Hełm- ogólnie mówiąc jest to nakrycie głowy wykonane z twardych materiałów takich jak różnego rodzaju metale, skóra oraz w ostatnich czasach tworzywa sztuczne jak kewlar i inne temu podobne tworzywa sztuczne.
Najbardziej znanym hełmem starożytności jest hełm greckich hoplitów, którego rozwinięciem był hełm używany przez żołnierzy rzymskich.
W okresie średniowiecza hełmy rozpoczęły gwałtowną ewolucję od prostych nakryć głowy jak hełmy stożkowe i szyszaki, których charakterystyczną cechą był brak osłony twarzy za wyjątkiem nosa i brody chronionych przez tzw. „nosal”. Późniejszym etapem rozwoju ochronnych nakryć głowy były chroniące całą głowę wraz z twarzą hełmy garnczkowe oraz wzorowane na kapeluszach o bardzo szerokim rondzie „kapaliny”.
Jednakże najbardziej znanym hełmem średniowiecza jest „przyłbica” – hełm o metalowym dzwonie i przymocowanej do niego ruchomej osłonie twarzy. Osłona ta mylnie zwana przyłbicą często przybierała kształt pyska zwierzęcia lub nawet ludzkiej twarzy..
Następnie na arenie światowych konfliktów pojawiła się „salada” – bardzo głęboki hełm będący być może rozwinięciem „kapalina” zasłaniającym głowę i kark łączący się niemal z napierśnikiem zbroji.
W późniejszym czasie na skutek rozwoju broni palnej ochrona całości głowy wraz z twarzą straciła na znaczeniu i w szerokim zastosowaniu znalazł się hełm zwany ”morion” o wąskim w przedniej części uniesionym rondzie i szerokim biegnącym przez środek hełmu grzebieniu. W hełmy tego typu wyposażeni byli między innymi szwedzcy w ekranizacji „Potopu” H. Sienkiewicza.
Ciekawym hełmem z tego okresu była pruska wykonana ze skóry wzmacnianej metalowymi elementami „pikielhauba”, której charakterystyczna częścią był pionowy szpikulec na szczycie hełmu (Pikielhauba jest "awatarem" subforum .
Od początku I wojny światowej rozpoczął się najbardziej dynamiczny okres rozwoju hełmów. Praktycznie każda armia biorąca udział w tym i następnym konflikcie posiadała swój wzór hełmu. Od francuskiego „Adriana wz. 15” przez brytyjski „M 1917” do niemieckiego M17 z okresu I wojny światowej i ich wersji rozwojowych z II wojny światowej jak brytyjski Mk. IV, niemieckie M-35 i M-42 do nowych konstrukcji jak używany do lat 80 XX wieku amerykański M-1.
Osobną kartą w historii hełmów są lata 80 XX w. Kiedy to hełmy zaczęto produkować z włókien paraaramidowych jak kewlar. Przykładem hełmu z takiego materiału jest amerykański hełm „Fritz”. Jest on w prostej linii potomkiem niemieckich hełmów M-35 i M-42 wykonanym jednakże z kewlaru.
W swoich dalszych postach postaram się przybliżyć swoją kolekcję hełmów oraz podzielić się swoja wiedzą na temat tego typu wyposażenia. Bardzo proszę Szanownych forumowiczów o uzupełnianie ewentualnych luk w moich wypowiedziach i korygowanie moich ewentualnych błędów.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 07 Paź, 2009 20:58
Ciekawie, zwięźle i na temat
Powiem Tobie, że nigdy do tej pory nie zadawałem sobie trudu, by zgłębić znaczenie słowa "przyłbica", bo było to - jak mi się wydawało - nader oczywiste, a tu proszę Żyłem w błędzie Coś mi się wydaje, że 99,9% moich znajomych z pracy również posługuje się błędną terminologią
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach