Witam.
Na jakiś czas opuścimy południowe rejony OWŚ aby udać się na północ.Otóż w pierwszej połowie lat 30-tych w zakolu rzeki Brynicy naprzeciwko Piekar Śląskich patrząc od wschodu rozpoczęto budowę punktu oporu Bobrowniki.Zajmuje on obszar obejmujący podnóże wzgórza i jego płaski wierzchołek.Uważany jest za najsilniejszy na północnych rubieżach OWŚ,czemu trudno się dziwić bowiem jest na nim /a raczej było/17 obiektów w tym dwa tradytory artyleryjskie,schrony bojowe,pozorno-bojowe,bierne /magazyny amunicji/i koszary.Muszę to powiedzieć - szlag mnie trafia bo niestety przez środek wzgórza przebiegać ma już nie mityczna,ale prawdziwa autostrada A1.Już rozpoczęli obkopywanie schronów.Według rozeznania przebiegu autostrady 6 obiektów zniknie,w tym jeden zupełnie unikatowy,jedyny w Polsce schron obserwacyjny.Pierwsze wieści o tym otrzymałem w zeszłym roku więc w te pędy pojechałem obfocić co się da.W tym poście przedstawię obiekty które najprawdopodobniej znikną,resztą zajmiemy się później.
Widok ogólny wierzchołka wzgórza mniej więcej w środku jego długości,patrzymy na zachód,na horyzoncie Piekary Śląskie:
[img][/img]
To jest mniej więcej rejon przebiegu autostrady.
Robimy w tył zwrot i widzimy faceta /mój brat/ i dwie kopuły.Jedna to schron bojowy,druga obserwacyjny:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum --- The material visible to registered users only forum ---
Schron bojowy jest jednokondygnacyjny,wyposażony w półkopułę 4-ro strzelnicową sygnowaną Z.O. N23 1936,z pomieszczeniem załogi,dwoma wejściami prowadzącymi bezpośrednio do okopów.W 1936 roku dobudowano zadaszone przedsionki ze schodami.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum --- The material visible to registered users only forum ---
Schron obserwacyjny:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum --- The material visible to registered users only forum ---
Widok od wejścia,w tle Piekary Śl.:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum --- The material visible to registered users only forum ---
Po północnej stronie u podnóża znajduje się schron bojowy na 3 ckm-y umieszczone za płytami pancernymi.Służył do ognia bocznego i na wprost.Ma bliźniaka po południowej stronie wzgórza.Schronów podobnych jest jeszcze kilka,z tym że mają półkopułę zamiast płyty pancernej strzelnicy do ognia na wprost.Obiekt jest dwukondygnacyjny /dolna k.zalana/,brak drzwi,zachowały się pancerze:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum --- The material visible to registered users only forum ---
Jedziemy dalej z tą smutną wyliczanką.
Następne obiekty których nie będzie to najprawdopodobniej schron pozorno-bojowy położony na północ od opisanego poprzednio,schron pozorny na południowej części wzgórza i niedaleko niego schron bierny.
Dla wyjaśnienia:schrony pozorne były to budowle w kształcie [ ,których dłuższa ściana imitowała tylną część dużego schronu bojowego-miała dwa otwory pozorujące wejścia,całość obsypywano ziemią,na górze stawiano atrapę kopuły pancernej.Schrony pozorno-bojowe podobnie,z tym że w jednym z naroży budowano izbę bojową o minimalnej pow.3m kw.,wyposażoną w drzwi z blachy 5mm i strzelnicę zamykaną dwudzielnym zamknięciem z płyty 20mm.
Schron pozorno-bojowy:
[img]
Schron bierny.
[/img]
Jeszcze mały dodatek do poprzednich zdjęć:
-sch.obserwacyjny kilkanaście lat temu,zimą:
[img]
z tej samej sesji trzeci z opisanych poprzednio:
[/img]
i jego "instalacja grzewcza":
[img]
Nie złomiarzy,ale budowniczych autostrady.Cztery schrony /pozorno-bojowy,obydwa bojowe opisane przeze mnie i obserwacyjny/ z sześciu leżących na trasie budowy,są obkopane.Jest to najprawdopodobniej przygotowanie do ich rozbiórki.Cały teren który przedstawiłem na zdjęciach jest teraz placem budowy.
Odpowiem krótko: nie.Po pierwsze przy robieniu zdjęć ręce by mi się trzęsły i to nie z powodu zimna,po drugie pęta się tam ciągle jakaś ochrona,określona przez kolegów z innego forum jako "znerwicowana",po trzecie i najważniejsze jest to za daleko ode mnie,po pracy jechać tam za późno bo ciemno,zostaje sobota i niedziela ale jak mówię za daleko.Zresztą nie wydaje mi się żebym chciał tą rzeź oglądać.Koledzy mieszkający bliżej monitorują sprawę z tego co pisali,więc zdjęcia jakieś powinny być.Na razie nic nie znalazłem w sieci na temat np.odzyskania elementów schronów /przede wszystkim kopuł/,chociaż wątpię żeby ludzie z Pro F. odpuścili.Teraz możemy oglądać to:http://www.fortyfikacja.p...niki/index.html,zdjęcia pokazują stan na koniec października.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 21:36
Obejrzałem
Polska to fascynujący kraj
Cieszę się, że dzięki Tobie mamy możliwość ogarnięcia okiem tych stron, które do tej pory spotykałem głównie w branżowej literaturze.
Nie znam większości tych miejsc osobiście, podobnie jak konkretów pod względem budowy autostrady. Może nie będzie tak źle, tj. droga będzie wiodła "tuż przy/obok" poszczególnych obiektów, a teraźniejszy stan prac, to po prostu szeroki pas placu budowlanego?
Bo jeśli jest inaczej, to już mnie nic nie zdziwi pod względem administracyjnym w tym kraju
Witam.
Zabieram się do przedstawiania obiektów które powinny ocaleć z budowy A1.Na początek schron zbudowany na północno-zachodnim krańcu wzgórza 310 ,najniżej ze wszystkich,na samym brzegu przewidywanych obszarów zalewowych.Schron jest podobny do trzeciego opisanego na początku relacji,z tym że zamiast przedniego pancerza ze strzelnicą ckm do ognia czołowego ma półkopułę pancerną trzystrzelnicową sygnowaną Z.O.N44 1936 ,dwa pozostałe ckm-y umieszczono za płytami pancernymi w ścianach bocznych.Przez to że był zbudowany tuż przy projektowanym zalewie nie mógł być głęboko wkopany,a posiada 2 kondygnacje.Rozwiązano to w ten sposób że zrezygnowano z podłogi/stropu betonowego na rzecz płyty stalowej między kondygnacjami.Zaoszczędzono w ten sposób ok.80cm.
Widok z zewnątrz:
[img]
[/img]
[img]
[/img]
Wejście,widać płytę podłogi,po prawej i lewej stronie mieszczą się stanowiska ckm,na wprost wejście do półkopuły:
[img]
Półkopuła od środka:
[/img]
Sygnatura:
[img]
[/img]
Stanowisko ckm:
[img]
Zejście na dolną kondygnację:
[img]
Strop i rury grzewcze:
[/img]
Od środka w stronę wyjścia:
[img]
Witam.
Kilka następnych schronów z p.o.Bobrowniki.
Dojeżdżając do p.o. po prawej stronie drogi widzimy "bliźniaka" trzeciego schronu opisanego na początku relacji.Różni się tylko tym że był obudowany murem ceglanym /maskowanie?/.Brak możliwości wejścia- zasypany:
[img]
Kilkaset metrów dalej,po lewej ,następny.Schron typowy dla Bobrownik,dla 3 ckm-ów z tego jeden w półkopule.Obiekt również zasypany,teren wokół mocno przekształcony:
[/img]
[img]
[/img]
[img]
[/img]
Sygnatura kopuły:
[img]
Strzelnica boczna ckm-u:
[/img]
Zdjęcie obiektu z przed kilkunastu lat:
[img][/img]
[img]
Następny schron,podobny,zdjęcie też stare:
[/img]
Witam.
Odpowiedź od osoby kompetentnej znajdziesz tu:http://tajemnicze-fortyfi...-strzelnic.html.Ja spotkałem jeszcze inne oznaczenia strzelnic na zewnątrz kopuł.
Przykład z pierwszego schronu bojowego opisanego z Bobrownik:
[img]
[/img]
A tu przykład ze Śmiłowic - ostatni z opisanych obiektów:
[img]
[/img]
Dla wyjaśnienia; zamieściłem tylko te zdjęcia na których numery są jako tako widoczne.Numerowane na kopułach od zewnątrz są tylko otwory nazwijmy to "bojowe" czyli strzelnice ckm.Otwory obserwacyjne numerów nie mają.Numeracja zewn. odpowiada numeracji wewn. o której w linku,przynajmniej na kopule w Bobrownikach,w Śmiłowicach strzelnice kopuły mają numerację od 1 do 4.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 14 Kwi, 2010 16:41
Wojewódzki Konserwator Zabytków:"Nie ma szans na ocalenie polskiego schronu"... - to po co ona jest? Po to by zatwierdzać bzdurne urzędnicze decyzje czy po to by chronić spuściznę historyczną? Wypłatę... by na pewno odbierać wypłatę...
ta , zazwyczaj tak bywa,że konserwator nic nie robi .Powiem inaczej czeka na gotowe dokumenty jak np Biała Karta dla obiektu. Czy schron jest wpisany w rejestr zabytków?
P.S my też mielismy podobny problem, też z drogą .Otóz chodnik miał być wybudowany zaraz przy wejsciu do przelotni , i chciano zasypać wejscie.Ale wszystko sie poukładało i jest ok .Często bywa że plany budowy a praktyka różnią się od siebie
Przyjęto że poprawną nazwą na tego typu obiekty jest "schron" bez rozróżniania czy jest to niemiecki,rosyjski czy polski.Natomiast źle widzianą nazwą "bunkier" dobrze posługiwać się w terenie,pytając o dany obiekt "miejscowych" którzy natychmiast łapią o co chodzi.
Ciekawe jak to będzie wyglądać po skończeniu budowy autostrady?
Interesował mnie stan schronu obserwacyjnego /jedyny taki w Polsce/,położonego bardzo blisko tego.Kolega Tost zapewnia że wszystko z nim w porządku,aczkolwiek śmieci i gruzu przybyło.Mam nadzieję że gorzej nie będzie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach