FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: adrian, foelkersam

Adrian von FOELKERSAM
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 04 Kwi, 2007 00:09   Adrian von FOELKERSAM

Urodził się w St.Petersburgu 20.12.1914 roku. Zabity w akcji (postrzelony w głowę podczas walk ulicznych) 21 stycznia niedaleko Inowrocławia (! ) na wschodnim froncie jako SS-HauptsturmfĂźhrer .Awanse:

SS-HauptsturmfĂźhrer:

SS-SturmbannfĂźhrer - pośœmiertnie,nadano 5 lutego 1945 roku.Odznaczenia:

-Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża: 14 wrześœnia 1942 jako Leutnant i Adjutant I.Bataillon / Infanterie-Lehrregiment z.b.V. 800 "Brandenburg"

-Żelazny Krzyż I Klasy

-Żelazny Krzyż II KlasyZ "Brandenburga" przeniesiony w pewnym momencie (około 1944) do oddziałów specjalnych SS i zostal Szefem Sztabu formacji dowodzonej przez Otto Skorzenego,którą na początku stycznia 1945 Skorzenny oddał mu pod komendę (SS-Jagdverband Ost)
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 14:42   

Baron Adrian von Folkersam(pis.niem. Folkersahm, z o-tzw."umlau")-wnuk rosyjskiego admirała,władający śœwietnie językiem angielskim,francuskim,rosyjskim;jeden z najzdolniejszych młodych oficerów armii niemieckiej,opanowany w trudnych sytuacjach,kochajacy niebezpieczne misje na tyłach wroga,idealny człowiek do takich zadań,sprawdzony i pewny w wielu akcjach,swoją pomysłowośœcią na tyłach wroga ośœmieszał przeciwników.

Dowódca elitarnej jednostki sabotażowo-dywersyjnej o kryptonimie "Brandenburg"-jego prywatnej armii,którą słusznie nazywał "dziką bandą.

21 stycznia 1945 roku I Batalion Strzelców Wyborowych(J.v OST 1.1-J.v SS-Jagdverbande)którym osobiśœcie dowodził został całkowicie rozbity w Inowrocławiu.Sam cięzko ranny w głowę podczas walk z Rosjanami,zmarł nie odzyskawszy przytomnośœci,Jego zwłoki ułożono na ciągniku artyleryjskim ,przygotowując sie do szybkiej ewakuacji z miasta.Kolumnie ,w której spoczywały zwłoki Folkersama, w wyniku walki z Rosjanami nie udało sie jednak zbyt daleko odjechać od Inowrocławia.Dokumenty niemieckie mówią,że dalszy los ulubieńca Otto Skorzennego jest nieznany.

Jeden z najodważniejszych niemieckich komandosów II wojny śœwiatowej spoczywa gdzieśœ bezimiennie pod Inowrocławiem.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 14:56   

Ciekawą informację o formacji,która dowodził kapitan Folkersam w czasie walk w Inowrocławiu znalazłem w XIV tomie "Ziemii Kujawskiej",gdzie autor artykułu nt.ewakuacji Rejencji Inowrocławskiej przetłumaczył nazwe jego jednostki jako ZWIAZEK ŁOWIECKI SS !?! :-)

NIEZŁA BZDURA !!! PRZETŁUMACZYŁ SŁOWO: JAGDVERBANDE NIE DOSŁOWNIE ,PONIEWAŻ DOSŁOWNE TŁUMACZENIE BRZMIĄCE:"ŁOWIECKA SZAJKA" LUB "ŁOWIECKA BANDA" ŻLE BRZMIAŁO I STWORZYŁ "CUDOWNIE" FORMACJĘ,KTÓRA NIGDY NIE ISTNIAŁA POD TAKĄ NAZWĄ I PODLEGAJACA SKORZENNEMU.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 15:01   

ZAPOMNIAŁEM DODAĆ WYŻEJ,ŻE BARON HAUPTSTURMFURER ADRIAN VON FOLKERSAM BYŁ SZEFEM SZTABU JEDNOSTEK SPECJALNYCH I OŒŚRODKÓW POD KOMENDĄ SS-OBERSTURMBANFURERA OTTO SKORZENNEGO-NAJSŁYNNIEJSZEGO KOMANDOSA II WOJNYSWIATOWEJ.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 17:24   

Jagdverband-dosłownie oddział myśœliwski.Była to nazwa oddziałów Waffen- SS do zadan specjalnych.Prowadziły one rozmaite działania dywersyjno-sabotazowe na frontach i zapleczu nieprzyjaciela.Były odpowiednikiem zachodnich komandosów..Działalnośœć tego rodzaju prowadziły też jednostki Abwehry"Brandenburg" do 1943 r..kiedy całośœć działań sabotazowo-dywersyjnych przejęły "SS-Jagdverbande".Podstawą dla tworzenia i wyszkolenia "SS-Jagdverbande" stał się utworzony w kwietniu 1943 r "Sonderverband z b.v. Friedenthal"(Oddział Specjalny "Friedenthal" do specjalnych poruczeń).batalion SS stacjonujacy we Friedenthalu,którego dowódcą był Otto Skorzenny.
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 19:54   

18 kwietnia 1944 roko osobiscie w Friedenthalu do Otto Skorzennego zameldował sie wspólnie z 11 oficerami dywizji "Brandenburg" pochodzacy ze starej rodziny Niemców Bałtyckich Adrian Folkersam wyrażajac chęc służenia pod jego rozkazami.Był to wynik uwielbienia Skorzennego po znakomitej akcji uwolnienia z rąk aliantów dyktatora Włoch- Bennitto Mussoliniego.Skorzenny był dla Adriana idolem i wzorem do naśœladowamia.Folkersam ,kiedy rozwiązano 150.Brygadę Pancerną,w której dowodził grupą bojową Z,poprosił osobiśœcie Otto Skorzennego o powierzenie mu pod dowództwo batalionu "Jagdverbande Ost" mimo ,że był szefem jego sztabu.Skorzenny zgodził sie na to 12 stycznia 1945 roku.

18 stycznia 1945 r.Folkersam pojawił się w okolicach Inowrocławia,gdzie znalazł się w centrum 75-cio kilometrowego odcinka frontu .na który runęło niebawem 31 sowieckich dywizji piechoty i 5 korpusów pancernych wzmocnionych liczną artylerią i lotnictwem.Przebieg ofensywy z niepokojem obserwował drogą radiową sam Skorzenny.Na pilną prosbę swojego ulubienca Folkersama,który go prosił o pilną pomoc, Skorzenny podesłał mu dwa tuziny ciężarówek wojskowych z bronią i z żywnośœcią.20 stycznia ,kiedy Inowrocław był już niemal całkowicie otoczony a przewaga Rosjan była miażdżąca, Skorzenny zakładał ,że dopuśœci Folkersama do niesubordynacji i wyda rozkaz swojemu batalionowi do natychmiastowego opuszczenia Inowrocławia.Folkersam należał jednak do ludzi,którzy zachowują zimną krew w najtrudniejszych przypadkach,co pokazywały jego wczesniejsze akcje ,za które odznaczony był cennymi odznaczeniami.Zdobył pola naftowe w Majkopu na Kaukazie ośœmieszając wrecz Sowietów.Za to odznaczony został Krzyżem Rycerskim.Zasłynął też w czasie ataku na Górę Zamkową w Budapeszcie oraz w czasie ostatniej niemieckiej ofensywy w Ardenach.Skorzennemu nie była na rękę bezsensowna śœmierć Adriana Folkersama w Inowrocławiu.W wyniku zaistniałej sytuacji na froncie nawet taki specjalista jak Folkersam nie miał szans powstzymać Rosjan ale zrobiłby wszystko aby utrzymać miasto.Sowieci w okolicach Inowrocławia zgromadzili 40 dział na kilometr frontu miażdżąac swymi pociskami nieliczne, okrążone w okolicach Inowrocławia niemieckie oddziały.

21 stycznia po południu, kiedy Folkersam powiadomił Skorzennego radiogramem,że;"SYTUACJA NIE DO UTRZYMANIA.CZEKAMY NA ROZKAZY,BY PRÓBOWAĆ PRZEBICIA" TEN WZIĄL NA SIEBIE CAŁKOWITĄ ODPOWIEDZIALNOŒŚĆ ZA OPUSZCZENIE INOWROCŁAWIA BEZ WALKI I WYDAŁ NATYCHMIAST ROZKAZ;"PRZEBIJAJCIE SIE W NOCY!"Nastąpiło to jednak za póżno.Wieczorem w tym dniu drogą radiową nadeszła do Skorzennego smutna informacja od majora Heinza,że:"Folkersam ciężko ranny w głowę podczas rozpoznania.Objąlem batalion i spróbuje wyrwać sie w nocy".Z liczacego 800 ludzi "Jagdverband Ost" po kilku tygodniach walk powróciło do miejsca swojej macierzystej miejscowośœci-Friedenthalu zaledwie 2 oficerów(rodem z krajów bałtyckich) i kilkunastu żołnierzy.Nocna próba wyrwania sie z Inowrocławia poczatkowo się powiodła.Rannego i nieprzytomnego Folkersama ułożono na półgasienicowym ciagniku artyleryjskim,który miał jechać za atakujacą grupą,która miała najwieksze szanse przebicia i utorowania drogi pozostałym kolegom.Po uzyskaniu powodzenia pirwszej grupy, śœrodkami łącznośœci przekazano rozkaz ruszenia pozostałych z osłanianem przez kilku wiernych Folkerstamowi jego własnych żołnierzy.Od tego momentu Skorzenny nie otrzymał już żadnej wiadomośœci o losie swojego ulubieńca.

W nocy z 22 na 23 stycznia z zaskoczenia zaatakowano główne siły batalionu i rozbito je po ciężkich walkach.15 ocalałych żołnierzy Folkersama prez ponad 3 tygodnie przedzierało sie przez linie nieprzyjaciela i nic nie wiedziało o dalszym losie swojego dowódcy. Młodszy brat Folkersama,służący w dywizji "Brandenburg",dostał się do sowieckiej niewoli i w 1947 roku dowiedział sie ,że podobno Adrian wyleczył sie z ran i także przebywał w niewoli i wierzył,że to prawda.Ci,którzy znali Adriana Folkersama wierzyli,że nie zginąl on ,gdyż zbyt gardził śœmiercią aby umrzeć.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 21:11   

:) No ładny kawał roboty! Chylę czoła przed ogromem pracy nad literaturą tematu i opracowaniem go :) Jest duże prawdopodobieństwo,że relacja jaką posiadam, związana będzie z masowym grobem Niemców-żołnierzy wycofujących się z Inowrocławia....Czy może to być "Adrian" ? :) No,pomyśœlimy..pozbieramy relacje dokładniej...
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2007 04:48   

Cośœ z odznaczeń na zdjęciu "Adriana":Żelazny Krzyż II Klasy

Żelazny Krzyż I Klasy

Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża

 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Sob 07 Kwi, 2007 14:54   

Serdeczne podziękowania dla kolegi mgr Jarosława Kozłowskiego z Radziejowa oraz mgr Marcina Wożniaka z Piotrkowa Kujawskiego-archeologów z Muzeum im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu za pomoc w naprowadzeniu mnie na informacje i zdjecie Adriana von Foklerstama.Serdeczne dzieki.Dzieje Inowrocławia dzieki nim wzbogaciły się o nieznaną szerszemu ogółowi historię dotyczącą końca II wojny śœwiatowej w naszym mieśœcie.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 08 Kwi, 2007 12:41   

Proszę wrzucić zdjęcie na forum :)
 
 
flathead 
starszy szeregowyDołączył: 04 Lip 2008
Posty: 72
Skąd: Ino
Wysłany: Sob 12 Lip, 2008 23:45   

Jeszcze pare lat temu myslalem, ze to bzdura z tym von Foelkersamem i informacja w ksiazce Skorzennego troche mnie zaskoczyla. Swoja droga zastanawiam sie co robil tutaj tak elitarny oddzial jak SS-Jagdverbande "Ost" wywodzace sie w duzej mierze z Dywizji Brandenburg. Bylbym sklonny powiedziec, ze Hohensalzy bronili volksturmisci albo jakies pomniejsze grupy oslonowe. Czy mozna poznac materialy zrodlowe tych informacji? Pozdrawiam

P.S. Czy znane sa wam jakiekolwiek zdjecia Inowroclawia po walkach? Gdzies jak na jawie widze T-34 spalony w okolicy wjazdu do PKS-u od Dworcowej ale moze takiego zdjecia nigdy nie bylo...
 
 
aldek1944
zastępca komendanta plutonu


Dołączył: 25 Mar 2006
Posty: 962
Wysłany: Nie 13 Lip, 2008 15:27   

Kilka sztuk fotosów po walkach sie uchowało:-)

Sam słyszałem kiedyśœ o foto ze spalonym czołgiem na Dworcowej,ale nie widziałem:-(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.