Doł±czył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 22 Wrz, 2008 01:36 Negowanie Holocaustu nie będzie karane?
Chce tego Rzecznik Praw Obywatelskich. Zapowiedział złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zniesienie kar za tzw. kłamstwo o¶święcimskie.
O swojej decyzji Janusz Kochanowski pisze dzi¶ś w "Rzeczpospolitej". Wczoraj sędziowie trybunału uchylili przepis przewiduj±cy karę więzienia za przypisywanie Polakom udziału w zbrodniach komunizmu lub nazizmu. Zrobili to na wniosek rzecznika, który argumentował, że przepis ten został uchwalony w niewła¶ściwy sposób. Dzi¶ś w "Rzeczpospolitej" Kochanowski wyja¶śnia, że chodziło mu również o ochronę wolno¶ści słowa i swobody badań historycznych - w tym prawa do popełniania błędów. To warto¶ści - jak pisze Rzecznik Praw Obywatelskich - chronione także przez Konstytucję RP.
Dlatego Janusz Kochanowski postanowił zwrócić się do Trybunału Konsytucyjnego o uznanie za niezgodny z konstytucj± przepisu o tzw. kłamstwie o¶święcimskim.
W ustawodawstwie polskim do kłamstwa o¶święcimskiego odnosi się art. 55 ustawy o IPN, która wprowadza zakaz publicznego negowania zbrodni nazistowskich, komunistycznych oraz innych zbrodni wojennych – tj. zarówno zaprzeczania faktom historycznym, jak również kłamstwa rozumianego jako ¶świadome i celowe fałszowanie faktów. Notabene to, co potocznie okre¶śla się mianem kłamstwa o¶święcimskiego, nie ogranicza się w tym przypadku wył±cznie do negowania Holokaustu i zbrodni popełnionych na osobach narodowo¶ści żydowskiej, ale obejmuje także zbrodnie popełniane na członkach innych narodowo¶ści.
Podobne zakazy funkcjonuj± także w innych krajach Europy Zachodniej na czele z Niemcami. To na ich mocy w Austrii na rok więzienia skazano brytyjskiego historyka Davida Irvinga, który od lat twierdzi, że Holocaustu nie było. I jest dzięki temu bohaterem wszystkich neonazistów.
Polski Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma oczywi¶ście zamiaru stawać w jednym szeregu z ludĽmi, którzy staraj± się wybielić hitlerowców.
Występuj±c przeciwko penalizacji negacjonizmu jako niespełniaj±cego owego wymogu konieczno¶ści ograniczenia wolno¶ści słowa i badań naukowych, trzeba od razu powiedzieć, że zakazy te mog± i powinny być podważane tylko tam i tylko o tyle, o ile nie dotyczy to tzw. mowy nienawi¶ści (hate speech). W Polsce podlegaj± one odrębnej penalizacji z art. 256 i 257 k.k. zakazuj±cych publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawi¶ści na tle różnic narodowo¶ściowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, a także publicznego znieważania grup ludno¶ści albo poszczególnych osób z powodu ich przynależno¶ści.
Janusz Kochanowski słusznie zauważa, że pamięć o zbrodniach tak nazizmu, jak i komunizmu nie zależy od zapisów w kodeksach, ale postawy społeczeństwa. A także edukacji. Tylko, że z tym ostatnim - co pokazała choćby historia ze zdjęciem z krematorium w obozie zagłady na Majdanku - mamy problem.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach