FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: glowna, jadwigi, krolowej, poczta, pocztowy, urzad

Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 09 Paź, 2017 21:54   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Zacznę temat trochę od przysłowiowej "tylnej" strony, choć w dużej mierze jest on nader przedni, ponieważ...
Nie ma chyba osoby, głównie mieszkańca Inowrocławia, który nie kojarzyłby frontów Poczty Głównej od ul. Królowej Jadwigi oraz od ul. 6-go Stycznia. Skrywają one liczne ślady i ciekawostki, spośród których dziś zajmę się...
... poniższą skrzynką na listy?Nie, choć trzeba przyznać, że jest jedną z głównych atrakcji, obok której nie sposób przejść obojętnie... Szkoda tylko, że jest niedoceniona przez właściciela/zarządcę nieruchomości... Niedbale powleczona farbą przy odrobinie pomyślunku posłużyć by mogła za wrzutkę listów, które trafiwszy tą drogą do wnętrza poczty, doczekałyby się jakiejś ozdobnej pieczęci zanim ruszyłyby w świat... Ot taki bonus i pamiątka turystyczna z Inowrocławia dla tych, którym by zależało na takim fancie... A tak... Jest zamurowana, od czasu do czasu wypełniona drobnymi śmieciami i czeka na swoich odkrywców... No cóż... My już ją poznaliśmy. [Zainteresowanych "skrzyneczkowym" tematem, odsyłam do stosownego wątku na naszym forum -> skrzynki pocztowe, gdzie od czasu do czasu co nie co nowego się pojawia.]
Skoro już oddaliśmy hołd ponad stuletniej skrzynce pocztowej, podnosimy wzrok ku górze, by dostrzec relikty...
No właśnie, czego? Wprawne oczy zobaczą tam zarys pruskiego orła. Dla mniej wytrawnych obserwatorów, będzie to destrukt czegoś, co było kiedyś jakimś zdobieniem, a dziś z racji upływu lat po prostu spadło wraz z woalem zapomnienia, który spowił ten niszczejący zabytek...
I choć na pierwszy, ba, nawet drugi rzut oka wydawać by się mogło to myśleniem życzeniowym, fakt jest taki, że to orzeł...... który lata świetności ma już dawno za sobą. I nie byłoby tu nic sensacyjnego, bo poniekąd taka kolej losu i przewrotność historii, że jedne napisy zastępują drugie. Po latach o pierwszych nikt już nie pamięta, a kolejne niszczeją i tak wkoło...
Jako, że zaintrygował mnie ów pruski motyw, postanowiłem poszukać jego wizerunków, by przywrócić go choć w tej formie z niepamięci historii. Po drodze zadziwił mnie fakt, że te zdobienia są aż tak zniszczone, niewspółmiernie do pozostałych elementów architektonicznych, które dość dzielnie stawiają opór siłom natury i ludzkiej głupocie.
Przypadek? Nie, ale o tym kilka słów dalej, a może wkrótce, bo pora już późna, a przecież do pracy wstać jakoś przytomnie by wypadało ;)
Oto co udało się wyłuskać z zasobów ikonograficznych, począwszy od najmniej okazałej jakości:


....CDN...
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 11 Paź, 2017 13:06   Kaiserliches Postamt Inowrazlaw, Postamt Hohensalza

Wydawać by się mogło, że w temacie za wiele już się nie odkryje. Ot pruski orzeł na przestrzeni lat "zleciał" z malunku pod wpływem czasu lub z odrobiną pomocy ze strony ludzkiej ręki. I wszystko na to wskazuje, tyle że owe dłonie usadowiły we wnętrzach medalionów w późniejszym okresie...:... polskie orły!
Za wiele nie można zrobić względem poprawienia czytelności zdjęcia, ale delikatna zabawa kontrastem, a następnie ich zestawienie pozwala nam wyłuskać różnice, które definitywnie rozwiewają wszelkie wątpliwości:Tak więc inowrocławskie "orle gniazda" miały przedstawicieli dwóch "gatunków" :supz:
Wniosek jaki samoistnie się nasuwa jest oczywisty. Dzisiejszy stan medalionów, a ściślej rzecz ujmując malowideł je wypełniających, jest konsekwencją ingerencji w pierwotną - pruską - materię w okresie międzywojennym, w którym to miejsce zaborczego symbolu zajął polski orzeł.
Dziś próżno szukać śladów po ostatnim lokatorze. Wszystko wskazuje na to, że zniknęły z chwilą przejęcia miasta przez hitlerowską administrację, która dość precyzyjnie zajęła się zacieraniem śladów polskości, zdzierając przy okazji skrytego pod spodem pruskiego orła. O dziwo w latach okupacji gmach poczty był dumnie eksponowanym na drugowojennych widokówkach, dzięki czemu powyższa teza znajduje potwierdzenie, gdyż na zdjęciach medalionów z tego okresu ich wnętrza wypełnia "pustka":Podobnie ciężko jest znaleźć zdjęcia urzędu pocztowego z okresu międzywojennego jak i po drugiej wojnie światowej. Materiał ikonograficzny jakim głownie dysponujemy, to widokówki z okresu zaboru pruskiego.
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 11 Paź, 2017 15:34   Kaiserliches Postamt Inowrazlaw, Postamt Hohensalza

Ciekawy temat :supz: :supz: :supz:
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
maxaugust 
kandydat


Dołączył: 29 Cze 2014
Posty: 3
Wysłany: Czw 12 Paź, 2017 08:04   

Skoro pojawił się temat inowrocławskiej poczty to czy przetrwały do dzisiaj, jakieś dokumenty nt. pracowników poczty z lat 1900-1910? Czy ktoś ma wiedzę czy takie archiwa istnieją? Jeśli tak to będę wdzięczny o wskazówkę do jakiego archiwum się udać!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 12 Paź, 2017 08:24   Poczta,Kaiserliches Postamt Inowrazlaw, Postamt Hohensalza

Był początek historii od "tylnej strony", warto byłoby zacząć od "przedniej", a zatem wrócić do genezy lokalnego pocztownictwa.
Zanim wybudowano w 1884 roku aktualnie kojarzony gmach przy ul. Królowej Jadwigi, inowrocławska poczta zajmowała budynek wzniesiony ok. 1830 roku (spotkałem się też z wersją 1846 r.) przy ówczesnej Fryderykowskiej, czy raczej ze względu na okres w którym powstała właściwszym będzie użycia nazwy Friedrichstrasse. Poddany modernizacji w 1875 przybrał formę zbliżoną do współczesnej. Lokalizacja nie była przypadkowa. Tuż obok, od strony północnej przylegała posesja Królewskiego Sądu Ziemiańskiego, za którą znajdowało się pierwsze inowrocławskie więzienie. Współcześnie bryła najstarszego zachowanego budynku poczty z pierwotną funkcją nie jest kojarzona, choć przysłowiowy dźwięk bilonu i szelest dokumentacji finansowej nadal jest w nim słyszalny ;)

Na pierwszym planie gmach Królewskiego Sądu Ziemiańskiego, w okresie powstania poniższej widokówki budynek ten pełnił już funkcje Ratusza.
Tuż obok po prawej zabudowania dawnej poczty...:... i ich zbliżenie:

I wisienka na torcie, niezwykle rzadki widok tego budynku:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 15 Paź, 2017 15:20   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

maxaugust napisał/a:
jakieś dokumenty nt. pracowników poczty z lat 1900-1910

@maxaugust, a byłeś w inowrocławskim archiwum, od niego bym zaczął, choć takie dane to będzie chyba duuuży problem, aby ktoś zachował :| ?


Skoro mamy już za sobą omówioną pierwotną lokalizację, wracamy do współczesnego budynku, który dla zainteresowanych architekturą ma również sporo do zaoferowania.
Dlaczego? Z prostej przyczyny, skrzydło poczty od współczesnej ulicy 6-go stycznia, swój aktualny wygląd zawdzięcza dwukrotnym rozbudowom.
Kolorem czerwonym zaznaczona jest pierwotna bryła budynku, która została wzniesiona w roku 1884.
Kolor żółty obejmuje dobudowane w 1895 roku skrzydło, które następnie przedłużono i nadbudowano w
ostatnim etapie rozbudowy, który miał miejsce w roku 1904.Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym etapom, jakie zostały utrwalone na prezentowanych poniżej widokówkach.
Widok, jaki można było oglądać w latach 1895 a 1904, czyli przez niespełna 10 lat.I widoki od 1904 po współczesność:To co się rzuca w oczy, to brak zdjęcia ukazującego pierwszą bryłę budynku. Na tą chwilę nie znam takiego ujęcia.
Być może ktoś z Was-czytelników forum jest w posiadaniu takowego wizerunku - niech się odezwie ;)
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 15 Paź, 2017 20:04   

dla mnie nieznany był temat dawnej lokalizacji budynku poczty :cry: Fotki z tego czasu są fantastyczne :supz: :supz: :supz:
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
k-hell 
drużynowy


Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 142
Wysłany: Pon 16 Paź, 2017 07:35   

:supz:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 20 Paź, 2017 11:41   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi Poczta Główna

O świetności tego miejsca i swoistej dumie z budynku pocztowego, poza tym, że był jednym z główniejszych motywów dla ówczesnych fotografów, świadczyć może wykorzystanie jego wizerunku w celach propagandowych, dodatkowo uświetnionego wizerunkiem Feldmarszałka Hinderburga (Der Befreier des Ostens - Wyzwoliciel Wschodu):Dla tych, którzy szukają "namacalnych śladów" kluczowych dla tego budynku dat, taki drobny dowód w postaci 123-letniego wiatrowskazu, który wieńczy dach wieży od ul. 6-go stycznia ;)Znalazłem na naszym forum wątek z przeszłości, który związany był z pocztą.
Może nie tak globalnie jak niniejszy, ale może się przydać, a przynajmniej będzie "w jednym miejscu":
-> Zmiany w wyglądzie Poczty na ul. Królowej Jadwigi
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 20 Paź, 2017 17:00   

Cudna ta "róża" :supz:
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 24 Paź, 2017 21:53   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Zgadzam się, ładna. Poziom dbałości o szczegóły w tamtym okresie w porównaniu do współczesności jest jak... W zasadzie nie ma porównania :mrgreen:
Myślę, że warto będzie wrócić do zagadnienia detali zdobniczych/wykończeniowych w tym temacie ;)
Tymczasem dokonajmy prezentacji "bryły głównej", czyli frontu gmachu widocznego od ul. Królowej Jadwigi bliżej strony skrzyżowania ul. Toruńskiej/Solankowej:O dziwo nie ma zbyt wiele ujęć od tej strony, razem z wyżej prezentowaną znam raptem ze trzy... W sumie to najokazalsze ujęcia obejmują front i skrzydło, a te widać wyłącznie z drugiej strony.
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 31 Paź, 2017 10:15   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Wątek poświęcony -> CZYŚCIBUTOM, czyli starym wycieraczkom do butów wzbogacił się o dwie kolejne, właśnie z tej poczty :supz:
Stąd też załączam do tego wątku dedykowanego, żeby nam nie uciekło :mrgreen:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonuDołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 31 Paź, 2017 22:42   

z okresu budowy pozostały też od wewnątrz metalowe okiennice na parterze budynku sal operacyjnych oraz zabytkowy sprawny sejf w pomieszczeniach kasy, okiennice zamykane od wewnątrz na metalowe sztaby. ;)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 01 Lis, 2017 20:58   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Z okresu budowy czego? Głównego budynku? Czy przy okazji 'roz'-budowy o południowe skrzydło?
Jak na schyłek XIX wieku, aż takie zabezpieczenia jak okiennice na sztaby? Hmm... :roll:
Zerknę jutro na salę operacyjną ;)
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 03 Lis, 2017 12:57   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

@Orderek, brawo, jest/są. Załapałem się na jedną zamkniętą:

- okiennica od strony ul. 6-go stycznia ;)Jeśli o tą chodziło, to część z 1895 roku.

A tymczasem na "Królówce" taki widok (z wczoraj)::roll: :?:
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 05 Lis, 2017 17:59   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Rusztowanie cz.2 - Tendencja przyrostowa :mrgreen:
04.11.2017I teraz pytanie: co się zmieni po odstawieniu rusztowania?
Wariantów odpowiedzi może być tyle, ilu jest czytających ten post :mrgreen:
- Czy w miejscu pruskich destruktów pojawią się polskie orły?
- Czy zostaną zamontowane kolce i oczyszczone ptasie odchody z podstaw medalionów?
To tylko gdybanie...
Przy okazji: z północnego szczytu czeka na wycięcie takie gustowne drzewko - iście zabytkowa, a przede wszystkim konserwatorska "petarda" ;) :_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonuDołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Nie 05 Lis, 2017 19:18   

ja wiem że są bo sam je nieraz otwierałem i zamykałem ;)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 08 Lis, 2017 13:46   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Wróćmy jeszcze na chwilę do początków tego wątku, bo oto nadarzyła się okazja by zajrzeć do gniazd orłów :supz:
Bliżej już się nie dało - oko w oko z orłami :mrgreen:_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017 22:27   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Cytat:
Przy okazji: z północnego szczytu czeka na wycięcie takie gustowne drzewko - iście zabytkowa, a przede wszystkim konserwatorska "petarda" ;) :

Z chwilą zdjęcia rusztowań ze ściany frontowej, dało się zobaczyć, że przy tej okazji,
ktoś poszedł po rozum do głowy - choć w tym przypadku pewnie zastąpiła ją piła - i zlikwidował tą kilkuletnią brzózkę... :supz:
Uczcijmy ten fakt minutą aplauzu :br: :h:

Czyżbyśmy byli czytani na poczcie, a może to tylko zbieg okoliczności... :roll:
;)
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 19 Lis, 2017 23:23   

Zastanawiał się ktoś z Was, co znajdowało się w tym miejscu?


kliknij w zdjęcie aby powiększyć
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
k-hell 
drużynowy


Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 142
Wysłany: Pon 20 Lis, 2017 13:39   

Jakiś wypukły napis?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 23 Lis, 2017 09:34   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Tak, taki :mrgreen: :No właśnie... Zaintrygowało mnie to kiedyś, co tam było i poszedłem tym tropem...
Współcześnie znajdziemy tylko ślady:Ale sięgając do przeszłości, wyłonią się nam napisy:

Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---Drążąc temat dalej, poprzez kolejne dziesięciolecia, w okresie międzywojennym poprzedni zastąpiono tym:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Okres II W.Św.:
Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---


Komunikat:
Materiał widoczny wyłącznie dla zalogowanych użytkówników forum
--- The material visible to registered users only forum ---

_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
k-hell 
drużynowy


Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 142
Wysłany: Czw 23 Lis, 2017 21:14   

KAISEREI cośtam?
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 23 Lis, 2017 23:51   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

Kaiserliches Postamt ;)
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Sob 25 Lis, 2017 15:06   

Jak widać na dzień dzisiejszy widoczne są tylko otwory po napisach'Foty :supz: :supz:
_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
szczypawka 
komendant drużynyDołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Śro 20 Gru, 2017 19:17   

Poczta piękna. Postać Królowej Jadwigi ( jak zwie się ulica) też bardzo ciekawa. Biografia królowej warta poczytania.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018 10:52   kaiserliches_postamt_inowrazlaw_postamt_hohensalza poczta

Taki fancik z epoki uzupełni nam temat poczty ;) :

_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pią 19 Sty, 2018 17:45   Urząd Pocztowy przy ul. Królowej Jadwigi (Poczta Główna)

@szczypawka, Oto i ona, patronka ulicy, przy której znajduje się tytułowa poczta ;)

_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.