Z zachowanych budowli, które przypominaja o minionej swietnosci Janowa oprócz palacu biskupiego nalezy wymienic barokowy budynek kosciola pod wezwaniem sw. Trójcy wzniesiony w latach 1714-1735, w 1741 roku podniesiony do godnosci kolegiaty (katedra w latach 1818-1867 i 1918-1924). Ma on dwuwiezowa fasade i trójnawowe wnetrze.
Obok kolegiaty znajduja sie budynki dawnego seminarium duchownego (1685-1939), uzytkowane obecnie przez oswiate.
W bliskim pierwotnemu ksztalcie uchowala sie dzwonnica z 1745 roku.
Oltarz glówny, póznobarokowy z elementami regencji, ok. 1730, z fundacji bpa Stefana Rupniewskiego (drewniany?); trójosiowy, jednokondygnacyjny ze zwienczeniem, na wysokim cokole z plycinami z dekoracja z motywem tasmy, z parami kolumn kompozytowych o trzonach z tloczona spiralna wicia z galezi debowych i wiazkami pilastrów o trzonach z plycinami z ornamentem tasmowym, ujety w azurowe uszy z akantu z motywem rocaille. Nad wysunieta srodkowa para kolumn odcinki naczólków, w zwienczeniu nadwieszony przerwany naczólek o luku odcinkowym, z dekoracja rzezbiarska: w dolnej czesci girlandy róz i kartusz z napisem „Gloria Tibi Trinitas", powyzej Oko Opatrznosci na tle obloków, na gzymsach figury siedzacych aniolów z wiazkami lisci palmowych i kwiatów oraz plomieniste wazy. Z rzezbami ss. Piotra i Pawla oraz dwóch swietych biskupów, zapewne Stanislawa i Wojciecha; w polu glównym obraz Trójcy Sw., 1851, sygn. J. Czarnowski; tabernakulum rokokowe, przerobione 1967, z tronem eucharystycznym ujetym parami kolumienek korynckich; w antependium obraz Ostatnia Wieczerza wg Leonardo da Vinci, 1898, mal. Janina Betley.
Oltarze boczne: w kaplicach na zakonczeniu naw bocznych, póznobarokowe, ok. 1730, z fundacji bpa Stefana Rupniewskiego, jednokondygnacyjne ze zwienczeniem, z wysunieta para kolumn kompozytowych o trzonach z tloczona wicia winnej latorosli, nakrytych odcinkami naczólków, na których rzezby siedzacych aniolów;
W 1858 podarowanie przez papieza Piusa IX relikwii sw. Wiktora, meczennika z III w.
W bogatym wystroju wnetrza zwraca uwage dwanascie osmiobocznych plócien ze szkoly Franciszka Smuglewicza.
Z Janowem zwiazana jest postac biskupa Adama Naruszewicza, który spedzil tu ostatnie lata swego zycia. Mieszkal on w palacu biskupim, w pawilonie wschodnim od 1788 roku do smierci w roku 1796. Z jego imieniem wiaze sie inny zabytek – grota na koncu alei lipowej z 1790 roku w ksztalcie walca z kopula, z kamienia. Tradycja podlaska mówi, iz tu wlasnie pisal tezy Konstytucji 3 Maja biskup Naruszewicz. Ten wybitny poeta i dziejopisarz zostal pochowany w krypcie kolegiaty sw. Trójcy. W swiatyni znajduje sie pomnik Naruszewicza, wykonany z bialego marmuru w Rzymie, w roku 1861 przez T. O. Sosnowskiego. Z dawnej zabudowy miejskiej Janowa pozostal dom Ryttów z 1793 roku.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach