Wisielcza Góra : najpotężniejsza grupa warowna całego Wału Pomorskiego. Dwa duże schrony były blokami wejściowymi do podziemi, gdzie łączył je główny korytarz komunikacyjny z izbami załogi, toaletami, kuchnią i izbą opatrunkową. Boczne chodniki prowadziły do dwóch schronów obserwacyjnych i czterech bojowych z kopułami pancernymi. Łączna długość wyrobisk, które najprawdopodobniej drążono, używając tarcz wiertniczych, wynosiła 800 m. Grupa warowna miała własne źródło zasilania w energię elektryczną, system wentylacji i instalację wodociągową.
Umocnienia na Wisielczej Górze stawiły poważny opór nacierającym oddziałom Armii Czerwonej. Po kilku dniach walk, 11 lutego 1945 r. Niemcy w obawie przed okrążeniem i nie mając nadziei na odsiecz, opuścili schrony. Obiekty grupy warownej zostały po wojnie wysadzone. Dziś są ruiną. Amatorów fortyfikacyjnych tajemnic przyciągają częściowo ocalałe podziemia. G.W. Wisielcza Góra nazywana jest przez miłośników podziemnej eksploracji Mikro MRU .W rozbitym wschodnim bloku wejściowym zachowało się jedyne, w miarę bezpieczne zejście schodami do korytarzy na głębokości kilkunastu metrów. Niedoświadczonym eksploratorom nie można polecić samodzielnej penetracji ruin, pełnych rozpadlin, niebezpiecznie sterczących prętów, belek i ostrych fragmentów betonu. W przeszłości dochodziło tutaj do tragicznych wypadków .
Poniżej kilka moich fotek z kwietniowego pobytu w tym uroczym miejscu
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach