FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: heinricha, himmlera, hochwald, kwatera, reichsfăzhrera

Hochwald - kwatera ReichsfĂźhrera SS Heinricha Himmlera
Autor Wiadomość
ajax2007
drużynowy



Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 136
Wysłany: Czw 24 Maj, 2012 22:38   Hochwald - kwatera ReichsfĂźhrera SS Heinricha Himmlera

W minionym tygodniu zawitałem służbowo w rejon Warmii i Mazur, przedłużyłem pobyt aby posmakować klimatu II Wojny ŒŚwiatowej. Oczywiśœcie odwiedziłem Wolfsschanze i Mauerwald, ale po raz pierwszy odszukałem Hochwald, polową kwaterę Himmlera. Miejsce to znajduje sie koło wsi Pozedrze (Possesern) przy szosie Węgorzewo – Giżycko. Trzeba zostawić samochód i pospacerować pokaźny kawałek. Kwatera usytuowana była przy ówczesnej linii kolejowej. Budowę ukończono w 1941 roku, kierownictwo nad budową oczywiśœcie sprawowała Organizacja Todt.



http://imageshack.us/phot.../849/hochg.jpg/

Uczta była znakomita :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10266
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 08 Cze, 2012 00:05   

Miło powspominać prayer

Ostatni raz byłem tam w... hmm... w latach 94 - 98...

Za dużo się nie zmieniło Mr. Green

(No, poza tym, że gmina dostrzegła to miejsce jako atrakcję turystyczną i postawiła tablicę :wink: )



Kilka słów nt. tego miejsca warto przeczytać http://pl.wikipedia.org/w...mmlera_Hochwald
 
 
ajax2007
drużynowy



Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 136
Wysłany: Czw 14 Cze, 2012 00:50   

Rzeczywiśœcie tablice są, przybliżają nam możliwośœć poznania atrakcji tego kawałka regionu. Nawiasem mówiąc niezbyt dokładnie czytałem wskazówki, pomyliłem trasę i samochodem na wstecznym musiałem jechać samochodem około 1 kilometra, ale trochę w tym mojej winy,chciałem za daleko dojechać samochodem. Wróciłem, pieszo ruszyłem w trasę, taka jest konwencja tej wyprawy.



http://imageshack.us/phot...8/27545645.jpg/
 
 
tropiciel
służba przygotowawcza


Dołączył: 17 Paź 2011
Posty: 24
Skąd: N- NE
Wysłany: Śro 08 Sie, 2012 09:01   

oczywiśœcie mogłeśœ postawić auto przy asfalcie i 200m przejśœć się w las (nawet dużo bliżej niż od parkingu :) ), przy okazji zwiedzając jeden ze schronów łącznośœci Loetzener Feldstellung (Gizyckiej Pozycji Polowej) z lat 1915-17. Zresztą w lesie pozezdrzańskim jest dużo więcej pozostałośœci z tego czasu, jak i zespołu umocnień Befestigungen bei Loetzen czyli Obszaru Ufortyfikowanego Giżycko zwanego zazwyczaj od nadanej przez żołnierzy A.CZ nazwy GRU (Gizycki Rejon Umocniony).



Historia tego kompleksu ma kilka swoich tajemnic i ciekawostek które należałoby raz na zawsze scalić i udokumentować:

- Pozezdrze (Grossgarten) to teatr walk w dniach 9-10 wrześœnia 1914 roku- Rosjanie już wcześœniej zajmując teren buduja drogę strategiczną, zwaną przez Niemców później "Schwarzenweg", która funkcjonuje jako droga dojazdowa do kompleksu schronów?

- dlaczego znany badacz fortyfikacji nazywa ten kompleks "Czarny szaniec", a nie "Hochwald"- nazwa ta nadana jako tytuł jednego z artykułów z 1986 roku, funkcjonuje do dnia dzisiejszego jako kryptonim kwatery.?

- dlaczego kompleks nazwany jest kwaterą Hitlera, jak on sam stale przebywał w msc. Gansenstein w neogotyckim pałacyku?

- czy ktośœ rozwikła zagadkę śœmierci Tadeusza SZ- który zginął tam w 1953 roku, dopóki jeszcze w Pozezdrzu mieszka jego rodzina?

- co ze zwłokami żołnierzy sowieckich jakie znalazła okoliczna ludnośœć wiosną 1945 roku w ruinach schronów- czy byli to ranni i zabici w walkach o pobliskie fortyfikacje w okolicach Przytuł w nocy 24/25 stycznia 1945?



Oczywiśœcie pytań znajdzie się więcej- warto by poszukać na nie odpowiedzi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.