FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: grossrosen, konzentrationslager

Konzentrationslager Gross-Rosen
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008 23:28   Konzentrationslager Gross-Rosen

W związku z tym,że w kilku miejscach na naszym forum zaczyna gromadzić się materiał związany z tym miejscem, czas na jego samodzielne "życie".



Na początek zdjęcie autorstwa Generała, wraz z jego krótkim opisem:







Więc to jest moje zdjęcie. Jest to zdjęcie z kamieniołomu w Obozie Koncentracyjnym Gross Rosen. Zginęło tam 40 000ludzi którzy przy nim pracowali. A pomyśœleć że ta oto wielka dziura była zrobiona rękoma tych biednych ludzi :(

Dla mnie to byli Wielcy Ludzie! ZWYCZAJNI NIEZWYCZAJNI!!!




Dodam tylko, że w/w zdjęcie bierze udział we wrześœniowej edycji konkursu "Zdjęcie miesiąca".



I właśœnie w nawiązaniu do tego miejsca, cośœ co obiło mi się o uszy swego czasu, a teraz odszukałem dodatkowo w sieci.

Otóż planowane jest tam przedsięwzięcie projektu-pomnika „KAMIENNE PIEKŁO KL GROSS-ROSEN” w historycznym kamieniołomie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy.



"Celem budowy pomnika „KAMIENNE PIEKŁO KL GROSS-ROSEN” jest upamiętnienie tysięcy więźniów z całej Europy, którzy ginęli i cierpieli w KL Gross-Rosen w latach II wojny śœwiatowej, jak również konserwacja historycznych obiektów poobozowych oraz rozwinięcie nowych form działalnośœci edukacyjnej prowadzonej przez Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy."



"W 2005 roku Fundacja Kamieniołomy Gross-Rosen, w porozumieniu z Muzeum, zleciła i sfinansowała opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomów Gross-Rosen architektowi Mirosławowi Nizio, twórcy m.in. ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Muzeum w Bełżcu. Koncepcja działań na terenie byłego obozu na lata 2008-2012 jest śœciśœle skorelowana z planowanymi pracami na terenie historycznego kamieniołomu. Projekt uzyskał roboczą nazwę „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen”.



Całe przedsięwzięcie obejmuje dwa działania:



* konserwatorsko-budowlany projekt polegający m.in. na przeprowadzeniu prac rewaloryzacyjnych w zakresie konserwacji historycznych poobozowych obiektów budowlanych, rekonstrukcji jednego typowego baraku więźniarskiego oraz jednej wieży strażniczej, oczyszczenie terenu Muzeum, a także wybudowaniu zaplecza obsługi ruchu turystycznego;



oraz



* rzeźbiarsko-architektoniczny projekt zagospodarowania przestrzeni historycznego kamieniołomu opierający się na jego podzieleniu na cz궜ć właśœciwą (historyczną) oraz na cz궜ć powojenną."



"Wykorzystanie prostych, ale niosących bogatą symbolikę, śœrodków wyrazu stworzy miejsce uniwersalne, gdzie każdy, niezależnie od wieku, narodowośœci czy wyznania, będzie mógł poznawać tragiczny i mało niestety znany fragment historii II wojny śœwiatowej.







Projekt „Kamiennego Piekła”, w wyżej opisanej postaci, poddany został szerokim konsultacjom, w tym również w śœrodowisku byłych więźniów KL Gross-Rosen. Uzyskał także pozytywną opinię samorządu województwa dolnośœląskiego i na tej podstawie wpisano go do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Dolnośœląskiego.







Po przeprowadzeniu wstępnych rozmów z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskano ogólną akceptację nowych władz resortu. O śœrodki finansowe na wykonanie projektu, Muzeum Gross-Rosen ubiegać się będzie w konkursie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ŒŚrodowisko-Działanie: 11.2: Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym."




A oto i wizualizacja wspomnianego projektu:





Tekst/Cytaty & Fot.http://www.gross-rosen.pl...14&idgtxe56=148
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008 23:33   

Jeżeli będzie potrzeba to mam dośœć sporo zdjęć z tego obozu
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008 23:36   

No ba... Generał, to miejsce dla nich :) Z niecierpliwośœcią czekamy :D
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 15 Paź, 2008 13:59   

To może troszkę historii na temat tego obozu bo nie ma tu za wiele o nim. Więc:



Początki obozu koncentracyjnego Gross-Rosen sięgają maja 1940 roku, kiedy to przedsiębiorstwo SS "Deutsche Erd-und Steinwerke" (DEST) zakupiło kamieniołom granitu na gruntach w pobliżu wsi Rogoźnica (dawna nazwa: Gross-Rosen). Aby zapewnić potrzebną siłę roboczą, 2 sierpnia 1940 roku utworzono podobóz obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Jego oficjalna nazwa brzmiała Arbeitslager Gross-Rosen. Pierwszy transport więźniów przybył z KL Sachsenchausen w dniu 2 sierpnia 1940 roku. Na początku była to grupa 100 więźniów (znajdowali się wśœród nich Żydzi), która w 1941 roku wzrosła stopniowo do ponad 400, a następnie do 700 więźniów.



1 maja 1941 roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. Pierwszym komendantem był Arthur Rodl (do wrześœnia 1942 r.), a następnie Wilhem Gideon (do października 1943 r.) i Johannes Hassenbrock. Oddział wartowniczy złożony był z załogi SS.

W pierwszych dwóch latach istnienia Konzentriationslager Gross-Rosen był małym obozem nastawionym w dalszym ciągu na obsługę kamieniołomu. Mordercza praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnośœciowe i maltretowanie przez załogę SS, powodowały dużą śœmiertelnośœć. KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Do końca 1941 roku w sześœciu transportach przywieziono do Gross-Rosen ogółem 766 więźniów, zwiększając liczbę więźniów w obozie do prawie 1.500 ludzi. W 1942 roku przybyło już 60 transportów z około 5.400 osobami. W 1943 roku przybyło prawdopodobnie ponad 70 transportów z około 8.600 więźniami.



Od października 1941 roku do kwietnia 1942 roku w KL Gross-Rosen znajdował się podobóz dla jeńców sowieckich (2,5 tysiąca więźniów). Rosjanie nie byli nawet zarejestrowani i byli przeznaczeni do egzekucji. W obozie więziono również przedstawicieli innych narodowośœci, z których najliczniejszą grupę stanowili Żydzi (obywatele różnych państw). W 1942 roku przeprowadzono akcję "oczyszczania" obozu z więźniów-Żydów, których 17 października 1942 roku wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.



W 1942 roku KL Gross-Rosen przystąpił do tworzenia sieci podobozów na Dolnym ŒŚląsku, a potem i poza granicami prowincji. Ogółem stworzono sieć 106 podobozów, które oficjalnie nosiły nazwę obozów pracy, lecz w rzeczywistośœci były obozami koncentracyjnymi. Większośœć tych obozów była zlokalizowana przy zakładach przemysłowych oraz w rejonie budowy umocnień wojskowych. Szczególną rolę odegrało 12 stosunkowo dużych podobozów zlokalizowanych w rejonie Gór Sowich, gdzie budowano podziemne fabryki zbrojeniowe i inne nieokreśœlone obiekty wojskowe. W Arbeitslager Riese osadzono około 13.300 Żydów (głównie polskich i węgierskich). Wedle najnowszych ustaleń zginęło tam około 5 tysięcy osób.



Zasadnicza rozbudowa obozu przypadła na 1944 rok. Do obozu przyjęto wówczas około 400 transportów z ewakuowanych więzień i różnych obozów na ziemiach polskich, w tym z Majdanka, Płaszowa i Auschwitz-Birkenau. Napływały również transporty z likwidowanych 28 obozów pracy przymusowej dla Żydów (wiele kobiecych). Jest charakterystyczne, iż więźniarkami KL Gross-Rosen były wyłącznie kobiety pochodzenia żydowskiego. Wszystkie one były rozlokowane poza obozem macierzystym, w ponad 40 podobozach (Frauen-Arbeitslager), które powstały w latach 1944-1945.



Komendantami obozu byli:

- A. RĂśdl - od 1940 do 1942

- W. Gideon - od 1942 do 1943

- J. Hassebrosk - od 1943 do 1945



Najtragiczniejszym momentem w dziejach KL Gross-Rosen był końcowy okres istnienia obozu. Według stanu na 1 stycznia 1945 roku w obozie przebywało 76.728 więźniów - 51.204 mężczyzn i 25.524 kobiet. Wyższym stanem osobowym mógł się wówczas wykazać jedynie KL Buchenwald. Wskutek przepełnienia i dezorganizacji zaopatrzenia w KL Gross-Rosen zapanował skrajny głód i chaos. W lutym 1945 roku, gdy Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, rozpoczęto pośœpieszną ewakuację więźniów na zachód. Podczas wielotygodniowych transportów w śœrodku zimy, zginęło około 30 tysięcy więźniów. Ewakuację przetrwali ci, którzy dotarli do obozów przeznaczenia: KL Bergen-Belsen przyjął około 4.000 osób, KL Buchenwald 9.600, KL Dachau 2.500, KL Mauthausen 4.900, KL Mittelbau 11.300, KL Flossenburg 11.600 itd.

Teren obozu Gross-Rosen został wyzwolony przez armię radziecką 13 lutego 1945 roku.



Przez Konzentriationslager Gross-Rosen i jego filie przeszło 125 tysięcy osób, z których zginęło ponad 40 tysięcy. Liczbę więźniów żydowskich szacuje się na około 57 tysięcy.



W roku 1983 zostało powołane do życia Muzeum Gross-Rosen



Materiał pobrany ze strony: http://www.izrael.badacz.org



A to filmiki obozu:

cz궜ć 1

http://pl.youtube.com/watch?v=X29Qx8MbqBw



i cz궜ć 2:

http://pl.youtube.com/wat...feature=related



:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 20:25   

No więc obiecane foteczki :D







http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 20:28   

Powiedziałbym, że niektóre to wręcz konkursowe! :)

Generał, dobra robota! A i materiał w tym momencie uzupełniony o zdjęcia nabiera innego wymiaru!
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 20:46   

Dziękuję za pochwałe ale zgadzam się z tobą że zupełnie inaczej się czyta jak można spojrzeć też na jakąśœ fotke :D :D :D
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 21:34   

Fotki uzupełniające wcześœniejszą treśœć są o key..
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 10 Lut, 2009 00:21   

Ciesze się żę wam się podobają ale nie ma jak być tam i zobaczyć na własne oczka
 
 
ADAM73
szeregowy


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 40
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 18:59   

Byłem, widziałem Gross Rosen...obóz, wystawę..szkoda że do dziśœ nie zajęto się drugą cz궜cią obozu tzw.małym Auschwitz, obecnie poza ogordzeniem, zarośœniety młodym lasem...Sam obóz i kamieniołom robi wrażenie...ciąg dalszy nazistowskiego bestialstwa można zobaczyć w Kompleksie Riese - byłem i zwiedzałem Walim..
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 17:15   

Widzę że ucichło trochę więc pozwole sobie dorzucić troszke smutku może ktośœ cośœ napisze?



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl



http://www.fotosik.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 22:56   

:wink: Generał napisz cośœ o tych płytach z ostatniego zdjęcia.Czy te płyty są pozbierane z jakiśœ innych cmentarzy.Czy docelowo upamiętniają narodowośœci które przewinęły się przez obóz. :wink:
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 23:06   

Z tego co mi się wydaje to tylko płyty upamiętniające osoby które zginęły w obozie. Mam więcej fotek tych płyt. Jedna jest nawet dla Janusza Korczaka.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:15   

Nooo, w końcu uzupełnione foteczki :) Super

Kurczę, tyle razy człowiek tam jeździ, a ciągle nie po drodze z tym obozem... :(
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 12:34   

hihihi :)

A no czasem tak bywa szanowny Marcinie.

Ja wtedy byłem tam 3 czy 4 dni. Miejscówka jest taka że wszystko jest obok siebie. Gross Rosen, Książ, Riese, Skalne miasto, Bolków, ŒŚwidnica itd.

Pewnie się tam pojawie jeszcze nie raz :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.