Dołączył: 17 Mar 2008 Posty: 573 Skąd: Skalmierowice
Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 03:03 Szlak bursztynowy na kujawach.
Ciekawe badania archeologiczne w naszym rejonie prowadzili badacze z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania pod kierownictwem dr Józefa Bednarczyka. Historycy poszukiwali przebiegu Szlaku Bursztynowego na Kujawach.
Czym był Szlak Bursztynowy? To sięgający V w. p.n.e. trakt handlowy wiodący od Akwilei nad Adriatykiem do Bałtyku, który nieco później, bo od I do III w. n.e. , przemierzali Rzymianie organizując potężne wyprawy po drogocenny bursztyn. Wyprawy kupców rzymskich nad Bałtyk miały duże i długotrwałe znaczenie dla kulturowego rozwoju „barbarzyńców”. Mimo, iż przebieg szlaku nie został jednoznacznie określony, na podstawie wzmianek starożytnych pisarzy oraz znalezisk archeologicznych można stwierdzić, że wiódł on przez Bramę Morawską, Wrocław, Kalisz, Kujawy (brodem w Otłoczynie) przez Świecie nad Bałtyk.
Gąski a Szlak Bursztynowy
Istotnym dowodem na przebieg Szlaku Bursztynowego są znaleziska monet pochodzących z początków naszej ery, wyrobów z brązu i ceramiki rzymskiej. Właśnie w Gąskach badacze z Instytutu Prehistorii poznańskiego uniwersytetu odnaleźli około 20 złotych i srebrnych monet pochodzących z czasów cesarstwa rzymskiego datowanych na 250 rok n.e.!
Badacze dokonali również kolejnego ekscytującego odkrycia. Na stanowisku arch. nr 21 w Gąskach odnaleziono bardzo rzadkie cmentarzysko z 3 mogiłami o kształcie stożka, tzw. kurhanami, pochodzącymi z końca II w. n.e.
Niebezpieczne wyprawy po bursztyn uzasadniały Istnienie nekropolii. Ryzyko grabieży i napadów było ogromne, wymagało zorganizowania ochrony konwojom wiozącym z jednej strony bursztyn, z drugiej towary importowe. Ochroną zajmowali się specjalnie uzbrojeni mężczyźni zabezpieczający kolejne odcinki trasy. Jak twierdzi prof. A.Cofta-Braniewska : -Zapewne pochówki takich osób kryją cmentarzyska. Są one ulokowane wzdłuż trasy szlaku bursztynowego, w określonych odstępach.
Te bezcenne znaleziska cieszą prehistoryków i są ewidentnym potwierdzeniem, że przez aktualne terytorium gminy Gniewkowo przechodził Szlak Bursztynowy. Tym samym wzrasta znaczenie prowadzenia dalszych prac archeologicznych .
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach