FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: arbeitserziehungslager, erweitertes, polizeigefangnis, radegast

Erweitertes Polizeigefangnis Arbeitserziehungslager Radegast
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 11 Kwi, 2007 02:03   Erweitertes Polizeigefangnis Arbeitserziehungslager Radegast

Proponuję wszystkim zainteresowanym historią II W.ŒŚw. kolejny temat,którego zgłębianiem jestem również osobiśœcie zainteresowany.Na początek rozszerzone więzienie policyjne,jakim był wówczas obiekt na Radogoszczy w Łodzi - Erweitertes Polizeigefangnis Arbeitserziehungslager Radegast - Jako że Hohensalza był śœciśœle związany z Litzmannstadt, m.in.poprzez Obóż na Błoniach (początkowo pełńiący funkcję obozu przejśœciowego [Ubergangslager] a od 1944 jako więzienie policji bezpieczeństwa i obóz pracy wychowawczej [Polizeigefangnis der Sicherheitspolizei und Arbeitserziehungslager]...były prezydent policji w Łodzi SS-Brigadefuhrer dr Karl Wilhelm Albert w 1944 roku został prezydentem rejencji inowrocławskiej...do łódzkiego getta trafiały osoby pochodzenia żydowskiego z Inowrocławia...

Po przekształceniu inowrocławskiego urzędu tajnej policji państwowej [Gestapo] w 1943r w placówkę terenową niższego szczebla [Aussendienstelle],zadania dotychczasowego urzędu , przejęły placówki Staatspolizeileitstelle w Posen i Litzmannstadt [w Poznaniu i Łodzi] Placówka inowrocławskiego Gestapo podporządkowana została urzędowi w Poznaniu. I dokumencik z moich zbiorów:



 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 24 Cze, 2009 09:15   

Super temat! W lipcu będę w Łodzi, muszę ten obóz zwiedzić.. Dodam fotki z wyjazdu :D
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 21:12   Rozszerzone Więzienie Policyjne Radogoszcz-Łódż

Radogoszcz – Rozszerzone Więzienie Policyjne, utworzone 1 lipca 1940, w fabryce włókienniczej Samuela Abbego, położonej u zbiegu obecnych ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego.

Powstało na bazie obozu przejśœciowego stworzonego w listopadzie 1939 w fabryce włókienniczej Michała Glazera, przy ówczesnej ul. Krakowskiej, dziśœ Liśœciastej. Tamtejszy obóz powstał ok. 9-10 listopada 1939, dla realizacji przez łódzkie gestapo dużej akcji represyjnej skierowanej przeciwko miejscowej inteligencji. W tym czasie w fabryce Abbego funkcjonował obóz przesiedleńczy dla ludnośœci cywilnej. W II połowie grudnia 1939, po zakończeniu zasadniczego etapu wspomnianej akcji represyjnej - w wyniku której rozstrzelano co najmniej 500 osób w pobliskich lasach lućmierskich - zaczęto stopniowo przemieszczać pozostałych w fabryce M. Glazera więźniów do fabryki S. Abbego. Ostatnia ich grupa opuśœciła teren fabryki przy Krakowskiej (Liśœciastej) w dniu 5 stycznia 1940 roku. Przez następne 6 miesięcy w fabryce S. Abbego funkcjonowały jednocześœnie i obóz przesiedleńczy i obóz tymczasowy. W obozie przesiedleńczym, w hali fabrycznej dla osób wysiedlonych m.in. z Kujaw zapewniono spanie na słomie i wyżywienie rację chleba oraz zupę z brukwi. Osoby tam umieszczone (także starcy i dzieci) przechodziły trzykrotną selekcję oraz badania lekarskie. Wszystkim zabierano cenniejsze rzeczy. W wypadku stwierdzenia pochodzenia żydowskiego osoby kierowane były do obozów koncentracyjnych. Osoby młode i zdrowe kierowano na roboty przymusowe do Niemiec, a pozostałe na teren Generalnego Gubernatorstwa (m.in. do Tomaszowa). Nielicznym młodym udało się uniknąć wywózki do Niemiec dzięki symulowaniu jaglicy, poprzez sypanie cukru do oczu (z własnych zapasów żywnośœci) - porada współwięźnia lekarza.

Radogoszcz był więzieniem wyłącznie męskim. Zasadniczą funkcją więzienia radogoskiego było gromadzenie więźniów w większe grupy w celu wysyłki do rzeczywistych więzień, np. w Sieradzu, Wieluniu czy Łęczycy, do obozów pracy przymusowej, np. do Ostrowa Wielkopolskiego, bądź do obozów koncentracyjnych, np. Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen, Mauthausen-Gusen, Dachau. Szacuje się, bo prawie cała dokumentacja więzienia zaginęła po wojnie, a przez Radogoszcz przeszło około 40 tys. osób. Bezpośœrednio na miejscu, szacunkowo, w wyniku znęcania się załogi więzienia i niezwykle trudnych warunków bytowania śœmierć mogło ponieśœć ok. 2 tys. więźniów.

Większośœć osadzonych to osoby, które popełniły "przestępstwa" przeciwko interesom III Rzeszy. Do takich przypadków należały: nielegalny ubój i szmuglowanie żywnośœci ze wsi, nielegalne przekraczanie granicy pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem i Krajem Warty, ucieczki z robót przymusowych w Niemczech. Również przywożono tu zatrzymanych w "łapankach" ulicznych. Osadzano tu też więźniów politycznych przed wysłaniem np. do obozów koncentracyjnych.

