FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: kujawskiego, poligon, poludnie, solca

Poligon na poludnie od Solca Kujawskiego
Autor Wiadomość
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 29 Lis, 2007 00:09   Poligon na poludnie od Solca Kujawskiego

Na terenie obecnego RCN Solec Kujawski znajdowal sie do (99 ?) poligon wojskowy (lotniczy) wczesniej wies Grosswald, mieszkalo tam okolo 250 osob, byly dwa cmentarze tartak oraz szkola, teraz zbyt wiele z tego nie zostalo jeden cmentarz (nowszy?) znajduje sie na terenie RCN drugi w stanie takim sobie istnieje dotychczas.



Co jest jednak ciekawsze?



Ciekawsza jest wieza-bunkier w poludniowej czesci poligonu, z grossblatow wynika ze wieza stala dawniej okolo 100m w lesie (obecnie na terenie polany) wieza ma dwa otwory (wizjery?) zaopatrzone w oslone antyrykosztowa, niestety jest niekompletna bo ostrzelana z powietrza.



Do czego mogla sluzyc? ze znalezisk w tym rejonie to znalazlem kiedys miejsce w ktorym bylo ponad 250 naboji do ppsz z 44 roku, na okolicznych "polach" porozrzucane luski z wrzesnia (?)w walki na tym terenie raczej watpie, ale czego strzegla tak potezna budowla? (odlana rzekomo jeszcze przez niemcow)



Spotkalem kiedys na poligonie starszego czlowieka, ktory opowiadal dwie rzeczy, mianowicie, ze niemcy strzelali pociskami V do Lwowa (w co nie wierze ani troche) oraz ze w 44 ludnosc uciekla do miasta, co w sumie zgadza sie z jako taka rzeczywistoscia, dziadek opowiadal tez ze owa wieze zbudowalo niemieckie wojsko jeszcze w czasie wojny.

Zapytany o dodtakowe bunkry zalecil skierowac sie do cierpic (i owszem znajduje sie tam kilka tobrukow)



Poligon ma jeszcze jedna ciekawostke, ale chetnych do jej poznania odsylam do geoportalu, a niespodzianka jest przednia (zwrocie uwage na tereny na poludniowy zachod od masztow (nie za daleko)) :D



Sa znane jeszcze jakies historie zwiazane z tym miejscem?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 29 Lis, 2007 01:34   

Odnośœnie obiektów z okolic Cierpic:

http://www.stowarzyszenie...n-1944,183.html
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pon 03 Gru, 2007 15:33   

BSWolf,poligon o którym piszesz, jest poligonym czołgowym.Pisała o tym wiele lat temu jedna z regionalnych gazet.Wieża ,o której wspominasz,istotnie została zbydowana przez Niemców prawdopodobnie w 1942 roku.Jest to rejon intensywnie spenetrowany przez grzybiarzy z Inowrocawia i nie tylko.Osobiscie,wiele lat temu,kiedy poligon był jeszcze czynny zamiast grzybów woziłem łuski z tamtego terenu a kiedy chciałem "zwiedzić" ową wieżę wystrzelono ostrzegawczo dwie czerwone pociski z rakietnic,po wcześœniejszym sygnale dzwiękowym ,a gdy to nie poskytkowało -to w odległosci około 350 metró eksplodował jakis ładunek wybuchowy.Strachu najadłem się co niemiara-nie wiedziałem czy paśœć na glebę czy wiac do pobliskiego lasu.Było o co sie martwic, bo wieżę chciłem "zwiedzić" z kliluletnim synem kuzyna,który to wszystko widział i słyszał z owego lasu zbierając tam dorodne borowiki.

Po wojnie w pewnym okresie był na pewno poligon lotniczy,Pamietam jak pod koniec lat 80-tych XX wieku Migi waliły tam do celów naziemnch,a ja wiałem aż sie kurzyło:-)

Po wojnie do owej wieży ponoć strzelano z czołgów aby ja definitywnie zniszczyć.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pon 03 Gru, 2007 17:18   

Byc moze, bo wieze ostatecznie zniszczyl bardzo silny wybuch, tzn, nie tak ostatecznie, bo kiedys nawet w niej mieszkalem pare dni.



W sciane sa wbite fragmenty pociskow tak na oko 20mm wiec chyba lotnicze...



moglbys opisac jak wowczas wygladal teren poligonu?
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007 17:24   

Jedna,ogromna,niezalesiona, płaska przestrzeń pokryta wrzosowiskami i młodnikami brzozowymi z ową wieżą na piaszczystym wzniesieniu.Tereny przy wyjsciu z młodników zaorane w pasach po kilkadziesiat metrów z kadej stronynymskraju stały tablice stzrelnicze.Na drogach lesnych- dojazdowych,przy granicach poligonu szlabany biało-czerwone i wieżyczki pojedyncze dla wartowników.Od strony zachodniej na krawedzi wzniesienia stała ok.12 metrowa ,kwadratowa,murowana wieza,w cz궜ci górnej oszklona,pomalowana na biało,dach nad ta czescia czwórdzielny, pomalowany na czerwono ,prawdopodobnie farbą podkładową-tak mi to wygladało(nie była to farba olejna)Na dole skarpy,juz poza lasem na krawedzi południowo-wschodniej pamietam rozbity czołg(chyba?)lub transporter opancerzony produkcji radzieckiej,który kiedys ponoc byłtzw."celem" i stał kilkadziesiat co najmniej metrów w głab poligonu w strone wieży wybudowanej przez Niemców.Po lesie wokoło wielkiej polany z wieżaa wykopane były ziemne stanowiska (chyba dla czołgów -ewentualnie artylerii).Byc może w przeszłosci nakryte siatką maskujacą stanowiły też punkty obserwacyjne.

Taki stan był pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku.
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007 20:59   

a nie natkneles sie na jakies pozostalosci wsi (mianowicie jeden z cmentarzy (jeden odnalazlem drugi na terenie RCN) ? lub w ogole jakies ciekawostki oprocz "dwoch wiez"? ja znalazlem jeszcze odcinek drogi betonowej (z czegos w stylu plyt) oraz jakas wysadzona betonowa piwnice (moze tobruk? ciezko stwierdzic) A pamietasz taka wysoka stalowa wieze? fajne widoki stamtad byly :D
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 05 Gru, 2007 15:15   

Wieża jest do dzisiaj,ale nie na terenie poligonu dawnego.Jak wjezdzasz do lasu do Osieka,przy przystanku PKS-u końcowego z Inowrocławia skrecasz w lewo i czarna szlakówką jedziesz około 3-4 km.I wtedy po prawej stronie od lesnej ,głównej drogi na stary poligon w Kabacie masz wieżę obserwacyjna w kolorze green-ghaki.

Betonowa droga z prefabrykatów?-Oczywiśœcie ,że pamietam :-)Znajdowała się juz na poligonie,przy końcu zaoranego pasa gruntu,prostopadle do zrujnowanej wiezy,chyba w osi wschód-zachód.Ale nie jestem pewny na 100%.Musiałbym tam skoczyć,to bym Ci odpowiedział.W poblizu rosną olbrzymie prawdziwki w sezonie grzybowym :-)Będąc kilkulatkiem,jednak zamiast tych smakołyków przywoziłem pełne siatki łusek... :-) .
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 05 Gru, 2007 15:19   

Pewien zapomniany cmentarz znalazłem kilka kilometrów na wschód od tego poligonu.Musze sprawdzić ,czy nie opisałesśœ już go w swiom innym pośœcie o cmentarzach.Jeśœli nie ,to tam szukaj odpowiedzi... :-) .
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Śro 05 Gru, 2007 16:19   

Jeśœli chodzi o walki w rejonie poligonu ,to najblizej z tego co wiem były w Rojewie we wrześœniu 1939,kiedy to po ostrzelaniu wycofujacych sie tędy w kierunku na Gniewkowo m.in. żołnierzy 59 pp z Inowrocławia, ostrzelali niemieccy dywersanci w tej miejscowosci.W odwecie Polacy "puśœcili" niemal całą wioske z dymem.

O walkach pod Solcem w 1939 r.też mi sie cośœ "obiło" o uszy.Musiałbym poszperać w swoich śœmieciach :-)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 17:21   

oj zmartwie cie, ale zielona wieza juz zdemontowana (przynajmniej ja sie nie natknelem na nia nigdzie w okolicach poligonu (ten teren zalesiony w okolicy, to administracyjnie tez byl poligon!))

tak ten cmentarz byl na wschod od wiezy, dokladnie tak jak piszesz, na wzniesieniu, kilka nagrobkow z piaskowca, bodajze 3 i pare rozbitych obramowan, na szczycie stoji obecnie krzyz, jeden z bardziej urokliwych cmentarzy.

Masz moze jakies zdjecia? w ogole sa gdzies jakies zdjecia tego poligonu do obejzenia?
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 17:23   

a spoko z wieza nie zrozumialem, czyli ja po prostu przeniesli...
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007 18:00   

Nic nie wiem na temat fotek.Wieża, o której napisałem -ta metalowa w kolorze green -ghaki leży poza terenem poligonu,Przynajmniej była jeszcze dwa miesiace temu.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 28 Cze, 2008 18:32   Re: Poligon na poludnie od Solca Kujawskiego

BSWolf napisał/a:
Na terenie obecnego RCN Solec Kujawski znajdowal sie do (99 ?) poligon wojskowy (lotniczy) wczesniej wies Grosswald, mieszkalo tam okolo 250 osob, byly dwa cmentarze tartak oraz szkola, teraz zbyt wiele z tego nie zostalo jeden cmentarz (nowszy?) znajduje sie na terenie RCN drugi w stanie takim sobie istnieje dotychczas.



Co jest jednak ciekawsze?



Ciekawsza jest wieza-bunkier w poludniowej czesci poligonu, z grossblatow wynika ze wieza stala dawniej okolo 100m w lesie (obecnie na terenie polany) wieza ma dwa otwory (wizjery?) zaopatrzone w oslone antyrykosztowa, niestety jest niekompletna bo ostrzelana z powietrza.



Do czego mogla sluzyc? ze znalezisk w tym rejonie to znalazlem kiedys miejsce w ktorym bylo ponad 250 naboji do ppsz z 44 roku, na okolicznych "polach" porozrzucane luski z wrzesnia (?)w walki na tym terenie raczej watpie, ale czego strzegla tak potezna budowla? (odlana rzekomo jeszcze przez niemcow)



Spotkalem kiedys na poligonie starszego czlowieka, ktory opowiadal dwie rzeczy, mianowicie, ze niemcy strzelali pociskami V do Lwowa (w co nie wierze ani troche) oraz ze w 44 ludnosc uciekla do miasta, co w sumie zgadza sie z jako taka rzeczywistoscia, dziadek opowiadal tez ze owa wieze zbudowalo niemieckie wojsko jeszcze w czasie wojny.

Zapytany o dodtakowe bunkry zalecil skierowac sie do cierpic (i owszem znajduje sie tam kilka tobrukow)



Poligon ma jeszcze jedna ciekawostke, ale chetnych do jej poznania odsylam do geoportalu, a niespodzianka jest przednia (zwrocie uwage na tereny na poludniowy zachod od masztow (nie za daleko)) :D



Sa znane jeszcze jakies historie zwiazane z tym miejscem?




NA http://WWW.NASZA-KLASA.PL POD HASŁEM "BARTKOWICZ",MIEJSCOWOŒŚĆ: WONORZE, W GALERII OSOBY O TYM NAZWISKU SĄ PIEKNE ZDJECIA TEJ WIEŻY :D
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 13:13   

 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 14:29   

Ooo, w końcu fota! :)

Masz jeszcze cośœ z bliska/wnętrza?
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Pon 15 Wrz, 2008 20:18   

widok z przodu czeka na skan (starszy) widokow wnetrza nie mam (sam nie wiem czemu)
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 13:27   

fajne :) , ale ja bym się bał trochę bo dziśœ w Pomorskiej napisali, że 20 wilków naliczyli pod Solcem ;)
 
 
BSWolf
młodszy drużynowy


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 83
Wysłany: Wto 16 Wrz, 2008 13:40   

to ze mna bedzie 21 heeheheh :lol: 8)
 
 
Vouk
młodszy drużynowy



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 96
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2010 21:37   

Byłem, widziałem, trochę kopałem. Szczerze mówiąc wątpię, żeby był to kiedyśœ poligon czołgowy, bo takowy zostawia jakieśœ śœlady w ziemi, tymczasem roi się tam od odłamków bomb lotniczych i pewnej ilośœci łusek lotniczej broni pokładowej, praktycznie wyłącznie radzieckiej 12,7x108, 23x115 NR i 37x155 N-37, wszystko to powojenna produkcja.



Wieża prawdopodobnie pełniła funkcje obserwacyjne dla celów poligonowych, w późniejszym okresie zapewne stała się też celem próbnych strzelań. W niedużej od niej odległośœci widać całkiem współczesnej produkcji śœcianę przeciwodłamkową, z czasów kiedy pewna znajoma firma oczyszczała teren z niebezpiecznych znalezisk i tam na miejscu się tego pozbywano. Nie wiem jak bardzo gruntownie sprawdzali ten teren, ale chyba nie bardzo, skoro na 3 całodzienne wyjazdy w tamto miejsce znalazłem 2 niewybuchy bomb.



Poza tym teren malowniczy i w miarę odludny poza sezonem grzybowym 8)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.