FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: ekshumacja, sikorskiego

Ekshumacja gen. Sikorskiego
Autor Wiadomo¶ć
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008 22:36   Ekshumacja gen. Sikorskiego

Odbędzie się 25 listopada, czas na przeprowadzenie badań 1 dzień...

To już zapewne większo¶ść z Was zd±żyła pewnie usłyszeć.

Z mojej strony jest co¶ś co rzuca się w oczy... Otóż przez całe dziesięciolecia nie dopuszczano innej "prawdy"... Tymczasem powoli asymiluje się inn± wersję w obieg historyczny. Fakt, prawdy się nie dowiemy i to co zostanie ogłoszone wcale ni± być nie będzie musiało, natomiast "zezwolono" na zw±tpienie.

Z czasem zacznie być może obowi±zywać nowa prawda, tak zręcznie wdrożona, że za kilka pokoleń nikt nie będzie pamiętał, że obowi±zywała inna wersja.

Pewnej analogii doszukiwałbym się z ofiarami Auschwitz, których liczbę do nie tak dawna przedstawiano zupełnie inaczej niż współcze¶śnie...

Ehhh... ta historia... :wink:

http://www.dziennik.pl/wy..._listopada.html
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Doł±czył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Sk±d: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 11 Lis, 2008 01:17   

no statystycznie sie poprawia
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 01:26   

Trwa....

Ale pozwolę sobie przedrukować to co już pisz±, bo nie wiadomo czy z czasem nie zniknie... :wink:

Tak więc:



"Trumna gen. Sikorskiego otwarta



Wtorek, 25 listopada (14:24)



Podczas wstępnych oględzin w Zakładzie Medycyny S±dowej we wtorek w Krakowie odsłonięto głowę i tułów gen. Władysława Sikorskiego. Jego szcz±tki s± nadal zmumifikowane, ale nast±pił ich znaczny rozkład. Jak w rozmowie z dziennikarzami TVN24 powiedział szef katowickiego IPN-u A. Drogoń - w czaszce generała nie znaleziono ¶śladu po kuli.



Generał był pochowany w podwójnej trumnie - metalowej, zamkniętej w drewnianej. Po otwarciu obu okazało się, że na dnie metalowej trumny znajdował się worek, którego poły cz궜ciowo przykrywały owinięte w wojskowy koc zwłoki Sikorskiego.



Odsłonięte we wtorek szcz±tki miały bardzo ciemny kolor i na pierwszy rzut oka były bardzo wilgotne. Głowa generała był zwrócona w praw± stronę. Zachowały się pozostało¶ści ubrania. Koc rozwinięto tylko w cz궜ci ze względu na planowane póĽniej badania radiologiczne.





Oględziny odbyły się w obecno¶ści prowadz±cych ¶śledztwo prokuratorów katowickiego IPN. W badaniu szcz±tków bezpo¶średnio uczestniczyło kilkana¶ście osób z Zakładu Medycyny S±dowej, Instytutu Ekspertyz S±dowych i Zakładu Radiologii Collegium Medicum UJ.



- Z informacji, jakie mieli¶śmy wcze¶śniej wynikało, że zwłoki s± zmumifikowane, suche. Natomiast to, co teraz widzimy, wskazuje na to, iż ¶środowisko było dużo bardziej wilgotne niż wcze¶śniej w Anglii. Post±pił dalej rozkład zwłok - powiedział PAP dr Tomasz Konopka z Katedry i Zakładu Medycyny S±dowej Collegium Medicum UJ.



- Na razie wiemy tylko, że jest to ciało mężczyzny - zastrzegł.



Naczelnik pionu ¶śledczego IPN w Katowicach prok. Ewa Koj podkre¶śliła, że s± to bardzo wstępne oględziny. "Na ich podstawie nie można ocenić rozmiaru obrażeń" - zaznaczyła prok. Koj. Dodała, że zrobiono to m.in. po to, aby okazać szcz±tki rodzinie generała.



Na wstępie lekarze pobrali próbki do badań bakteriologicznych i mykologicznych. Było to możliwe jedynie tuż po otwarciu trumny, zanim doszło do zakażenia bakteriami z powietrza. Ze względu na bezpieczeństwo osób uczestnicz±cych w badaniach, zrobiono to w minimalnym składzie lekarskim.



Szcz±tki generała zobaczyły najpierw wnuczka jego siostry i córka pułkownika Andrzeja Mareckiego, który zgin±ł razem z Sikorskim w katastrofie nad Gibraltarem. Potem do sali sekcyjnej wpuszczono także Tadeusza Szumowskiego, ambasadora RP w Dublinie, który w 1993 r. będ±c zastępc± ambasadora w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w ekshumacji szcz±tków generała w Newark oraz przedstawicieli wojska: gen. dyw. Edwarda Gruszkę, dowódcę 2 Korpusu Zmechanizowanego i gen. bryg. Andrzeja Knapa, dowódcę 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.



Wnuczka siostry gen. Sikorskiego, Ewa Wojtasik, powiedziała PAP jedynie, że teraz czeka na wyniki badań. Teresa Ciesielska, córka płk. Andrzeja Mareckiego podkre¶śliła, że chciała uczestniczyć w oględzinach, bo jej ojciec i gen. Sikorski zginęli razem. "To tak jak rodzina. Mój ojciec całe życie był zwi±zany z gen. Sikorskim" - mówiła.



Jak powiedział dziennikarzom ambasador Szumowski, kiedy przed 15 laty wyjęto generała z trumny, można było całkowicie rozłożyć koc, którym był on owinięty, a na ciele widać było biał± bieliznę.



- Teraz koc jest wilgotny i bardzo mocno zespolony z ciałem. To nadal jest mumia, a nie szkielet, ale w znacznie bardziej mokrym stanie - ocenił Szumowski.



- Odnoszę wrażenie, że s± to te same zwłoki, które widziałem 15 lat temu w Newark - zaznaczył ambasador. Jak zastrzegł jednak, z t± różnic±, że wówczas głowa generał leżała prosto w stosunku do tułowia, a teraz jest ona lekko skrzywiona, co mogło nast±pić przy przekładaniu ciała z trumny lub przy transporcie. "Szcz±tki maj± inny kolor, znacznie ciemniejszy. Włosy s± też ciemniejsze, wtedy były bardziej siwe czy siwo-br±zowe. Twarz była dużo lepiej zachowana" - powiedział PAP Szumowski.



