FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: germania, pekinie

Germania w Pekinie
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10246
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008 18:48   Germania w Pekinie

Albert Speer senior fascynował Hitlera, Albert Speer junior podbija serca rządzących Chinami Nie jest tak znany jak Frank Gehry, Norman Foster czy Santiago Calatrava, ale to on buduje całe miasta i dzielnice. W tym ostatnim przypomina swego ojca, który najpierw był głównym architektem III Rzeszy, potem ministrem ds. zbrojeń. Albert Speer junior nie lubi rozmawiać o ojcu, nie lubi też być do niego porównywany, chociaż jego pomysły urbanistyczne coraz bardziej przypominają dzieła ojca. Po wielkich projektach w Niemczech, potem w Afryce i na Bliskim Wschodzie, od pięciu lat Albert Speer junior jest najważniejszym architektem w Chinach. Co więcej, jako pierwsi publikujemy informację, że zgodził się być architektem polsko-niemieckiego projektu Goerlitz/Zgorzelec - Europejska Stolica Kultury 2010. Ma pomóc w tym, by miasta po obu brzegach Nysy tak jak przed wojną stały się jednym organizmem. Albert Speer junior reprezentuje trzecie pokolenie Speerów architektów i urbanistów. Także jego dziadek uprawiał ten zawód i również miał na imię Albert. Dziadek był twórcą gmachów państwowych w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku. Trzy pokolenia Speerów łączy obsesja na punkcie ładu przestrzennego miast.

Nowy Pekin, czyli Germania

Albert Speer senior przeciwstawiał swobodnej i anarchicznej architekturze budowle twarde i potężne jak armaty Kruppa. Miażdżył przestrzeń siłą, przygniatał rozmiarami gmachów, liczbą kolumn, wielkośœcią kopuł. Nawiązywał do antyku, tworzył w stylu klasycznym. Był to jednak klasycyzm twardy, jakby militarny, zdecydowanie bardziej rzymski niż grecki. Niezrealizowanym dziełem jego życia były plany nowego Berlina, czyli Germanii - przyszłej stolicy Niemiec panujących nad śœwiatem.

Speer junior podjął się podobnego zadania jak jego ojciec, tyle że nie utopijnego: pracuje nad gigantycznym projektem przebudowy Pekinu w związku z igrzyskami olimpijskimi 2008 r. Projekt jest oparty na 24-kilometrowej osi zachód - wschód, która będzie przebiegać od parku olimpijskiego, poprzez plac Tiananmen, cesarskie Zakazane Miasto, po ogromny dworzec kolejowy, który połączy różne systemy komunikacyjne kraju i metropolii. Gdy rozeszła się wieśœć o tym zamierzeniu, we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisano: "Sen Hitlera o Germanii realizuje się w Pekinie". Rzeczywiśœcie, zaprojektowana przez Speera juniora ośœ komunikacyjna w Pekinie przypomina wielką aleję Defilad, którą Speer senior zaplanował w Germanii. Podobnie jak u ojca w jego planach znalazły się wielkie place i osiedla wokół fabryk.

- Porównania z Germanią mojego ojca są nieuniknione, ale bezzasadne. Moja ośœ ma łączyć dawne i nowe Chiny, a projekt mojego ojca był nacjonalistyczną megalomanią - mówi Albert Speer junior. Dowodem odejśœcia od idei ojca ma być częste nawiązywanie do tradycji chińskiej.Architekt diabła

Albert Speer junior urodził się w 1934 r., czyli wtedy, gdy Hitler uznał jego ojca za geniusza architektury i urbanistyki. Wódz i jego architekt godzinami snuli wizje nowych Niemiec, nie tylko urbanistyczne. Joachim Fest w biografii Speera sugeruje, że mogła ich łączyć nawet więź homoseksualna. Speer zasłynął nie tylko jako architekt, ale i reżyser wielkich widowisk propagandowych. Od połowy lat 30. organizował gigantyczne parady nazistów pod Norymbergą. Filmowała je Leni Riefenstahl. W 1937 r. podczas wystawy w Paryżu za organizację parad otrzymał nawet Grand Prix. W 1939 r. po niespełna dziewięciu miesiącach stanęła gigantyczna Kancelaria Rzeszy. Zachwycony Hitler uczynił Speera naczelnym architektem Rzeszy i zamówił projekt przebudowy stolicy tak, aby była godna miana centrum nowego imperium. Germania miała być ukończona na początku lat 50.

W 1942 r. Speer został ministrem ds. zbrojeń. Hitler podziwiał jego zdolnośœci organizacyjne i się nie zawiódł. Dzięki Speerowi i jego pomysłom wykorzystania taniej siły roboczej oraz śœwietnej organizacji pracy w fabrykach na tyłach frontu wojenna machina hitlerowskich Niemiec funkcjonowała aż do 1945 r. Kiedy III Rzesza dogorywała, Hitler wydał rozkaz niszczenia całych miast w Niemczech, chcąc, by "słaby naród" umarł razem z nim. Speer odwiedzał wtedy dowódców i przekonywał, by nie wykonywali rozkazów.

Podczas procesu norymberskiego Speer jako jedyny członek hitlerowskiej elity, która zasiadła na ławie oskarżonych, przyznał się do winy. Jest znamienne, że tuż po wkroczeniu aliantów zaoferował im swoje usługi przy odbudowie kraju - uważał się za bezpartyjnego fachowca. Został jednak skazany na 20 lat więzienia i cały wyrok odsiedział w berlińskim Spandau. Albert Speer junior odwiedzał ojca. Po opuszczeniu więzienia Speer senior spotykał się z synem raz w roku - w Boże Narodzenie (do śœmierci w 1981 r.).http://www.wprost.pl/ar/74448/Germania-w-Pekinie/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.