FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: biskupim, papowie, zamek

Zamek w Papowie Biskupim
Autor Wiadomość
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Wto 20 Lip, 2010 11:41   Zamek w Papowie Biskupim

Na niewielkim sztucznie podwyższonym wzniesieniu położonym na skraju wsi znajdują się ruiny krzyżackiego zamku. Początkowo Papowo należało do biskupów płockich a od roku 1222 do misyjnego biskupa pruskiego Chrystiana. W roku 1231 wieśœ przechodzi w ręce Zakonu Krzyżackiego. Po umocnieniu się władzy Zakonu na nowo przejętych terenach w drugiej połowie XIII Papowo staje się siedzibą komtura. Pierwsza wzmianka o komturii pochodzi z roku 1287.



Około roku 1280 przystąpiono do budowy zamku który zakończono w roku 1300. Był on jednym z pierwszych zamków-klasztorów na terenie państwa krzyżackiego. Składał się z zamku właśœciwego do którego od północy i wschodu przylegało podzamcze. Zamek właśœciwy była to czteroskrzydłowa budowla wzniesiona na planie kwadratu o boku 40 metrów. Posiadał wewnętrzny niewielki dziedziniec otoczony dwukondygnacyjnymi drewnianymi krużgankami. Do budowy zamku użyto głównie głazów narzutowych. Jedynie sklepienia oraz otwory okienne wykonano z cegły. Na podstawie zachowanych pozostałośœci murów uważa się że na narożnikach posiadał baszty obronne. Wjazd do zamku prowadził przez most nad fosą i umocnione przedbramie w skrzydle północnym. Oprócz bramy w skrzydle tym mieśœciła się jeszcze kaplica oraz kapitularz. Jak każdy zamek konwentualny również i ten posiadał refektarz w skrzydle wschodnim oraz sypialnie dla rycerzy zakonnych zwaną dormitorium w skrzydle zachodnim. Najbardziej okazałą cz궜cią zamku było skrzydło południowe gdzie znajdowało się mieszkanie komtura. Zamek właśœciwy otoczony był niskim murem i fosą które oddzielały go od rozległego podzamcza. Również ono było bronione przez mury i szerokie fosy. Wjazd na teren podzamcza usytuowany był od strony zachodniej.



Podczas wojny z Zakonem w roku 1410 zamek mimo swej obronnośœci został na krótko zajęty przez wojska Władysława Jagiełły. Klęska Krzyżaków pod Grunwaldem spowodowała że około 1421 zlikwidowano mieszczące się w Papowie komturstwo a warownia stała się siedzibą wójta. W roku 1454 zamek ponownie został zajęty przez Polaków i odzyskany przez Krzyżaków dopiero po czterech latach. Nie pozostał jednak długo w ich rękach. Już w kilka miesięcy później wojska polskie pod dowództwem Piotra z Szamotuł szturmem zdobyły zamek który splądrowano i podpalono. Zgodnie z rozkazem królewskim warownia miała zostać zburzona co cz궜ciowo zostało dokonane. W roku 1466 na mocy II pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzynastoletnią Papowo wraz z całą ziemią chełmińską zostało przyłączone do Polski.



W roku 1505 król Aleksander Jagiellończyk przekazał mocno zniszczony zamek wraz z wsią na własnośœć biskupom chełmińskim. W ich rękach Papowo znajdowała się do roku 1772. Wtedy to zostało im odebrane na mocy decyzji króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Od tego momentu zamek zaczął szybko popadać w ruinę.



Do naszych czasów z dawnej krzyżackiej warowni pozostały jedynie relikty zamku właśœciwego. Najlepiej zachowane jest skrzydło północne mieszczącego niegdyśœ kaplicę i kapitularz. Ze skrzydeł wschodniego i zachodniego pozostały jedynie grube mury zewnętrzne natomiast ze skrzydła południowego zachowały się fragmenty murów przyziemia.



http://www.zamkiobronne.p...ce-opis-296.htm



http://img842.imageshack.us/i/isisis02.jpg/



http://img837.imageshack.us/i/isisis03.jpg/



http://img835.imageshack.us/i/isisis04.jpg/



http://img826.imageshack.us/i/isisis05.jpg/



http://img835.imageshack.us/i/isisis06.jpg/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 20 Lip, 2010 15:52   

Ooooo :!: No w końcu jest na forum :!: :!: Mr. Green

Od kilku lat próbuję do niego zawitać "przy okazji" i jak dotąd owa "przyokazja" wciąż nie doszła do skutku. I choć stosunkowo blisko mam do niego, to jednak daleko.

Przynajmniej w końcu go zobaczyłem - dzięki kolego prayer

Mimo stanu - podobają mi się te ruiny - mają w sobie klimat :wink:

P.S.A i tak tam zawitam Mr. Green
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Wto 20 Lip, 2010 21:54   

Ano mają klimat:) Dodam że jak to robiłem to mega wiało i lało:P
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Wto 20 Lip, 2010 23:46   

Gdy jechałem PKSem zwiedzać Chełmno - to się okazało, że właśœnie stoją sobie takie śœliczne ruinki w ów Papowie :) Wcześœniej o nich nie wiedziałem, w zasadzie prócz widzenia z okna autobusu i przeczytania później opisu z googla nie było dane mi tam zawitać.



Z tymi najbliżej zawsze jest opornie :)
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 22:43   

:wink: Slash, ileż to trzeba czasami poswięcenia dla jednej fotki. :roll: Tobie lało i wiało. :cry: A mnie paliły koszmarne wręcz promienie słoneczne.Pokrzywy były wyższe niż ja.A ja chciałam dojśœć do grobów pozostałych po niemieckim cmentarzu.W normalnych warunkach do przejśœcia moze z piętnaśœcie metrów ale w tej pieklistej dżungli w towarzystwie wszystkiego co lata i kąsa dojśœcie do zachowanych grobów nie było możliwe.Ale doszłam do krzyża cmentarnego i jakies tam fotki tego miejsca zrobiłam.Reszta musi poczekać na stosowną pore roku. :cry: :cry:
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 23:19   

Dokładnie,ja też czasem mówię PAS:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.