FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: bobrowniki

p.o. Bobrowniki
Autor Wiadomość
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 21:56   p.o. Bobrowniki

Witam.
Na jakiś czas opuścimy południowe rejony OWŚ aby udać się na północ.Otóż w pierwszej połowie lat 30-tych w zakolu rzeki Brynicy naprzeciwko Piekar Śląskich patrząc od wschodu rozpoczęto budowę punktu oporu Bobrowniki.Zajmuje on obszar obejmujący podnóże wzgórza i jego płaski wierzchołek.Uważany jest za najsilniejszy na północnych rubieżach OWŚ,czemu trudno się dziwić bowiem jest na nim /a raczej było/17 obiektów w tym dwa tradytory artyleryjskie,schrony bojowe,pozorno-bojowe,bierne /magazyny amunicji/i koszary.Muszę to powiedzieć - szlag mnie trafia bo niestety przez środek wzgórza przebiegać ma już nie mityczna,ale prawdziwa autostrada A1.Już rozpoczęli obkopywanie schronów.Według rozeznania przebiegu autostrady 6 obiektów zniknie,w tym jeden zupełnie unikatowy,jedyny w Polsce schron obserwacyjny.Pierwsze wieści o tym otrzymałem w zeszłym roku więc w te pędy pojechałem obfocić co się da.W tym poście przedstawię obiekty które najprawdopodobniej znikną,resztą zajmiemy się później.
Widok ogólny wierzchołka wzgórza mniej więcej w środku jego długości,patrzymy na zachód,na horyzoncie Piekary Śląskie:
[img][/img]
To jest mniej więcej rejon przebiegu autostrady.
Robimy w tył zwrot i widzimy faceta /mój brat/ i dwie kopuły.Jedna to schron bojowy,druga obserwacyjny:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Schron bojowy jest jednokondygnacyjny,wyposażony w półkopułę 4-ro strzelnicową sygnowaną Z.O. N23 1936,z pomieszczeniem załogi,dwoma wejściami prowadzącymi bezpośrednio do okopów.W 1936 roku dobudowano zadaszone przedsionki ze schodami.
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Schron obserwacyjny:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Widok od wejścia,w tle Piekary Śl.:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Po północnej stronie u podnóża znajduje się schron bojowy na 3 ckm-y umieszczone za płytami pancernymi.Służył do ognia bocznego i na wprost.Ma bliźniaka po południowej stronie wzgórza.Schronów podobnych jest jeszcze kilka,z tym że mają półkopułę zamiast płyty pancernej strzelnicy do ognia na wprost.Obiekt jest dwukondygnacyjny /dolna k.zalana/,brak drzwi,zachowały się pancerze:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---



c.d.n. za chwilę...
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 22:47   

Jedziemy dalej z tą smutną wyliczanką.
Następne obiekty których nie będzie to najprawdopodobniej schron pozorno-bojowy położony na północ od opisanego poprzednio,schron pozorny na południowej części wzgórza i niedaleko niego schron bierny.
Dla wyjaśnienia:schrony pozorne były to budowle w kształcie [ ,których dłuższa ściana imitowała tylną część dużego schronu bojowego-miała dwa otwory pozorujące wejścia,całość obsypywano ziemią,na górze stawiano atrapę kopuły pancernej.Schrony pozorno-bojowe podobnie,z tym że w jednym z naroży budowano izbę bojową o minimalnej pow.3m kw.,wyposażoną w drzwi z blachy 5mm i strzelnicę zamykaną dwudzielnym zamknięciem z płyty 20mm.
Schron pozorno-bojowy:
[img]
Schron bierny.
[/img]

Jeszcze mały dodatek do poprzednich zdjęć:
-sch.obserwacyjny kilkanaście lat temu,zimą:
[img]
z tej samej sesji trzeci z opisanych poprzednio:
[/img]
i jego "instalacja grzewcza":
[img]

Pzdr.-P.[/img]
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 23:11   

Kusząco to wygląda !!!! plany na daleką pszyszłośœć ,oj chyba nawet bardzo daleką !!
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 23:42   

Kusząco to wyglądało.Tego co przedstawiłem,praktycznie już nie ma... .
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 17 Lis, 2009 19:30   

Nie mów,że wszystko padło łupem złomiarzy :( eh szara rzeczywistośœć
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Wto 17 Lis, 2009 21:16   

Witam.

Nie złomiarzy,ale budowniczych autostrady.Cztery schrony /pozorno-bojowy,obydwa bojowe opisane przeze mnie i obserwacyjny/ z sześœciu leżących na trasie budowy,są obkopane.Jest to najprawdopodobniej przygotowanie do ich rozbiórki.Cały teren który przedstawiłem na zdjęciach jest teraz placem budowy.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 11:39   

Pmck, jest szansa żebyśœ na bieżąco fotografował proces rozbiórki? Fajny i interesujący materiał z tego mógłbyśœ zrobić Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 19:28   

Witam.

Odpowiem krótko: nie.Po pierwsze przy robieniu zdjęć ręce by mi się trzęsły i to nie z powodu zimna,po drugie pęta się tam ciągle jakaśœ ochrona,okreśœlona przez kolegów z innego forum jako "znerwicowana",po trzecie i najważniejsze jest to za daleko ode mnie,po pracy jechać tam za późno bo ciemno,zostaje sobota i niedziela ale jak mówię za daleko.Zresztą nie wydaje mi się żebym chciał tą rzeź oglądać.Koledzy mieszkający bliżej monitorują sprawę z tego co pisali,więc zdjęcia jakieśœ powinny być.Na razie nic nie znalazłem w sieci na temat np.odzyskania elementów schronów /przede wszystkim kopuł/,chociaż wątpię żeby ludzie z Pro F. odpuśœcili.Teraz możemy oglądać to:http://www.fortyfikacja.p...niki/index.html,zdjęcia pokazują stan na koniec października.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 21:36   

Obejrzałem :shock: :cry:

Polska to fascynujący kraj Evil or Very Mad

Cieszę się, że dzięki Tobie mamy możliwośœć ogarnięcia okiem tych stron, które do tej pory spotykałem głównie w branżowej literaturze.

Nie znam większośœci tych miejsc osobiśœcie, podobnie jak konkretów pod względem budowy autostrady. Może nie będzie tak źle, tj. droga będzie wiodła "tuż przy/obok" poszczególnych obiektów, a teraźniejszy stan prac, to po prostu szeroki pas placu budowlanego? :roll:

Bo jeśœli jest inaczej, to już mnie nic nie zdziwi pod względem administracyjnym w tym kraju Evil or Very Mad :cry:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 21:51   

Nie chcę Cię martwić,ale zobacz to:http://eksplorator.feen.pl/viewtopic.php?t=834



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Lis, 2009 21:54   

:shock: Evil or Very Mad Dramat Guy with axe
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 20 Lis, 2009 23:53   

Witam.
Zabieram się do przedstawiania obiektów które powinny ocaleć z budowy A1.Na początek schron zbudowany na północno-zachodnim krańcu wzgórza 310 ,najniżej ze wszystkich,na samym brzegu przewidywanych obszarów zalewowych.Schron jest podobny do trzeciego opisanego na początku relacji,z tym że zamiast przedniego pancerza ze strzelnicą ckm do ognia czołowego ma półkopułę pancerną trzystrzelnicową sygnowaną Z.O.N44 1936 ,dwa pozostałe ckm-y umieszczono za płytami pancernymi w ścianach bocznych.Przez to że był zbudowany tuż przy projektowanym zalewie nie mógł być głęboko wkopany,a posiada 2 kondygnacje.Rozwiązano to w ten sposób że zrezygnowano z podłogi/stropu betonowego na rzecz płyty stalowej między kondygnacjami.Zaoszczędzono w ten sposób ok.80cm.
Widok z zewnątrz:
[img]
[/img]
[img]
[/img]
Wejście,widać płytę podłogi,po prawej i lewej stronie mieszczą się stanowiska ckm,na wprost wejście do półkopuły:
[img]
Półkopuła od środka:
[/img]
Sygnatura:
[img]
[/img]
Stanowisko ckm:
[img]
Zejście na dolną kondygnację:
[img]
Strop i rury grzewcze:
[/img]
Od środka w stronę wyjścia:
[img]

Pzdr.-P.[/img]
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 04:56   

Pmck, muszę przyznać, że jestem pod DUŻYM wrażeniem Twoich fotorelacji!

Za każdym razem kawał dobrej foto roboty Super

Dzięki za wspaniałe podróże prayer
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 12:28   

Sporo detali się zachowało!!!aż serce szybciej bije,i chciałoby się tam jechać zobaczyć !!!!
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 21:27   Następne obiekty

Witam.
Kilka następnych schronów z p.o.Bobrowniki.
Dojeżdżając do p.o. po prawej stronie drogi widzimy "bliźniaka" trzeciego schronu opisanego na początku relacji.Różni się tylko tym że był obudowany murem ceglanym /maskowanie?/.Brak możliwości wejścia- zasypany:
[img]
Kilkaset metrów dalej,po lewej ,następny.Schron typowy dla Bobrownik,dla 3 ckm-ów z tego jeden w półkopule.Obiekt również zasypany,teren wokół mocno przekształcony:
[/img]
[img]
[/img]
[img]
[/img]
Sygnatura kopuły:
[img]
Strzelnica boczna ckm-u:
[/img]
Zdjęcie obiektu z przed kilkunastu lat:
[img][/img]
[img]
Następny schron,podobny,zdjęcie też stare:
[/img]

To na razie tyle z Bobrownik.

Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 00:15   

Podwójnie cenne zdjęcia ze względu na owego "ogórka" w tle Super

Sam autobus jest również niesamowitą pamiątką :wink: (na szcz궜cie należę jeszcze do grona osób, które zaznały podróży tym śœrodkiem lokomocji)

Pmck, wracając do wcześœniejszych zdjęć z 2 posty wyżej. Te numerki nad strzelnicami kopuły od wewnątrz ujęte - po tuningu jakimśœ czy oryginał?
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 01:17   

Witam.
Odpowiedź od osoby kompetentnej znajdziesz tu:http://tajemnicze-fortyfi...-strzelnic.html.Ja spotkałem jeszcze inne oznaczenia strzelnic na zewnątrz kopuł.
Przykład z pierwszego schronu bojowego opisanego z Bobrownik:
[img]
[/img]
A tu przykład ze Śmiłowic - ostatni z opisanych obiektów:
[img]
[/img]

Dla wyjaśnienia; zamieściłem tylko te zdjęcia na których numery są jako tako widoczne.Numerowane na kopułach od zewnątrz są tylko otwory nazwijmy to "bojowe" czyli strzelnice ckm.Otwory obserwacyjne numerów nie mają.Numeracja zewn. odpowiada numeracji wewn. o której w linku,przynajmniej na kopule w Bobrownikach,w Śmiłowicach strzelnice kopuły mają numerację od 1 do 4.

Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 01:20   

Dziękuję za odpowiedź :wink:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 14 Kwi, 2010 12:36   

Witam.

Wiadomośœć z dzisiejszego dnia:

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 14 Kwi, 2010 15:41   

Wojewódzki Konserwator Zabytków:"Nie ma szans na ocalenie polskiego schronu"... :shock: - to po co ona jest? Po to by zatwierdzać bzdurne urzędnicze decyzje czy po to by chronić spuśœciznę historyczną? Wypłatę... by na pewno odbierać wypłatę... Evil or Very Mad
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010 13:30   

ta , zazwyczaj tak bywa,że konserwator nic nie robi .Powiem inaczej czeka na gotowe dokumenty jak np Biała Karta dla obiektu. Czy schron jest wpisany w rejestr zabytków?

P.S my też mielismy podobny problem, też z drogą .Otóz chodnik miał być wybudowany zaraz przy wejsciu do przelotni , i chciano zasypać wejscie.Ale wszystko sie poukładało i jest ok .Często bywa że plany budowy a praktyka różnią się od siebie
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010 15:39   

Swoją drogą co to są: "polskie bunkry" ?
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 16 Kwi, 2010 20:43   

:shock: ,zapytam jak w starym kawale:"o co Ciebie chodzi?"



Pzdr.-P.
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010 00:55   

no jak Polskie to chyba Schron się zawsze powinno mówić, Bunkier to na niemieckie chyba można mówić :)
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010 08:51   

Przyjęto że poprawną nazwą na tego typu obiekty jest "schron" bez rozróżniania czy jest to niemiecki,rosyjski czy polski.Natomiast źle widzianą nazwą "bunkier" dobrze posługiwać się w terenie,pytając o dany obiekt "miejscowych" którzy natychmiast łapią o co chodzi.



Pzdr.-P.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011 18:57   

Tak teraz wygląda schron bojowy - ten koło obserwacyjnego:



http://eksplorator.feen.p...TUzMl8zMDIuanBn



Zdjęcie z zeszłej niedzieli,autorem jest kol.Tost.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011 19:50   

Ależ ekspozycja! Niemal piedestał :D

Trudno o lepszą promocję regionu! Super
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011 20:25   

Ciekawe jak to będzie wyglądać po skończeniu budowy autostrady?



Interesował mnie stan schronu obserwacyjnego /jedyny taki w Polsce/,położonego bardzo blisko tego.Kolega Tost zapewnia że wszystko z nim w porządku,aczkolwiek śœmieci i gruzu przybyło.Mam nadzieję że gorzej nie będzie.



P.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Nie 20 Lut, 2011 22:42   

Witam.



Znalazłem ciekawe zdjęcia:



http://www.odkrywca.pl/z-...782.html#683782
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 12 Maj, 2011 20:01   

Dalszy ciąg historii bobrownickich fortyfikacji:



http://www.profort.org.pl...ysw_news&id=434



P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 18 Maj, 2011 16:02   

Wszystko dobre co się dobrze kończy Super
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.