FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: jamna, polowa, pozycja

Pozycja polowa Jamna ***
Autor Wiadomość
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 21 Paź, 2009 20:43   Pozycja polowa Jamna ***

Witam.
Ostatnio po kilkunastu latach odwiedziłem znowu ten odcinek OWŚ.Rozciąga się on od rzeki Kłodnica wzdłuż potoku Jamna do Mikołowa-Śmiłowic /DK 44/.Budowę rozpoczęto po inspekcji gen.Szylinga w kwietniu 1939r.,kiedy uznano konieczność wzmocnienia pozycji Mikołów.Do września zabetonowano trzy schrony polowe /urbany/ i jeden blokhauz do ognia czołowego i bocznego.Do dzisiaj zachowały się trzy schrony,jeden urban został zasypany podczas regulacji Kłodnicy.Dwa pozostałe różnią się między sobą szczegółami wykonania /wejście-drzwi/ a także mają ciekawy element wspólny mianowicie drabinki prowadzące na górę schronu /czyżby stanowiska obserwatorów?/.
Schron pierwszy/od pn./
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 21 Paź, 2009 21:27   

Rzeczywiśœcie interesujące :shock: Drabinki... Jakieśœ foto sklepienia od góry masz może?

No i kolejne ośœcieżnice! Tu innego przekroju - solidniejsze.

Wie ktośœ jakie drzwi (a może kraty) były (miały być) docelowo tam osadzane?

Powiem Tobie, że patrząc na drugi Twój temat stwierdzam, że Wasze urbany są zdecydowanie ciekawsze od tych z naszego regionu (oraz tych, z którymi do tej pory miałem do czynienia) Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 21 Paź, 2009 22:16   

Ciekawe zdjęcia a schrony zewnętrznie prezentują się w dobrym stanie. :wink:
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Śro 21 Paź, 2009 22:16   

Z tego co widać w pierwszym schronie miały być drzwi /kraty?/ metalowe.Spotkałem się z opinią że drzwi miały zamykać przelotnię i dodatkowo wejśœcie do schronu również.Wydaje mi się to trochę przesadzone,tym bardziej że o kratach przeciwszturmowych również w odniesieniu do tego schronu słyszałem.Chyba najbardziej prawdopodobnym jest to,że nic nie zdążono zamontować.Ale futryny stalowe są.W drugim schronie widać futryny drewniane tylko na wejśœciu do śœrodka obiektu i podobno tylko takie drzwi tam były.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 29 Paź, 2009 22:34   

Pmck, masz może sfocony obiekt z pozycji lublinieckiej, dla działka ppanc wz.36?
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 29 Paź, 2009 23:14   

Witam.

Przykro,ale jeszcze nie.Mam namiary GPS,chęci ale też 80km do przejechania w jedną stronę i braki czasu i forsy.Ale mam go w planie na tą jesień.To jest zdaje się jedyny taki obiekt,więc jasne że muszę go obejrzeć.



Pzdr.-P.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009 01:40   

O ile dobrze kojarzę - i już doszukuję dla pewnośœci w literaturze... Ok, jest - to w odniesieniu do pasa obrony Armii Kraków, schronów na działko ppanc powinno być 5: 1 na wysuniętej pozycji Kochcice-Lubliniec i 4 w Rybniku :roll:



Dla zobrazowania tego o czym mówimy i czego szukamy:







Lekki schron bojowy na działo ppanc. wz.36 kal.37mm
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009 11:10   

Witam.

Zaprawdę powiadam Ci ,nie wiem skąd masz takie informacje.Byłoby to piękne,ale chyba jednak nie.W Rybniku pozostały dwa "urbany" i to wszystko.Na stronie rybnickiej są pewne dywagacje na temat schronów na armatki ppanc.,ale żadnych dowodów na ich istnienie.Zobacz tu http://zapomniany.rybnik.pl/content/view/50/2/..Nigdy nie słyszałem o większej ilośœci takich schronów.Wygląda na to że ten z Lublińca jest faktycznie jedyny.



Pzdr.-P.
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 02 Cze, 2011 22:51   

Lokalizacja obiektów na "pozycji polowej Jamna"



-schron 1 : 50.22652809 ; 18.88078073



-schron 2 :50.23139741 ; 18.88106227 ,obydwa to "urbany",



-schron 3 :50.21348055 ; 18.87745831,do ognia czołowego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.