FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: skladnica, tranzytowa, umocnienia, westerplatte, wojskowa

Wojskowa Składnica Tranzytowa - umocnienia Westerplatte
Autor Wiadomość
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 13:55   Wojskowa Składnica Tranzytowa - umocnienia Westerplatte

Niestety, zdjęcie nie grzeszy jakością, ale za to jest z mojej ulubionej kategorii "archiwum" :) Mam nadzieję, że ktoś z Was dysponuje świeżynką jakąś.

Dwukondygnacyjny obiekt pochodzi z 1911 roku i współtworzył pruski system fortyfikacji nadbrzeżnych. Pełnił rolę stanowiska dowodzenia komendanta artylerii nadbrzeżnej."Podczas przygotowywania terenu Wojskowej Składnicy Tranzytowej (WST) do obrony w 1939 roku, wykorzystano stary fort go do umiejscowienia tu placówki pełniącej rolę obrony przeciwdesantowej oraz powiązania systemu ognia broni maszynowej z innymi obiektami. Dowódcą placówki "Fort" był mat Bernard Rygielski."

http://www.gdansk.pl/turystyka,748,6226.html

Dziś obiekt jest już zagospodarowany, zabezpieczony pod opieką Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Westerplatte.
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 15:50   

Drogi Faustusie. No jak najbardziej ktośœ ma takie foteczki. Ja mam i już je daje przyjacielu :)

Oto fotka z krótkim info fortu:http://www.fotosik.plA to reszta zdjęć tego obiektu:http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.pl
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 19:55   

No proszę, uderzyć w stół, a nożyce, tj. Generałowie same się odezwą :)

Rewelacja! Dzięki za wstawkę. No, sporo się w tym miejscu zmieniło jak widzę - na plus :)
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 20:39   

No widząc twoje zdjęcie i stan obiektu jaki wtedy był to rzeczywiśœcie poszło to na lepsze. O wiele lepiej wygląda niż pare lat temu :)
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 21:26   Wojskowa Składnica Tranzytowa - Westerplatte

W marcu 1933 roku Niemcy wycofali z portu gdańskiego straż portową i zastąpili ją policją podległą Wolnemu Miastu Gdańsk. Krok ten stanowił oczywista demonstrację sił, poprzez co polskie dowództwo sił zbrojnych zrozumiało, że placówka wojskowa na Westerplatte nie jest dostatecznie przygotowana do ewentualnej napaśœci ze strony gdańskich Niemców. Dlatego też Sztab Główny podją decyzję o wzniesieniu kilku budynków wartowniczych oraz koszar. Głównym projektantem wyznaczono płk Józefa Siłakowskiego, szefa Wydziału Fortyfikacyjnego Departamentu Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Sporządzony projekt zakładał utworzenie pierśœcienia obrony placówki na Westerplatte. W pierśœcieniu otoczonym przez wartownie, w centralnym punkcie miały powstać koszary. Ich zadaniem było wspieranie ogniem posterunków wartowniczych.W następnych latach wybudowano kolejne wartownie, a wiosną 1934 roku przystąpiono do budowy koszar. Zgodnie z założeniami taktycznymi starano się usytuować je w śœrodku pierśœcienia wartowni. Koszary miały mieć trzy kondygnacje, a najniższą stanowił schron dla ich załogi. W tym schronie przewidziano pomieszczenia bojowe, punkt opatrunkowy, izbę dowodzenia z centralą telefoniczną i radiową, radiostację dalekiego zasięgu, skład podręcznej amunicji oraz elektrownię i motopompę. Poza tym znajdowała się tam kotłownia węgla, kuchnia oraz umywalki i ubikacja.W wyższych kondygnacjach planowano utworzyć pomieszczenia dla załogi i dowództwa, prysznice i toalety oraz biura Składnicy. Po stronie wschodnie znajdowała się dodatkowo wartownia nr 6 umieszczona obok sutereny, a więc najniższej kondygnacji. Od strony północnej zaśœ powstały dwa garaże działowe i rusznikarnia. Tym sposobem koszary uzyskały kształt niesymetrycznej litery „T”. Krótsza ich cz궜ć była ułożona równolegle do kanału portowego.Projektantem architektury zewnętrznej był prof. Jerzy Stankiewicz, który dopiero po wojnie dowiedział się jaką placówkę wojskową projektował. Dowodzi to jaką klauzulą tajnośœci objęto prace ufortyfikowania Westerplatte.

Zdecydowanie najważniejszą cechą budynku była jego konstrukcja. Poprzez ten układ bowiem zapewniała ona suterenie ochronę przed ogniem artyleryjskim oraz bombardowaniem z powietrza. Efekt ten uzyskano dodatkowo stosując w trzech kolejnych stropach zbrojenia żelbetonowe. Specjalne testy potwierdzały, iż taki system uchroni ukrywającą się w suterenie załogę koszar.W przylegającej wartowni nr 6 znajdowały się dodatkowo strzelnice dla broni maszynowej. Były one skierowane na stronę wschodnią i południowo-wschodnią.

Bardzo ważnym jest, aby zaznaczyć, iż koszary i cały kompleks zostały zaprojektowane, aby odeprzeć szturm gdańskich bojówek. Jak pokazała historia oparły się one regularnej armii, a obrona Westerplatte była jednym z najbardziej bohaterskich czynów żołnierzy II Rzeczpospolitej.W czasie walk wrześœniowych wybuchy ciężkich bomb powodowały naruszenia w strukturze budynku. W czasie nalotu 2 wrześœnia trafiły w koszary jedynie 3 bomby, a w czasie artyleryjskiego ostrzału niemieckiego nie otrzymały praktycznie żadnego trafienia. Bliskie wybuchy powodowały jednak pękania i zarysowania ceglanych wypełnień między żelbetonowym szkieletem konstrukcji budynku.Po zakończeniu walk okazało się również, ze bohaterscy żołnierzy mogli z powodzeniem stawiać opór dłużej. Niemcy znaleźli bowiem w koszarach amunicję, która mogła wystarczyć najmniej na 2-3 tygodnie walk. Ponadto obrońcy nie wykorzystali całego prowiantu.Powyższe znaleziska spowodowały kolejne niemieckie kroki. Ponad tysiąc polskich wiźniów zmuszono do uprzątnięcia terenu i usunięcia śœladów walki. Zależało im na zatarciu śœladów własnej nieudolnośœci. Tym samym rozebrano zniszczone lub uszkodzone budynki, a także cz궜ć górnego piętra koszar. Dobitnym jest, iż więźniowie spali w suterenie koszar, która uniknęła zniszczenia. Niechlubnym jest jednak, iż cegły z rozebranych budynków posłużyły później Niemcom do budowy obozu zagłady w Stutthofie. Wywieziono tam również płytki ze śœcian, instalację elektryczną oraz rury kanalizacyjne.

Po zajęciu Westerplatte przez Rosjan w 1945 roku, koszary stały się obiektem testów materiałów wybuchowych oraz detonowania znalezionych niewypałów. Szkody poczynione przez te „ćwiczenia” widoczne są do dnia dzisiejszego jako wypiętrzenia stropów, wygięcia szkieletu budynku oraz osmalone śœciany. Zniszczono wtedy całe skrzydło północne, a powstały dzięki temu gruz posłużył do umocnienia wybrzeża morskiego na Westerplatte. Cz궜ć gruzu leży również w krzakach niedaleko koszar. Czego Niemcy nie zrobili w ciągu 5 lat okupacji, poczynili Rosjanie w ciągu kilku dni.

Po wojnie w 1961 roku w Wydziale Marynarki Wojennej powstał memoriał w sprawie zagospodarowania Westerplatte. Proponowano również odbudowe zniszczonych koszar, w których miało się znaleźć miejsce dla muzeum. Plan został zatwierdzony, ale na tym się skończyły. Ruiny miały pozostać na wieki „malowniczą ruiną”. Dziśœ powstają kolejne plany odbudowy kompleksu. Czy dojdzie do urzeczywistnienia projektów? To pokaże historia…Mało kto wie, ze w końcu XIX wieku Westerplatte było malowniczym kurortem, w zakątku którego istniało znane miejskie kąpielisko o znaczeniu równym gdańskiemu Brzeźnu i Sopotowi. Stał tam dom kuracyjny oraz liczne domy letniskowe, z których do dziśœ dnia nie pozostało nic. Wybudowano również molo spacerowe długośœci 120 metrów, które zostało rozebrane w latach 20. i 30. Sezon turystyczny trwał na Westerplatte od 1 kwietnia do 30 wrześœnia każdego roku, gdyż obiekty uzdrowiska nie posiadały ogrzewania i były lekkimi konstrukcjami.Źródło: http://www.polskiedzieje.plOto kilka fotek.Ruiny dzisiejszych koszar:http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plFragment ruin wartowni nr.3:http://www.fotosik.plNigdy Więcej Wojny:http://www.fotosik.plWidok na pomnik upamiętniający II Wojne ŒŚwiatową:http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 21:39   

prayer Generał widzę że siedzisz sobie dumnie na tle pomnika. :wink: Super
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 21:51   

Ale ty to masz sokole oko Raiso. Jak ty mnie tam wyczaiłaśœ? :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 22:25   

A czy kolega zajrzał do piwnic tych koszar? Jest tam interesujące, zachowane stanowisko strzeleckie... :wink:
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 22:27   

:roll: Mam też kilka ujęć tego miejsca jeszcze z obozu harcerskiego.Poszukam :!:
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 22 Lip, 2009 22:51   

drFaustus napisał/a:
A czy kolega zajrzał do piwnic tych koszar? Jest tam interesujące, zachowane stanowisko strzeleckie... :wink:
A patrz. Nie zaglądałem :(

Kurcze! Ale mnie zaskoczyłeśœ :?

Muszę pojechać i wejśœć do tych piwnic
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 28 Lip, 2009 12:47   

:cry: Wspomniane wcześœniej zdjęcia z Westerplatte.Na wszystkich trzech jestem uwidoczniona. :wink: 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 28 Lip, 2009 16:49   

Woww!!!! :shock:Te zdjęcia do dopiero pamiątka :)
 
 
slash 
komendant drużynyDołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 14:37   

Tak ogólnie, to na wizytę oficjeli we wrześœniu poprzedniego roku, umożliwili dostęp do koszar, są barierki, ładnie oczyszczone w śœrodku. Ale inne atrakcje Westerplatte są zamknięte, choć wcześœniej niektóre były dostępne;/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 15:02   

Koszar tych co na w/w/ foto?
 
 
slash 
komendant drużynyDołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 15:08   

Tak, można zejśœć do piwnic i podziwiać ładne strzelnice:)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 17:25   

Eeee, to znam jeszcze sprzed -nastu lat :wink:

Myśœlałem, że z czymśœ innym się wysilili :wink:

Jak masz foty "z teraz" to pokaż co nie co. Poszukam tych archiwalnych, porównamy zmiany na korzyśœć :wink:
 
 
slash 
komendant drużynyDołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010 23:09   

No dobra, powieje teraz chłodem:PPodaje chyba we śœrodę, ale chyba bez foto.http://img709.imageshack.us/i/isisis07.jpg/http://img38.imageshack.us/i/isisis08.jpg/http://img708.imageshack.us/i/isisis09.jpg/http://img534.imageshack.us/i/isisis10.jpg/http://img196.imageshack.us/i/isisis11.jpg/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 00:04   

Brrrr....allle zimmmno :?

Ale za to zdjęcia Super

Hmm... już na Generała focie widziałem, ale i tu spowitą śœniegiem tablicę dostrzegam, zatem pytanie moje jest takie: czy ten relief sprzed pochylni wiodącej do ruin został odrestaurowany? Tj. uzupełniono braki czy odnaleziono je i poskładano?

Mam go sfoconego jak był jeszcze niekompletny, stąd moje pytanie.

No, muszę zatem odszukać swoje zdjęcia, to uzupełnię temat :wink:
 
 
slash 
komendant drużynyDołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 00:25   

A to się dowiem we śœrodę, ja tego nie mam na zdjęciach.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 27 Maj, 2010 13:45   

I jak po "śœrodzie"? Zadanie odrobione?

Tymczasem wstawiam wspomniane wyżej zdjęcia z przeszłośœci: 
 
slash 
komendant drużynyDołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Czw 27 Maj, 2010 14:53   

Tak, odrobione:)

Nie wiem czy mówiłem, ale kiedyśœ jak byłem młody i piękny odbyłem wycieczkę rowerową (wydarzenie hehhe) i z koszar przywiozłem co...cegłę:DStan jest jak na zdjęciu generała, nie wiem co mogło się zmienić, poza oczyszczeniem chyba. Generalnie, i pomnik był czyszczony i teraz jest bielszy:)http://img338.imageshack.us/i/isisis01.jpg/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 27 Maj, 2010 16:15   

Zmieniło się w odniesieniu do mojego zdjęcia... poskładano w całośœć/zrekonstruowano czy stworzono makietę, którą teraz eksponują? :roll:
 
 
slash 
komendant drużynyDołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Czw 27 Maj, 2010 16:32   

Jak dla mnie jest rekonstrukcja, postaram się dowiedzieć przy następnej wizycie, bo nie mam jednej fotki z tablicą info.
 
 
gogo-dimpek 
pomocnik komendanta drużyny
Homo-wratislawiensesWiek: 49
Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 381
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017 23:42   

A tu coś trochę o wcześniejszej historii tej placówki. Przedruk trzech ( dwóch autorów - prosili o incognito ) postów ze strony "dws":

:meg: "...Najkrócej:
Do 1909 roku fortyfikacje nadbrzeżne Gdańska to 13 baterii: od mobilizacyjnych armat 9 cm, po stałe baterie armat 15 i 21 cm i moździerzy 21 cm. W 1907 roku opracowano nowy system. Stare baterie zlikwidowano, a w ich miejsce w latach 1909-1912 powstały 4 baterie z dość skomplikowanym systemem kierowania ogniem. Były to 2 baterie haubic 28 cm i 2 baterie armat na opuszczanych lawetach ("znikających") 15 cm RK. Rozmieszczone parami (15 + 28 w każdej lokalizacji, 15-tki tuż przy plaży, baterie 28 cm cofnięte) w Brzeźnie i na Stogach. Główny punkt dowodzenia zlokalizowano na Westerplatte. Od 1917 roku powstawała też Bateria Wydmowa na 2 x 24 cm armaty na lawetach kolejowych. Do demilitaryzacji WMG nie ukończono jej.
Działa ,pancerze ze stanowisk kierowania ogniem oraz wyposażenie zdemontowano i wywieziono po I wś.
Obviously, the Defiant will be very useful for attacking formations of bombers, possibly flying ahead of them and at lower level, permitting the gunner to fire upward under their noses, which are usually comparatively poorly defended. Flight, 1939.

..............................................................

Znaczy się wrześniowa placówka ''FORT'' ?

...............................................................

W rzeczy samej... ." :idea:
_________________
Były "niezrzeszony" z Wrocławia
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017 10:15   Westerplatte - schrony, baterie, koszary...

_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
k-hell 
drużynowy


Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 142
Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017 09:55   

W którym miejscu jest wieża z ostatniego zdjęcia? Byłem tam 4 lata temu i jakoś to przegapiłem. ;)
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017 11:09   


Patrząc na to zdjęcie, to po jego prawej stronie.Przegapiłeś, bo ta wieża jest zlokalizowana w dość wysokich drzewach.Ale dość łatwa do znalezienia.Widok z wieży :supz: cudny.


Na pewno byłeś przy tym obiekcje, to idąc dalej w kierunku bramy minął byś tą wieżę.Dodam że wieża powstała w latach piędziesiątych.

[ Dodano: Czw 28 Wrz, 2017 09:51 ]
[ Dodano: Pią 29 Wrz, 2017 19:56 ]


_________________
http://www.stowarzyszeniebastion.com/
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 30 Wrz, 2017 10:06   Wojskowa Składnica Tranzytowa - umocnienia Westerplatte

Temat został uporządkowany ;)
Scalone z wcześniejszych wątków podejmujących historię Westerplatte tematy mamy w jednym ;)
_________________
FORUM - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
TURYSTYKA HISTORYCZNA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.