FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: klasztorny, kossciol, mikolaja, tunel

Tunel Plac Klasztorny - Kośœciół ŒŚw.Mikołaja
Autor Wiadomość
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 22:20   Tunel Plac Klasztorny - Kośœciół ŒŚw.Mikołaja

Chciałbym prosić was o pomoc w zagadnieniu którym kiedys słyszałem.A chodzi dokładnie o tunel który łaczył plac klasztorny z kosciołem ŒŚw.mikołaja .Czy to prawda o tym miejscu czy tylko legenda???
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 22:29   

:shock: A to cośœ nowego teraz jest na topie :shock: Za moich czasów podania szły nt. tunelu pomiędzy Klasztorem a "Ruiną" :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 22:33   

drFaustus, kiedys napisałem o tym na portalu ino-online.Jeden z internautów napisał że istaniało bo faktycznie w kosciele mikołaja jest zejśœcie do niego, a inny napisał ze to legenda i bzdura gadana przez ludzi. Wiec ponownie z tym problem pisze lecz tu u was na portalu.Poczekamy dalej moze ktos powie cos.... mi babacia o nim opowiadala i tez twierdzila ze szedl z mikolaja
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 22:42   

Mówisz szedł do koscioła ruiny, lo to zapewne z tym tunelem jednak legenda musi być.wiem ze ludzie tworza rozne wersje , dlatego chcialbym prawde wiedziec.wazne ze tu byl poczatek

 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 22:44   

Czy istniał w ogóle? :shock: :roll:

Ludzie niesamowite legendy tworzą... Mało tego, to jeszcze je potem propagują :shock:

Przede wszystkim należy zadać sobie kilka pytań:

- zasadnośœć takiego przedsięwzięcia,

- możliwośœci techniczne (a w tym wentylacja, ośœwietlenie, odwodnienie itp...)

Dodajmy do tego jeszcze fakt, że kośœciół ten znajdował się w obrębie murów miejskich, zatem bezcelowym byłoby ewakuować się z centrum miasta do miasta ponownie :)

Post ten nieco zdublowany jest z wątkiem oddzielnym jaki założyłeśœ, ale powtórzę: za "moich czasów" mowa była o połączeniu Klasztoru z "Ruiną".

W zasadzie pytania wyżej postawione również i tu należy postawić :roll:

Fakt faktem, że podczas przekopywania ulicy natrafiono na jakiśœ "korytarz/tunel" (mowa o "Ruinie")...

Również cz궜ć starego systemu kanalizacyjnego interpretowano jako "tunele"... Ale komu chciałoby się cisnąć na wysokośœci jakiśœ 70cm?

Jestem ciekaw zdania pozostałych :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 27 Lis, 2009 22:50   

ja tez chcialbym dowiedziec sie czy to prawda czy legenda...
 
 
 
carlo.rossi
służba przygotowawcza


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 24
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 19:58   

Widzę że na ino-online również temat się pojawił :)

Pozwoliłem sobie zacytować jako źródło to forum i post Faustusa albowiem do mnie w miarę przemawia i podzielam ten pogląd.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 21:48   

:shock: Hmm...dziękuję Mr. Green

Z racji tego, że temat ten zaczyna żyć swoim życiem na dwóch portalach, postanowiłem odwołać się w tym fakcie do źródeł pisanych, jako że owa sensacja pojawia się cyklicznie co jakieśœ pokolenie nowych, młodych odkrywców historii miasta :D A przecież po co otwierać już otwarte drzwi?

Zatem... Przywołajmy śœ.p. p. Sikorskiego (dla mnie niedośœcigniony guru lokalnej historii...) w jednej ze swoich publikacji pisze:



"Szczątkowo zachowane w niektórych rejonach śœródmieśœcia specyficzne uzbrojenie terenów przeznaczonych pod budowę nowych, wysokich domów, dowodzi planowania porządnej rozbudowy miasta i liczenie się z lokalnymi warunkami gruntowymi.

W rejonie skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi z Toruńską i Solankową, na głębokośœci około 1,5m zbudowano sieć suchych kanałów, z cegły na zaprawie wapiennej, sklepionych ostrołukowo, w punktach krzyżowania zaopatrzonych w studnie chłonne, z wymuszonym ruchem powietrza przez umieszczenie na różnych wysokośœciach, w murach budynków, otworów wentylacyjnych. Zadaniem tych gigantycznych drenów było zbieranie gromadzącej się w przy fundamentowych warstwach gruntu zasolonej wody i nie dopuszczenie do osadzania się soli w murach domów. Zapewniało to utrzymanie suchych wnętrz budynków i trwałośœć elewacji. brak konserwacji tych urządzeń odwilgacających, a nawet cz궜ciowe ich zniszczenie przy kolejnych przebudowach miasta, jest powodem łuszczenia się, już po kilku miesiącach, śœwieżo odnawianych fasad śœródmiejskich kamienic i zalewaniu wodą gruntową piwnic wielu domów.

Fragmenty tych drenów, znane niektórym inowrocławianom, popularnie zwane gankami, są uważane powszechnie za śœredniowieczne korytarze łączące niegdyśœ kośœciół NMP z klasztorem franciszkańskim i wieżą ratusza.

Nie trzeba dodawać, że nie ma w tym źdźbła prawdy. Praojcowie nasi byli ludźmi trzeźwo myśœlącymi i nigdy nie budowali kosztownych urządzeń nie mających dla nich żadnego praktycznego znaczenia"




Ot tyle... :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 21:55   

Na ino-online to ja sie wypromowałem hihi :lol: zreszta tam mozna ujrzec moj profil
 
 
 
carlo.rossi
służba przygotowawcza


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 24
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 22:05   

Extra Rock ya

Puśœciłem tam fragment z tego wątku :wink:

Wydaje mi się, że wszystko jasne już w temacie?
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 22:08   

Pewnie ze jasne. Dla mnie tak i reszta sobie przeczyta też
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 22:19   

No ładnie, aż musiałem zajrzeć tu i tam :)

Ale mam jeszcze jeden fragment z innej publikacji jakby któryśœ z Was chciał puśœcić go dalej:



"Nader często do inowrocławskiego Muzeum napływają informacje o podziemnym ganku łączącym kośœciół Imienia Najśœwiętszej Maryi Panny z zamkiem bądź ratuszem. ŒŚwięcie przekonani o istnieniu takowego ganku niektórzy inowrocławianie zaklinają się, że oni sami, jako chłopcy, chodzili nim pod miastem. Ganek w śœredniowieczu miał służyć obrońcom Inowrocławia wychodzącym poza fortyfikacje miejskie.

Wydaje się, że na to podanie złożyły się dwa różne chronologicznie fakty.

Starszy może być echem bronienia się mieszczan w śœredniowieczu zarówno w mieśœcie otoczonym fortyfikacjami jak stojącym na ich przedpolu umocnionym kośœciele. Pamięć o tych wydarzeniach z historii wojennej miasta podsycana jest natrafianiem podczas robót ziemnych na resztki, nieczynnej kanalizacji, z kanałami zbudowanymi z cegieł, przesklepionymi podobnie jak przesklepiano gotyckie korytarze, której budowę rozpoczęto w XIX w i ze względu na niekorzystne warunki geologiczne nigdy nie ukończono. Kanałami tymi, wysokimi na około 75 cm, można chyłkiem wędrować. To ich relikty uważane są za śœredniowieczne, podziemne ganki obronne."




- cyt. za kolejną publikacją p. Czesława Sikorskiego :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 22:20   

drFaustus, miło ze odwiedziłes mnie tam
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 22:23   

Powiedzmy, że "służbowo" zaglądam tu i ówdzie :wink:
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 22:31   

Aha. fajnie.zagladaj częsciej, bo tam będzie pojawiac się odpowiedz do twojego pomysłu co pisales mi nie dawno, tego o osiedlach
 
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 00:34   

Mam 2 fotki pokazujace tunel w kierunku ul Toruńskiej,,,,,,podczas "wykopków'przed Teatrem potrafię umiejscowić

Wojciech
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 00:36   

Wrzucić Matten55 da radę?
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 05 Gru, 2009 20:51   

TO JA JESZCZE O TYM TUNELU.Ponoc jest do iego wejscie, ale trzeba było by w kosciele ruina wejśœć do piwnic.Dowiedziałem sie tez ze ma on oswietlenie , cały odcinek od ruiny do placu klasztornego oswietlany był i napewno nadal jest lampami olejnymi ( niepamiętam jak sie nazywają).Do tego babcia mi opowiadała ze sporo osob wchodzilo do niego zwłaszcza dzieciaki, niestety zaden nie doszedł do konca tunelu.niestety z braku przenosnego oswietlenia ( latarek) nie udalo sie go ukonczyć ( w sensie przejsc całego), wiekszosc cofala sie po przejsciu kilkunastu metrów
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 01:02   

Czy źródłem tych sensacji jest owa babcia? Czyli że już nie do kośœcioła Mikołaja teraz, a tylko do pl.Klasztornego? :shock:

Tyle sprzecznośœci w jednym tekśœcie....

Cytat:
Cały odcinek od ruiny do placu klasztornego oswietlany był i napewno nadal jest lampami olejnymi


I na potwierdzenie tego:

Cytat:
niestety zaden nie doszedł do konca tunelu.niestety z braku przenosnego oswietlenia ( latarek) nie udalo sie go ukonczyć ( w sensie przejsc całego), wiekszosc cofala sie po przejsciu kilkunastu metrów


To skąd w/w info? Dar jasnowidzenia posiadali/posiadają co niektórzy nadal? :roll:

Cytat:
wiekszosc cofala sie po przejsciu kilkunastu metrów


Aha.... :cry:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 12:23   

Faustus napisał:

Czy istniał w ogóle?

Ludzie niesamowite legendy tworzą... Mało tego, to jeszcze je potem propagują

Przede wszystkim należy zadać sobie kilka pytań:

- zasadnośœć takiego przedsięwzięcia,

- możliwośœci techniczne (a w tym wentylacja, ośœwietlenie, odwodnienie itp...) Zasadnośœć takiego przedsięwzięcia żadna, bo po co budować tunel w obrębie murów miasta. W legendzie chodziło o tunel między Ruiną a klasztorem, w międzyczasie ktośœ przekręcił na Mikołaja, ktośœ inny ino-online pisze o tunelu na Sikorskiego, gdzie jeszcze w latach 40 było szczere pole. O tunelu z Ruiny opowiadał mi już mój ojciec, kiedy byłem jeszcze mały, a on zasłyszał to w dzieciństwie przed wojną, może od swojego dziadka. Tak więc ta legenda jest dośœć stara.

Praktycznie gdyby przyjąć za hipotezę, że taki tunel istniał to musiałby powstać w XIV wieku. II połowa XV wieku po pokoju toruńskim to czas spokoju, a od czasów wojen szwedzkich miasto było już tak podupadłe, że nie stać było na odbudowę, a co dopiero budowę kosztownego tunelu. Kamienny kośœciół za murami rozbudzał wyobraźnię i stąd ta legenda, którą warto chyba rozpowszechnić.
 
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużyny



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 12:56   

No w ruinie pod podłaga jest.Trzeba by było wejsc do krypty i odszukac wejscie do tunelu.Zreszta wchodzily tam dzieciaki , kto wie czy opowiadali prawde po wyjsciu z tunelu
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.