FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: historia, obiekty

Kina (obiekty i ich historia)
Autor Wiadomość
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 21:30   Kina (obiekty i ich historia)





Ponieważ powstał nowy temat filmowy, ja ze swojej strony chcę pokazać co dzieje aktualnie z kinami w Łodzi. :cry: Ten niszczejący bardzo klimatyczny budynek w którym mieśœciło się kino " Gdynia" stoi wręcz w samym geograficznym śœrodku miasta. :wink: Jeszcze mam w nosie zapach tego kina. W tym kinie syn oglądał pierwsze poranki bajkowe. Na dzień dzisiejszy wręcz ten budynek straszy przechodniów. Evil or Very Mad
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 21:36   





Widzicie jaką smutną minę ma ten mądry ptak, jak na to się dzieje patrzy. :cry:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 24 Paź, 2009 23:08   

Powstała jednak społeczna inicjatywa, mająca na celu uratowanie tego obiektu.

Więcej na ten temat http://www.ratujemykinogdynia.pl/



Natomiast odrobinę historii odnajdziemy w http://pl.wikipedia.org/w...ia_w_%C5%81odzi, za którym podaję poniższe informacje:



"Nieistniejące już Kino Gdynia przy ul. Tuwima 2 (dawniej ul. Przejazd) w Łodzi.

Budynek kina powstał w 1908, zajmując podwórko Magazynu Konfekcyjnego Emila Smechela. Widownia kina mieśœciła 450 miejsc. Wnętrza były bogato zdobione - kryształowe żyrandole, ozdobne plafony, doskonała wentylacja, gazowe ogrzewanie, korkowa posadzka wyłożona puszystymi chodnikami, ciemna boazeria na śœcianach i ciemnowiśœniowe kotary. Na pierwszym piętrze znajdowały się obite pluszem loże. Pod ekranem ustawiono fortepian.

Początkowo kino nazywało się "Odeon". Przed II wojną śœwiatową kino kilkukrotnie zmieniało nazwę, m.in. "Gdynia" (1929 r.), "Metro" (1938 r.). Do nazwy "Gdynia" powrócono po wojnie, funkcjonowała ona do końca istnienia kina (Lata 90. XX wieku) W Gdyni ruszyło pierwsze w Łodzi kino non stop. (Lata 80. XX wieku). Po likwidacji kina w budynku mieśœcił się salon tapet i wykładzin.

Charakterystycznym elementem dekoracyjnym elewacji, jest sowa. W czasach działalnośœci kina, po zmroku śœwieciły się jej oczy. W 2007 roku, sowa została wpisana do europejskiej "Księgi nocy" o stworach i potworach (Monster Book). Prezentowane w niej są detale architektury secesyjnej z całej Europy (Polskę reprezentuje jedynie Łódź)."




Proszę, proszę... :shock: Odnośœnie Sowy nie znałem tego: "W czasach działalnośœci kina, po zmroku śœwieciły się jej oczy" Super
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 01:14   

Nie pomyśœlałabym że właśœnie Łódź pozwoli sobie na takie traktowanie kina :( Mnie się osobiśœcie to miasto kojarzy w temacie kin jak najbardziej pozytywnie - w czasach kiedy u nas dobijano po kolei Bałtyk i Słońce w Łodzi kwitła "Cytryna" :) i z tego co widzę wciąż rozkwita i to w nowym miejscu :) I niech nam żyje sto lat :)



P.S. Gwoli wyjaśœnienia - Kino Cytryna to sympatyczne kameralne kino zlokalizowane w samym centrum Łodzi. Cytryna to miejsce pozbawione zapachu popcornu. W Cytrynie często odbywają się różne imprezy festiwale, przeglądy pokazy specjalne. :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 10:24   

Bałtyk, Słońce, Chemik, Żak, Ikar... dobito wszystkie :cry: Mamy za to plastik-ino.

Z tą cytryną to mnie zaskoczyłaśœ :roll: Gdzie jest zlokalizowane? I że są jeszcze takie sterylne kina! :shock: Biedne pokolenie czipsów i komputerów tam chyba nie czuje się najlepiej :lol:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 12:10   

:wink: Te Łódzkie kina jak wymieniona Gdynia, czy kino Wisła, kino Polonia które w okresie przed wojną było teatrem to były rarytasy wśœród kin.Ich lokalizacja w starych teatrach przeniosła swój nie wątpliwy czar na czasy kiedy ja do takich kin chodziłam. :roll: Te fotele wyśœciełane czerwonym suknem.Kino Polonia posiadało balkony.Ornamentyka tych wnętrz też zahaczała o secesje.Klimat wnętrz, repertuar dziśœ zapomniany.A przez młode pokolenie zupełnie nie znany.A kino Cytryna nie ma swojej przystani gdzieśœ na ul.Zachodniej.Mnie to kino zupełnie nie jest znane.Ale kino to czasy bardziej współczesne. :wink:
 
 
RobertM
młodszy drużynowy



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 92
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 16:06   

Nasze inowrocławskie kina "zamordowano" z zimną krwia...A wiecie że kino Chemik istniało w dawnym przedwojenny "Hotelu Montwy"

W Chemiku zaczynałem swoją przygodę z kinem..
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 19:40   

Postaram się w wolnej chwili wrzucić fotkę tego hotelu :wink:
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 22:49   

"Cytryna" była na Zachodniej ale "30 wrześœnia o godz. 10:30 Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel , Pan Kanclerz dr Rafał Majda podpisali z Wojtkiem Augustyniakiem i Alanem Siedleckim – szefami Cytryny list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Sztuki UŁ „KINO CYTRYNA” przy ul. Pomorskiej 41.

Pisząc w skrócie – Cytryna przetrwała, a nowa siedziba i partner w postaci Uniwersytetu Łódzkiego pozwalają przypuszczać, że Cytrynkę czeka nowy ciekawy i baaardzo intensywny okres...."

http://kinocytryna.pl/wydarzenie.php?id=224



"Cytrynę" odwiedzałam często i gęsto w czasie studiów bo zakwaterowanie miałam też na Zachodniej :)

U nas kino typu Cytryna nie przetrwałoby bo i ludzi mniej i studentów też nie ma ale DKF który działał w plastikonie Multikina miał wierną widownię. Niestety został rozwiązany i bida :(
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 00:46   

A nam została tylko piosenka.





Pojedziemy na wakacje znów do Ino

Wysypiemy naszych smutków szary mak

Żeby w Ino się rozpłynął

Bo to Ino jest jak kino

„Kino Bałtyk”, „Kino Słońce”, „Kino Żak”



Pojedziemy na wakacje znów do Ino

Sentymentów senny seans, słony smak

Czy Lucyna to dziewczyna?

I czy wpuszczą nas do kina?

„Kina Bałtyk”, „Kina Słońce”, „Kina Żak”



Oto krótka retrospekcja

Zaraz zacznie się projekcja

I do filmów predylekcja twa i ma

W „Kinie Słońce” małe dzieci

Na ekranie księżyc śœwieci

Papierowy, zaśœwiatowy, srebrna łza



Z kliszy multikolorowej

Zmierzch w ulicy Solankowej

Most Pakoski, rozrządowej górki czar

Zakochamy się potężnie

Tam gdzie kiedyśœ będą tężnie

Słony deszczyk - sprawca dreszczy

Miramax



Więc pojedźmy na wakacje znów do Ino

Tu jest Bałtyk, tu jest Słońce, tu jest Żak

Chociaż tamten seans minął

Wciąż potrzebne nam to kino

Inowrocław, inny obraz, inny smak
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 01:02   

:shock: Super Rock ya

No ładnie! Nie słyszałem, nie znałem.

Czyj to tekst, z jakiego okresu? (poza tym, że ze śœwietnośœci owych kin :) )
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 13:10   

prayer Rock ya prayer Rock ya prayer
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 20:18   

Grzegorz Turnau (muzyka i słowa) tytuł "O kinie Bałtyk" Nie wiem czy jest na płycie 11:11, czy to trochę późniejszy utwór (czyli sprzed ok. czterech lat) Musiałbym sprawdzić na stronie Turnaua. INOWROCŁAW - INNY OBRAZ, INNY SMAK to przecież doskonały slogan reklamowy, dlaczego nie wykorzystany?
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 21:26   

Dziękuję za odpowiedź Super

Dlaczego nie wykorzystamy? Bo niestety to nie my pociągamy za sznurki :( Jesteśœmy tylko na ich końcach, po przeciwnej stronie, tej sterowanej... :wink:

Wielu atrybutów się nie wykorzystywało do tej pory... :(

Choć widać już sporą poprawę :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 03 Lip, 2011 00:17   

Mijają dwa lata od ostatniego postu :)

Podniosę temat, może go nieco uda się rozruszać :)

Głównie chodziłoby o stare budynki (przemianowane, readaptowane) :wink:

Myśœlę, że każdy ma w swoim mieśœcie takie miejsce, które przywołuje wspomnienia...
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 23 Wrz, 2011 20:13   

Z tego ...

http://imageshack.us/phot...3/36875038.jpg/





zrobiono to ...



http://imageshack.us/phot...rzanin1jpg.jpg/





Nasze Słońce zresztą też po cz궜ci za taniej odzieży centrum robi :(



O Pomorzaninie śœ.p. więcej http://tyczynoandrzej.blo...juz-nie-ma.html a zdjęcia http://www.forum.bsmz.org...05370f2f3680267
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 25 Wrz, 2011 16:31   

Bydgoszcz (koło Inowrocławia) Mr. Green
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.