Gdy latem 1941 roku wyszło na jaw, że niemieckie czołgi i artyleria ppanc. kal 37mm nie są wstanie powstrzymać atakujących nowoczesnych czołgów sowieckich, w dowództwie Wermachtu widoczna była konsternacja, a nawet panika gdyż czołgi T-34 i KW-1KW-2 zdecydowanie przewyższały czołgi Panzer III i Panzer IV.
25 XI 1941 roku Urząd Uzbrojenia złożył zamówienie na skonstruowanie nowego typu czołgu. W programie miały uczestniczyć zakłady Daimler-Benz AG oraz MAN AG. Obie firmy przedstawiły swoje oferty prototypów do oceny: MAN w 1942 roku, a Daimler-Benz w 1943 roku. Miały one oznaczenie VK 30.02.
Pierwszy prototyp, wykonany z tzw. miękkiej stali był gotowy dopiero we wrześniu 1942r. Jeszcze 4 VI 1942, czyli zanim powstał prototyp zdecydowano, że nowy czołg Wermahtu będzie produkowany przez firmę MAN. Produkcję rozpoczęto w XI 1942r. Pierwszy model zjechał z linii montażowej 11 I 1943r.
Pierwsza seria 20 czołgów była napędzana silnikiem Maybach HL 210 P45 i z pancerzem czołowym 60mm. Masa czołgów wynosiła 35 ton.
Uzbrojenie czołgu stanowiła armata 7,5 cm KwK 42 L/70kal. 75mm oraz 2 km MG 34 kal. 7,92. II 1943 otrzymały oznaczenie PzKpf. V Ausf D1 Panther.
Następnie od I do IX 1943 roku rozpoczęto produkcję wersji Aust D w liczbie ok 850 sztuk.
Pancerz czołowy wzrósł do 80mm. Czołg pokryto ochronną warstwą (Zimmerit), a boki czołgu były chronione płytami pancernymi grubości 5 mm. Masa czołgu wzrosła do 43 ton.
W armacie zastosowano dwukomorowy hamulec wylotowy. Zmieniono również silnik na mocniejszy, a od maja stosowany był 12 cylindrowy silnik Maybach HL 230 P30 o mocy 514,5 kW (700 KM).
Nowatorskim rozwiązaniem było podwozie tego czołgu, co sprawiło, że był on najbardziej komfortowy w czasie jazdy ze wszystkich niemieckich czołgów. Składało się ono z 16 kół jezdnych, a każde koło umieszczone było na podwójnie regulowanych, niezależnie amortyzujących się drążkach skrętnych o różnej długości, dzięki czemu koła nachodziły na siebie. Szerokość gąsienic wynosiła 660 mm i składała się z 86 ogniw. Nacisk jednostkowy na grunt wynosił 0,88 kg/cm2.
Od III 1943 roku była produkowana najliczniejsza wersja (3740 egz.) czołgu, PzKpfw. Ausf. G Panther. Rozkazem z 27 II 1944 roku A.Hitler zmienił nazwę czołgu na "Panther" bez desygnaty cyfrowej - "V".
Wersja ta miała zmodyfikowany kadłub. Pancerz czołowy nachylony był już pod kątem 60 stopni. Grubość pancerza bocznego wynosiła 50mm.
Cenę czołgu ustalono na 117 000 RM (Reichsmark), a więc niewiele więcej niż Panzer IV(103 462 RM) ale ponad dwukrotnie mniej niż cena czołgi "Tiger" (250 800 RM).
Pathery przeszły swój chrzest bojowy w VII 1943r. podczas operacji Zitadelle (bitwa na łuku Kurskim).
W oparciu o czołgi standardowe zaprojektowano i produkowano kilka serii specjalnych takich jak, czołgi dowodzenia (były one wyposażone w dodatkową radiostację). Ciągniki-wozy pogotowia technicznego "Bergepanther". Działa samobieżne "Jagdpather", a także artylerie i haubice samobieżne, ruchome działka przeciwlotnicze, działa szturmowe, transportery i ruchome wyrzutnie rakiet niesterowanych kal.105 mm.
Chrzest bojowy podczas operacji "Zitadelle" nie był udany. Czołgi 10 brygady Pancerne Wermachtu poniosły poważne straty, w większości z powodu usterek technicznych układu jezdnego oraz na polach minowych.
W latach 1943 - 1944 Panthery znalazły się na wyposażeniu większości elitarnych oddziałów dywizji pancernych Wermachtu i Waffen-SS. Czołgi te wykazywały wysokie walory bojowe. Przewyższały one czołgi aliantów zachodnich (wyjątkiem może być M26 Super Pershing, ale w Europie podczas wojny był tylko taki jeden!) dlatego w walce z nimi było skuteczne tylko lotnictwo i artyleria ppanc.. Były równorzędnym przeciwnikiem dla T-3485 i ustępowały tylko czołgom ciężkim KW-2 oraz IS-2 i IS-3.
Na uwagę zasługuje ostatni wariant Panther. Widoczny jest na 3 obrazku. Na szynie umieszczonej przy włazie dowódcy widoczna jest aparatura, dzięki której możliwa była obserwacja nocna. Mieścił się tam również celownik na podczerwień - pierwsze zastosowanie takich urządzeń w pojazdach pancernych.
W pierwszych dniach powstania warszawskiego oddziały AK zdobyły 3 czołgi Panther, 2 zdobyte przez batalion "Zośka" zostały doprowadzone do stanu używalności i używane bojowo na Woli. 3 zdobyto na Ochocie.
Dołączył: 22 Cze 2009 Posty: 55 Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 18:42
Bardzo ciekawy materiał! Kawał dobrej roboty. Bardzo zaciekawiła mnie ta nowinka o przyrządach celowniczych na podczerwień. Nie wiedziałem że w okresie 2 wojny już zaczynały powstawać takie oprzyrządowania.
Materiał rzeczywiście bardzo ciekawy, ale chyba z tym, że były równorzędnymi z T-34 to lekka przesada.. Jak sam cytowałeś w bitwie pod tzw Łukiem Kurskim dostały w d... Ale Alianckie rzeczywiście nie miały szans w starciu z nimi.
Dołączył: 22 Cze 2009 Posty: 55 Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 15:05
Nie ma wątpliwości, że Alianckie Shermany i Cromwelle nie miały szans w bezpośrednich starciach z Niemieckimi Panterami i Tygrysami.... Radzieckie T-34 to jednak zupełnie inna historia. Czołgi radzieckie bardzo dobrze radziły sobie w starciach z Niemieckimi maszynami. Ponad to T-34 nadrabiały szybkostrzelnością w stosunku do Panther V a na dodatek były równie wytrzymałe.
Ciekawy temat zacznijmy od tego że Pantera powstała w odpowiedzi na T-34 , niewątpliwie była bardzo dobrym czołgiem, choć początek jej służby nie był wspaniały, tak to jest jak się rzuca niesprawdzoną konstrukcję od razu do boju. I to stało się na łuku Kurskim, awarie silników wykluczyły większość "piątek" z walki. Co do radzenia sobie T-34 z Panterami to i owszem, ale wersja z armatą 85 mm i w bardzo sprzyjających warunkach. Bo czołg to sam nie walczy o jego skuteczności decyduje czynnik ludzki wyszkolenie załogi, kondycja, morale.
Początkowo wojskowi chcieli skopiować zdobyczne T-34 ale "kapral" za wszelką cenę chciał aby powstały niemieckie odpowiedniki.
Na łuku Kurskim dały się we znaki kłopoty z zawieszeniem oraz skrzynią biegów. Natomiast podczas walk stosunkowo mało "piątek" zostało zniszczonych w konsekwencji trafień sowieckich.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach