FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: cmentarz, czestochowa, komunalny

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 11:42
Cmentarz komunalny - Częstochowa
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 18 Paź, 2009 00:05   Cmentarz komunalny - Częstochowa

Trafiłem na niego czysto przypadkowo, tj. przy okazji robienia foto ze schronów tworzących Przedmośœcie częstochowskie.

Właśœnie w jego obrębie znajduje się jeden z obiektów - tradytor jednostrzelnicowy (którego wizerunek przedstawiam w stosownym miejscu na forum).

Wracając do samego cmentarza. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem, spowodowanym walorami estetycznymi i układem tego miejsca...A przede wszystkim ładu i porządku, swego rodzaju logiki, panującej wszędzie gdzie wzrok sięgał...

Miejsca pochówku: tradycyjne, "amerykańskie" (pierwszy raz spotkałem się z takimi 'na żywo'-bardzo estetyczne, oszczędne w miejscu), śœciany pamięci i kolumbaria.

O samym miejscu można by wiele pisać, ale żadne słowa jak i zdjęcia z poniżej nie zastąpią osobistego odbioru. Tak więc zachęcam zainteresowanych przy okazji pobytu w Cz-wie, do odwiedzenia tego miejsca (choćby dla "bunkra" :) )





























































 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 18 Paź, 2009 12:26   

prayer Zdjęcie cmentarza w towarzystwie bunkra Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 18 Paź, 2009 19:10   

Mało tego, to istnieje jeszcze za życia możliwośœć rezerwacji miejsca dla swojego pochówku. Ciekawe ilu lokalnych pasjonatów fortyfikacji skorzysta z tej sposobnośœci :)

Drugim takim cmentarzem w Polsce, w którego obrębie znajduje się obiekt fortyfikacyjny jest m.in. Kalisz, z którego zdjęcia są na naszym forum.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 19 Paź, 2009 20:59   

Hm,cmentarz super sie prezentuje. Ciekawe czy w schronie można zarezerwować miejsce ? w pierwszej chwili spogladając na schron i tablice nagrobne wszystkie takie same,sądziłem,że to cmentarz wojskowy.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 19 Paź, 2009 21:11   

Dokładnie podobne miałem pierwsze odczucia, że to kwatery wojskowe :)

Może zamurowany właśœnie z powodu rezerwacji? :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 20 Paź, 2009 12:57   

:roll: Ale czy ten cmentarz dopiero się zapełnia.Czyli że dopiero w niedawnym czasie powstał.Patrząc na nagrobek z tą przejmującą figurą anioła z podniesionymi ramionami do góry, i datą pochówku myśœlę że cmentarz można uważać za bardziej współczesny. :wink:
 
 
yellow
szeregowy



Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 43
Skąd: Sokółka/Białystok
Wysłany: Pią 23 Paź, 2009 08:40   

Dzięki temu że bunkier jest na terenie cmentarza jest dobrze zachowany nie tak jak w innych przypadkach, które przedstawił dr Faustus. Podoba mi się minimalizm na tym cmentarzu..
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 23 Paź, 2009 17:41   

Minimalizm, szeroko pojęty estetyzm i odrobina ascezy podparta logiką i harmonią wizualną... Same plusy tej nowej nekropolii!

I przede wszystkim to, że jest to obiekt KOMUNALNY :wink: (czyt. bez większych wpływów religii wszelakich) Super
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pią 23 Paź, 2009 17:50   

Jest piękny ... gdyby ktośœ się zastanawiał w co zainwestować to niech takie miejsce założy u nas - pierwsza kwaterę sobie zarezerwuję 8)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 23 Paź, 2009 18:00   

Hmm... tylko bunkra brak Mr. Green (dla sąsiedztwa mojego lokum :lol: )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.