FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: kolegiata, kruszwicy, pawla, piotra

Kolegiata ŒŚw.Piotra i ŒŚw.Pawła w Kruszwicy
Autor Wiadomość
Lesiu12345
zastępca komendanta drużynyDołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 23:32   Kolegiata ŒŚw.Piotra i ŒŚw.Pawła w Kruszwicy

Romańska śœwiatynia, jeden z zabytków Kruszwicy.Polozony w Kruszwica/Os. Zagople ul.Kolegiacka

 
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 13:20   

A cośœ o nim wiesz może? Będą jakieśœ foteczki ze śœrodeczka?
 
 
Lesiu12345
zastępca komendanta drużynyDołączył: 18 Lis 2009
Posty: 466
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 21:38   

Kolegiata śœw. Piotra i Pawła – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę, poza przebudowaną w XVI wieku fasadą zachodnią. Wnętrze w całej swej surowośœci i prostocie form w wysokim stopniu nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej.Czas budowy kolegiaty w Kruszwicy to lata 1120-1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które ok. 1148 roku przeniesiono do Włocławka. Kolegiata jest trójnawową, filarową bazyliką zbudowaną na planie krzyża łacińskiego. Wzniesioną ją z granitu i piaskowca. Posiada pięć absyd o różnej wielkośœci i jedną ceglaną wieżę.Kolegiata jest orientowaną, trójnawową bazyliką filarową z transeptem. Prezbiterium jest wyodrębnione, kwadratowe, jednoprzęsłowe zakończone półkolistą absydą. Po obu jego stronach znajdują się prostokątne aneksy od wschodu zamknięte absydami, powstałe jeszcze w XII wieku. Absydy znajdują się również na wschodniej śœcianie transeptu. Od zachodu pierwotnie wznosiła się dwuwieżowa fasada z emporą w przestrzeni międzywieżowej. Cz궜ć zachodnia posiadała układ dwuwieżowy z wieżami na przedłużeniu naw bocznych. W XVI wieku zniekształcono pierwotną bryłę kośœcioła, obniżając wieże do poziomu nieco wyższego od śœcian naw bocznych a na osi kośœcioła wznosząc jedną, ceglaną wieżę.

W przyziemiu między wieżami zachowało się sklepione pomieszczenie o trudnym do identyfikacji przeznaczeniu. Na piętrze znajduje się zrekonstruowana zapewne w XIX wieku, otwarta na nawę empora, do której przylega w wieży północnej niewielka salka, której rola mogła się zmieniać wraz z losami budowli. Badania M. Wiewióry pod kierunkiem J. Chudziakowej w latach 1995-98 ujawniły dwa odcinki fundamentowych ław przy absydach prezbiterium i płd. ramienia transeptu, równoległe do fundamentów istniejących murów, ale z nimi nieprzewiązane, założone na identycznej głębokośœci. Zapewne więc jeszcze w trakcie budowy nastąpiła zmiana pierwotnej koncepcji układu. Właśœnie w jej wyniku między prezbiterium a ramiona transeptu wbudowano aneksy. Korpus nawowy i prezbiterium od początku były przekryte drewnianym stopem. W przyziemiu wieży północnej i przestrzeni międzywieżowej zachowały się sklepienia rozpięte na skrzyżowanych gurtach. Para nadwieszonych pilastrów na śœcianie tęczowej wskazuje na pierwotną obecnośœć gurtów między ramionami transeptu a skrzyżowaniem.

Kolegiata jest murowana z ciosów piaskowcowych i granitowych natomiast detal architektoniczno – rzeźbiarskie wykonano z piaskowca i granitu. ŒŚciany kolegiaty wykonano ze starannie opracowanych głazów eratycznych, absydy kaplic przyprezbiterialnych z ciosów piaskowcowych bardzo starannie opracowanych, natomiast sklepienie absyd transeptu z drobnych, nieobrobionych kamieni i okrzesków obficie zalanych zaprawą. Z dekoracji rzeźbiarskiej zachowały się cztery portale. Dwa osadzone w płd. śœcianie nawy są dwuskokowe, zamknięte półkoliśœcie reprezentują tym dwukolumnowy. Portal bliżej transeptu posiada archiwoltę o prostokątnym przekroju i głowice kolumn z motywem bardzo uproszczonych liśœci. Portal bliżej wieży ma archiwoltę w kształcie wałka i proste głowice kostkowe. Portal znajdujący się w płd. ramieniu transeptu nie jest osadzony w niszy, co może sugerować jego wcześœniejsze obramowanie. Na tympanonie widnieje relief równoramiennego krzyża. Bazy wszystkich kolumn są ozdobione szponami. Portal w płn. ramieniu transeptu ma najprostszą formę prostokątnego ośœcieża z nadprożem w postaci półkolistego tympanonu otoczonego płaską archiwoltą. Pierwotnie pełnił zapewne rolę porta mortuorum. Otwory okienne uległy poszerzeniu, z wyjątkiem okien w absydach kaplic przyprezbiterialnych i absydach transeptu. Istnieją dodatkowe otwory okienne wybite w różnych okresach.

W 1945 roku w absydach transeptu natrafiono na dolne partie pierwotnych ołtarzy murowanych z ciosów. W tym czasie na obramieniu arkad międzynawowych zostały też odsłonięte fragmenty polichromii o motywach geometrycznych i alternacji kolorów: czerwonego, białego i niebieskiego. Wspomniane już prace archeologiczne z lat 1995 – 98 definitywnie wykazały, że do kośœcioła nie przylegały nigdy zabudowania klasztorne, chociaż istniejące rozmieszczenie portali, charakterystyczne dla kośœciołów powiązanych z klasztorem, sugerowało taką możliwośœć.

 
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 41
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 23:07   

ŒŚliczny w śœrodku. Niby skromny a cośœ w sobie ma. Dzięki za wstawke :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 00:53   

Surowośœć i asceza romańskich śœwiątyń ma w sobie dużo uroku Super
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010 18:43   Kruszwica.

Dziśœ i ja trafiłam pod Kolegiatę. :roll:

Bardzo dostojna budowla. :wink: Ciekawie położona . :wink:i ciekawostka. :wink: 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10264
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 30 Kwi, 2011 21:23   

W końcu dotarłem do tego miejsca...

Ubiegłotygodniowy weekend, pogoda słoneczna - w sam raz na familijny "wypad za miasto".

Kuszącym było zobaczenie owego symbolu słońca na żywo :wink:

idąc tym tropem postanowiliśœmy "przebadać" śœwiątynię w poszukiwaniu innych symboli...

No właśœnie - czy są jeszcze jakieśœ symbole/znaki wykute/namalowane na śœcianach/murach obiektu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.