Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009 18:16 Bahnhof Radegast - Litzmannstadt
Jakiś czas temu na naszym forum padło pytanie o to miejsce.
Dziś więc przyszedł czas na jego przybliżenie:)
Na początek trochę propagandy z Wiki:
"Radegast - nieczynny już przystanek kolejowy Łódź Radogoszcz przy Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto (dawniej ulicy Stalowej), zbudowana w okresie II wojny światowej dla potrzeb łódzkiego getta, z której Niemcy hitlerowskie wywoziły do obozu Auschwitz-Birkenau obywateli narodowości żydowskiej.
Od 2005 roku, w budynku przystanku znajduje się muzeum. Pomnik upamiętniający martyrologię Żydów odsłonięto w tym miejscu 28 sierpnia 2005 roku
Radegast był przystankiem kolejowym łódzkiej zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Leżał na północno-wschodnim krańcu getta, już poza jego granicami. Na przystanek ten docierało skąpe zaopatrzenie getta i odjeżdżały na śmierć kolejne transporty, na północny zachód do Kulmhof, pierwszego w Polsce obozu zagłady, i na południowy wschód do Auschwitz.
Wywózki zaczęły się 16 stycznia 1942 roku. Pierwszy transport odjechał z przystanku Radegast w kierunku Chełmna. W ciągu czterech miesięcy, do 15 maja 1942 roku, z getta zostali wysłani wszyscy pobierający zasiłki, więźniowie i handlarze, a zaraz po nich Żydzi zachodnioeuropejscy. Kilka miesięcy później, we wrześniu 1942 roku z dworca Radegast odjechały do Chełmna transporty ze starcami i dziećmi. Tzw. "wielka szpera" miała przekształcić dzielnicę żydowską w wielki obóz niewolniczej pracy dla hitlerowskiego państwa.
W 1944 roku rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta w Łodzi, ostatniego getta na ziemiach polskich. 29 sierpnia 1944 roku z przystanku Radegast odszedł do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów.
Zachował się oryginalny drewniany budynek przystanku. Długi czas był jeszcze używany przez kolej jako element dworca Łódź Radogoszcz. W jego wnętrzu mieściły się magazyny. Obok przetrwały – dziś już nieczynne – dwa oryginalne torowiska. 29 sierpnia 2004 roku, w rocznicę odejścia z getta ostatniego transportu, odbyły się obchody 60. rocznicy likwidacji Getta w Łodzi. Jednym z kluczowych elementów tych obchodów była readaptacja przystanku Radegast i przekształcenie go w miejsce pamięci i ośrodek edukacyjno-naukowy. Inicjatorem utworzenia z byłego przystanku Radegast - miejsca pamięci ofiar getta łódzkiego jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi"
Drewniany budynek, wysoki zaledwie na siedem metrów, tak niepozorny, że na fotografii z czasów II wojny światowej niknie za stertami desek. Radegast był stacją kolejową łódzkiej zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Leżał na północno-wschodnim krańcu getta, już poza jego granicami. Z terenem getta łączyła go ogrodzona z obu stron kręta droga. Nią właśnie odchodzili gettowi Żydzi. To na stację Radegast docierało skąpe zaopatrzenie getta. To stąd odjeżdżały na śmierć kolejne transporty... na północny-zachód do Chełmna nad Nerem, pierwszego w Polsce obozu zagłady, i na południowy-wschód do Oświęcimia (Auschwitz). Wywózki zaczęły się 16 I 1942 roku. Pierwszy transport odjechał ze stacji Radegast w kierunku Chełmna. W ciągu czterech miesięcy, do 15 V 1942 roku, z getta zostali wysłani na śmierć wszyscy pobierający zasiłki, więźniowie i handlarze, a zaraz po nich Żydzi zachodnioeuropejscy. Kilka miesięcy później, we wrześniu 1942 roku z dworca Radegast odjechały do Chełmna transporty ze starcami i dziećmi. Tzw. "wielka szpera" miała przekształcić dzielnicę żydowską w wielki obóz niewolniczej pracy dla hitlerowskiego państwa. W 1944 roku rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta w Łodzi, ostatniego getta na ziemiach polskich. 29 VIII 1944 roku ze stacji Radegast odszedł do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów. Zachował się oryginalny drewniany budynek stacyjny. Długi czas był jeszcze używany przez kolej. Dziś wymaga remontu. W jego wnętrzu mieszczą się magazyny. Obok przetrwały - dziś już nieczynne - dwa oryginalne torowiska. To po tych szynach Żydzi jechali z łódzkiego getta do Chełmna i Auschwitz. Zachowała się również bocznica z zabytkowymi wagonami towarowymi i parowozem oraz betonowy tunel kończący się kominem, który kojarzy się z krematoriami obozów koncentracyjnych. W tunelu umieszczono dziesiątki list wywozowych z okresu funkcjonowania getta. Tysiące nazwisk wpisanych w rubryki urzędowych tabelek robi z tunelu symboliczną mogiłę łódzkich Żydów. Na ścianach są też napisy w czterech językach, przybliżające historyczne fakty, a także zdjęcia i gablotki ze znalezionymi w Chełmnie nad Nerem przedmiotami. Z tego co jest mi jeszcze wiadomo to do samego Ośrodka Zagłady Żydów w Chełmnie ze Stacji Radegast trafiło ponad 80 000 żydów natomist do Oświęcimia wyjechało stąd 65 000. Fotek ze środka tunelu nie udało mi się zrobić ponieważ był zamknięty ale mam nadzieje że niebawem będę mógł je zrobić i podzielić się nimi razem z wami.
Panie szeregowy. Jak najbardziej z Jacolem cię oprowadzimy po Łodzi
Panie Generale, melduję, że już jestem pan chorąży . Robi się karierę, a niektórych, to boli! Ale ja się tym nie przejmuję, grunt to pasja i dobra zabawa. . Czy Wy z Jacolem, macie wolne weekendy? Ja z tym przyjazdem na zwiedzanie nie żartuję, a już Stację kolejową Radegast, to muszę zwiedzić!
Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 21:56 STACJA RADEGAST-Łódż
STACJA RADEGAST
Stacja kolejowa Radegast. Drewniany budynek, wysoki zaledwie na siedem metrów, tak niepozorny, że na fotografii z czasów II wojny światowej niknie za stertami desek.
Radegast był stacją kolejową łódzkiej zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Leżał na północno-wschodnim krańcu getta, już poza jego granicami. Z terenem getta łączyła go ogrodzona z obu stron kręta droga. Nią właśnie odchodzili gettowi Żydzi.
To na stację Radegast docierało skąpe zaopatrzenie getta. To stąd odjeżdżały na śmierć kolejne transporty... na północny-zachód do Chełmna nad Nerem, pierwszego w Polsce obozu zagłady, i na południowy-wschód do Oświęcimia (Auschwitz).
Wywózki zaczęły się 16 I 1942 roku. Pierwszy transport odjechał ze stacji Radegast w kierunku Chełmna. W ciągu czterech miesięcy, do 15 V 1942 roku, z getta zostali wysłani na śmierć wszyscy pobierający zasiłki, więźniowie i handlarze, a zaraz po nich Żydzi zachodnioeuropejscy.
Kilka miesięcy później, we wrześniu 1942 roku z dworca Radegast odjechały do Chełmna transporty ze starcami i dziećmi. Tzw. "wielka szpera" miała przekształcić dzielnicę żydowską w wielki obóz niewolniczej pracy dla hitlerowskiego państwa.
W 1944 roku rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta w Łodzi, ostatniego getta na ziemiach polskich. 29 VIII 1944 roku ze stacji Radegast odszedł do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów.
Zachował się oryginalny drewniany budynek stacyjny. Długi czas był jeszcze używany przez kolej. Dziś wymaga remontu. W jego wnętrzu mieszczą się magazyny. Obok przetrwały - dziś już nieczynne - dwa oryginalne torowiska. To po tych szynach Żydzi jechali z łódzkiego getta do Chełmna i Auschwitz.
29 VIII 2004 roku, w rocznicę odejścia z getta ostatniego transportu, będzie obchodzona 60. Rocznica Likwidacji Getta w Łodzi. Jednym z kluczowych elementów tych obchodów ma być readaptacja stacji Radegast i przekształcenie jej w miejsce pamięci i ośrodek edukacyjno-naukowy. Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense włącza się aktywnie w działania mające na celu ochronę tego obiektu - niemego świadka ostatniej drogi tysięcy Żydów, którzy przeszli przez łódzkie getto.
Odwiedziłam to miejsce kilkakrotnie,miejsce dość przerażające.w dość niedalekiej odległości od tego dworca mieści się cmentarz żydowski zwany kirkut. Oczywiści odwiedziłam to miejsce.Za młodych lat nie odważyłam się udać na ten cmentarz.Ale miejsce warte zobaczenia.Wejście było płatne.
Następnym razem jak będę w Łodzi na pewno go odwiedzę. Dzięki za informacje Raiso. Czekam na dalsze namiary na ciekawe miejsca w Łodzi, które powinienem odwiedzić ?
Co do torów i szyn, których są trzy rodzaje nie wiem czy to oryginały, czy zostały wstawione obecnie.. Jednak daty są bardzo wymowne. Fotki zrobiły na mnie ogromne wrażenie! Dodam jeszcze jedną, której nie zamieściłem, a wprawiła mnie w szok wyrazem twarzy człowieka na niej uwiecznionej.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach