FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: armii, bohaterskim, modlin, pomnik, zolnierzom

Pomnik Bohaterskim Żołnierzom Armii Modlin
Autor Wiadomość
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 11:25   Pomnik Bohaterskim Żołnierzom Armii Modlin

Pomnik pośœwięcony jest żołnierzom Armii Modlin, którzy bronili pozycji Mławskiej w dniach od 01—3 1939r. Znajduje się przy trasie E-7 Warszaw-Gdańsk, kilka kilometrów za Mława jadąc od strony Warszawy. W jego pobliżu są schrony, które tworzyły pozycję obroną Mławską. Dośœć dobrze zachowane, (widać kilka z drogi). Ale o samych schronach i pozycji "Mławskiej" zapewne będzie opracowany odrębny temat. Dokładniejszy opis z przebiegu bitwy poniżej:Bitwa pod Mławą miała miejsce na północ od Mławy między 1 i 3 wrześœnia 1939 roku. Była to jedna z pierwszych bitew wojny obronnej Polski i podczas II wojny śœwiatowej w ogóle. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia Modlin dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von KĂźchlera.Przed bitwą

Po Traktacie Wersalskim, obszar byłych Prus Książęcych został pozostawiony Niemcom jako prowincja Prusy Wschodnie. Nowa granica przebiegała ok. 120 km od Warszawy.

Niemiecki plan agresji na Polskę (Plan "Biały") zakładał, że najważniejsza ofensywa - obok tej przeprowadzonej z Górnego ŒŚląska - rozpocznie się w Prusach Wschodnich w ogólnym kierunku na Warszawę. Atak ułatwiać miała bliska odległośœć od granicy do Stolicy Polski oraz płaski teren Mazowsza Północnego. Najważniejsze przeszkody naturalne (bagniste lasy i zalesione wzgórza) znajdowały się na samej granicy.

Niemiecki plan agresji nie był dla Polaków żadnym zaskoczeniem. W 1939 polska Armia Modlin dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego została przydzielona do obrony północnej granicy państwa. Została rozlokowana wzdłuż granicy z Prusami Wschodnimi, mając zatrzymać ewentualny atak niemiecki w kierunku Warszawy i Twierdzy Modlin. Na krótko przed wojną zaczęto wzmacniać obronę, budując linię fortyfikacji polowych i żelbetowych schronów na północ od Mławy, w centrum pozycji Armii.

Główna linia obrony była rozlokowana wzdłuż Narwi i Wisły. Było tam kilka fortyfikacji z XIX wieku, jednak większośœć obszaru stanowiły trudne do obrony równiny.

Po utrzymywanej w tajemnicy mobilizacji, która zaczęła się w marcu 1939, 20 Dywizja Piechoty została przydzielona do Armii Modlin i przetransportowana w okolice Mławy. Dodatkowo dowódca armii przydzielił pewną liczbę transportów kolejowych betonu i kilka batalionów inżynieryjnych. Dywizja miała budować w tym rejonie linie umocnień. W 19 czerwca projekt był gotowy i ostatecznie został zaakceptowany przez marszałka ŒŚmigłego-Rydza 3 lipca.

Linia okopów i schronów, osłanianych przez rowy przeciwlotnicze i zasieki, miała zostać zbudowana na polodowcowych wzgórzach otaczających dolinę rzeki Mławki. Rzeka mogła być blokowana za pomocą tamy, dzięki czemu można było zwiększyć walory obronne terenu. W centrum znajdowały się bagna, prawie niemożliwe do pokonania dla oddziałów pancernych. Bagna podzielono na dwie flanki. Zachodnia miała być wzmocniona 68 schronami, wschodnia zaśœ, znacznie krótsza - 25 schronami.

Budowa schronów po zachodniej stronie umocnień rozpoczęła się 14 lipca. Prace były wykonywane głównie przez żołnierzy, pod dowództwem mjr Juliusza Levittoux z batalionu inżynieryjnego 20 Dywizji. Budowę wschodniego odcinka rozpoczęto 12 sierpnia. Wkrótce żołnierzom zaczęła dobrowolnie pomagać ludnośœć cywilna. Mimo to do wybuchu wojny duża cz궜ć fortyfikacji nie została ukończona.Bitwa

Rano 1 wrześœnia główne siły 3 Armii niemieckiej gen. KĂźchlera rozpoczęły natarcie na Mławę. Tędy wiodła najkrótsza droga z Prus Wschodnich na Warszawę. Broniąca tego kierunku Armia "Modlin" gen. Przedrzymirskiego dysponowała 8 i 20 Dywizją Piechoty, Nowogródzką i Mazowiecką Dywizją Kawalerii oraz oddziałami Obrony Narodowej. Na umocnienia polskie bronione przez 20 Dywizję Piechoty płk. Wilhelma Liszki-Lawicza, uderzyły jednostki I Korpusu i Korpusu "Wodrig" - łącznie 4 dywizje piechoty, Dywizja Pancerna "Kempf" i brygada Kawalerii. Nieprzyjaciel, zaskoczony silnym i celnym ogniem broni maszynowej oraz ostrzałem artyleryjskim 20 DP, poniósł ciężkie straty. Po niepowodzeniu kolejnego natarcia piechoty, Niemcy wprowadzili do akcji czołgi. Po utracie 6 maszyn (z 50) pozostałe zawróciły. 2 wrześœnia niemiecki 1 Korpus ponawiał bezskuteczne ataki. Korpus "Wodrig" opanował dwa kluczowe punkty polskiej obrony: Żaboklik i Górę Kamieńską. Gen. KĂźchler przegrupował 3 Armię. Dywizja Pancerna "Kempf" została przesunięta nocnym marszem pozafrontowym na wschodnie skrzydło polskiej obrony, by zaatakować całą kolumną. Niemcy osiągnęli wielką przewagę.

3 wrześœnia obrońcy Mławy dalej stawiali zaciekły opór i zatrzymali w ciężkich bojach odziały Korpusu "Wodrig", zbliżające się od wschodu. Na południu odziały płk. Furgalskiego ruszyły do natarcia w 2 rozbieżnych kierunkach: 21 pp na Przasnysz, by odciążyć Mazowiecką BK, a 13 i 32 pp na skrzydło oddziałów niemieckich, atakujących 79 pp pod Mławą. 21 pp płk. Sosabowskiego trafił na niemiecką 2 DP i wśœród zaciętych walk postępował naprzód, ale pozbawione wsparcia artylerii, uderzenie załamało się. Gdy w nocy od strony Gruduska nadjechały niemieckie wozy pancerne oba pułki, 13 i 32 ogarnęła panika i porzucając sprzęt, rozpoczęły bezładny odwrót. Jedynie 21 pp płk. Sosabowskiego wycofał się w zwartym szyku zbierając po drodze pododdziały rozbitych pułków w kierunku Modlina. Jednostki niemieckie wciąż parły na przód. Przed północą dotarły do Modlina i rozpoczęła się walka o miasto-twierdzę.Po bitwie

4 wrześœnia, wobec niemożliwośœci utrzymania oskrzydlonych od wschodu pozycji dowództwo polskie zdecydowało się na odwrót 20 Dywizji Piechoty w kierunku Modlina. W odpowiedzi dowództwo niemieckie przeprowadziło zmasowane bombardowania lotnicze wycofujących się oddziałów polskich. Dobra pogoda oraz sprzyjający samolotom płaski teren sprawiły, że ponawiane przez cały dzień bombardowania Luftwaffe osiągnęły pełny sukces: 20 DP została zdezorganizowana i dopiero po kilku dniach od dotarcia do odległego o około 100 km Modlina jej gotowośœć do walki została przywrócona.

Niemiecki sukces pod Mławą umożliwił dowództwu 3 Armii głęboki manewr oskrzydlający całą obronę Warszawy: I KA i KA "W" zostały skierowane do sforsowania Narwi i zdobywając główne punkty oporu na linii rzeki (Pułtusk i Różan, gdzie 6 wrześœnia po raz pierwszy w Kampanii Wrześœniowej przekroczono tzw. linię wielkich rzek) uniemożliwili stworzenie stałego frontu. W ten sposób polski plan obrony załamał się.

13 wrześœnia dywizje niemieckie dotarły do twierdzy Modlin i Warszawy od wschodu, zamykając okrążenie miasta i twierdzy.Ocena

Bitwa pod Mławą jest nie tylko jedną z najważniejszych bitew Kampanii Wrześœniowej, ale też perfekcyjnym przykładem zalet i wad obydwu stron. Przewaga niemiecka (poza przewagą w lotnictwie) na Mazowszu Północnym nie była decydująca (9 dywizji, w tym jedna - słaba - dywizja pancerna przeciw 6 dywizjom i 4 brygadom - trzem kawalerii i jednej obrony narodowej - po stronie polskiej), bagnisty i pocięty rzekami teren sprzyjał obronie. Obronę wspierały tez liczne stałe i polowe fortyfikacje: Twierdza Modlińska, stare (ale unowocześœnione) forty na linii Narwi, fortyfikacje mławskie.

Jednakże sytuacja Wojska Polskiego została znacznie utrudniona przez czynniki natury politycznej: powstrzmymanie aż do ostatniej chwili (na skutek nacisków sojuszników brytyjskich i francuskich) mobilizacji powszechnej sprawiło, że 2 polskie dywizje (1 DP i 41 DP) w dniu rozpoczęcia walk były dopiero koncentrowane (i ostatecznie nie zdążyły wziąć udziału w walkach pod Mławą), a jedna (8 DP) nie była w pełni gotowa do działań.

Kolejną wadą Wojska Polskiego była zła organizacja: na Mazowszu Północnym zabrakło odcinka dowództwa, które miałoby kompetencje do dysponowania wszystkimi siłami. W czasie gdy Armia Modlin ciężko walczyła pod Mławą, SGO Narew (gotowe do akcji 18 DP i Podlaska BK, koncentrowana 33 DP) bezczynnie osłaniały nieatakowaną linię Narwi od Ostrołęki po Osowiec. Stronie polskiej zabrakło też dostatecznych informacji wywiadowczych, a w decydujących godzinach bitwy (wieczorem i w nocy 3 wrześœnia) także dobrze zorganizowanej łącznośœci, która pozwoliłaby na koordynację działań walczących wielkich jednostek.

Strona niemiecka popełniła tylko jeden poważny błąd: wywiad nie wykrył istnienia fortyfikacji mławskich, co doprowadziło do poniesienia pewnych strat przez 11 i 61 DP oraz przez DPanc "Kempf" 1 i 2 wrześœnia. Późniejsze jednak działania, zwłaszcza użycie stosunkowo słabej (zaledwie połowa stanu "zwykłej" niemieckiej dywizji pancernej) DPanc "Kempf" do decydującego ataku w momencie, gdy w wojsku polskim pojawił się kryzys było przykładem perfekcyjnej realizacji doktryny blitzkriegu.

Także głęboki manewr oskrzydlający ze sforsowaniem Narwi 6 wrześœnia to przykład właśœciwego wykorzystania rozpoznania dla odniesienia sukcesu strategicznego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/w...M%C5%82aw%C4%85http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.pl

http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plNie mogłem się powstrzymać, żeby nie zamieśœcić tej fotki, która była obok pomnika w folderach reklamujących firmy Mławskie.


http://www.fotosik.pl
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 11:49   

:roll: Pomnik fantastyczny. Super
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 11:54   

Masz rację Raiso Super ktośœ niegłupio pomyśœlał, by go, usytuować przy samej trasie, a opis i tablice z nazwiskami poległych umieśœcić w schronie. Szacun dla tej osoby prayer
 
 
Raisa 
komendant oddziałuDołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 12:06   

prayer Całośœć tematyczna robi wrażenie. Super prayer Super prayer
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 39
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 13:13   

Róenież się zgadzam z innymi. Robi naprawde niesamowite wrażnie :shock:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10246
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 13:23   

Rewelacja! Koncepcja mistrzowska! Aż miło popatrzeć prayer

No i ten Bastion :) (no cóż... dorabia się tu i ówdzie Mr. Green )
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 39
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 13:27   

No to już wiemy kto za tym stoi :D
 
 
Szeregowy
zastępca komendanta plutonuDołączył: 14 Cze 2009
Posty: 980
Wysłany: Pon 27 Lip, 2009 09:40   

Takie czasy :D że-każdy orze jak może :wink:

W Mławie bodajże 29 sierpnia, ma odbywać się inscenizacja Bitwy o Mławę, czy ktośœ z Was się wybiera? Czy będę sam i zdam Wam z niej relację. :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.