FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: lublinie, zamek

Zamek w Lublinie
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 25 Kwi, 2008 16:05   Zamek w Lublinie

Niestety, ilośœcią zatrważającą nie grzeszę w tym momencie,a to z racji tego,że aparat wymiękł energetycznie tuz po tym zdjęciu.Spowodowane to było wcześœniejszą obszerną foto-sesją w Kriegsgefangenlager Lublin - czyli w skrócie znanym większośœci jako K.L.Majdanek, z którego obszerny fotomateriał w najbliższym czasie :)







"Zamek w Lublinie z Kaplicą Zamkową – pierwotnie zbudowany w XII wieku, w XIII wieku dobudowano do niego romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną), wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieśœciło się tam więzienie, później na takie same cele Zamek zaadaptowało NKWD, dopiero w połowie lat 50. W XX wieku powstało tu muzeum. Kaplica zamkowa pw. śœw. Trójcy wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, pokryty rusko-bizantyjskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły.







Początki zamku związane są z powstaniem w XII wieku kasztelani lubelskiej. Za czasów Kazimierza Sprawiedliwego został wzniesiony na wzgórzu gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W pierwszej połowie XIII wieku w obrębie górnej cz궜ci zamku wybudowano murowaną wieżę obronno-rezydencjonalną (donżon, stołp). Jest to cenny zabytek sztuki romańskiej zachowany do dzisiaj. Wieża utwierdziła lokalizację śœredniowiecznego założenia i dała początek murowanej zabudowie zamku.



W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wzniesiono murowany zamek otoczony murem obronnym.







Zamek, leżący na królewskim szlaku z Krakowa do Wilna, cieszył się zainteresowaniem i opieką Jagiellonów. Tu, pod kuratelą Jana Długosza, wychowali się synowie Kazimierza Jagiellończyka. Około 1520 roku Zygmunt Stary zapoczątkował przebudowę zamku na okazałą rezydencję królewską, zatrudniając między innymi włoskich mistrzów sprowadzonych z Krakowa.



W 1569 roku w murach zamku obradował sejm, na którym podpisano akt unii polsko-litewskiej – unię lubelską.



W XVII wieku, w wyniku wojen, zamek uległ zniszczeniu. Ocalały jedynie najstarsze budowle – kaplica i donżon.



W latach 1824-1826, z inicjatywy Stanisława Staszica i wg projektu S. Stompfa, wzniesiono na wzgórzu nową budowlę w stylu neogotyku angielskiego, przeznaczoną na więzienie kryminalne Królestwa Kongresowego. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat.



W latach 1831-1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległośœć, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku.



W okresie 1918-1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynależnośœć do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski.



II wojna śœwiatowa i okupacja (1939-1944) to okres funkcjonowania więzienia hitlerowskiego, przez które przeszło 40 tys. osób, głównie członków ruchu oporu. Duża cz궜ć więzionych zginęła w egzekucjach i obozach śœmierci. 22 lipca 1944 roku, przed opuszczeniem Lublina, hitlerowcy dokonali masowego mordu 300 więźniów zamku.



Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej, w sierpniu 1944 roku, zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śœledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1944-1954 więziono tu około 35 tys. Polaków, przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. Spośœród 515 wydanych wyroków śœmierci życie straciło 333 osoby.



Po likwidacji więzienia w dniu 13 stycznia 1954 roku, więźniów politycznych przewieziono do więzienia w Chełmie, i po przeprowadzeniu prac remontowych, zamek przeznaczono na cele kultury. Od 1957 roku jest siedzibą główną Muzeum Lubelskiego, założonego w 1906 roku.



Najprawdopodobniej w XIV wieku powstał gotycki kośœciół zamkowy pod wezwaniem Trójcy ŒŚwiętej, który pełnił funkcję kaplicy królewskiej.



Z fundacji Władysława Jagiełły gotyckie wnętrza kaplicy pokryto malowidłami bizantyjsko-ruskimi. Prace ukończono w 1418 roku. Dzięki malowidłom, zachowanym do czasów współczesnych, Kaplica Trójcy ŒŚwiętej stanowi wybitny zabytek w skali międzynarodowej.



Wieża zamkowa (baszta, donżon, stołp) to cenny zabytek sztuki romańskiej i jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna (donżon). Stanowiła cz궜ć grodu kasztelańskiego. Wzniesiona przy południowym zboczu wzgórza. Posiada trzy kondygnacje nadziemne. Grubośœć muru do 3,4 m, wewnątrz którego biegnie spiralna klatka schodowa. Dolne partie muru wzniesione z łamanego wapienia, wyższe z cegły. W czasie budowy gmachu przeznaczonego na więzienie (XIX wiek), wieża znalazła się w obrębie jego murów. Z tego okresu pochodzi wieńczący ją krenelaż. Na uwagę zasługuje zachowane romańskie okno biforyjne na III kondygnacji."

Źródło: tekst i foto WIKIPEDIA
 
 
Krawiec 
komendant plutonu



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 1162
Wysłany: Pią 25 Kwi, 2008 23:48   

ciekawa historia przetoczyla sie przez ów obiekt...gdyby Jagiełło wiedział to pewnie by wzbogacił obiekt nie tylko o freski :D
 
 
saxon
kandydat


Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 12
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 03 Sie, 2010 12:16   

Z ubiegłorocznych wojaży po Lubelszczyźnie.





























I jeszcze fotki ilustrujące malowidła we wnętrzu kaplicy (niestety są to zdjęcia plakatów wywieszonych przy wejśœciu do kaplicy, w której obowiązuje całkowity zakaz fotografowania ) dające nam pogląd o wyjątkowośœci tego zabytku.















Na koniec widok Lublina od strony zamku.



 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Wto 03 Sie, 2010 15:45   

Foty walą po oczach:)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 04 Sie, 2010 13:25   

:D Aż miło się ogląda Super

Przy okazji widzę, że moja fota się już nie otwiera :(

Nie dotarłem do samego zamku ze względów czasowych - fot. była tylko z dołu :(

Tym bardziej z dużym zainteresowaniem obejrzałem zaprezentowany materiał prayer

Czy jakieśœ śœlady związane z istnieniem obozu na terenie zamku są zachowane/wyeksponowane?



5.08.2010r. - korekta nieaktywnego zdjęcia wprowadzona :)

Przy okazji widzę, że robione było podczas prac remontowych :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 05 Sie, 2010 23:28   

Foto- rewelacja. prayer Super Zdjęcia wręcz bajeczne. Super
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.