Radogoszcz nie był miejscem masowej eksterminacji, jednak każdego dnia na skutek głodu, chorób, wycieńczenia, tortur, oraz sadystycznego znęcania się wachmanów ginęli tu więźniowie. Stąd wywożono ludzi na masowe egzekucje w rejonie Łodzi: las lućmierski, lasy łagiewnickie i "Okręglik" w lesie chełmskim. Także stąd zabrano grupę więźniów, których zamordowano w największej na terenie Kraju Warty publicznej egzekucji, dokonanej w Zgierzu 20 marca 1942 roku.

Najtragiczniejsza była noc z 17 na 18 stycznia 1945, podczas której ewakuujący się Niemcy podpalili budynki i zamordowali blisko 2 tys. osób. Mord przeżyło ok. 30 więźniów, którym udało się ukryć podczas ludobójczej masakry. Pogrzeb ofiar Radogoszcza odbył się 28 lutego 1945 roku na cmentarzu pod wezwaniem śœw. Rocha.

Wyrazem pamięci ofiar było odsłonięcie Pomnika-Mauzoleum oraz "Iglicy" 9 wrześœnia 1961 roku. Na sarkofagu umieszczony jest napis:

"Tu spoczywamy zamordowani w przeddzień wolnośœci. Imiona i ciała zabrał nam ogień, żyjemy tylko w waszej pamięci. Niech śœmierć tak nieludzka nie powtórzy się więcej"

19 stycznia 1976 roku otworzono na terenie byłego więzienia Muzeum Martyrologii, które obecnie jest oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległośœciowych. Obok Mauzoleum przebiega Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radogoszcz



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 23:18   

:shock: W tym więzieniu w czasie wojny kilka chwil spędził mój ojciec.Po tym pobycie sporo czasu musiał się leczyć na nerki.Ale zmarł w połowie lat osiemdziesiątych. :(
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 01:19   

Ciekawe czy Raiso, cośœ tata, Ci opowiadał na temat pobytu w tym więzieniu? Ja wiem, że ludzie po takich tragicznych przeżyciach nie chcą przekazywać swoich okropnych wspomnień. Mówię tu o swojej babci, która uciekała z Generalnej Guberni, żeby ją nie wysłali na roboty do Niemiec. Cokolwiek z niej wyciągnąć na ten temat jest niesłychanie trudno. Szkoda, że tak jest, bo historia to ludzie, a niestety Ci którzy ja przeżyli, umierają i my nie będziemy mogli przekazać jej następnym pokoleniom.
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 11:12   

No właśœnie ale z drugiej strony nie dziwię się że ludzie chcą o tym zapomnieć co przeżyli i nie chcą spowrotem do tego wracać :(
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 14:01   

8) Tatko cośœ tam opowiadał.Tyle że jak ja zjawiłam się na śœwiecie tatko miał już swoje lata.A my jako dzieci dośœć byliśœmy zajęci zupełnie czym innym.Rodzic specjalnie nas nie męczył swoimi opowiadaniami.Kiedy już mieliśœmy ochotę słuchać to się ojcu zmarło.Trochę wiadomośœci i szczegółów zna moja mama. :cry:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 16:52   

To dobrze że i tak mama ci cośœ opowiedziała
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 10:40   

Wiem Raiso, że temat jest dla Ciebie dośœć niemiły, ale strasznie mnie zaciekawił. Pisałaśœ, że tata miał długo problemy z nerkami, jak sadzę niemcy mu w tym "dopomogli"? Moja przyjaciółka odnalazła na liśœcie spalonych żywcem więźniów, osobę ze swojej rodziny. Może się wypowie na ten temat jak uzna to za stosowne.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 15 Lip, 2009 00:20   

Mało delikatne pytanie należy postawić za każdym razem, kiedy idzie o tego typu miejsca: kto za co tam/do nich trafił/trafiał... :roll:
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009 14:23   

Szeregowy ma rację,mojej babci brat cioteczny spłonął żywcem w tym więzieniu.Trafił tam za kare za szmuglowanie.Jest na liśœcie więźniów,które wiszą w muzeum.Tylko z tą historią o nim to tak jak w przypadku Raisy,jak babcia żyła to byłam mała ,a dzieci o takie rzeczy nie pytają. Teraz już nie żyje.Mój tata kiedyśœ o nim wspomniał i ze nigdy nie zidentyfikowano jego ciała,więc pozostaje tylko pamięć ze był ktośœ taki.
 
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009 10:31   

Smutne to co piszecie ale prawdziwe :(
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 00:20   

Prawo... wojny...
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 12:09   

Dobrze ze są tacy ludzie jak my,którzy chcą pamiętać. i starają się aby inni nie zapomnieli.
 
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 10:13   

Czyli wielkie brawa dla nas tu obecnych :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 19:52   

Ważna informacja dla zainteresowanych tematem... - w antykwariacie na Piotrkowskiej w Łodzi jest ciekawa pozycja z 1946 (albo 48) roku dot. więzienia w Radogoszczu... :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 11 Wrz, 2009 16:50   

A w którym antykwariacie?

Poprosze o info na PW
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 09 Lut, 2014 17:59   Łódź - Radogoszcz

Łódź - Radogoszcz :roll:


[ Dodano: Pią 09 Maj, 2014 11:54 ]
Jeszcze jedna fotka więzienia :Radogoszcz"

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 11 Maj, 2014 09:33   

Trzeba będzie kiedyś wybrać się 'extra' i zrobić pełen materiał z wnętrza ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.