FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: konkurs, miejsce, znamy

KONKURS ! - Znamy to miejsce?
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2006 15:11   KONKURS ! - Znamy to miejsce?

Ogłaszamy konkurs dla wszystkich,którzy są zainteresowni historią miasta i nie tylko....

Kto wie co to za budynek? Proszę podać lokalizację oraz ew.historię z nim związaną...

UWAGA:pytanie jest podchwytliwe...

Nagrodą niech będzie jednomiesięczne zwolnienie ze składki (czyt.refundacja).

Warunki: jedna osoba może podać tylko JEDNĄ odpowiedź,nawet nieprawidłową,zatem proszę przemyśœleć temat zanim zostanie udzielona odpowiedź.Kolejne nie będą uznawane.

Konkurs trwa do momentu pojawienia się pierwszej PRAWIDŁOWEJ odpowiedzi.



 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2006 20:14   

Prawdopodobnie jest to Szkoła Wydziałowa znajdujaca się niegdyśœ(do 1940 roku) pomiędzy ul.Sienkiewicza i Narutowicza,wsławiona bohaterską obroną we wrześœniu 1939 roku.
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2006 00:41   

Aldek ma racje to szkola wydziałowa-stawiam na taka sama odpowiedz
 
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2006 01:21   

Panowie tak na marginesie tego obiektu nie istniejacego:

w srode nagram wywiad z Panem który był w Inowrocławiu do 1943 roku teraz mieszka w Anglii.Do Inowrocławia przyjechał dopiero w 1967 komunisci

blokowali wjazd do kraju.Pan ten był czynnym działaczem na terenie Inowrocławia przeciwko niemcom miedzy innymi był w Dachau.

Juz na wstepnej rozmowie powiedział mi niesamowite fakty odnosnie walk w szkole wydziałowej.np.: obrońcy dysponoiwali cięzkim karabinem maszynowym zdobytym - UWAGA ! od zołnierzy polskich którzy we wrześœniu wycofywali się pod Kutno.(klimat był taki ze zołnierze nie chcieli w tym momencie stawiac oporu niemcom w rejonie Inowrocławia w przeciwienstwie do lokalnych oddziałów paramilitarnych-obrony lokalnej)

Kolejny watek jest zwiazany z złapaniem niemców którzy w pierwszych dniach wrzesnia nadawali sygnały swietlne nocą dla luftwaffe z wieży koscielnej kośœ.śœw.Krzyża.

Czeka mnie długa rozmowa! miedzy innymi ta osoba przechowywała mundur gen.Sikorskiego. [/url]
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2006 11:15   

Absolutna rewelacja!Sopol,dyktafon i kastety mam ze sobą w pracy...

aha,co do KONKURSU....ktośœ jeszcze ma propozycje? :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2006 23:14   

Kolejne ujęcie konkursowego budynku....

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2006 23:15   

Hmm...a to tylko nas trzech się tu bawi? halo!ruszamy się :) !!
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006 00:48   

Panowie ha,ha to nie jest szkoła wydziałowa!!!jak się dokopie do materiałów to odpowiem
 
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006 00:52   

oglądajac stare zdjecia Inowrocławia stwierdzam ze drogi mam na mysli nawiezchnie sa o 1 mln. razy lepsze niz w czasach obecnych!!!he,he
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006 01:10   

Nie tylko drogi,ale i podejśœcie do sztuki ,architektury...wartośœci...porządku...niestety,tamte czasy były bardziej romantyczne jak mi sie wydaje...

a co do konkursu....Będą jeszcze dwie odsłony za jakiśœ czas....Tymczasem nie potwierdzam/nie zaprzeczam...Jednym słowem potrzymam w niepewnośœci :)
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006 01:47   

Poszycie dachowe - konkretnie struktura dachu szkoły wydziałowej mi nie pasuje do tego obiektu.

Raczej szukam podobienstwa do jakiegos koszarowca a konkretniej półk altylerii.To sa tylko takie moje dostrzerzenia ale pewien nie jestem.

Jesli chodzi o arterie to przykładali sie do detali chocby takich jak wszelkiego rodzaju studzienki i pokrywy a wytrzymałosci tamtych nawiezchni to mozna wypowiadac sie w samych superlatywach.Oczywiscie teraz sa samocody cięzsze i rucz bardziej intensywny ale inzynierowie w tamtych czaach dostosowli sie do warunków ruchu drogowego i nic sobie nie moga zarzucic a teraz wszystkie drogi sa w rozsypce( te wyrwy w jezdniach i koleiny) kompletny brak rozumu w dopasowaniu technologii budowy drogi do takiego ruchu jak mamy dzisiaj.!!!

Nadchodzi era rowerów!!!!!!!! :lol:
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006 17:23   

Drogi,które zbudowali Niemcy służą do dziśœ.Są tylko przykryte "wytrzymałym" asfaltem.Autostrada tzw." berlinka" służy bez wiekszych remontów do dzisiaj i bedzie jeszcze długo,długo...A co do zagadki,mimo że wyczerpałem już swój limit zaczynam skłaniać sie do wersji LOPPOSA.Chyba wiem gdzie to jest:-)Jesli to sie sprawdzi ,to Marcin gratuluję "złapania mnie w pułapke:-)
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006 17:35   

LOPPOZ,W INOWROCŁAWIU ZŁAPANO 20 SKOCZKÓW SPADOCHRONOWYCH-DYWERSANTÓW PRZEBRANYCH W POLSKIE MUNDURY,KTÓRZY MIELI ZDEZORGANIZOWAĆ MIASTO(FAŁSZYWE KIERUNKI ODWROTU NASZEJ ARMII,OPANOWANIE KLUCZOWYCH OBIEKTÓW W MIESCIE,ITP.).NAJLEPSZY KARABIN JAKIM DYSPONOWALI OBRONCY MIASTA(STRAŻ OBYWATELSKA GIMNAZJALISCI I 1 ŻOŁNIERZ)TO LKM.I NIE ZOSTAŁ ON ZABRANY POLSKIM ŻOŁNIERZOM,KTÓRZY NIBY NIE CHCIELI BRONIC INOWROCŁAWIA.TAKI BYŁ PO PROSTU ROZKAZ(ZYGMUNT KUREK:OBRONA CYWILNA INOWROCŁAWIA WE WRZESNIU 1939" , ARTYKUŁ ŁASZKIEWICZA W ZIEMI KUJAWSKIEJ ORAZ PRZEKAZ SŁOWNY PANA BENEDYKCIŃSKIEGO-OBROŃCY NASZEGO MIASTA.
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 00:37   

Witam Aldek.Na forum nie bedziemy sobie udawadniac kto ma rację.-ale tez od dzisiaj mam przekaz słowny dokładnie nazywam to wywiadem nagranym na tasmie magnetofonowej.Informacje uzyskałem od bezposredniego swiadka wydarzen wrzesniowych dotycza równiez obrony szkoły wydziałowej akurat nazwałes to straza obywatelska-gimnazjalisci zgadza sie po tylu latach ludzie opowiadajacy fakty róznie nazywaja rozne rzeczy.

Odnosnie broni to miałem wstepne informacje ze to było wieksze od lkm, ale na 100 % to bron polska i w dodatku sie zacieła!!!!!

Odnosnie obronców nie był tam tylko 1 zołnierz ale kilku byli to podoficerowie rezerwy którzy nie zdarzyli sie zmobilizowac dodatkowo garstka gimnazjalistow.

To ze wojsko polskie miało rozkaz odwrotu na Kutno to oczywiste nie miałem na mysli tego ze wojsko nie chciało bronic Inowrocławia bo miało widzimisie.

Watek z bronoia to tylko nadmienie ze wsrod polskich zołnierzy tez zdarzała sie dezercja wiec i pozbywali sie wszystkiego broni tez!!!

Ogolnie morale wojska polskiego było wysokie ale były wyjatki na terenie Inowrocławia tez!

Odnosnie tych dywersantów niemieckich juz kilka razy pytałem dwoch swiadków wydarzen wrzesniowych i oczy w słup!!!!na tym materiale ktory (nagrana rozmowa)posiadam wynika jasno ze udzielajacy wywiadu raczej o tym by wiedział bo nie był w tamtym okresie zwykłym zjadaczem chleba a odznaczen nie dostał za chodzenie po ulicy.

Dodam do tego wszystkiego ze sa pewne fakty ktore z drugiej strony mozna powiazac z tego typu dywersja - tylko w tamtym okresie fakt złapania dywersantów był by sprawa bardzo głosna a tu dwie osoby na pytanie o ladujacych spadochroniarzach niemieckich nic na to nie moga powiedziec-no to cos nie halooo!!!
 
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 00:45   

CO do zagadki stawiam na koszarowiec na terenie byłego 4PAL Pulk artylerii lekkiej raczej to nie szkola wydziałowa.
 
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 14:06   

Wiadomośœci ,które posiadam o obronie Inowrocławia pochodzą z pierwszego żródła-CZYLI OD AUTENTYCZNYCH OBROŃCÓW MIASTA: BRACI BENEDYKCIŃSKICH , PANA WAWRZYNIAKA I OKOŃSKIEGO.POZA TYM ŒŚWIADKIEM WRZEŒŚNIOWYCH DNI BYLI MOI DZIADKOWIE MIESZKAJĄCY PRZY RYNKU(A NIE BYLI FANTASTAMI.POLECAM TOBIE TAKŻE AKTA USC W INOWROCŁAWIU ,GDZIE MASZ WYKAZ EKSUMOWANYCH NIEMCÓW (TYLKO 1 BYŁ Z INOWROCŁAWIA???) ROZSTRZELANYCH JAKO DYWERSANCI. POZA TYM DOSKONALE ZNAŁEM SIĘ Z PANEM KURKIEM-SPECJALISTĄ OD SPRAW WALK W INOWROCŁĄWIU W 1939ROKU.OSOBY,KTÓRE MAJĄ KILOGRAMY ODZNACZEŃ NA PIERSIACH TO W WIĘKSZOŒŚCI FANTAŒŚCI.W PRL ODZNACZENIA WLEPIANO Z BYLE POWODU.CI ,KTÓRZY ZASŁUŻYLI NA NIE NAPRAWDĘ NIESTETY POLEGLI.ZNAM TE TEMATY,PONIEWAŻ ROZMAWIAM Z WIELOMA LUDŻMI I WERYFIKUJĘ ICH"KOLOROWE REWELACJE".
 
 
Sopol 
szeregowy


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 63
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2006 10:38   

Aldek masz racje !!! jesli opierasz to takimi zródłami to nic mi do tego ja sam tego nie podwazałem tylko pan z którym rozmawiałem- Pan Leszek Kopec był zdezorientowany co do aktu dywersji.

Co do broni to był jednak lkm Maxim wz15 uzyty w szkole wydziałowej do złudzenia przypominał ckm.
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2006 15:34   

Tak na sekundę tylko się pojawiam...z cafeeinternet....Co do "dyskusji/ploemiki"-uważam ,że bardzo dobrze iż się wywiązała....I tu każda ze stron może mieć/ma swoje racje...zajmę stanowisko szerzej,w poniedziałek,kiedy będę w pracy ze stasłym nieograniczonym dostępem do sierci(zostało mi teraz...5 min!)

Co do litweratury Z.K.i in....Fakt faktem...powstawała ona w okrsie mocno propagandowym...stą nie wszystkie dane...relacje muszą być lustrzanym odbiciem ówczesnej rzeczywistośœci....Te odbicia mogą być podretuszowane....ale o tym szerzej za trzy dni!

Tymczasem pozdrawiam wszystkich i zachęcam do dalszej ciekawej dyskusji!

:)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2006 10:11   

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2006 10:13   

i z drugiej strony....





:) :):)Prawda ,że ładny numer??
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2006 15:58   

TO OBECNIE BUDYNEK UMK-CHYBA POLONISTYKI.MOŒŚCIU BRAWO.PROPONUJE TERAZ JAKO ZAGADKĘ PRUSKI BUDUNEK Z AFRYKAŃSKICH KOLONI NIEMIECKICH.TYLKO Z KTÓRYCH? TEŻ TAM SA OBIEKTY ZBLIŻONE DO INOWROCŁAWSKICH.
 
 
maten55
pomocnik komendanta drużyny


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 338
Skąd: Hohensalza
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2006 23:20   

aldek1944 napisał/a:
TO OBECNIE BUDYNEK UMK-CHYBA POLONISTYKI.MOŒŚCIU BRAWO.PROPONUJE TERAZ JAKO ZAGADKĘ PRUSKI BUDUNEK Z AFRYKAŃSKICH KOLONI NIEMIECKICH.TYLKO Z KTÓRYCH? TEŻ TAM SA OBIEKTY ZBLIŻONE DO INOWROCŁAWSKICH.




Hmmm do Torunia rowerkiem to jeszcze, jeszcze . Kiedyśœ widziałem tablicę"KOLONIA BABIAK" ale to chyba nie to,,,,, :twisted:

Wojciech
 
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 06 Maj, 2006 13:13   

Mam kolejny temat na mini konkurs :) ale to w przyszłym tygodniu :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 10 Cze, 2006 23:36   

Przyjrzyjcie się widokowi współczesnemu z tej strony.....Wygląda znajomo :)



 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 13 Cze, 2006 17:46   

CAŁKIEM .CAŁKIEM....... .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.