FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: cerkwie

Przesunięty przez: drFaustus
Pią 25 Paź, 2013 21:15
Cerkwie
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 13 Sie, 2009 22:00   Cerkwie

Temat i fotki na prośbę Raisy. Wprawdzie nie z Bieszczad ale są, z czasem pojawią siei te z Bieszczad. Na poczatyek dwie z Rozrtocza, miejsce lokalizacji to Wola Wielka i Łukawiec:

Wola Wielka cerkiew drewniana z 1755r:




i dzwonnica fotka z kwietnia tego roku:


Cerkiew w Łukawcu z 1701r(odremontowana)






prawde mowiąc raczej nie fotografuje budownictwa sakralnego, a szkoda bo mialbym juz niezly album.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 13 Sie, 2009 23:35   

prayer Jacek dzięki za fotki cerkwie są śœliczne. Dla mnie interesującym się wydał fakt,że taki Pop w Bieszczadach i okolicach ma "pod sobą" kilka wsi i w kilku cerkwiach jednego dnia oczywiśœcie o różnych godzinach celebruje msze.Mnie turystce po godzinach urzędowania bez żadnych ceregieli udostępnił wejśœcie do śœrodka.Mało tego odpowiedział na każde zadane pytanie.Był taki naturalny,miły i wizualnie bez zastrzeżeń.Niestety nie miałam żadnego aparatu. :cry: Jaka szkoda :cry:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 14 Sie, 2009 00:35   

Super zdjęcia! Fajna podróż na odległośœć, a i pierwszy obiekt znajomy... - bo w końcu wygrał w jednym miesiącu :wink:

Czekamy na więcej :!:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pią 14 Sie, 2009 04:18   

Przepiękne obiekty sakralne :D widziałem kilka na Podlasiu, niestety fotek nie posiadam :cry: Popieram drFaustusa, czekam również na więcej fotek cerkwi, one mają w sobie cośœ niesamowitego :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 14 Sie, 2009 15:50   

Dołaczam się do osób oczekujących na kolejne foteczki :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 16 Sie, 2009 21:08   

No to lecimy dalej z tematem cerkwi tym razem jedna z dwóch cerkwi obronnych w Polsce ta której zdjęcia zamieszczam znajduje się w Posadzie Rybotyckiej oto krotka historia tej budowli
Cerkiew greckokatolicka św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej jest najstarszą budowlą tego typu w Polsce. Jednocześnie – obok cerkwi w Supraślu – jedyną cerkwią obronną w kraju. Gotycka, trzyczęściowa cerkiew powstała na przełomie XIV i XV stulecia. Kwadratowa nawa, wybudowana w formie wieży obronnej zbudowana została w XV w. Najmłodsza, zachodnia część, również zachowująca formę obronną, powstała przed 1506 r. Mieściła się w niej kruchta (na parterze) i kaplica zakonna (na piętrze). Zabudowania otoczone były podwójnym murem – jeden otaczał cerkiew, drugi – klasztor
Na początek zdjęci z zewnatrz , ale mam obiecane klucze środka , wiec będą i fotki z wnętrza , wszystko w swoim czasie .Zapraszam do oglądnięcia fotek:









 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 16 Sie, 2009 21:12   

prayer Jacek zdjęcia super, taka cerkiew greko-katolicką zwiedzałam w Komańczy.Była wprost bajkowa. Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 16 Sie, 2009 23:11   

Raiso sprubóję (tylko nie w najbliższym czasie ) zamiescic fotki z cerkwi w Komańczy i nie tylko(ale najpierw musze je zrobić) , myslę,ze to temat na wiosne 2010r no moze troche szybciej .A co do tej cerkwi w Posadzie to o tyle jest ciekawa,że to cerkiew obronna jedna z dwóch jakie znajduja sie w Polsce.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 01:51   

Bardzo ładny interesujący i klimatyczny obiekt! Wnętrze obowiązkowe zatem do sfocenia i udostępnienia nam :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 19:14   

jak wszystko pójdzie zgodnie z planem i osoba mająca klucze do cerkwi mnie nie zleje ,to w tą sobote powinno sie udać sfotografować wnetrze.
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 21:15   

Super Powodzenia na sobotę ,poczekam za fotkami :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 22 Sie, 2009 19:44   

:cry:niestety ta sobota nie wypaliła ,wiec musicie sie uzbroić w cierpliwośœć :!:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 22 Sie, 2009 21:17   

:shock: Jacku tak sobie raz jeszcze oglądam temat cerkwi ,to ta w Łukawcu gontem pokryta jest urocza. prayer
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 00:48   

Cierpliwośœć to nasze drugie imiona Mr. Green

Pewnie, że poczekamy, bo warto :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 06 Wrz, 2009 22:16   

Na obiecane zdjęcia z wnętrz cerkwi w Posadzie Rybotyckiej jeszcze trzeba poczekać :cry: Wrześniowy wekend wygnał mnie w inne strony . Wracając z powrotem do domu zajrzałem w okolice Brusna Starego w celu penetracji schronu Lini Mołotowa.Przejeżdżając przez Brusno Nowe sfociłem cerkiew.
Cerkiew greckokatolicka św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (pow. lubaczowski) zbudowana została na początku XVIII w. Po II wojnie światowej została przejęta przez państwo. Początkowo nad babińcem znajdowała się kaplica z galerią arkadową od zewnątrz. Budowlę otoczono zadaszeniami i sobotami. W 1873 r. do cerkwi dobudowano zakrystię, a w 1903 r. wzniesiono nowy babiniec, zlikwidowano zadaszenie i zmieniono profile kopuł. Zapraszam do fotek:










 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 06 Wrz, 2009 22:39   

:shock: Straszny stan!

Relacja super, bo mamy wgląd póki jeszcze stoi... :cry:
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009 11:14   

Stan opłakany, normalnie kołkami podpierana. :cry: Kiedyśœ musiała wyglądać bajecznie.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009 19:05   

Tak prawda,stanopłakany. Jak robiłem zdjecia cerkwi to skojarzyłem ,że skoro jest cerkiew to gdzieś blisko musi być cmentarz. W pierwszej chwili miałem klopoty z jego znalezieniem jak sie pózniej okazało znajdował sie za grządkami i tykami z fasolą.Jako ,że cmentarz przy cerkiewny fotki zmieszczę w tym temacie.Ciekawostka jest to,że oprócz nazwisk pisanych cyrylicą ukraińskich)na cmentarzu znajdują się nagrobki z nazwiskami polskimi.

Na poczatek fotka cerkwi widok z cmentarza:



i sam cmentarz:







 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 00:40   

Wspaniałe zabytki!

W pierwszej chwili jak zobaczyłem "widok z cmentarza", to mnie wzięło lekkie zdziwienie :)

Sianokosy czy jakośœ tak :)

W każdym bądź razie, jak widzę, rzeźby z pomników również podzielają los budowli :(

(masz może jeszcze zbliżenie tej drugiej z tego samego ujęcia?)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 10:40   

nie niestety nie mam focilem na szybko czas mnie gonił,ale wkleje jescze dwie fotki zrobione z dalszej odległosci




wracałem przez Podemszczyzne we wsi znajduje sie pozostałosć po cerkwi Dzwonnica tylko tyle ocalalo . Fotki robilem dosłownie biegając stad nie najlepsza jakość ale lepszy rydz niz nic.To co sfotografowałem pokazuje:




 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 12:07   

Jestem pod wraźeniem Jacku,przepiękna cerkiew a cmentarz cudo,aż żal że tak zaniedbane są takie skarby ,faktycznie niedługo tylko na zdjęciach będziemy je oglądać. :cry:
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 14:57   

Skądśœ znam takie "biegane zdjęcia" :lol:

Ale tak jak piszesz, lepszy rydz... Super

Dobry i owocny bieg jak widzę - gratuluję :wink:
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 09 Wrz, 2009 20:25   

Kleszczele, powiat Hajnówka, województwo podlaskie :)

Vis a vis domu moich Dziadków. Świeżo odnowiona.

















:)
 
 
MAJKA
starszy drużynowy



Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 265
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 08:09   

Rewelacyjne "ubarwienie" :D
 
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 10:06   

Ładniusia i extra w śœrodeczku. Jak zauważyłem z zewnątrz niebieska i w wewnątrz również ma wstawki niebieskie. Rewelka!!!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 19:23   

"tata jaszki" - chodzi o Stalina? Mr. Green

W każdym bądź razie daje rady!

Foty rewelka, miejscówka jako że nie znana nam tym bardziej!

No i foty z wnętrza - mega. Pytanko zatem, co znajduje się w pojemniku na katafalku (czy czym sarkofago pochodnym) ? :roll:
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 20:42   

zagwozdka na miarę czasów! przycisnę Stalina i się dowiem :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 10 Wrz, 2009 23:12   

fajne fotki , a cerkiewka jak z bajki,po prostu super.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2009 17:39   

Teraz kolej na następną,niestety popadajacą w ruinę(w sumie juz nią jest) :cry: cerkiew w Ujkowicach. Jako że logo forum brzmi" ocalić od zapomnienia" myślę ze te fotki doskonale do tego pasują :!:Nie wiem ile ona jeszcze postoi ,ale jesli ktoś się za nia nie weżmie to nie długo :cry:

Na poczetek fotki z zewątrz cerkwi:










Tak wygląda cerkiew z zewnatrz :!: ale mam też foty z wnętrz a:!: :wink: ktore pokazuja ogrom zniszczenia :!: :!: wchodząc tam miejscowi nasiedli na mnie "po co pan tam lezie zycie panu mie mile, w łeb chce pan cegłą zarobić " ale wszedłaem i pstryknołem :wink: i może sie nimi pochwalę w nastepnej odsłonie :-D :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2009 23:04   

No to czekamy na foteczki ze śœrodeczka :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 13 Wrz, 2009 23:48   

Znakomicie odzwierciedla ideę forum - ocaliłeśœ ją od zapomnienia bez dwóch zdań Super

I tak oto w dobie lotów w kosmos, w erze cybertechnologii popadają w ruinę relikty przeszłośœci... :cry:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 14 Wrz, 2009 17:54   

:-D No to proszę fotki z wnętrza:















 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2009 00:06   

Było kiedyśœ piękne... Piękno, choć zatrważające w swej destrukcji kształtuje bryłę cerkwi nawet teraz...

Smutne polskie realia... :cry:

Ale zdjęcia piękne :wink:
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2009 16:03   

drFaustus napisał/a:
co znajduje się w pojemniku na katafalku (czy czym sarkofago pochodnym) ? :roll:




Według źródła - płaszczenica - płótno, najcz궜ciej zdobione ornamentami i scenami religijnymi, symbolizujące materiał, w który zostało owinięte ciało Chrystusa / wykonane na płótnie przedstawienie zmarłego Chrystusa.



Cdn ... :)
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 10:46   

Obydwie cerkwie nawet ta zniszczona, są rewelacyjne! No i foteczki ze śœrodeczka są. :wink:
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 16:48   





To jest druga w Kleszczelach cerkiew. Cerkiew pod wezwaniem śœw. Mikołaja. Wzniesiona została w 1709 roku, a pierwotnie pełniła rolę dzwonnicy przy wybudowanej przez Branickich starszej cerkwi. Jest drewniana, o konstrukcji wieńcowej na (pierwszej kondygnacji) i słupowej na drugiej.

Zdjęcia ze śœrodka dostanę dopiero w listopadzie :)



A http://plfoto.com/101626/autor.html jest mnóstwo pięknych zdjęć jeszcze piękniejszych cerkwi.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 19:17   

Wow, miniaturka taka :shock: Toż to kilka metrów kwadratowych zaledwie ma chyba podstawa :wink: No, ja czekam z ciekawośœcią na ten listopad wobec tego, bom ciekaw jej wnętrza w takim razie :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 19:54   

No ja też zauważyłem że jest ona taka malusia. A foteczki ze śœrodeczka?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 20:03   

No napisała, że w listopadzie otrzyma :)

(pewnie jak opadną z dzewa :wink: )
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 16 Wrz, 2009 20:18   

Nie damy rady tak wytrzymać do listopada :(
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Czw 05 Lis, 2009 20:41   

a oto i listopad i "nadejszła wiekopomna chwiła" i są zdjęcia ze środka cerkwi Św. Mikołaja z Kleszczel













Obrazy, które stoją pod ścianami w zamierzeniu mają wisieć w odremontowanej dużej cerkwii. Oto ona z innej perspektywy niż wcześniej :) Na drugim zdjęciu, w tle, między drzewami stoi moja ojcowizna :) czyli mały biały domek :)





:)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Lis, 2009 14:16   

Oo, bardzo fajny materiał Super

Gratulacje dla Teamu "Jaszka & Jaszka (Father)" :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 19:23   

Czas na następną cerkiew. ,która jeszcze stoi ale ile postoi nikt nie wie.

Cerkiew w Babicach- wybudowana w 1839r na rzucie prostokąta. Budowla drewniana. Śiany wsparte na kamiennej podmurówce. Wnętrze jednoprzestrzenne z sanktuarium oddzielonym ścianą ikonostasową. Wzdłuż ściany zachodniej drewniany chór wsparty na słupach. Całość wnętrza ozdobiona polichromią. Obok cerkwi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Cerkiew nie użytkowana od zakończenia wojny popadła w ruinę.
Obiekt obecnie zamknięty, można go oglądać tylko z zewnątrz ( grozi zawaleniem, choć z zewnątrz nie wygląda na to). Ale specjalnie dla użytkowników forum mam fotki z wnętrza, byłem nawet na strychu , dzięki uprzejmości pani konserwator.

W pierwszej odsłonie to co każdy turysta może zobaczyć :










W odsłonie drugiej fotki z wnetrza
:!: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 19:26   

Piękne i dramatyczne zarazem :(

Już jestem ciekaw wnętrza! Skoro stan zewnętrzny tak wygląda...

Czy na tym terenie zamieszkuje jeszcze ludnośœć prawosławnego wyznania?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 19:43   

drFaustus napisał/a:
Piękne i dramatyczne zarazem :(

Już jestem ciekaw wnętrza! Skoro stan zewnętrzny tak wygląda...

Czy na tym terenie zamieszkuje jeszcze ludnośœć prawosławnego wyznania?




Wnetrze cerkwi nawet czyste,tylko deski zjedzone przez korniki (chodząc po strychu miaialem stracha,zeby nie spaśœć na dół :D kolega opowiadał,ze jak stawiałem kroki to deski sie uginały a na dół sypał się kurz i pył (jak z horroru :D )elementy wyposarzenia przewieziono do muzeum w Przemyśœlu i Łańcucie.Jednak sam śœrodek robi wrazenie (wkrotce śœie przekonasz)



Co do Twojego drugiego pytania odpowiedz brzmi:



Według dokumentów liczba Grekokatolikow w Babicach wygladała nastepujaco:

-w roku 1872-200 osób

-w 1918r-420 osób

- w 1936r- 419osób



W latach 1945- 1947 wszystkich grekokatolikow przesiedlono .Stąd też taki stan cerkwi nie uzywanej od 1945 roku.
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 14:53   

No i obiecane zdjęcia z wnętrza cerkwi w Babicach :


















 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 20:09   

Interesujące i smutne, extra że je wrzuciłeśœ Super

W sumie to polichromie były tylko na sklepieniu?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 20:20   

na śœcianach bocznych też,tylko słabo zachowane,przypatrz sie fotką. A jedną z fotek tam zrobionych wstawię do zdjecia grudnia.No i jak dobrze pójdzie w niedzielę mam dostac klucze do cerkwi w Posadzie Rybotyckiej tej obronnej.Więc bedą obiecane jeszcze w lecie foty!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 20:33   

OOOOooo :shock: No, no no... Zapowiada się ciekawie... Super
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 22:55   

piękne miejsce ... szkoda że tylko korniki mają tam swój śœwiat :(
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 05 Gru, 2009 20:16   

:D jest potwierdzenie,są klucze :!: :D jutro startujemy jak dobrze pójdzie to może zobaczymy jeszcze jedną zmknietą cerkiew w Kopyśœnie :D foto relacja wkótce :!: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 05 Gru, 2009 20:33   

No, to w oczekiwaniu na jutrzejszego czekamy z niecierpliwośœcią na zdjęcia!
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 20:10   

Byłem i zgodnie z obietnicą wklejam zdjęcia z wnętrza cerkwi obronnej w Posadzie Rybotyckiej. Wspomnę, że wypad udał się w 200 % czyli lepiej niż miał wyglądać. Na wstępnie chciałbym podziękować wszystkim ludziom którzy się do tego przyczynili .Podziękowania należą się pani Danusi z Urzędu Gminy we Fredropolu za poświecenie wolnej niedzieli i opiekę przewodnicką, panu Zdzisławowi Pulhawiec za udostępnienie kluczy do cerkwi w Posadzie Rybotyckiej i oprowadzenie po Cmentarzu Żydowskim w Rybotyczach (któremu wraz z ojcem ,przywrócił blask i ocalił od zapomnienia, wspaniała praca ) i panu Janowi Łuczkowi jednemu z nielicznych mieszkańców nieistniejącej już wioski Kopystna za udostępnienie kluczy do cerkwi i za możliwość obcowania z zwierzętami, dzikami i świnio-dzikami. Wiem ,że te osoby nie przeczytają tego ale przynajmniej tak chciałbym podziękować im za wkład jaki włożyli ,bo bez ich dobrej woli nic byśmy nie zdziałali. W wypadzie oprócz wyżej wymienionych osób udział wzięli moja żona Iza, syn Kacper i córa Paulina.
Materiału fotograficznego jest sporo ponad 300 zdjęć dlatego wybiorę tylko te ciekawsze i zamieszczę w kilku osobnych postach. Na pierwszy rzut fotki cerkwi w Posadzie Rybotyckiej. Cerkiew obecnie poddana jest konserwacji ,w środku porostawiane są rusztowania rusztowania co przeszkadzało trochę w robieniu zdjęć. Ciekawostka jest to ,że w okresie powojennym czyli w latach 50 w środku trzymano bydło. Obecnie cerkiew jest remontowana, prace trwają a mi przypadł zaszczyt uwiecznienia stanu przed remontem . Zapraszam do pierwszych fotek czyli relacji z sesji zdjęciowej w Posadzie Rybotyckiej, a w następnych odsłonach cerkiew w Kopystnej,dwie przydrożne kapliczki, cmentarz żydowski i zwierzaki(czyli to co dzieciaki uwielbiają).




















Na koniec tego postu taka mała zapowiedz tego co nastąpi w dalszych postach :twisted: :





:wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 22:45   

No, kumplu, zazdroszczę Tobie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) tego klimatu jaki Cię zastał we wnętrzu tej cerkwi :shock:

Nastrój jak widzę zasługuje na

No i te grawerki na murach :shock: Szokujące daty

Freski na śœcianach widać, że czekają na swego wybawcę, który je wyciągnie z pajęczyny zapomnienia.

Ta konserwacja to jest aktywna czy bierna? Bo śœladów ludzkich poza owymi podporami (doszukiwałem się jakiśœ wiader, folii itp...) nie widać

Zapowiedzi po fotach widzę, że szykują się równie znakomicie Super

Wyrazy uznania za wkład w ten materiał prayer
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009 20:31   

Po wizycie w Posadzie Rybotyckiej pojechaliśmy na górę Kopyścianke do nie
istniejącej już wsi Kopystna. Z sama górą wiąże się krwawy epizod z czasów walk o Twierdze Przemyśl. Mianowicie właśnie w tym miejscu doszło do najkrwawszych walk podczas próby przebicia się z twierdzy oddziałów austryjackich w kierunku na Sanok. Sama wioska istniała do roku 1946 i została spalona podczas walk z oddziałami U.P.A. Obecnie mieszka tam trzy rodziny miedzy innymi nasz gospodarz Jan Łuczak. Po przyjeżdzie na miejsce zobaczyliśmy niecodzienny widok ,wszędzie biegające dziki z młodymi i świnio dziki (mieszanka dzika ze świnią). Zwierzęta były na tyle oswojone, że reagowały na Swoje imiona i dawały się głaskać. Ich właściciel opowiedział nam kilka historii o swoich zwierzakach. Miedzy innymi to ze kilka z nich przyniósł z lasu z połamanymi nogami, uwalniając z wnyk założonych przez kłusowników . Następnie dał nam klucze od cerkwi.
Cerkiew z zewnątrz nie wyglądała ciekawie ale za to wewnątrz zresztą popatrzcie :

Na początek fotka przydrożnej kapliczki znajdującej się przy drodze wiodącej na górę Kopyścianka:



I kilka fotek dzikiej ,a oswojonej zwierzyny:





Fotki cerkwi w Kopystnej:





















Teraz to na tyle wkrótce nowa dawka fotek. Chyba, ze nudzę :?: To dam spokój.
:twisted:
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009 22:06   

prayer prayer Jacek foty ssuuuppperrr.wielkie dzięki.Oglądam i wręcz zazdroszczę śœwietnej zabawy. No a fotki z dzikami wręcz mnie rozbroiły. Super Super Super
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 01:05   

Nie nudzisz - o czym dobrze wiesz Mr. Green

Miejsce bajkowe! Super

Pacyfikacja wsi przez którą ze stron :roll:

Cośœ wiadomo nt. utrzymywania cerkwi - dotacje, opieka itp.?

ŒŚwinodziki absolutna rewelacja
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 21:10   

Na początek odpowiem na pytania dr Faustusa.
- co do renowacji cerkwi obronnej, prace dopiero się rozpoczynają. Oprócz rusztowania nie widziałem tam narzędzi i materiałów.
-wioskę Kopystna spaliły odziały U.P.A. ,a ocalałych mieszkańców ( narodowości ukraińskiej) przesiedlono w ramach akcji „Wisła” w 1947r
- co do opieki nad cerkwią ,opiekuje się nią pan Jan Łuczak wkładając w to swój wolny czas. Dotacji nie ma, brak zainteresowania władz..
Na koniec zamieszczę jeszcze kilka fotek z tego wyjazdu ,czyli cmentarz żydowski i jeszcze jedna kapliczka.
Na początek cmentarz. Cmentarz do niedawna zapomniany i zniszczony. Dzieki pracy pana Zdzisława Pulhawca odzyskuje dawny wygląd. Wspomnę, że kiedy zaczął go odnawiać miał problemy z nadleśnictwem, a nawet został skierowany wniosek o ukaranie go za to, ze robi to na terenie lasu. Po nagłośnieniu sprawy przez media wniosek wycofano, a pan Zdzisław ztal się jego opiekunem. Ot nasze polskie realia chcesz cos zrobić uważaj bo może to skończyć się zle.
Czas na fotki:
Kapliczka:




Cmentarz:








Opiekun cmentarza:


I jeszcze jedna fotka były dziki teraz są kury !!


To by było na tyle. A w weekend najprawdopodobniej Linia Mołotowa P.O. Dęby ,wraz z ekipą Biłgorajską ,tylko, żeby pogoda się utrzymała.
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 22:55   

Szacunek i pokłony :) Piękne to wszystko :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 23:22   

prayer kury są Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 12 Gru, 2009 19:11   

Kilka fotek dwóch odrestaurowanych cerkwi. Fotki tylko z zewnątrz bo obie zamknięte. Cerkwie te znajdują się w Stubienku i Chotyńcu.

Cerkiew w Stubienku wykorzystywana obecnie jako kościół :






Cerkiew w Chotyńcu ,niedawno odrestaurowana :












W następnym poście powrócę do cerkwi opuszczonych i do klimatu który lubię, czyli miejsc prawie zapomnianych.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 12 Gru, 2009 23:40   

Wspaniała! Miło popatrzeć na to drewno w tak dobrym stanie. Fajna miejscówka, śœwietne fotki! (w sam raz na sobotni wieczór) Super
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009 12:43   

:-D na niedzielę coś z tematu zapomniane i niszczejące :!:

Pora na następną opuszczoną cerkiew. Tym razem Cerkiew w Miękiszu Starym. Cerkiew Greckokatolicka pw. Pokory Przeświętej Bogurodzicy. Zbudowana w latach1803-1811.Obecnie cerkiew niszczeje, w środku zachowały się tylko polichromie na ścianach, na zewnątrz resztki cmentarza .Dalszej dewastacji sadząc po napisach dokonuje miejscowa młodzież tworząc napisy na ścianach.. Kilka fotek jeszcze stojącej cerkwi :








Wnętrze:













Kilka fotek z otoczenia cerkwi :







Podejście młodzieży do zabytku ,wyznania miłości na ścianach :




I to na razie tyle pozdrawiam z zimnego Przemyśla .
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009 23:08   

Uuuuaaaa... piękne i niszczejące... powiało chłodem :(

Za oknem -4, na zdjęciach chłód przeszłośœci - odchodzenia do przeszłośœci...

Lubię oglądać Twoje zdjęcia. Ciekawe podróże do miejsc zapomnianych.
 
 
jaszka 
zastępca komendanta drużyny



Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 449
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 21:50   

Cerkiew w Chotyńcu wygląda jakby tak na chwilkę przycupnęła sobie w miłym miejscu :)

Patrząc na tę niszczejącą wyobrazam sobie jaka była pięknie prosta i oszczędna a w tej prostocie zachwycająca ...
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 22:05   

Motyw ptaka na sklepieniu identyczny jak w Kopystnie. Ciekawy jestem czy ten motyw cośœ oznacza?dostałem kilka namiarów na opuszczone cerkwie w tym murowane ,ale to temat na styczeń. Chyba,że nie wytrzymam .....
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 20:42   

Cerkiew Narodzenia NMP w Wojtkowej.











Cerkiew śœw. Mikołaja w Chmielu.












Cerkiew p.w. ŒŚw Mikołaja w Polanie












 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:02   

Czy dwie pierwsze obecnie wykorzystywane są jako kośœcioły ? wzkazuja na to krzyze na dachach. Wnetrze tej w Polanie bajkowe.ZresztĄ wystruj każdej cerkwi wewnatrz jest piekny,te motywyi kolory.
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:08   

Wszystkie trzy są obecnie kośœciołami rzymskokatolickimi. Z tego co pamiętam należą do bieszczadzkiego cerkiewnego szlaku oznaczonego jako 3a. Ten szlak udało mi się zwiedzić w całośœci. Ze względu na złą pogodę szlak nr 3 zaliczony mocno wybiórczo. W przyszłym roku też tam wrócę. No i pośœwiecę więcej czasu na Przemyśœl.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:11   

Kazet-kz, miejsca i zdjęcia Super

Ta płyta z Chmiela - cośœ więcej o niej wiemy?

W Polanie na pierwszym planie widać krzyż/nagrobek? Jest tam jakiśœ cmentarz?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:13   

chyba nie cerkiewnego.,tylko Bieszczadzki Szlak Architektury Drewnianej. Swoją drogą mam w planie w pszyszłym roku wybrac sie na mały rekonesans po bieszczadzkich cerkwiach i planujemy mały wypad do żrodeł Sanu i pozostałosci wsi Sianki.
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:17   

drFaustus napisał/a:
Kazet-kz, miejsca i zdjęcia Super

Ta płyta z Chmiela - cośœ więcej o niej wiemy?

W Polanie na pierwszym planie widać krzyż/nagrobek? Jest tam jakiśœ cmentarz?




Wiadomo tylko tyle, że jest to najstarsza płyta z przycerkiewnego cmentarza. Stoi obecnie przy cerkwi.

Zarówno w Chmielu jak i Polanie są pozostałośœci cmentarzy przycerkiewnych.



Chmiel:







Polana:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:20   

Dzięki za uzupełnienie Super

Aż miło popatrzeć na słoneczne zdjęcia :D
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:30   

To był jedyny dzień z odrobiną słońca podczas tygodniowego pobytu w Bieszczadach. Żałuję, że nie udało mi się dojechać do dwóch wiosek, o których czas zapomniał. Ruiny cerkwi, cmentarza, zabudowań... obecnie z daleka od siedlisk ludzkich. Nawet mapa mi w tym nie pomogła. Droga tam nie dochodzi, a śœcieżkami dydaktycznymi raczej nie znając terenu nie chciałem się zapuszczać.

Jeżeli jacekwoj3 będzie zainteresowany tymi miejscami to zrobię skany mapy i przepiszę do nich legendę.

A na przyszłośœć w zanadrzu mam jeszcze bodajże dziesięć bieszczadzkich cerkwi do uzupełnienia w tym temacie.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:33   

Cytat:
A na przyszłośœć w zanadrzu mam jeszcze bodajże dziesięć bieszczadzkich cerkwi do uzupełnienia w tym temacie.


Już się cieszymy

Pora roku w sam raz sprzyja wirtualnym podróżom :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:39   

jestem jak najbardziej zainteresowany ,jak sprecyzuja sie plany to sie odezwę,dzięki.A fotki bieszczadzkich cerkwi zamieszczaj, masz może Bojkowską tylko nie pamietam w jakiej miejscowsci sie znajduje.Ciekawa murowana znajduje sie w Baligrodzie ostatnio jak bylem tam dwa lata temu to była ogrodzona i wygladało na to ,że ktośœ zaczyna ją remontować.



P.S.A pogoda w Bieszczadach zmienna jest:)
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:50   

Zapewne chodzi o cerkiew greckokatolicka pw. śœw. Archanioła Michała w Smolniku. Jeżeli tak to mam... :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 21:52   

No to super bo to unikat !!!
 
 
kazet-kz
drużynowy


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 128
Wysłany: Sob 19 Gru, 2009 02:32   

Cerkiew pw. śœw. Archanioła Michała w Smolniku



Cerkiew wybudowana w 1791 roku. Na terenach Polski od 1951 roku. Chodzi oczywiśœcie o zmiany terytorialne granic, gdyż od 1944 do 1951 roku pod jurysdykcją ZSRR. W Smolniku w tym okresie był kołchoz. Nim oddano ziemię we władanie PRL całą ludnośœć z tego terenu wygnano wgłąb terenu ZSRR. Po 1951 roku została opuszczona, a co w następstwie plądrowana i niszczona przez miejscową ludnośœć. Nie udało mi się zwiedzić tej cerkwi w śœrodku. Trwał tam remont. Nie znam szczegółów czy się zakończył. Zapewne zweryfikuje to jacekwoj3.



Wracając do postu jacekwoj3 to jest to jedyna cerkiew w Bieszczadach i jedna z nielicznych na południowym-wschodzie, która stanowi nurt epoki Bojków. Charakterystyczną cechą jest trójdzielnośœć kopuł.



Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałem w tym temacie. Jeżeli są jakieśœ pytania to bardzo chętnie odpowiem.



A teraz postaram się zilustrować ową cerkiew:











i przycerkiewny cmentarz:



 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 19 Gru, 2009 02:40   

Panowie Kazet-kz i Jacekwoj3, aż miło poczytać i popatrzeć na Wasze foto relacje! Sporo ciekawych rzeczy się dowiaduję dzięki nim.

Miejsca ładne, egzotyczne Super
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.