Zdaniem ambasadora, niewiele wskazuje na to, że katastrofa, w której zgin±ł Sikorski, nie była wypadkiem.



- Moim zdaniem, to był wypadek. I ta ekshumacja nie da odpowiedzi na pytanie, kto za t± ¶śmierci± stoi. Czy los, który spowodował, że w pewnym momencie samolot run±ł do morza, czy też - co się słyszy i czyta - stały za tym jakie¶ś siły tajemne - uznał Szumowski.



- Ekshumacja wykaże jak zgin±ł - podsumował.



Obecny przy oględzinach dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń powiedział w TVN24, że nie widział ¶śladów po kuli w czaszce generała.



Wieczorem szcz±tki generała zostan± przewiezione do Zakładu Radiologii Collegium Medicum UJ, a w nocy w Zakładzie Medycyny S±dowej zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. Specjali¶ści szukać będ± ¶śladów ewentualnych obrażeń i wyja¶śniać mechanizm ich powstania, by okre¶ślić przyczynę ¶śmierci gen. Sikorskiego. Dokonane zostan± także oględziny odzieży.



Specjali¶ści będ± poszukiwać m.in. złamań, urazów i uszkodzeń ko¶ści oraz obrażeń wewnętrznych. "Będzie to kluczowe dla ustalenia przyczyn ¶śmierci generała" - mówiła PAP kierownik Katedry Medycyny S±dowej CM UJ prof. Małgorzata Kłys.



Twarz generała ma być odtworzona na podstawie tomografii komputerowej jego czaszki. Eksperci przeprowadz± identyfikację genetyczn± i analizę toksykologiczn±. Badania zakończ± się do ¶środy, ale na ich wyniki trzeba będzie poczekać od kilku do kilkunastu tygodni."




Ľródło informacji: http://fakty.interia.pl/r...ta,1217074,5617



http://fakty.interia.pl/r...e/duze,915451,1
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Doł±czył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Sk±d: INOWROCŁAW
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 01:42   

a kuku sobowtor i co wtedy wlasciwym byloby zbadanie pozostalych zwlok to moze by dalo jakies swiatlo na sprawe na razie mozemy gdybac a i tak nie mamy 100% pewnosci ze to co odkryja a to co podadza do wiadomosci to jedno i to samo.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 12:45   

Wstępne wyniki sekcji zwłok gen. Sikorskiego różni± się od tych z 1943 r.



"W Zakładzie Medycyny S±dowej w Krakowie kontynuowane s± badania zwłok generała Władysława Sikorskiego. Znane s± już wstępne ich wyniki, według których charakter obrażeń u gen. Władysława Sikorskiego jest inny aniżeli opisany przez lekarza z 1943 r.



- Badania były prowadzone w nocy. Po kilkugodzinnej przerwie sekcję wznowiono o godz. 7.30 w ¶środę - powiedziała prokurator Ewa Koj. Dzisiejsza sekcja ma być prowadzona do godz. 13.00.



Jak powiedziała naczelnik pionu ¶śledczego IPN w Katowicach prokurator Ewa Koj, wszystkie zaplanowane działania przebiegały bez przeszkód, ale o ich wyniku opinia publiczna będzie mogła dowiedzieć się z ekspertyzy, która powstanie za kilka tygodni.



Prokuratorzy IPN maj± nadzieję, że uda się ustalić przyczynę zgonu generała. Takich informacji nie zawiera raport komisji powypadkowej z 1943 r. ani zeznania lekarza, który dokonywał oględzin po wyci±gnięciu zwłok z wody na nabrzeże.



Jak powiedziała prokurator Koj w radiu RMF, stwierdzony wstępnie charakter obrażeń u gen. Sikorskiego jest jednak inny, aniżeli opisany wtedy przez lekarza. - Jak bardzo stwierdzony charakter obrażeń odbiega od tego opisu, dowiedz± się państwo w ekspertyzie. Jak stwierdzili¶śmy, jest on inny od zawartego w opisie - powiedziała prok. Koj.



Prokurator Koj zaznaczyła jednak, że s± duże szanse, by naukowcy mogli okre¶ślić przyczynę i mechanizm zgonu generała.



Zgodnie z wcze¶śniejszymi założeniami, specjali¶ści szukali ¶śladów ewentualnych złamań, urazów i uszkodzeń ko¶ści oraz obrażeń wewnętrznych. Zaplanowano także m.in. analizy DNA, histopatologiczne i toksykologiczne. Wcze¶śniej, we wtorek wieczorem, szcz±tki generała przewiezione zostały do Zakładu Radiologii Collegium Medicum UJ, gdzie poddano je badaniom tomografem komputerowym. Na podstawie tomografii komputerowej czaszki ma być odtworzona m.in. twarz generała.



Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego została przeprowadzona we wtorek przed południem. Podniesienie sarkofagu i wydobycie trumny odbyło się bez komplikacji. Po godz. 14 trumna ze szcz±tkami gen. Władysława Sikorskiego została przewieziona z Wawelu do Zakładu Medycyny S±dowej w Krakowie, gdzie została otwarta.



Okazało się, że szcz±tki s± nadal zmumifikowane, ale post±pił ich znaczny rozkład. Ciało było owinięte w wojskowy koc koloru brunatnego. Podczas wstępnych oględzin odsłonięto głowę i tułów. Lekarze pobrali próbki do badań bakteriologicznych i mykologicznych. Możliwe było to jedynie tuż po otwarciu trumny, zanim doszło do zakażenia bakteriami z powietrza. Ze względu na bezpieczeństwo osób uczestnicz±cych w badaniach, zrobiono to w minimalnym składzie lekarskim.



Szcz±tki generała zobaczyły najpierw wnuczka jego siostry oraz córka pułkownika Andrzeja Mareckiego, który zgin±ł razem z Sikorskim w katastrofie nad Gibraltarem. W czynno¶ściach na sali Zakładu Medycyny S±dowej zaangażowanych było bezpo¶średnio kilkana¶ście osób, przede wszystkim lekarze medycyny s±dowej i technicy. Obecni byli też prokuratorzy z katowickiego IPN. Dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń powiedział w TVN24, że nie widział ¶śladów po kuli w czaszce generała.



Tadeusz Szumowski, ambasador Polski w Dublinie, który w 1993 r. będ±c zastępc± ambasadora w Wielkiej Brytanii uczestniczył w ekshumacji szcz±tków generała w Newark, po zobaczeniu szcz±tków powiedział dziennikarzom, że odniósł wrażenie, że s± te same zwłoki, które widział 15 lat temu w Newark.



Pożegnanie i ponowne złożenie szcz±tków gen. Władysława Sikorskiego w sarkofagu na Wawelu odbędzie się w ¶środę po południu. Ceremonia rozpocznie się o godz. 16.00 pod Krzyżem Katyńskim u podnóża Wawelu. O godz. 17.00 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza ¶św., a wieczorem - po złożeniu trumny w krypcie ¶św. Leonarda - zostanie zamknięty marmurowy sarkofag. "



http://wiadomosci.wp.pl/t...,wiadomosc.html







Zlecenie na generała Sikorskiego wydali Polacy?



"W krótkim przegl±dzie spiskowych teorii ¶śmierci gen. Sikorskiego korespondent "Daily Telegraph" Matthew Day pisze, że ¶śmierć generała Sikorskiego mogła być "dziełem" niezadowolonych polskich oficerów. Według dwóch pozostałych teorii, zlecenia zamachu na życie generała mogli dokonać Józef Stalin lub Winston Churchill.



Według jednej z teorii, autorstwa polskiego historyka Dariusza Baliszewskiego, Sikorskiego mogła zabić grupa polskich oficerów, prawdopodobnie w porozumieniu z Brytyjczykami, w przekonaniu, że jest on zbyt słaby, by skutecznie bronić Polski.



Sikorski, w my¶śl tej teorii, został zastrzelony zanim znalazł się w samolocie, który run±ł do morza. Badania szcz±tków generała przez patologów mog± ustalić, czy go zastrzelono - wskazuje Day.



Druga z teorii ¶śmierci generała zakłada, że Stalin miał zlecić zabójstwo Sikorskiego po to, by po ujawnieniu przez Niemców zbrodni katyńskiej nie stał on na przeszkodzie współpracy ZSRR z zachodnimi aliantami.



"Ś¦mierć Sikorskiego pogłębiła podziały w polskim kierownictwie, pomagaj±c Stalinowi w przejęciu kontroli nad Polsk±" - zauważa autor artykułu.



Na dobrych stosunkach ze Stalinem zależało też Churchillowi. O tym, że to Churchill zlecił zabójstwo Sikorskiego przekonana była żona generała Helena."




http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html







Londyn odtajni akta dotycz±ce ¶śmierci gen. Sikorskiego?



"Badanie szcz±tków gen. Władysława Sikorskiego nasili presję na rz±d brytyjski, by odtajnił dokumenty odnosz±ce się do okoliczno¶ści jego tragicznej ¶śmierci w katastrofie gibraltarskiej 4 lipca 1943 r. - s±dzi publicysta brytyjskiego dziennika "Times" Roger Boyes.



- Wielu historyków przekonanych jest, iż nawet najbardziej drobiazgowa ekshumacja nie przes±dzi wyraĽnie o przyczynie ¶śmierci generała, ale minimum tego, co osi±gnie, to nasilenie presji na brytyjski rz±d, by udostępnił tajne dokumenty w tej sprawie - napisał w ¶środowym wydaniu gazety.



Według niego oskarżeni to Rosja (ZSRR) i W. Brytania.



- Sikorski stał się poważnym problemem dla Rosji - zauważa Boyes, wskazuj±c iż premier RP i WódĽ Naczelny PSZ domagał się od Rosjan wyja¶śnienia mordu w Katyniu, w czasie, gdy Moskwa tworzyła marionetkowy polski rz±d.



- Czy Brytyjczycy pozbyli się Sikorskiego, ponieważ stał się kłopotliwy dla brytyjskiego rz±du w czasie, gdy Winston Churchill musiał coraz bardziej sprzymierzać się ze Stalinem? - pyta.



Za "czynnik dalszych komplikacji" uznaje okoliczno¶ść, iż Kim Philby, szef iberyjskiego działu wywiadu (MI6) w czasie ¶śmierci gen. Sikorskiego pracował dla Rosjan.



Obecne dochodzenie Instytutu Pamięci Narodowej "ma na celu położenie kresu teoriom spiskowym", a także "rzucenie ¶światła na jedn± z najtrudniejszych zagadek II Wojny Ś¦wiatowej" - zaznacza Boyes. "




http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Doł±czył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Sk±d: ŁódĽ
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 15:45   

drFaustus informuj nas na bierz±co jesli oczywi¶ście będziesz miał jakie¶ś informacje. Dziękujemy za wstaweczke :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 17:22   

Ok, staram się ¶śledzić temat :wink:

Co¶ś ¶świeżego:





Jak zgin±ł gen. Sikorski? - Bliżej odpowiedzi



"Operacja ekshumacji generała Władysława Sikorskiego została zakończona i przebiegła bez zakłóceń; na jej wyniki trzeba poczekać kilka tygodni - mówili dzi¶ś w Krakowie eksperci IPN.



- Operacja ekshumacji i badań szcz±tków została zakończona, przed nami teraz kilka tygodni badania pobranych próbek. Cała operacja przebiegła bez żadnych zakłóceń - podkre¶ślił prezes IPN Janusz Kurtyka.



- Wiele już można by powiedzieć, niemniej jednak sami medycy s±dowi zanim wydadz± jak±¶ś opinię musz± j± zweryfikować poprzez badania dodatkowe (...), na które trzeba poczekać - podkre¶śliła Ewa Koj z katowickiego IPN. - Bardzo prosimy o cierpliwo¶ść - zaapelowała.

Odpowiadaj±c na pytanie, czy po ekshumacji Sikorskiego IPN jest bliżej poznania prawdy o ¶śmierci generała, Koj odparła: "oczywi¶ście, przy każdym tego typu zgonie konieczne jest ustalenie obrażeń w oparciu o takie badania jakich dokonali¶śmy, a te badania od 1943 roku nie zostały wykonane".



W jej opinii "te badania z pewno¶ści± pozwol± wykluczyć kilka wersji, które s± przyjęte w ¶śledztwie, a które s± jednocze¶śnie przedmiotem różnych publikacji na temat ¶śmierci i katastrofy w Gibraltarze".



Jak dodała, wyniki badań powinny zostać wydane za kilka tygodni."




Ľródło informacji: http://fakty.interia.pl/r...zi,1217839,5617







Złamania nóg i urazy czaszki gen. Sikorskiego



"Ś¦roda, 26 listopada (11:18)



"Złamania ko¶ści nóg w wielu miejscach oraz urazy czaszki - takie obrażenia stwierdzili specjali¶ści badaj±cy szcz±tki gen. Władysława Sikorskiego - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.



W Zakładzie Medycyny S±dowej Collegium Medicum UJ dzi¶ś przed południem zakończono badania zwłok gen. Władysława Sikorskiego.



- W sensie medycznym badania zostały zakończone - powiedziała naczelnik pionu ¶śledczego IPN w Katowicach prokurator Ewa Koj. Jak podkre¶śliła, badania pozwoliły na weryfikowanie kolejnych wersji nt. obrażeń generała, ale o ich wyniku opinia publiczna będzie mogła dowiedzieć się z ekspertyzy, która powstanie za kilka tygodni.



Na popołudnie konferencję prasow± z udziałem prezesa Janusza Kurtyki zapowiedział Instytut Pamięci Narodowej. Być może wtedy podane zostan± bliższe ustalenia.



Prokurator Koj podkre¶śliła, że s± duże szanse, by naukowcy mogli okre¶ślić przyczynę i mechanizm zgonu generała. Stwierdziła również, że z przeprowadzonych dotychczas badań wynika inny charakter obrażeń u gen. Władysława Sikorskiego aniżeli opisany przez lekarza z 1943 r.



Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego z podziemi Katedry Wawelskiej została przeprowadzona we wtorek przed południem. Podniesienie sarkofagu i wydobycie trumny odbyło się bez komplikacji. Po godz. 14 we wtorek trumna ze szcz±tkami gen. Władysława Sikorskiego została przewieziona z Wawelu do Zakładu Medycyny S±dowej w Krakowie, gdzie została otwarta.



Zgodnie z wcze¶śniejszymi założeniami, specjali¶ści szukali ¶śladów ewentualnych złamań, urazów i uszkodzeń ko¶ści oraz obrażeń wewnętrznych. Zaplanowano także m.in. analizy DNA, histopatologiczne i toksykologiczne. We wtorek wieczorem, szcz±tki generała przewiezione zostały do Zakładu Radiologii Collegium Medicum UJ, gdzie poddano je badaniom tomografem komputerowym. Na podstawie tomografii komputerowej czaszki ma być odtworzona m.in. twarz generała.



Sekcja zwłok prowadzona była w Zakładzie Medycyny S±dowej w nocy z wtorku na ¶środę i - po kilkugodzinnej przerwie - od godz. 7.30 w ¶środę.



Po badaniach szcz±tki generała Władysława Sikorskiego zostan± okryte nowym generalskim mundurem i w nowej trumnie ponownie złożone w sarkofagu w podziemiach Katedry na Wawelu.



Pożegnanie i ponowne złożenie szcz±tków gen. Władysława Sikorskiego w sarkofagu na Wawelu odbędzie się w ¶środę po południu. Ceremonia rozpocznie się o godz. 16.00 pod Krzyżem Katyńskim u podnóża Wawelu. O godz. 17.00 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza ¶św., a wieczorem - po złożeniu trumny w krypcie ¶św. Leonarda - zostanie zamknięty marmurowy sarkofag.



Gen. Władysław Sikorski zgin±ł 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej nad Cie¶śnin± Gibraltarsk±.



Katowicki oddział IPN ¶śledztwo dotycz±ce ¶śmierci gen. Sikorskiego wszcz±ł 3 wrze¶śnia, uznaj±c, że s± przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zgin±ł w wyniku spisku. Do tej pory w ¶śledztwie przesłuchano kilkana¶ście osób. Wcze¶śniej szczeciński oddział IPN odmawiał rozpoczęcia ¶śledztwa uznaj±c, że generał zgin±ł w katastrofie, a nie w wyniku zamachu."




Ľródło informacji: http://fakty.interia.pl/r...17669,5618?sa=1







Ekshumacja gen. Sikorskiego: Pierwsze ustalenia



Ś¦roda, 26 listopada (08:42)



Wstępne oględziny ciała generała Władysława Sikorskiego podważaj± opis z 1943 r. - mówiła w Kontrwywiadzie RMF FM Ewa Koj. - To, co mówił wtedy lekarz Daniel Canning, nie zgadza się z tym, co wczoraj zobaczyłam - zaznaczyła naczelnik pionu ¶śledczego IPN w Katowicach.



Konrad Piasecki: Czy oględziny i badanie szcz±tków generała zostały już zakończone?



Ewa Koj: Jeszcze nie. Wczoraj pracowali¶śmy razem z naukowcami, lekarzami, laborantami do około godziny drugiej, nast±piła przerwa w tych czynno¶ściach, dzisiaj zostały wznowione o godzinie 7:30 (badania zostały zakończone dzi¶ś przed południem - red.).

czytaj dalej



Dopiero cało¶ściowa ekspertyza ujawni jakie obrażenia stwierdzono na ciele generała Władysława Sikorskiego - mówi± przedstawiciele IPN-u po zakończeniu badania szcz±tków. Według informacji reporterów RMF FM specjali¶ści badaj±cy szcz±tki znaleĽli szereg złamań i urazów, które mogły powstać w czasie katastrofy samolotu. więcej »



Czy stan zachowania szcz±tków Naczelnego Wodza daje nadzieję na wyja¶śnienie przyczyn tej ¶śmierci, na to, że przyniesie odpowiedzi na te podstawowe pytania, dotycz±ce tej ¶śmierci?



Tak, oczywi¶ście i to mogę już powiedzieć po tych wczorajszych czynno¶ściach: mamy bardzo duże szanse, a wła¶ściwie naukowcy i lekarze, by okre¶ślić przyczynę zgonu generała Sikorskiego w 1943 roku.



Z pierwszych relacji wynika, że stan zachowania tych szcz±tków nie jest najlepszy, że procesy degradacji zwłok przez 15 lat niesłychanie się posunęły.



