inowr. :shock: :) )



Niestety, w/p fota nie pochodzi z okresu "mojej" reklamy :)

Niemniej jednak, jest o tyle ciekawa, że przedstawia również ten większy budynek, tzw. "zasadniczy" :) Widać go w tle.

No, a na pierwszym planie fragment również nieistniejącego budynku :wink: (Też historyczny... zw. z obroną Ino. w pierwszych dniach wrześœnia :wink: )
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:21   

Czy na tej ostatniej widokówce widać w tle kiosk ruchu. :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:23   

Widać :wink:

Pamiętasz może to miejsce? Tj. tą reklamę PZU (na niej taki samochodzik)?
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:27   

Muszę się z tym tematem przespać.Czyli poszukać w pamięci. :wink: Bo to miejsce ze zdjęcia tak bardzo się zmieniło do dnia dzisiejszego.A było w tamtej okolicy sporo ciekawych już dziśœ nie istniejących miejsc. :cry:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:29   

W niskim była przychodnia dla dorosłych, z drugiej strony wchodziło się do dziecięcej. Było przejśœcie z jednej cz궜ci do drugiej dla personelu.

Budynek Kr. Jadwigi 48 (stary numer 32?) Była tam przed wojną piekarnia. W latach 50-60 warsztat naprawy rowerów - na murowanym słupie bramy (zachował się do zeszłego roku teraz robią ogrodzenie więc nie wiem) było kółko od małego roweru kręcące się na wietrze. na i pietrze było stanowisko obrony. Nie wiem czy strzelali w kierunku Dworcowej czy Marcinkowskiego. Na Marcinkowskiego stał piętrowy budynek otynkowany na biało, na którym widać było mnóstwo dziur po kulach (lokalizacja mniej-więcej gdzie smietniki nowego bloku). Nie wiem kiedy rozebrano ten budynek z nr bodajże 8 - chyba lata 70, ani też kiedy zniknął ten na Królówce.
 
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 00:38   

g.dark prayer Super prayer Super i już mamy jasnośœć. :wink:
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 02:10   





Zaznaczcie o co Wam chodzi na tym zdjęciu, bo w ogóle młode pokolenie nie może się połapać o który budynek chodzi :)



Ps. Wiecie cośœ o historii budynku w którym obecnie jest TROPS ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:47   

W związku z tym, że wątek ten zaczął żyć swoim życiem, został wyodrębniony.

Luter, bardzo przybliżona lokalizacja wg mojej pamięci:







A o TROPSa musimy zapytać G.Dark'a, który ma dużą wiedzę w temacie lokalnym Super

Właśœnie, g.dark, wspomniałeśœ kilka postów wyżej nt. biblioteki w tej okolicy:

g.dark napisał/a:
Biblioteka to już inny budynek dalej (chyba jeszcze stoi)


Może to o Tropsie mowa? :roll:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 23:42   

budynek umiejscowił bym bliżej u zbiegu Marcinkowskiego i zachodniej jezdni Dworcowej. Rozebrano go, bo zachodziłby na wschodnią jezdnię. Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna to ten budynek za stacją paliw u góry zdjęcia. A co to jest TROPS?
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 19 Gru, 2009 01:36   

Trops to taki sklep z art. m.in. budowlanymi, narzędziami itp.

Czyli biblioteka była na ul.Marcinkowskiego? Nie trzeba było tak od razu napisać? :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 19 Gru, 2009 18:24   

Jeszcze jedno z archiwum ujęcie:







(W tle również nieistniejący budynek, o którym już wspominaliśœmy kilka postów wyżej :wink: )
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Nie 20 Gru, 2009 15:26   

Byłem dziśœ na miejscu. Biblioteka to właśœnie ten budynek gdzie obecny TROPS. To te dwa okna od Dworcowej - zamurowane.
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pon 21 Gru, 2009 01:37   

Ok dzięki :) Akurat tam gdzie okna to było chyba jedno z pierwszych rtv/agd sklepów jakie w Inowrocławiu pamiętam (nie było żadnych Domarów/Avansów itd.)



A ta biblioteka to jak odległe czasy i czy cośœ prócz tego wiesz o tym miejscu :) Żeby nie zaśœmiecać można na PW przejśœć ;)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 21 Gru, 2009 09:11   

Luter, to miejsce znakomicie do tego się nadaje i jest jak najbardziej w temacie - nie ma mowy o "zaśœmiecaniu" :wink:

(sam jestem ciekawy :D )
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Wto 22 Gru, 2009 00:24   

Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna działała do 1975 r., później przemianowano na Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną filia w Inowrocławiu. Nie wiem kiedy dokładnie przestała funkcjonować, zapewne wkrótce po przemianach 1989-90. W zasadzie nic więcej o niej nie wiem, jakieśœ notki pojawiały się zapewne w ówczesnej prasie lokalnej.

Mnie zastanawia z kolei inny budynek położony (chyba o dwie posesje) dalej, z żółtej cegły, o dośœć dziwnych kształtach.
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Wto 22 Gru, 2009 01:15   

Tak :) wygląda jak odbudowane pół piętra :) taką cegłą typowo "orłowską" niestety stempli nie dostrzegłem :roll:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 25 Gru, 2009 23:20   

Precyzyjniejszej lokalizacji już nie zobaczymy :)

Przejrzyśœcie widać co na przeciw czego było Super

1965 rok.



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 12:39   

Super Ale fotka super. I widoczek w temacie dośœć "jasny".Trochę te budynki pamiętam ,ale tylko troszeczkę niestety. :roll:
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 18:14   

Ten budynek z doczepioną "wieżyczką" (to wystające cośœ do 1szego piętra) to TROPS ? czy mam jakieśœ zwidy 3D ?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 29 Gru, 2009 03:35   

Zwidy 3D :D To bok budynku po drugiej stronie (w nim do nie dawna była m.in. armatura łazienkowa)

Tymczasem wygrzebałem jeszcze jedno ujęcie interesującego nas budynku:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 06 Sty, 2010 22:11   

Dziśœ dotarła śœwieża widokówka, zatem na gorąco jeszcze z niej widoczek interesującego nas budynku:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 06 Sty, 2010 22:22   

:roll: Miejsce o którym jest mowa zupełnie uległo przebudowie.Ponieważ mnie osobiśœcie z Inowrocławiem łączą jedynie już dorosłe wspomnienia to wiele szczegółów uciekło z pamięci. :cry: Ale jak wracam do wspomnień oglądając te widokóweczki, obrazki już zapomniane zaczynają nabierać kolorytu. Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 05 Lut, 2010 14:25   

Kolejny widok, zbliżone ujęcie niestety :( jakośœ tak wyszło, że ten kadr cieszył się największym uznaniem ówczesnych fotografów :) Trudno, zbierze się choć te :)



 
 
leszek4923
kandydat


Dołączył: 12 Lut 2010
Posty: 10
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 16:50   

Witam wszystkich, bardzo ciekawy temat i przy okazji mam pytanie, czy ktos ma moze zdjecia z drgiej strony ulicy, kiedys tam byla stacja benzynowa na przeciwko dawnego rowerowego, jako male dziecko pamietam troszke ta stacje i zastanawiam sie w ktorym roku zostala ona zlikwidowana :)
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 14 Lut, 2010 20:32   

Ujęcie kanału samochodowego jest widoczne na jednym ze zdjęć w temacie "Inowrocław na starej fotografii" i jeszcze gdzieśœ na forum :roll:

Natomiast samą stację mam

Proszę bardzo. 1965 rok:







A do którego roku ją pamiętasz?
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Pon 15 Lut, 2010 03:46   

Ta stacja została przeniesiona na Szosę Bydgoską, lecz trudno mi powiedzieć , w którym roku. W 1964 powstało rondo. Stację mogli przenieśœć najwcześœniej właśœnie wtedy.
 
 
 
leszek4923
kandydat


Dołączył: 12 Lut 2010
Posty: 10
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 15 Lut, 2010 15:21   

mysle ze to bylo okolo 1972-74 pamietam jak juz byla likwidowana
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 13 Kwi, 2011 12:07   

Wątki długodystansowe, do których niewątpliwie należy i ten, mają to do siebie, że z biegiem czasu pojawiają się nowe materiały,dające możliwośœć szerszego spojrzenia na dany temat.

Tym razem 'upragniony" widok tytułowego budynku ukazujący go niemal w całośœci - no w każdym bądź razie z dalszej odległośœci, dzięki czemu widać boczne wejśœcie przez "altankę" i jeszcze jedno zabudowanie:







Przybliżmy:



 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 13 Kwi, 2011 20:58   

Cóż, widzę ulicę Dworcową :wink: i w głębi zdjęcia budynek po lewej stronie patrząc na zdjęcie. :roll: To był jakiśœ budynek z historią w tle.Może ktośœ napisze z jaką historią. :wink: Mnie z Inowrocławiem łączy dorosłe moje życie i muszę prosić o pomoc . :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 03 Sty, 2012 13:54   

Chodzi Tobie zapewne o budynek w tle, którego dziśœ już nie ma (dawna piekarnia Barteckiego)? (miejsce/plac gdzie aktualnie sprzedawane są warzywa z przyczepy, obok kurczaki z rożna).

Jego epizod wojenny (II W.ŒŚw.) jest taki, że z niego ostrzeliwano nacierające wojsko niemieckie we wrześœniu 1939r.



Tymczasem kolejna odsłona podróży do przeszłośœci - kadr z 1968 roku:







(P.S.Wciąż szukam tej reklamy PZU :D )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.