Tak. On nie jest tak dobry, jak mogliby¶śmy się spodziewać po relacjach między innymi ambasadora Szumowskiego w oparciu o oględziny, w których uczestniczył w 1993 roku. Wtedy mówiono o bardzo dobrym stanie szcz±tków. Faktycznie proces przemian po¶śmiertnych nast±pił w sposób, który zmienił obraz, niemniej jednak to ci±gle jest duży materiał do badań i spodziewamy się, że nie będzie w±tpliwo¶ści i ekspertyza w tym zakresie będzie kategoryczna.



Czyli stan szcz±tków nie jest na tyle zły, żeby badania kryminalistyczne, te podstawowe, nie były możliwe do przeprowadzenia.



Tak, jak najbardziej.



A co, według pani, będzie można ustalić z absolutn± pewno¶ści± po tych badaniach?



Przyczyny i mechanizm zgonu. To ma niezwykle istotne znaczenie, bo przede wszystkim wykluczy kilka hipotez na temat ¶śmierci generała, które w ¶śledztwie przyjęte s± jako jedne z kolejnych wersji, no i pozwol± nam w oparciu o dokumenty, które spodziewamy się zgromadzić w ramach postępowania, poczynić ustalenia, które przybliż± nas do prawdy, bo sukcesem byłoby, gdyby¶śmy mogli kategorycznie odpowiedzieć na to pytanie, choć nie jest to ci±gle wykluczone.



A czy przy pierwszych oględzinach zauważono jakie¶ś obrażenia, które mogłyby być przyczyn± ¶śmierci, czy już te pierwsze oględziny dały jakie¶ś odpowiedzi?



Tak, oględziny dały już sporo wstępnych odpowiedzi, ale chcieliby¶śmy, żeby ta odpowiedĽ padła w sposób kategoryczny, a w taki sposób może pa¶ść tylko w ramach wydanej przez Instytut Ekspertyz S±dowych opinii. Wówczas tę opinię przedstawimy państwu, a za państwa po¶średnictwem Polakom. I tak mi się wydaje, że ten miesi±c w obliczu 65 lat to jest naprawdę mgnienie.



No tak, to trochę prawda, ale pewne odpowiedzi być może już dzisiaj poznamy. Na przykład, czy były ¶ślady kuli?



Nie mogę odpowiadać na te pytania, bo te pytania s± takimi wyrywkami z całego procesu oględzin i ona zaspokajaj± wiedzę tylko szcz±tkowo, a nie daj± pełnego obrazu. Szacunek do państwa każe mi zachować to, co ustalili¶śmy na podstawie wstępnych oględzin, w tajemnicy. Natomiast to wszystko musi zostać zweryfikowane, bo z jednej strony s± to badania, oględziny, które już daj± pewne odpowiedzi, a je trzeba potwierdzić badaniami. Oprócz medyków s±dowych, lekarzy, którzy stoj± przy tych czynno¶ściach, s± tam naukowcy, których praca będzie czekała dopiero po tych czynno¶ściach, które wykonujemy dzisiaj.



Pani naczelnik, czy jest co¶ś, co przy pierwszych oględzinach zostało odkryte, zauważone, co by podważało nasz± dotychczasow± wiedzę o ¶śmierci generała Sikorskiego?



Oczywi¶ście. Eliminuje pewne wersje.



Ale już te wersje, które do tej pory wydawały się być oficjalne i pewne?



Trudno powiedzieć, która wersja jest oficjalna.



Do tej pory wydawało się, że generał zgin±ł po prostu w skutek katastrofy lotniczej i ingerencji osób trzecich przy tej ¶śmierci nie było.



Jest to jedna z wersji, bardzo prawdopodobna. Ona też wymaga opracowania przez nas, dlatego że jakie¶ś niedokładno¶ści, chociażby zwi±zane z samymi oględzinami szcz±tków ciała generała po wyłowieniu z wody, namnożyły tych w±tpliwo¶ści. Lekarz Daniel Canning, który w 1943 r. dokonywał oględzin, zrobił to w sposób taki, który nie daje podstaw do tego, żeby móc ocenić obrażenia. Nie sporz±dzony został żaden protokół, a on sam wła¶ściwie o obrażeniach mówił w zeznaniach. Jedyne co mogę powiedzieć, że to, co mówił, nie zgadza się z tym, co zobaczyłam.



Nie zgadza się?



... z tym co wczoraj zobaczyłam. Mówię o charakterze obrażeń, które opisał w swoich zeznaniach w 1943 r.



Czyli ten charakter obrażeń jest zupełnie inny, niż my¶ślano w 1943 r.



Jest inny. Jest inny, niż opisywał to Daniel Canning w swoim zeznaniu, a ten lekarz dokonywał oględzin bezpo¶średnio po wyci±gnięciu zwłok generała z wody.



Pani naczelnik, je¶śli ta ekshumacja nie da przekonuj±cych dowodów na to, że generał został zamordowany, czy to praktycznie skończy ¶śledztwo IPN-u?



Oczywi¶ście, że to ¶śledztwo ma jaki¶ś koniec i ono możne nas doprowadzić do tego, że raport Brytyjczyków jest raportem, który oddaje faktyczny stan tego wydarzenia. Nie mniej jednak, to też jest niezwykle istotne, bo pozbędziemy się w±tpliwo¶ści.



Pytam o to, czy je¶śli po tej ekshumacji z cał± pewno¶ści± wykluczycie morderstwo, to czy będzie tak, że ¶śledztwo wła¶ściwie się w tym momencie zakończy? Czy ono cały czas będzie trwało i będzie badanie dokumentów, materiałów, archiwów, dotycz±cych tej ¶śmierci?



Nie będziemy mogli dać takiej kategorycznej odpowiedzi, dopóki nie zbierzemy wła¶śnie tych dokumentów. I nie ma możliwo¶ści bez pełnego materiału dowodowego odpowiedzieć sobie na pytanie, która z wersji przyjętych w ¶śledztwie jest prawdziwa. Tak że faktycznie, je¶śli już będzie moment, że będziemy mogli powiedzieć, że była to katastrofa i nie była spowodowana żadnym sabotażem, to będzie to koniec ¶śledztwa i zakończy je umorzenie. Zreszt± w każdym z tych przypadków, bez względu na wersję, jak± przyjmiemy, postępowanie zakończy się umorzeniem, z tym że będzie inne uzasadnienie tego postanowienia i inna podstawa jego umorzenia.



Ľródło informacji: http://fakty.interia.pl/r...17501,5618?sa=1
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 17:42   

"Córka generała nie zginęła w katastrofie"



Ś¦roda, 26 listopada (08:11)



Córka generała Sikorskiego nie zginęła w katastrofie na Gibraltarze, ale została porwana przez sowietów i zmuszona do odszyfrowania tajnych dokumentów Naczelnego Wodza - powiedział na antenie TVP Info dr Andrzej Perzanowski.



Doktor Andrzej Perzanowski z Towarzystwa Przyjaciół Historii jako jeden pierwszych zabiegał o ekshumację ciała generała Sikorskiego. - Dzięki ekshumacji dowiemy się, jakim urazów doznał generał Sikorski i jaka była bezpo¶średnia przyczyna jego ¶śmierci - mówi Perzanowski.



W całej sprawie jest jednak więcej zagadek. Nie wiadomo, co się stało córk± generała Zofi± Le¶śniowsk±. - S± doniesienia, że została ona porwana przez ekipę, która dokonała zabójstwa generała, a póĽniej schowała się do samolotu ambasadora Majskiego, który stał na s±siednim pasie na Gibraltarze. Załoga tego samolotu - w drodze do Moskwy - wyl±dowała w Kairze, gdzie póĽniej znaleziono bransoletkę córki Le¶śniowskiej włożon± pod dywan - mówił Perzanowski.



Według niego bransoletka może być dowodem na hipotezę o zamachu na życie generała Sikorskiego oraz wykorzystania Le¶śniowskiej przez NKWD. - Bransoletka była wykonana w szczególny sposób - posiadała wewnętrzny napis z imieniem i nazwiskiem, miała też specjalne zamknięcie, który potrafiła otworzyć sama wła¶ścicielka. Dlatego s±dzi się, że to ona j± zdjęła, wsadziła pod dywan chc±c zostawić wiadomo¶ść, że żyje. Mało tego - jeden z oficerów AK, który penetrował łagry NKWD stwierdził, że widział córkę Sikorskiego. Nawi±zał z ni± kontakt wzrokowy, ale nie mógł bezpo¶średnio do niej podej¶ść. Była pilnowana przez NKWD i najprawdopodobniej została zmuszona do odszyfrowania tajnych pism, które posiadał Sikorski w swojej walizce. Ona była jego sekretark± i szyfrantk±. A kiedy była już niepotrzebna to j± zlikwidowano - mówił w TVP Info Perzanowski.




Ľródło informacji: http://fakty.interia.pl/r...17476,5618?sa=1







Hipotezy historyków



Poniedziałek, 24 listopada (10:25)



Hipotezy historyków na temat przyczyn i okoliczno¶ści ¶śmierci Wodza Naczelnego gen. Władysława Sikorskiego s± zróżnicowane, jednak niemal wszyscy zgodnie twierdz±, że s± one niejasne i wymagaj± wy¶świetlenia.



Prof. Paweł Wieczorkiewicz w "Historii Politycznej Polski 1935- 1945" (Warszawa 2006) zwraca uwagę na fakt, że już przed katastrof± gibraltarsk± miały miejsce dwie próby zamachu na życie gen. Sikorskiego, za¶ś zadowalaj±cej i pełnej odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się w samym Gibraltarze, nie udzielono do dzi¶ś.



"Urzędowy raport brytyjskiej komisji ¶śledczej (...) twierdził, iż rzekomo 'samolot stał się niesterowny'. Miało to być spowodowane zablokowaniem steru wysoko¶ści, czego przyczyny jednak nie ustalono. Komunikat prasowy (...) stwierdzał, niezgodnie z prawd±: 'zostało jednak ustalone, że nie był to sabotaż'. Wersję tę, z pobudek politycznych, zaakceptować musiały również władze polskie" - pisze prof. Wieczorkiewicz.



W opinii historyka o tym, że w Gibraltarze dokonano zbrodni, ¶świadczy wynik ekspertyzy wykonanej w Katedrze Aerodynamiki Obiektów Ruchomych Politechniki Warszawskiej potwierdzaj±cy pełn± sterowno¶ść samolotu generała.



Według prof. Wieczorkiewicza, z grona potencjalnych inicjatorów zamachu wykluczyć trzeba Hitlera, dla którego ¶śmierć gen. Sikorskiego była szans± na pogłębienie rozdĽwięku między rz±dem polskim a Stalinem. Z kolei sowiecki przywódca - zdaniem historyka - był jedynym, który skorzystał na ¶śmierci Sikorskiego. "Odchodził bowiem polityk, który z racji swego międzynarodowego autorytetu i kontaktów mógł mu utrudnić z dawna obmy¶ślany i realizowany już etapami proces sowietyzacji Polski. Zgon premiera i Naczelnego Wodza musiał nadto na jaki¶ś czas sparaliżować polskie o¶środki dyspozycyjne w okresie, w którym polityczny czas biegł podwójnie szybko" - zaznacza prof. Wieczorkiewicz.



Jednak w jego ocenie hipotezę o sowieckim sprawstwie podważa fakt, że ich tajne służby nie mogłyby samodzielnie dokonać tak poważnej zbrodni zwłaszcza na terenie Gibraltaru, który był silnie strzeżon± twierdz±, za¶ś możliwo¶ść zdemaskowania niosłaby nieobliczalne konsekwencje, na co - zdaniem prof. Wieczorkiewicza - Stalin był zbyt ostrożnym politykiem.



"Miejsce dokonania zamachu powoduje, że pierwszym podejrzanym o jego sprawstwo był Churchill. Na pozór hipoteza taka wydaje się w±tpliwa, jako że d±żył do polsko-sowieckiego pojednania i nie tracił nadziei, że zdoła je osi±gn±ć, licz±c (...) na realizm i ustępliwo¶ść Sikorskiego, do którego żywił osobist± sympatię" - zaakcentował historyk.



Jak podkre¶ślił prof. Wieczorkiewicz, generał mógł stać się dla Brytyjczyków niewygodny w zwi±zku z pogłoskami o jego tajnych rozmowach z emisariuszami Moskwy, po których postanowił zdecydowanie przeciwstawiać się sowieckiej agresji, głównie poprzez ofensywę propagandow± w USA. Mogło to zagrozić zwycięstwu nad Niemcami, które było dla Churchilla priorytetem. Równie niebezpieczny - zdaniem historyka - byłby szantaż ze strony Sowietów, infiltruj±cych brytyjskie tajne służby, dotycz±cy wycofania się z wojny, a nawet zawarcia separatystycznego pokoju z III Rzesz±.



"Także sam Stalin kilkakrotnie w zaufanych gronach dawał wyraz przekonaniu, że zbrodni gibraltarskiej dokonali Brytyjczycy. Odpowiedzialno¶ść ich za tragedię po¶świadcza także po¶średnio zachowanie władz Zjednoczonego Królestwa: do dzisiaj, mimo upływu wielu lat, matacz±c dokumentami i dowodami, nie s± skłonne uczynić niczego, co wyja¶śniłoby jej przebieg i prawdziwe przyczyny" - uważa prof. Wieczorkiewicz.



W ocenie historyka, odno¶śnie okoliczno¶ści i sposobu zgładzenia gen. Sikorskiego snuć można różne hipotezy, uznaj±ce za współuczestników zbrodni lub bezpo¶średnich wykonawców np. wrogich generałowi Polaków z kręgu wywiadu wojskowego, działaj±cych we współpracy z jakim¶ś polskim autorytetem, takim jak gen. Kazimierz Sosnkowski lub gen. Władysław Anders.



Prof. Andrzej Paczkowski w ksi±żce "Pół wieku dziejów Polski 1939- 1989" (Warszawa 1996) podkre¶śla, że choć podejmowano liczne próby ustalenia przyczyn katastrofy oraz poszukiwania inspiratorów sabotażu - zarówno w ¶śledztwach brytyjskich i polskich - nie zdołano stwierdzić bezpo¶średniej przyczyny wypadku. "Nie znaleziono też jednoznacznych potwierdzeń hipotezy zamachu. Jakiekolwiek były przyczyny ¶śmierć gen. Sikorskiego, była poważnym ciosem dla Polski. Premier cieszył się znacznym prestiżem międzynarodowym utrwalonym niezależno¶ści± pogl±dów, któr± wykazywał jeszcze przed wojn±. Dla Polaków w kraju - nawet niechętnych mu oficerów i żołnierzy na obczyĽnie - był symbolem polskiego oporu i wytrwało¶ści" - pisze prof. Andrzej Paczkowski.



Historyk Tadeusz Kisielewski z kolei jest zdania, że zgromadzono wystarczaj±co dużo dowodów na to, że gen. Sikorski zgin±ł w zamachu. Autor ksi±żek "Zamach" i "Zabójcy wychodz± z cienia" analizuj±c przyjęt± przez Brytyjczyków oficjaln± wersję wydarzeń uznaje, że jest ona sprzeczna z prawami fizyki, regułami pilotażu i z cechami konstrukcyjnymi liberatora B24. Jednak zdaniem Kisielewskiego udowodnienie czegokolwiek jest obecnie niemożliwe bez dostępu do utajnionych dokumentów w brytyjskich archiwach.



Według Kisielewskiego w zamachu wzięło udział trzech lub czterech ludzi przysłanych z Polski i będ±cych agentami radzieckiego wywiadu. Pomagało im co najmniej dwóch Brytyjczyków - jeden dokonał wodowania samolotu, kto¶ś inny pomagał mu logistycznie. Zdaniem historyka, razem z załog± i pasażerami na pokład wszedł jeden z zamachowców. Samolot odjechał na pocz±tek pasa startowego i zacz±ł wypróbowywać silniki. W huku i ciemno¶ściach (podczas rozgrzewania silników gaszono ¶światła) zamachowiec znajduj±cy się na pokładzie otworzył luk i wpu¶ścił współtowarzyszy. Po dokonaniu zamachu opu¶ścili samolot jeszcze przed jego startem z lotniska w Gibraltarze.



Prof. Andrzej Garlicki w "Historii 1939-1997/98" (Warszawa 1999) komentuj±c wiadomo¶ść o ¶śmierci gen. Sikorskiego pisze, że w wielu kręgach szybko zrodziło się podejrzenie, że nie był to tragiczny wypadek, lecz zbrodniczy zamach. "Mimo że minęło już ponad pół wieku od katastrofy gibraltarskiej, nie udało się jednak znaleĽć żadnych dowodów potwierdzaj±cych tę hipotezę" - stwierdza prof. Garlicki.



Prof. Norman Davies w ksi±żce "Powstanie '44" (Kraków 2006) również ocenia, że katastrofa gibraltarska "nigdy nie doczekała się zadowalaj±cego wyja¶śnienia".



Jan Nowak-Jeziorański w artykule "Ukryty trop", ("Polityka" nr 44 z 1 listopada 1997) oceniał, że w kwestii wyja¶śnienia przyczyn ¶śmierci gen. Sikorskiego zabrakło nacisku zarówno ze strony polskiej opinii publicznej, jak i kolejnych rz±dów. "Prawdziwe przyczyny katastrofy samolotu s± dotychczas nieznane. Oburzaj±ca decyzja rz±du brytyjskiego, która zakazuje ogłoszenia w przeci±gu następnych 50 lat wyników dochodzeń specjalnej komisji brytyjskiej powołanej w 1943 r. do zbadania przyczyn katastrofy, nie spotkała się w Polsce z jakimkolwiek sprzeciwem" - podkre¶ślał Nowak- Jeziorański.



W jego ocenie, zastanawiaj±ce jest, jak komisja mogła doj¶ść do stwierdzenia, że w Gibraltarze nie było sabotażu, skoro tył kadłuba z urz±dzeniami sterowymi pozostał na dnie morza i nie podjęto próby wydobycia go, a sam samolot wbrew regułom bezpieczeństwa był strzeżony na lotnisku w Gibraltarze nie tylko przez wartowników stoj±cych na zewn±trz, ale także jednego, który spędził noc w ¶środku.



"Wci±ż nie wierzę, by sprawcami ¶śmierci Sikorskiego byli Anglicy. Nie mieli powodu, by pozbywać się generała, który pokładał aż przesadn± ufno¶ść w brytyjskim sojuszniku. A gdyby nawet mieli takie zamiary, mogli byli przecież pozbyć się go w sposób mniej spektakularny. (...) Wiele wskazuje na Sowiety, bo usunięcie polskiego przywódcy ciesz±cego się dużym prestiżem międzynarodowym i walka między jego następcami ułatwiła póĽniejsz± grę Stalinowi" - rozważał Nowak-Jeziorański.



Odniósł się on także do ewentualnej negatywnej roli sowieckiego szpiega Kima Philby'ego, który odwiedził twierdzę na krótko przed katastrof±. "Być może brytyjska komisja odkryła jakie¶ś tropy prowadz±ce w kierunku Philby'ego. Być może Anglicy wstydz± się dzi¶ś przyznać do tego. S± to jednak tylko domysły. Polska ma prawo domagać się ujawnienia pełnej prawdy" - podkre¶ślał Jan Nowak- Jeziorański.



W artykule Nowaka-Jeziorańskiego w "Newsweeku" 23 grudnia 2001 roku wyraził on również pogl±d, że dla ostatecznego wyja¶śnienia ¶śmierci gen. Sikorskiego, rz±d polski powinien nadal domagać się udostępnienia raportu RAF Farry'ego Commanda złożonego po "wypadku w Montrealu" 30.11.1942 r. (dotyczył jednej z wcze¶śniejszych prób zamachu na życie generała) oraz raportu placówki MI6 w Gibraltarze opisuj±cego przebieg katastrofy i jej przypuszczalne przyczyny, a także imienia, nazwiska i funkcji dezertera z KGB, który stwierdził, że sprawc± ¶śmierci gen. Sikorskiego było NKWD. Zdaniem Nowaka-Jeziorańskiego strona polska powinna mieć do niego dostęp, a je¶śli nie żyje - do protokołów lub nagrań jego zeznań.



W opinii Nowaka-Jeziorańskiego, Brytyjczycy powinni również udostępnić stronie polskiej notatkę albo transkrypt z nagrania rozmowy Winstona Churchilla z lordem Cherwellem po reakcji Sikorskiego na odkrycie przez Niemców masowych grobów w Katyniu. Ma ona być przechowywana w Nuttfield College w teczce z dokumentami lorda Cherwella, a jej tre¶ść ma zawierać rozważania, jak postępować z Sikorskim wobec jego konfliktu ze Stalinem. Ostatnim ważnym dokumentem powinien - według Nowaka- Jeziorańskiego - być protokół z przesłuchania komisji ¶śledczej powołanej po ucieczce do Moskwy Kima Philby'ego w 1963 roku oraz protokoły z dochodzeń po ujawnieniu innych sowieckich wtyczek w wywiadzie brytyjskim. Zadaniem komisji było ustalenie zasięgu informacji, do których dostęp miał Philby, i ocena szkód, jakie mógł wyrz±dzić.




¬ródło: http://fakty.interia.pl/r...ow,1216171,5618







Ciało generała w gorszym stanie niż w 1993 roku



Wtorek, 25 listopada (16:56)



- Ciało gen Sikorskiego jest w gorszym stanie niż w 1993 r., kiedy dokonano pierwszej ekshumacji - powiedziała serwisowi internetowemu tvp.info Ewa Koj, szefowa pionu ¶śledczego katowickiego IPN.



Zwłoki generała s± zmumifikowane, ale nast±pił już proces gnilny. S± w stanie pewnego rozkładu i tkanki miękkie nie s± już tak dobrze zachowane jak to było 15 lat temu - mówi Ewa Koj, naczelnik pionu ¶śledczego katowickiego IPN.



Porównania stanu zwłok można było dokonać dzięki obecno¶ści przy badaniach Tadeusza Szumowskiego, ambasadora RP w Irlandii, który w 1993 r. brał udział w pierwszej ekshumacji zwłok Naczelnego Wodza i widział wtedy ciało Sikorskiego tuż po wyjęciu z grobu.



¬ródło: http://fakty.interia.pl/r...ku,1217217,5617
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 17:53   

"Nie widziałem ¶śladu po kuli w czaszce gen. Sikorskiego"



"Dyrektor katowickiego IPN-u powiedział, że nie widział ¶śladu po kuli w czaszce generała Władysława Sikorskiego.



W rozmowie z telewizj± TVN 24 dyrektor Andrzej Drogoń wyraził opinię, że podważa to hipotezę, iż generał został zastrzelony. Drogoń dodał, że badania, którym zostan± poddane szcz±tki Sikorskiego, pozwol± ustalić prawdziw± przyczynę jego ¶śmierci.



Szcz±tki generała zostały wydobyte z sarkofagu w Katedrze Wawelskiej i poddane badaniom w krakowskim Zakładzie Medycyny S±dowej. Ekshumacji dokonano na zlecenie katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadzi ¶śledztwo w sprawie ¶śmierci generała Sikorskiego. "




¬ródło: http://wiadomosci.wp.pl/k...tml#czytajdalej
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 43
Doł±czył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Sk±d: ŁódĽ
Wysłany: ¦ro 26 Lis, 2008 23:05   

Dzięki Mo¶ściuniu. Informuj na bierz±co. Pozdrawiam!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Doł±czył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Sk±d: Piękny kraj!
Wysłany: ¦ro 17 Gru, 2008 19:37   

http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonu



Doł±czył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 10 Sie, 2009 12:11   

Angole, maja dużo na sumieniu w sprawie ¶śmierci Generała. Chyba nawet więcej niż sowieci.. Wci±ż utajniaj± dokumenty dotycz±ce jego ¶śmierci. Wnioski z tego nasuwaj± się same.. To oczywi¶ście moja subiektywna opinia, odno¶śnie - http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Doł±czyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 10 Sie, 2009 14:32   

:shock: Kiedy¶ś był emitowany w TV program red.Baliszewskiego albo red.Wołoszańskiego program w cało¶ści po¶święcony do¶ść tajemniczej ¶śmierci generała i jego córki. :cry: Program emitowany był z dziesięć lat wstecz,ale jeszcze wcze¶śniej.Już w tym programie wysunięto do¶ść duże w±tpliwo¶ści co do przypadkowo¶ści tej ¶śmierci. :roll:
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich tre¶ci zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć komentarzy - s± one własno¶ci± ich autorów.